Dog joga: Joga so psom

žena robí jogu so psom

Väčšina ľudí teraz trávi kvôli koronavírusovej pandémii viac času doma. Nielen zatvorené telocvične nútia mnoho ľudí hľadať iné spôsoby, ako sa udržať v kondícii. Ak z toho bude profitovať aj Váš štvornohý miláčik, bude to ešte lepšie. Čo poviete na psiu jogu? Prinášame niekoľko tipov pre skúsených jogínov, ale aj pre tých, ktorí by sa nimi chceli stať.

Dog joga: Relaxácia je základ

Aj začiatočníci vedia, že zvieratá a joga patria k sebe. Pretože veľa ásan, tz. jogových pozícií, je inšpirovaných zvieratami. Medzi ne patrí tiež pes: „pes hlavou dolu“. Medzi bežné ásany patria  tiež „mačka“, „holubica“ a „krokodíl“. Pokojné a sústredené pohyby sú dobré nielen pre dvojnožcov, ale aj pre štvornožcov. Joga so psom je známa pod názvom „doga“ – kombinácia anglických slov „dog“ a „yoga“. S touto myšlienkou prišla američanka Suzi Teitelman. Asi pred  20 rokmi zapojila táto učiteľka jogy, psy do svojich lekcií jogy. Od tej doby vyškolila mnoho „doga-trénerov“ alebo „trénerov dog jogy“. Nejedná sa primárne o cvičenie ásan – pretože pes samozrejme nemôže urobiť každý cvik súbežne s Vami. Pozorovanie alebo odpočívanie vedľa cvičiaceho pána však môže mať na psa pozitívny vplyv. Prinášame Vám tipy ako Vášho štvornohého miláčika do jogy zapojiť.

Zapojenie psa do cvičenia jogy

S trochou kreativity sa Vám podarí psa do cvičenia ásan zapojiť. Niektoré psy samé automaticky napodobňujú svojho pána pri cvičení pozícií ako je „pes hlavou dolu“: Natiahnuť predné labky dopredu a zdvihnúť zadnú časť tela. Ak psa v tejto chvíli odmeníte, schválite jeho správanie a motivujete ho k opakovaniu „psej ásany“. Ale pozor: Nezabúdajte sa sústrediť na cvičenie. Niektorí jogíni využívajú psa počas cvičenia ako pridanú záťaž. Vždy sa uistite, že nehrozí riziko zranenia psa a že sa pes cíti bezpečne. Psy s hmotnosťou vyššou ako 10 kg nie sú vhodné ako  „extra záťaž“. Samozrejme by ste nemali psa nútiť do neprirodzených pozícií. Niektoré psy sa pri meditačných cvičeniach svojich pánov skvele uvoľnia a tíško vedľa nich ležia. Učitelia dog jogy veria, že energia prúdi z psa na človeka a naopak.

16/5000 mops robí jogu

Pes ako divák

Každý, kto cvičí jogu radšej bez psa, musí nielen pri zaujatí pozície „bojovník“ prejaviť značnú vytrvalosť. To platí hlavne pre majiteľov mladých a zvedavých psov. Pretože ak po prvýkrát robíte na podlahe z pohľadu psa divné pozície, bude Váš spoločník zvedavý. Možno by Vám dokonca aj rád pomohol? Ignorujte ho, ak priblíži ňufák k Vašej tvári, zatiaľ čo sa snažíte sústrediť na správne prevedenie ásany “mačka“. Po nejakej dobe prestane psa cvičenie zaujímať. Odporúčame naplánovať si cvičenie jogy po dlhej prechádzke. Potom bude pes unavený a bude Vás pri cvičení “holuba” v pokoji pozorovať. Ak je pes príliš zvedavý, zabaví ho žuvacia hračka alebo žuvacie snacky.

Joga so psom na prechádzkach

Majitelia psov chodia so svojimi miláčikmi na prechádzku niekoľkokrát denne. Čo tak si zacvičiť jogu? Pretože jogu môžete cvičiť nielen v byte, ale aj na prechádzke so psom. Pri chôdzi môžete vykonávať špeciálne dychové cvičenia. Intenzívne cvičenie je najlepšie robiť v pokojnom prostredí. Hlavne spočiatku môže byť zazeranie okoloidúcich nepríjemné, a preto si mnoho jogínov vyberá opustené miesto v prírode. Ak sa prechádzate so psom po osamelých lesných cestách, môžete tu robiť bežné cvičenia. Alebo sa môžete informovať o špeciálnych formách ako je Shinrin joga, známa aj ako „lesná joga“. Jedná sa hlavne o cvičenie spočívajúce v pevnom uzemnení a sústredení sa na nohy, naše „korene“. Lesní jogíni praktizujú cvičenie v súlade s prírodou a bez umelých pomôcok. Pes je primárne divák.

Dog joga: Pre ktoré psy je joga vhodná?

Ak chcete praktizovať jogu s veľmi mladými a hravými psami, mali by ste byť schopní privrieť obe oči. Štvornohí miláčikovia môžu chápať jogovú pozíciu ako výzvu ku hre alebo môžu začať ohrýzať jogovú podložku. Ak Vám neustále prerušovanie nevadí, môžete vyskúšať niektoré relaxačné cvičenia so svojim „vyvádzajúcim štvornožcom“. Pri joge by psy mali vedieť základné povely „sadni“, „ľahni“ a „zostaň“. Ak má pes silný lovecký inštinkt, nebude možné s ním praktizovať lesnú jogu. Joga by mala vždy vyhovovať Vám obom. Nátlak a stres sú tabu. To platí aj pre Vás samých. Ak cvičíte jogu so psom v pokoji a ak mu nedávate nezvládnuteľné úlohy, môžete ťažiť z nasledujúcich výhod:

  • Posilní sa puto medzi Vami a Vaším psom
  • Úzkostlivý pes sa bude cítiť bezpečnejšie
  • Nepokojný pes sa naučí relaxovať

Joga nám ľuďom prináša pozitíva vo forme perfektného pretiahnutia celého tela. Pre psy to však neplatí. Ak chcete praktizovať dog jogu, pretože má Váš pes problémy s kĺbmi, vyhľadajte radšej psieho fyzioterapeuta.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

7 tipov pre lepšie prechádzky so psom

Ide sa von! Pre psa sú každodenné prechádzky so svojim pánom vrcholom dňa. A nejde len o pohyb a vykonanie malej či veľkej potreby. Ak chcete, aby Vaše spoločné prechádzky so psom boli rozmanité, môžete kombinovať fyzickú a duševnú záťaž s výcvikom a množstvom zábavy.
5 min

Agility so psom: Požiadavky, vybavenie a tipy

Zdajú sa Vám aj Vášmu psíkovi každodenné prechádzky nudné? Túžite zažiť so štvornohým kamarátom niečo viac? V tom prípade vyskúšajte agility! Agility predstavuje moderný šport pre psy, ktorý zlepšuje komunikáciu medzi majiteľom a zvieraťom a ideálne podmienky predstavuje letné obdobie a voľné priestranstvo.
11 min

Psie športy v krátkom prehľade

Kto nešportuje, ten chátra: šport je rovnako dôležitý pre zdravie ľudí aj psov. Ale psí šport je oveľa viac ako len podpora fyzickej kondície. Predstavuje zábavu, pohyb, mozgovú aktivitu, súťaženie, výcvik a sociálnu interakciu súčasne. Ale ktoré psie športy vlastne existujúí? A ktorý šport je pre Vás a Vášho psa ten pravý? V našom článku Vám predstavíme najobľúbenejšie psie športy.