Americká krátkosrstá mačka

Americká krátkosrstá mačka

Keď prví európski osadníci cestovali do Ameriky, boli na palube lodí tiež štvornohí cestujúci. Mačací spolucestujúci boli v tej dobe cenení hlavne pre svoje lovecké zručnosti. Počas dlhých plavieb lovili myši a krysy. Obľúbené boli mačky aj na súši, kde chránili obilie v sýpkach osadníkov pred hlodavcami. Podľa súčasných poznatkov sú štvornohí spoločníci severoamerických osadníkov predkami dnes známeho a obľúbeného plemena zvaného “American Shorthair” (americká krátkosrstá mačka).

Rovnako ako prví európski kolonisti pochádzajúci z Európy, aj predkovia americkej krátkosrstej mačky boli bezproblémoví. Hoci je dnes americká krátkosrstá mačka chovaná hlavne ako domáci miláčik, uchovala si svoje výborné lovecké schopnosti. Aktívne zvieratá sú napriek tomu dobromyseľné. Rovnako ako európske, aj britské krátkosrsté mačky majú vyrovnanú povahu, čo z nich robí dokonalých spoločníkov pre rodiny s deťmi.  Hoci americká krátkosrstá mačka nepriťahuje toľko pozornosti ako orientálne plemená, užíva si čas strávený so svojou ľudskou rodinou – či už sa jedná o hranie s udicou alebo príjemné maznanie sa.

Americká krátkosrstá mačka © fedcophotography / stock.adobe.com

História

Aj keď je americká krátkosrstá mačka považovaná za “pôvodne americké” plemeno, malé mačky tohto druhu sa v prvých osadách v oblasti dnešného USA nevyskytovali. Predkovia  americkej krátkosrstej mačky boli spoločníci prvých Európanov, ktorí sa sťahovali do Ameriky. Mačky boli veľmi rešpektované, tvrdo pracujúce zvieratá. Napokon museli loviť myši na lodiach osadníkov a neskôr aj v dedinách a na farmách! Mačky vraj boli na palube Mayflower, slávnej plachetnice, ktorou cestovali pútnici v roku 1620 z Plymouthu do Ameriky. Nie je divu, že americká krátkosrstá mačka je prízemné, nekomplikované plemeno! Systematický chov bol však založený až na začiatku 20. storočia.

Začiatkom 19. storočia boli pokrvné línie americkej krátkosrstej mačky extrémne zriedené do USA importovanými plemenami, v roku 1906 začala skupina chovateľov s cieleným chovným programom. Pôvodné plemeno “domáca krátkosrstá mačka” bolo tentokrát premenované na “americkú krátkosrstú mačku”, aby sa zdôraznil jej americký pôvod a odlíšila se od iných, domácich, nečistokrvných mačacích plemien. Avšak, americká  krátkosrstá mačka bola, podľa názoru mnohých chovateľov, až do šesťdesiatych rokov na výstavách prehliadaná – pravdepodobne tiež kvôli jej podobnosti s “normálnymi” domácimi mačkami a jej jednoduchosti.

Avšak: Rovnako ako v prípade mnohých iných plemien, aj chov krátkosrstých mačiek má jasne definovaný štandard plemena. Štandard definuje telesnú konštitúciu, dĺžku a farbu srsti, ale aj povahu nekomplikovaných zvierat. Väčšina chovných spolkov uznáva všetky farby srsti, “silver tabby” je však najobľúbenejšia varianta. Rovnako ako britská krátkosrstá mačka v tejto farebnej variete je americká krátkosrstá mačka silver tabby na chlp rovnaká s mačkou z reklám značky Whiskas!

Vzhľad

Americká krátkosrstá mačka je zdravá, aktívna a atletická mačka. Mačka strednej veľkosti je silná a dobre svalnatá, ale pružná – so širokým hrudníkom, ktorý je posadený na nohách strednej dĺžky podepretých guľatými labkami. Stredne dlhý chvost sa ku špičke zužuje. Americká krátkosrstá mačka upúta žiarivo žltými, bystrými a mierne šikmo posadenými očami. Tie sú umiestnené nad mohutným hranatým ňufákom, ktorý dokonale zapadá do konkávneho profilu s miernym ukončením nosa. Uši sú stredne veľké a vzpriamené, medzera medzi nimi je malá.

