Ako na seba mačky vzájomne reagujú

dve mačky

Obrázok mačky – samotára je dávno prekonaný. Mnoho chovateľov mačiek vie, že naši maznáčikovia vedia veľmi dobre oceniť spoločnosť rovnakého jedinca. Práve mladé mačky alebo tygríkovia, ktorí sú chovaní doma, by nemali bývať sami. Tak teda hurá do útulku alebo k chovateľovi pre druhú (tretiu) mačku. Avšak nie vždy prebehne tento „mačací“ projekt tak jednoducho, ako si človek predstavuje.

Chceli by ste urobiť to najlepšie pre Vašu mačku a obstarať jej čo najskôr mačacieho kamaráta. Ale: My, ľudia cítime pod kožou. A podobne je tomu aj u mačiek. Podobne ako my majú rôzne radovánky, záľuby, a predovšetkým rozdielne charaktery. Ten, kto hľadá druhú alebo tretiu mačku, prípadne dokonca štvrtú a počína si opatrne, ušetrí sebe aj svojej mačke veľa stresu!

Mačka - solitér?

Možno ste už počuli o tom, že mačky sú lovci samotári. Čo to vlastne znamená? Malé mačky sú africké plavé mačky alebo európske divoké mačky, ktoré uprednostňujú predovšetkým samostatný lov. Dôvodom je veľkosť koristi, ktorá je pre zviera skôr takou drobnou pochúťkou než skutočným plnohodnotným jedlom. Myš alebo malý vták sa nedá dosť dobre rozdeliť medzi svorku, pretože ani jednu mačku by taký úlovok nezasýtil.  Preto tieto mačky lovia a žerú svoju obeť samostatne. Lov tvorí väčšinovú časť života mačiek, preto divoké mačky žijú skoro celý život samy. Aj napriek tomu sa však vedia malé mačky socializovať: napríklad európska divoká mačka, príbuzná našim mačkám domácim, nasťahováva svoje mladé medzi organizovanú mačaciu spoločnosť, ktorá je dobre materiálne zaistená.

Inak: Aj veľké plemená mačiek, ako sú jaguári, rysy a tygri lovia bez skupiny. Levi sú jediné zvieratá z radu veľkých mačiek, ktoré žijú v svorke a v nej tiež lovia!

Kontaktom s človekom sa na charaktere mačiek zmenilo len málo. Vo vnútri sú stále predsa nezávislými lovcami. Ale zmenilo sa prostredie, v ktorom žijú a podmienky. Toto neplatí len pre mačky, ktoré žijú doma, ale tiež pre polodivoké a túlavé mačky. Obe menované žijú síce bez zdánlivého kontaktu s človekom, stretávajú sa s ním len skrz podávané jedlo, ale sú v podstate na ľudskú prítomnosť zvyknuté. Tam sa mačky tiež často stretávajú spolu a v týchto miestach obvykle tiež nedochádza medzi nimi k problémom. Keďže divoko žijúce mačky nie sú ani pri týchto chvíľach svorkové zvieratá a nespojujú sa ako napr. vlci, teda sa ani nepodriaďujú povelom alfy. Ale naopak sa riadia podľa územného rozčlenenia v určitom čase, teda: Mačka A má ráno „hlavné slovo“ v stodole, mačka B popoludní a mačka C je vodcom na južnej strane dvora.

Čo to ale znamená v praxi?

I keď sa vyskytujú mačky, ktoré sú dominantnejšie a potom také, ktoré sú podriadenejšie, je sociálna štruktúra u mačiek o niečo zložitejšia ako u psej svorky. Kto chce docieliť spriatelenie medzi mačkami, musí postupovať opatrne a nepodliehať spontánnej kúpe. Stanovenie určitých podmienok napomôže tomu, aby zblíženie nového miláčika s pôvodným malo úspech!

Dôležité je predovšetkým jedno: musíte určite náležite pátrať a snažiť sa, aby sa z harmonického domova nestalo mačacie bojisko. Prakticky to znamená, že by mačky seba navzájom nemali vnímať ako konkurenciu pri kŕmení alebo hľadaní miesta na odpočinok. Tiež veľká, vzdušná, a hlavne čistá toaleta by mala byť každej mačke určite k dispozícii. To isté platí i pre pozornosť, ktorú mačkám venuje rodina. Pokiaľ sú tieto základné zásady splnené, neexistuje na prvý pohľad žiadny podstatný dôvod, prečo by v domácnosti nemohli byť chované dve mačky.

