Moja mačka má nadváhu: Zdravé chudnutie

Mačka príliš tučná a pohovka

V súčasnosti má stále čoraz viac mačiek nadváhu, alebo sú dokonca silno obézne. Obezita má vážne dôsledky na ich zdravie a dĺžku života. Bojujte proti obezite Vašej mačky pomocou správneho kŕmenia a individuálneho fitnes programu, ktorý je presne šitý na mieru Vašej mačke.

Ako zistím, že moja mačka má nadváhu?

Najbežnejšou príčinou nadváhy u mačiek je nadmerná ponuka potravy. Pri vzniku obezity navyše zohráva úlohu nedostatok pohybu, kastrácia a zriedkavejšie choroby.

Ako však zistiť, či má Vaša mačka nadváhu? Okrem pravidelného váženia existuje niekoľko kritérií, podľa ktorých sa môžete orientovať: položte dlane na rebrá svojej mačky. Ak má mačka nadváhu, je ťažké ich nahmatať. Pri pohľade na mačku zhora tiež už nie je rozpoznateľný pás, a línia brucha je paralelná s podlahou.

Prvý krok u mačiek s nadváhou: Návšteva veterinára

Keď ste si všimli, že Vaša mačka má nadváhu, musíte zakročiť a prijať opatrenia, nakoľko nadváha zaťažuje celé telo, a môže viesť k ďalším ochoreniam. Našťastie môžete v tejto veci niečo podniknúť, avšak je dôležité dodržiavať opatrenia, a to dôsledne a dlhodobo.

No skôr ako začnete s diétou či fitnes programom, mali by ste navštíviť veterinára. Veterinárny lekár môže najlepšie určiť, či a do akej miery, je Vaša mačka obézna. Predovšetkým však môže vylúčiť možné zdravotné príčiny obezity. Následne odporučí zdravú metódu, ktorá mačke pomôže šetrne chudnúť.

V prvom rade veterinár spolu s Vami určí individuálnu cieľovú hmotnosť Vašej mačky a vhodnú dennú dávku krmiva. Odporúčané množstvo potravy závisí od ideálnej hmotnosti zvieraťa. Denná dávka krmiva stanovená na začiatku diéty sa pri neskorších kontrolách upravuje v závislosti od pokrokov a chudnutia. Cieľom by malo byť zníženie hmotnosti mačky o 0,5 % až po maximálne 1 % jej telesnej hmotnosti týždenne.

Ak Vaša mačka potrebuje schudnúť, je veľmi dôležitá jedna vec: s diétou treba začať veľmi opatrne a pomaly.

mačka má nadváhu © ROMAN DZIUBALO / stock.adobe.com

Mačka s nadváhou: Ako ju správne kŕmiť?

Aby Vaša mačka zdravo chudla, musí byť každá cvičebná terapia sprevádzaná vhodným konceptom výživy. U mačiek je však pri chudnutí potrebná opatrnosť:

Mačky reagujú na spontánne uvoľnené tukové zásoby veľmi citlivo! Radikálny úbytok tuku môže viesť k pečeňovej lipidóze (stukovatenie pečene). Ak sa táto nelieči, vedie k smrti mačky. Preto je dôležité pomalé a rovnomerné znižovanie hmotnosti.

Presné odváženie množstva krmiva

Hlavným dôvodom, prečo mačky príliš priberú, je konzumácia nadmerného množstva potravy a veľmi výživných jedál. Preto je nevyhnutné, aby ste dodržiavali predpísané množstvá potravy na redukciu hmotnosti (zníženie hmotnosti).

Najmä ak na odmeranie množstva suchého krmiva používate iba jednu odmerku, množstvo krmiva môže byť rýchlo príliš vysoké. Už len trochu viac suchého krmiva môže znamenať, že mačka nechudne, ale môže dokonca pribrať. Preto je nevyhnutné vážiť krmivo pomocou kuchynských váh.

Obmedzte tiež počet snackov, ktoré Vaša mačka denne príjme, pretože tieto zvyčajne majú vysoký obsah kalórií. Ak mačke dáte snack, musíte ho odpočítať od dennej dávky krmiva.

Mokré krmivo je vítané, potraviny pre ľudí v žiadnom prípade

Vďaka nízkemu obsahu vlhkosti má suché krmivo vyššiu energetickú hodnotu na sto gramov ako mokré krmivo. Ak má Vaša mačka iba miernu nadváhu, môžete veľa dosiahnuť tým, že nahradíte časť dávky suchého krmiva mokrým krmivom.

Čo by ste však svojej mačke nemali dávať, sú potraviny pre ľudí. Sú veľmi kalorické, a často obsahujú veľkú časť dennej kalorickej potreby mačky. Napríklad tridsať gramov šunky pokrýva takmer 100 % dennej potreby kalórií u štvorkilogramovej mačky.

Tip: Najlepšie je zvyknúť si na vhodnú stravovaciu rutinu. Tak pomôžete Vašej mačke získať, a udržať si zdravú hmotnosť. Rutina Vám navyše pomôže odnaučiť Vášho štvornohého miláčika žobrať o krmivo.

Strava pre obézne mačky: Ktoré krmivo je vhodné?

Akonáhle má mačka miernu nadváhu, často nadváha pretrváva alebo mačka ďalej pokračuje v priberaní. Preto by ste mali u mačky dbať na správnu výživu, aby ste tomu zabránili.

Bežné krmivá, bohužiaľ, nie sú vhodné na udržateľné zníženie hmotnosti mačky. Ak mačku kŕmite iba menším množstvom krmiva, prísun základných živín, ktoré mačka potrebuje nie je zaručený, a objavujú sa príznaky nedostatku. Lepšie sú diétne krmivá alebo špeciálne redukčné diéty.