Srsť americkej krátkosrstej mačky je krátka, dĺžka a štruktúra sú porovnateľné s európskou  krátkosrstou mačkou. Aké farby sú v chove povolené, závisí na organizácii. Hoci väčšina chovateľských klubov akceptuje všetky farebné variety. Napríklad asociácia Cat Fanciers Association uznáva následujúce farebné variety:

 • Biela: Americká krátkosrstá mačka v bielej farbe môže mať modré alebo zlaté oči, ale povolené je aj každé oko iné.
 • Čierna: Čierna srsť americkej krátkosrstej mačky by mala byť priebežne sfarbená a bez šedých odtieňov. Farba očí je často zlatá, nos a vankúšiky na labkách sú čierne.
 • Modrá: Zriedenie čiernej farby srsti sa prejavuje ako „modrá“. Nos a vankúšiky na labkách majú často modrú farbu, oči sa blyštia zlatisto.
 • Červená: Je preferovaná červená farba bez bielych tónov.
 • Cream: Ako „cream“ je označované riedenie červenej farby. Preferovaná je béžová farba bez bielych tónov.
 • Dvojfarebná: Štandard plemena akceptuje tiež dvojfarebnú varietu. Tá často vykazuje bielu základnú farbu s čiernymi, modrými, červenými alebo béžovými škvrnami.
 • Chinchilla: Ak je samotná srsť dvojfarebná, biela a len špičky sú sfarbené na čierno, sfarbenie sa nazýva „chinchilla“. Existuje tiež takzvaná “červená chinchila”, ktorá má špičky chlpov červené namiesto čiernej. Mnoho mačiek tejto farebnej variety má orámovanie očí a nosa. Chinchilla má často pútavo zelené žiariace oči. Ako varianta tejto farby existuje tiež modrá a krémovo sfarbená chinchilla.
 • Shaded: Rovnako ako u variety „chinchilla“ majú americké krátkosrsté mačky sfarbenie „shaded“ pruhovanú, dvojfarebnú srsť. Jednotlivé chlpy však majú vyšší podiel čiernej ako u sfarbenia chinchilla. Táto farebná varieta sa tiež vyskytuje s červeno sfarbenými špičkami – nazýva sa “red shaded”.
 • Smoke: Americká krátkosrstá mačka sfarbenia „smoke“ má, rovnako ako sfarbenie „chinchilla“ a „shaded“ jednotlivé chlpy pruhované. Prevažuje však podiel čiernej, len najnižšia časť chlpov je biela. Často je biele čiastočné sfarbenie znateľné len pri rozdelení srsti. Sfarbenie „smoke“ sa vyskytuje tiež ako „blue smoke“ a „red smoke“ – jednotlivé chlpy nie sú čierne, ale modré alebo červené. Niektoré mačky majú dokonca pruhy s čiernou,  červenou a modrou!  Zvieratá vyzerajú ako trojfarebné, avšak detailný pohľad na jednotlivé chlpy ukáže len bielu podsadu.
 • Tabby: Pruhované americké krátkosrsté mačky sa nazývajú „tabby“. Ale nie je “tabby” ako “tabby”! Sfarbenie mackerel tabby má úzku, dobre definovanú kresbu, často s úhorovitou líniou a pruhom na nohách a chvoste. Ticked tabby má často len kresbu na hlave, krku, nohách a chvoste. Patched tabby je pruhovaná americká krátkosrstá mačka s krémovými alebo červenými škvrnami.
 • Calico: Kto by nepoznal trojfarebné “šťastné mačky”? V odbornej angličtine, a tiež v chove americkej krátkosrstej mačky sa tieto mačky nazývajú “Calico”. Biela je prevládajúca farba srsti, je doplnená škvrnami v čiernej a červenej farbe, jej riedením a prípadne tabby kresbou.
Americká krátkosrstá mačka © tramp51 / stock.adobe.com

Povaha

Povaha americkej krátkosrstej mačky je rovnako ako jej vzhľad priamočiará. Mačky zdedili vlastnosti svojich predkov, ktorí spolu s ľudskými osadníkmi dobyli americký kontinent. Sú to dobrí lovci myší, ale nie sú agresívni, sú uvoľnené s blízkou väzbou na človeka. Americké krátkosrsté mačky sa rady hrajú so svojim majiteľom, ale po dlhom maznaní si tiež rady odpočinú. Ich nekomplikovaný, málo dominantný štýl z nich robí dokonalé rodinné mačky. Ako tolerantní spolubývajúci sa dobre znášajú s inými zvieratami, ako sú napr. psy. Americká krátkosrstá mačka je veľmi prispôsobivá, môže žiť v byte alebo ako voľne žijúca mačka!

Zdravie a starostlivosť

Ako krátkosrstá mačka nemá americká krátkosrstá mačka žiadne zvláštne požiadavky, čo sa týka starostlivosti. Hlavne počas výmeny srsti sa odporúča kefovať zvieratá jedenkrát týždenne – inak sa starajú väčšinou mačky o srsť samé a málokedy potrebujú pomoc. Tráva a sladová pasta môžu uľahčiť prirodzené vylučovanie zhltnutých chlpov.

Americká krátkosrstá mačka je naviac považovaná za veľmi odolné a zdravé plemeno. Obvykle postačí každoročná prehliadka u veterinára, aby bola mačka zdravá a fit.