Každá mačka potrebuje prinajmenšom

  • Kľudné miesto, na ktorom si môže nerušene zjesť svoje jedlo
  • Mačky sú púštne zvieratá – napriek tomu by im mala byť miska vody neustále k dispozícii
  • Čistá toaleta, ktorá je tiež nerušene k dispozícii
  • Miesto, kde si mačka môže škrabať tak, jak je jej vlastné a ako jej to vyhovuje
  • Možnosť držať sa pozadu, keď chce, teda priestor k odpočinku a podriemkavaniu
  • Možnosť sa herne vyblázniť
  • Tráviť čas so „svojím“ človekom

Charakter

Sú všetky predpoklady splnené? Vynikajúco – teraz teda prišiel ten najvyšší čas na to, zaobstarať si ďalšiu mačku!

Všeobecne aj u mačiek platí heslo: „Vrána k vráne sadá.“ Kľudné mačky budú tými aktívnejšími skôr stresované, teda temperamentnejšie povahy nájdu zaiste spriaznenú dušu skôr v podobne naladenom kamarátovi. Prirodzene existujú i výnimky: agresívne alebo zle socializovateľné mačky nie sú obvykle šťastné z nového „kolegu“ v byte a už vôbec nie, pokiaľ sa jedná o podobne vystrašeného, asociálneho jedinca.

Pokiaľ hľadáte kamaráta pre kľudnú mačičku, siahnite najlepšie po rovnoako naladenom charaktere. Aktívne mačky totiž milujú spoločnosť, ktorá sa s nimi bude hrať a bude chcieť tiež vystrájať, ako ony!

dve mačky

Vek

Mladé mačky sú veľmi živé. Chcejú byť neustále zamestnané a rýchle sa dostanú do fáze, keď ich niečo nudí. Väčšinou ich potom napádajú rôzne hlúposti… Mladé mačky sú všeobecne flexibilnejšie než tie staršie. Ľahšie pristúpia k inej, novej mačke a tiež spoločné zbližovanie s ňou im nerobí zvyčajne veľký problém, čo u starších jedincov takto vždy byť nemusí. Pokiaľ teda chcete domov novú mačku, je jednoduchšie vziať mladé mača k už doma žijúcej mladej mačke.

Staršie mačky sú charakterovo už vyzretejšie a kľudnejšie než ich mladší súkmeňovci. Staršia kľudná micina nájde omnoho skôr spoločnú reč s podobne ladeným jedincom podobného veku ako s mladým nepovystrájaným mačaťom. Dávajte ale pozor na jednu vec: mačky sú zvieratá, ktoré si radi zvyknú na určitý štandard. Pokiaľ máte doma mačku viac ako 10 rokov a žije tam sama, bez spoločníka, pričom neprejavuje túžbu po kamarátovi, je na tento štýl života zvyknutá. Preto by ju mohol príchod nového jedinca skôr vyľakať a vystresovať ako naozaj potešiť…

Plemeno

K tomu všetkému ešte vyvstáva otázka, aké plemeno si obstarať. Prirodzene by výber mačky nemal byť riadený len podľa optických kritérií. Keďže mačky rovnakých plemien sú k sebe bližšie aj povahou – predovšetkým teda ak pochádzajú od jedného chovateľa alebo ak sú príbuzné. Pokiaľ sa naviac jedná o súrodenca, vzniká tým obzvlášť harmonické duo. Vykazujú väčšinou podobný temperament a vyrastali v rovnakých podmienkach. Lepšie už to teda ani nejde! Ak sa teda rozhodnete pre nejakého z príbuzných Vašej mačky, je to určite skvelá voľba, len majte na pamäti, že i tak sú si zvieratá vlastne cudzie. Avšak príslušnosť k jednému plemenu a úzka príbuzenská väzba činí zbližovanie jednoduchším. Ale ani tak sa nedá garantovať, že sa obe mačky majú/budú mať rady!

tri mačky

Besser geht es nicht! Entscheiden Sie sich im Nachhinein dafür, einer Schwester oder einem Cousin Ihrer Katze in Ihre Familie aufzunehmen, sollten Sie aber bedenken, dass sich beide Tiere völlig fremd sind. Die Angehörigkeit der gleichen Rasse und die enge Verwandtschaft macht die Zusammenführung einfacher. Ansonsten gibt es aber keine Garantie dafür, dass sich beide Tiere mögen!