Poznámka: Výberom vhodného diétneho krmiva môžete podporiť prirodzené telesné funkcie vašej mačky. Upozorňujeme však, že diétne potraviny nemôžu liečiť ani predchádzať chorobám. O vhodnej diéte pre vašu mačku by ste sa mali vždy poradiť aj so svojím veterinárnym lekárom. Špeciálne diétne krmivá nájdete v internetovom obchode zoohit.

Rozdiely medzi krmivami

Diétne krmivo vs. špeciálna redukčná diéta

Diétnym krmivom sa zvyčajne rozumie krmivo od výrobcu zo série krmív, ktorá má najmenšie množstvo kalórií. Sú veľmi dobré na reguláciu hmotnosti, ale väčšinou nie sú na chudnutie dostačujúce.

Špeciálne redukčné diéty, ktoré musia byť ako také zreteľne označené, majú výrazne nižší obsah kalórií. Napriek tomu sú tieto diéty dobre prispôsobené potrebám mačiek s nadváhou, a obsahujú všetky dôležité živiny, vitamíny a stopové prvky.

Bielkoviny

Vysoký obsah bielkovín

Pri zostavovaní vhodného krmiva pre mačky s nadváhou je obzvlášť dôležitý vysoký obsah bielkovín. V suchom krmive sa osvedčil obsah bielkovín v sušine 30 až 40 % a v mokrom krmive 9 až 12 %.

Vysoký obsah bielkovín tiež zvyšuje pocit sýtosti a postprandiálnu spotrebu energie – teda spotrebu energie po jedle. Zároveň podporuje udržiavanie svalovej hmoty.

Tuk

Nízky obsah tuku

Tuk je samozrejme najväčším dodávateľom kalórií, a preto by mal byť v krmive obsiahnutý iba vo veľmi malom množstve. Obsah tuku v krmive však nesmie byť príliš nízky, pretože znížená chutnosť by viedla k zníženej prijateľnosti krmiva. Príliš nízky obsah tuku zároveň ohrozuje prísun esenciálnych mastných kyselín a vitamínov rozpustných v tukoch. Vhodné je krmivo s 8 až 10 % obsahom tuku v suchom krmive a 1 % obsahom tuku v mokrom krmive.

Vláknina

Zvýšený obsah vlákniny

Ďalším dôležitým kritériom pre krmivo, pomocou ktorého môžu obézne mačky ľahko chudnúť, je zvýšený podiel vlákniny, pretože vláknina zaisťuje rýchlejší pocit sýtosti u mačky. Odporúča sa podiel vlákniny 5 až 10 % pokiaľ ide o suché krmivo, a okolo 1,5 % v prípade mokrého krmiva.

Prídavné látky

Na čo slúžia prídavné látky?

Aminokyselina L-karnitín, patriaca medzi prídavné látky, môže mať tiež pozitívny vplyv na udržanie hmotnosti, nakoľko L-karnitín stimuluje spaľovanie tukov v tele. Protizápalové omega-3 mastné kyseliny v diétnom krmive zaisťujú, okrem iného, že hladina cukru v krvi zostane stabilná.

Pohybová terapia pre mačky s nadváhou

Správna výživa znamená veľký krok k tomu, aby ste obéznej mačke pomohli dosiahnuť jej ideálnu hmotnosť. Diétny program by ste však mali vždy doplniť vhodnou pohybovou terapiou. Takto Vaša mačka spotrebuje viac kalórií, buduje svalovú hmotu a zlepšuje svoju kondíciu.

Ďalšou možnosťou sú nové hračky pre mačky, hračky na lov, ako sú udice pre mačky alebo iné druhy športov pre mačky.

Pomôcky na podporu chudnutia: Čo môžete ešte urobiť?

Na kŕmenie mokrým krmivom sa osvedčili proti-hltacie misky s výbežkami. To núti mačky jesť pomalšie, vďaka čomu sa pocit sýtosti dostaví skôr, a aj dlhšie vydrží. Zároveň sú mačky dlhšie zaneprázdnené, a teda z dlhodobého hľadiska spokojnejšie.

Ak máte v domácnosti viac mačiek, pričom nie všetky musia držať diétu, môžete ako pomôcku využiť automatické kŕmidlá s funkciou rozpoznania čipu. Takéto kŕmidlá naprogramujete na čipy mačiek, pre ktoré je obsiahnuté krmivo určené. Ostatným mačkám krmivo nadávkované nebude.

Navyše spokojnosť mačky môžete zvýšiť pomocou dosky na hranie na umiestnenie maškŕt alebo iných inteligenčných hračiek. Takéto hračky sa dajú naplniť časťou dennej dávky krmiva, a zároveň mačku aj zamestnajú. Mačka má tak viac pohybu a časť prijatých kalórií aj hneď spotrebuje.

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Výživa mačiatok

Mačiatka aj šteňatá potrebujú pre zdravý rast dostatok živín. Potreba živín závisí na plemeni, veku a temperamentu zvieraťa. Štvornohí uličníci potrebujú viac energie ako malí leňoši. Aj keď to vyzerá roztomilo, mačiatko by nemalo byť príliš bacuľaté, rebierka by mali byť vždy dobre hmatateľné a kontúry tela viditeľné. Pre zásobenie organizmu dostatkom živín a energie v období rastu potrebujú mačiatka optimálnu výživu.

9 min

Správne krmivo pre dospelé mačky

„Si to, čo ješ“ – táto hláška platí aj pre domácich miláčikov. Ale podľa čoho sa pozná, či je zvolené krmivo pre Vašu mačku dobré? Aké živiny Váš mačací tigrík potrebuje? A existuje vôbec ideálne krmivo pre mačky?