Devon Rex

Devon Rex

Devon rex je vzácne plemeno mačky, ktoré sa od ostatných plemien mačiek odlišuje svojím vonkajším vzhľadom. Lebka devon rex má plochý tvar s mimoriadne veľkými odstávajúcimi ušami a veľmi veľkými očami. 

Zatiaľ čo prvé reakcie na mačku devon rex boli zdržanlivé až odmietavé, neskôr sa preslávila vďaka svojmu veľmi špeciálnemu vonkajšiemu vzhľaduDevon rex je vďaka svojim príjemným povahovým vlastnostiam typickou rodinnou mačkou. Je tiež veľmi vhodná na bývanie v interiéri. Možno toto plemeno čoskoro obohatí aj váš domov?

Toto zvláštne plemeno mačky s nezvyčajnou mutáciou srsti bolo objavené v roku 1960 v Buckfastleigh v Devone v Anglicku vedľa nevyužívanej cínovej bane. Angličanka, ktorá takúto zaujímavú mačku našla, sa volala Beryl Cox. Beryl Coxovej sa nezvyčajná mačka páčila a chcela ju chytiť na chovateľské účely, no nepodarilo sa jej to. 

Miesto toho sa však všetko vyvinulo inak: jedného dňa sa gravidná mačka zatúlala na pozemok Beryl Coxovej a porodila jej v záhrade mačiatka. Na prekvapenie všetkých sa z tohto vrhu narodil aj kocúr s vlnitou srsťou. Pani Coxovej sa tento kocúrik veľmi páčil a pomenovala ho Kirlee. Kirleeho hlava bola obzvlášť široká a jeho líca veľmi zreteľne vystupovali. Čierny kučeravý Kirlee sa stal predkom všetkých nasledovných mačiek plemena devon rex.  

Pani Coxová sa skontaktovala s prvou chovateľkou plemena cornish rex, pani Sterling Webbovou. Kirlee bol teda spárený s mačkou plemena cornish rex. Na výsledok vrhu sa čakalo s veľkou zvedavosťou. Príroda je však známa tým, že nie vždy sa veci odohrávajú tak, ako si ľudia predstavujú. A tak to dopadlo úplne inak: všetky mačiatka z vrhu mali rovnú srsť! Bolo teda jasné, že kocúr Kirlee musí mať iný genotyp. Bol novým typom mačky Rex a stal sa známym ako Gen 2, čo zodpovedalo mačke devon rex, zatiaľ čo Gen 1 označoval cornish rex. 

Mimochodom, gén zodpovedný za kučery sa dedí recesívne. To znamená, že tento gén sa vždy prenáša od jedného z rodičov s kučerami, ale kučery sa u mačiatok objavia len vtedy, ak majú kučery obaja rodičia. Párenie kocúra Kirlee s hladkosrstou mačkou teda neprinieslo kučeravé mačiatka. 

V roku 1967 bol devon rex uznaný organizáciou „Governing Council Cat Fancy“ (GCCF), v roku 1968 „Féderation Internationale Féline“ (FiFe) a v roku 1979 „Cat Fanciers Association“ (CFA). 

devon rex

Vzhľad

Pomerne krátka srsť tejto exotickej mačky je vlnitá až kučeravá. Srsť má kučeravú štruktúru s malým množstvom krycej srsti a vysokým podielom podsady. Hustota srsti sa líši podľa oblastí tela – a podľa ročného obdobia. 

Na otázku, či je to hypoalergénna mačka, sa odpovedá rôzne. Bezpochyby však púšťa veľmi málo chlpov. Vzhľadom na túto skutočnosť je len malá pravdepodobnosť, že devon rex vyvolá u svojho ľudského spolubývajúceho alergickú reakciu. 

Svojimi veľkými ušami a širokou lebkou pripomína škriatka. Dlhý tenký chvost mačky devon rex sa ku koncu zužuje a je pokrytý krátkou kučeravou srsťou. Stredne dlhé kučeravé fúzy sú pomerne husté. Zástupcovia plemena devon rex majú dlhé štíhle nohy a malé oválne labky. Mierne zakrivenie nôh môže vzbudzovať dojem, že devon rex má nohy do tvaru „O“. 