Koľko mačiek vlastne chceme?

Vlastne neexistuje žiadne ideálne množstvo mačiek. Omnoho dôležitejšia je dynamika medzi nimi. Príkladom môže byť napríklad mladá mačka, ktorá sa chce zabaviť so starším členom spoločnosti. Spravidla bude staršia mačka týmto jednaním skôr popudená a bude nervózna, než aby ocenila zbližovacie snahy malého mačaťa. Naopak nasťahovanie dvoch mladých mačiek povedie síce k väčšiemu humbuku, ale obe mačatá spolu budú môcť vystrájať a zabávať sa, šplhať i hrať si, bez toho, aby sa musel zapojovať starší jedinec. Sledujte dynamiku vo Vašej skupine mačiek a premýľajte nad tým, čo chcete dosiahnuť privedením ďalšieho zvieraťa do domácnosti: Chcete skupinu skôr zkľudniť alebo hľadáte spoločníka na hranie pre iného jedinca? V prvom prípade sa poohliadnite po kľudnej mačke, zatiaľ čo v druhom prípade platí porekadlo „vrána k vráne sadá.“

Príprava

Poďme teda s chuťou do toho! Druhá alebo tretia mačka je už vybratá a zakrátko sa stane členom našej domácnosti. Rovnako ako u ľudí hraje i tu prvý dojem dôležitú rolu – predovšetkým preto, že zvieratá sú oveľa intuitívnejšie než ľudia. Zoznámenie viacerých mačiek teda musí byť dobre pripravené. Postupujte kľudne, pretože chyby z dôvodu náhlenia môžu úplne pokaziť vzťah, ktorý sa má medzi mačkami vybudovať!

Základom je zaistiť domov tak, aby bol uspôsobený pre potreby viacerých mačiek. Správne obydlie pre viac mačiek sa však až tak diametrálne neliší od toho pre jednu mačku. Ponúknite všetko, čo by ste zariaďovali i pre len jedno zviera, ale vo väčšom množstve, aby nedochádzalo k zbytočným bojom medzi zvieratami: teda dostatok misiek na kŕmenie, škrabadiel, odpočívadiel a pod. Čo sa toaliet týka, zariaďte pre každú mačku jednu a plus ešte jednu naviac. Chyby v plánovaní spoločného súžitia môžu viesť k ťažkostiam vo vzťahoch medzi jednotlivými zvieratami. Správny strategický plán ušetrí Vám i Vašej mačke veľa stresu!

Keď sa nová mačka nasťahuje, mali by byť obe zvieratá držané najprv oddelene. Skúste preto mať každé v inej miestnosti. Obe izby musia byť samozrejme vybavené toaletou, škrabadlom a ďalším mačacím zariadením. Tak si mačka ľahšie zvykne na Vás, Vašu rodinu, nové prostredie bez toho, aby sa cítila neistá skrz prítomnosť ďalšieho mačacieho obyvateľa.

Ďalším krokom je sprostredkovať mačkám vzájomne ich pach. Prenášajte preto hračky, vankúše a dečky z jednej izby do druhej, utrite mačky do ručníka, ktorý potom prenesiete do pelešteku tej druhej. Tieto nenápadné „správy“ o prítomnosti druhého zvieraťa pomôžu obom, aby si vzájomne zvykli na svoje pachy a naučili sa dôverovať si. Mačky reagujú veľmi citlivo na pachy. Pokiaľ je pach novo príchodzej už v domácnosti prítomný a zaintegrovaný, potom sa budú obe zvieratá ľahšie zbližovať.