Avšak, mnoho priaznivcov tohto plemena hovorí, že tieto mačky sú náchylné na HCM. Tzv.  “hypertrofická kardiomyopatia” vedie ku zväčšeniu srdcového svalu. Behom rutinnej prehliadky si veterinár popočúva tiež srdce Vašej mačky – ak počuje šelest na srdci, obvykle urobí  echokardiogram, aby sa podozrenie potvrdilo alebo vyvrátilo. HCM je dedičná – preto je veľmi dôležité vyradiť postihnuté mačky z chovu. HCM nie je vyliečiteľná. Veterinár Vám poradí, ako mačku trpiacu ochorením  HCM podporiť správnou diétou a vybranými liekmi, aby bol jej život plnohodnotný!

Americká krátkosrstá mačiatko © topphotoengineer / stock.adobe.com

Výživa

Americké krátkosrsté mačky majú pri kľudnom životnom štýle alebo po kastrácii sklony k nadváhe. Najlepším liekom je zdravá, vhodná výživa. Ako mäsožravci potrebujú mačky veľmi kvalitné krmivo s veľkým množstvom zdravých bielkovín a nízkym obsahom sacharidov. Tak dostane ich telo všetko, čo potrebuje, aby bola mačka zdravá, bez toho aby bol organizmus zaťažovaný odpadovými látkami, ktoré znečisťujú močové orgány a často vedú k nárastu telesnej hmotnosti. Väčšina kvalitných hotových krmív toto všetko mačke poskytne. Dbajte na to, aby Vami zvolené krmivo obsahovalo veľa zdravého mäsa. Poznáte to tak, že mäso je uvedené na prvom mieste v zozname surovín. Bylinné zložky by mali byť prítomné len v malých množstvách, cukor v ideálnom prípade vôbec.

Surová a doma pripravená strava je optimálna, ale pracná alternatíva. Viete presne, čo mačke dávate! Vďaka dôkladnej príprave Vaša mačka dostane všetko, čo potrebuje.

Najlepší liek na udržanie optimálnej telesnej hmotnosti je tiež pravidelné hranie sa s ľuďmi. Ponúknite mačke udicu, loptičky a myšky na hranie a pokúste sa ju motivovať k pohybu. Ak máte dostatok priestoru pre veľké škrabadlo, môže sa mačka fyzicky vyblázniť.  Dokonca aj inteligentné hračky sú veľmi obľúbené u zvedavých štvornohých kamarátov!

Chov

Americká krátkosrstá mačka je teraz neodlučiteľnou súčasťou severoamerickej chovateľskej scény! Európski fanúšikovia tohto plemena musia často hľadať vhodného chovateľa trochu ďalej. Rovnako ako u ostatných čistokrvných mačiek platí: Len profesionálny chov je dobrý chov. Práca a vášeň, ktorú vkladá chovateľ do svojich zverencov a ich potomkov, je rozhodujúca pre úspech chovu a fyzické i duševné zdravie zvierat.

Zodpovedný chovateľ  považuje za dôležité, aby sa mačka – matka po pôrode náležite zotavila. Tým sa znižuje počet vrhov za rok a finančný zisk – ale zdravé, vyrovnané mačky za to stoja. Chovateľ pári zvieratá s vedomím možných dedičných chorôb a kompatibility rodičov. Mačku počas obdobia gravidity kontroluje veterinárny lékar. Po narodení budú mačatá vyšetrené veterinárnym lekárom a do nového domova dostanú všetko, čo pre svoj zdravý rast potrebujú: kvalitné krmivo, očkovanie, odčervenie a sociálny kontakt so súrodencami, ostatnými mačkami a ľudskou rodinou by mali byť samozrejmosťou. Seriózny chovateľ neposiela mačatá do nového domova skôr ako v 12. týždni života, pretože prvé tri mesiace sú obzvlášť dôležité pre rozvoj vyrovnanej a zdravej psychiky. Len tak bude americká krátkosrstá mačka presne taká mačka, akú si prajete!

Dôveryhodný chovateľ by mal byť taktiež členom chovateľského klubu. Len zastrešujúce organizácie môžu vydávať doklady, ktoré z Vašej mačky robia pravú americkú krátkosrstú mačku. Ak však chcete mať mačku len ako domáceho miláčika, „papiere“ sú zbytočné. Ale spolky na ochranu mačiek majú zmysel. Starostlivo skontrolujte chovné podmienky mačiatok a rasový pôvod mačacích rodičov a uistite sa, že je Váš miláčik naozaj americká krátkosrstá mačka. Všetko samozrejme niečo stojí. A to je dôvod, prečo chov mačiek nebýva výnosným podnikaním, ale väčšinou je to skôr drahý koníček. Mačky z profesionálneho chovu sú preto často drahšie ako z „množiarne“, kde ponúkajú čistokrvné mačky bez papierov za zvýhodnenú cenu. Takáto zľava Vás ale môže prísť draho: párenie príbuzných mačiek, odchov krátku dobu a nedostatok zdravotnej starostlivosti znamená, že Vaša mačka nemusí byť taká zdravá a bezproblémová, ako by ste si priali. Dôverujte len profesionálnym chovateľom, ktorí sú členmi chovateľského spolku. Svoju vysnívanú mačičku môžete nájsť aj v útulku, kde veľa, často čistokrvných zvierat, čaká na svoj nový domov!

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...