cosma doplnky pre macky

Uzavretie priateľstva: prvý kontakt

Teraz je načase, aby došlo k prvému kontaktu. Spravidla budú obe zvieratá nervóznejšie ako Vy sami: „domácí“ tygrík bude konfrontovaný s „vniknutím“ do jeho rajónu. Nová mačka sa zase nachádza v úplne cudzom prostredí, s neznámymi ľuďmi a k tomu v revíre iného mačacieho jedinca. Skúste teda zostať kľudní a vyvarujte sa toho, jednu alebo druhú mačku nejako prekvapovať alebo ju nejakým spôsobom do kontaktu tlačiť. Dajte im obom dostatok priestoru. Žiadna z nich by nemala byť zavretá v prepravke alebo kdekoľvek inde pevne zamknutá. Namiesto toho by mali mať obe zvieratá neustále možnosť stiahnuť sa do pozadia. Väčšinou však pri prvom kontakte nedochádza k žiadnym väčším problémom, pokiaľ sa jedná o dobre socializované, psychicky zdravé zvieratá. Podľa skúseností a charakteru oboch jedincov môže potom buď dôjsť k priateľskému oňuchávaniu alebo k celkovej ignorácii. Prskanie jednej či druhej alebo varovne zdvihnuté labky k tomu patria rovnako ako naježený chvost.

Pokiaľ nová mačka strávila v separátnej izbe už niekoľko dní, tuší Vaša „domáca“ mačka, že sa niečo chystá. Otvorte dvere izby, dodržujte pravidlo, že mačky musia mať stále možnosť úniku a dohliadnite na to, aby nová mačka nebola držaná v izbe v pasti. To isté platí, keď mačku vypúšťate z transportného koša do nového priestoru. Tu si trúfne novo príchodzia do voľného priestoru, než Vaša mačka prekoná ostych z transportného koša.

Nechajte ďalší priebeh na mačkách samotných. Stiahnite sa a pozorujte vzniklú skupinu z diaľky. Tak dáte Vašej mačke možnosť si novo príchodzú riadne „oťukať“ bez toho, aby sa cítila byť do niečoho nútená. Dajte mačkám dostatok času a zasiahnite len v prípade nutnosti.

dve mačky

Keď dôjde k ťažkostiam

Taký príklad problému je, keď jedna z mačiek reaguje agresívne. Tou agresívnou bude s najväčšou pravdepodobnosťou už domáca mačka – chce brániť svoje územie pred votrelcom. Ale aj vystrašená novo príchodzia alebo taká, ktorá je ľahko agresívna môže prísť s útokom. Tu existujú rôzne stupne agresívneho správania: Labky hore a prskanie je v poriadku. V prípade, že dôjde k fyzickému agresívnemu kontaktu však musíte zasiahnuť! Aby ste sa nenachádzali priamo v ohnisku agresie a neboli snáď sami zranení, môžete si pomôcť skrz hlasitý akustický signál, ako je napríklad plesknutie dlaňami alebo hlasité „NIE!“, aby sa obe zvieratá od seba odtrhli, prípadne dali na ústup.

Vzniknutá situácia je stresová pre obe zvieratá – upusťte teda od toho, aby ste jedno alebo druhé trestali, skôr prejdite k oddelení mačiek. Dajte obom účastníkom jeden, dva dni čas, aby sa ukľudnili, a skúste kontakt znova, tentokrát pri kŕmení. Obe zvieratá by mali byť kľudnejšie a prístupnejšie. Budú sa najprv zaoberať svojim jedlom, než zaregistrujú, že druhá mačka nevyužila situáciu k svojemu prospechu.

Pokiaľ priamy kontakt prebehne bez problémov, nestojí mačaciemu priateľstvu nič v ceste!

A keď to nevyjde

Už mačky medzi sebou predstavujete týždne a stále znova ich rozdeľujete, a skúšate to zase – a stále sa objavujú problémy? Alebo žijú mačky zdánlivo kľudne vedľa seba, ale objavujú sa problémy so správaním, ako je značkovanie močom, nespavosť alebo agresivita? Tu je potrebné osloviť veterinára alebo požiadať o pomoc zvieracieho terapeuta. Niekedy sa ťažkosti vyriešia pomocou rozprašovača feromónov, ako je Feliway, niekedy je potrebné ešte niečo viac…

Prajeme Vám aj Vašej mačke len to najlepšie, a hlavne kľudný život v domácnosti s ďalšími mačacími priateľmi!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať reč mačiek. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
4 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.