Mačky devon rex sa vyskytujú v mnohých farbách a farebných kombináciách. 

Charakter

Jej verná, oddaná a prítulná povaha robí z mačky devon rex ideálnu mačku do rodiny. Je rovnako zábavná ako veselá, bystrá, hravá, uvoľnená a spoločenská. Veľmi ju zaujíma všetko, čo sa deje okolo nej. Devon rex sa rada hrá. Vďaka svojej hravej povahe sa rýchlo a s radosťou učí triky. Jej povaha je trochu podobná povahe psa. Je považovaná za veľmi vernú a priateľskú k ľuďom. Vernosť bola prvýkrát pozorovaná u predchodcu plemena, malého kocúra Kirlee. Podľa legendy Kirlee dokonca rád chodil na vôdzke. Možno toto správanie odkopíroval od psa. 

Devon rex robí zo svojho ľudského spolubývajúceho úplne “svojho” človeka. Ak máte to šťastie a zdieľate domácnosť s mačkou tohto plemena, pravdepodobne bude žrať, spať a sedieť vám na ramene, zatiaľ čo vy pracujete – tak veľmi rada sa podieľa na vašom živote a je na vás naviazaná. Bude vás nasledovať všade, kam pôjdete, bude vám sedieť pri nohách alebo na kolenách, a dokonca vás bude sprevádzať pri domácich prácach. Mačka devon rex sa tiež považuje za pomerne spoločenskú. S touto mačkou si vždy užijete tú najlepšiu spoločnosť a zábavu na najvyššej úrovni! 

S deťmi si devon rex vychádza veľmi dobre. Deti v domácnosti si môžu so svojím milovaným mačacím priateľom vytvoriť naozaj pekné priateľstvo alebo hlboké puto. Devon rex sa rád hrá so svojimi ľudskými spolubývajúcimi, s ktorými si vytvoril hlboké puto. Rád šantí a lezie po škrabadle. Preto by malo byť pre devon rex k dispozícii jedno alebo viacero škrabadiel. Hoci sa so svojimi ľudskými spoločníkmi rád hrá, je aj sebestačný a dokáže sa zamestnať aj sám.  

devon rex mačiatko

Výživa

Uistite sa, že vo vašej domácnosti je vždy k dispozícii dostatok zdrojov vody, kde sa môže devon rex osviežiť. Dôležité je, aby misky na vodu neboli umiestnené priamo vedľa misiek na kŕmenie. Aj vo voľnej prírode by mačka prijímala oboje oddelene, pretože voda by mohla byť kontaminovaná mäsom. Odporúča sa aj napájadlo alebo fontánky pre mačky. Tie optimizujú pitný režim mačky tým, že ju neustále nabádajú k pitiu vody. Tým sa predchádza infekciám močových ciest a je podporované zdravé fungovanie obličiek. 

Keďže s pribúdajúcim vekom sa u mačiek plemena devon rex môžu vyskytnúť ochorenia ďasien a zubné kazy, odporúča sa podávať také krmivo, ktoré túto predispozíciu zohľadňuje. Podávaním suchého krmiva môžete problému predísť. Je to dôležité okrem iného aj preto, že ochorenia zubnej dutiny sa môžu rozšíriť do celého organizmu mačky a viesť k závažným ochoreniam, napríklad k problémom s obličkami. 

Dôležitou súčasťou optimálnej stravy je aj určité množstvo kvalitného tuku. Váš veterinár vám o tom rád poskytne kompetentné informácie. 

Malo by to byť samozrejmé, no aj tak je potrebné to spomenúť, pretože nájdu sa aj majitelia mačiek, ktorí svoje mačky kŕmia psím krmivom: Krmivo pre psov nie je pre mačky vhodné a nemalo by sa mačkám podávať! 

Devon rex sa vás pravdepodobne bude veľmi snažiť presvedčiť, aby ste ho kŕmili veľmi často. Nemali by ste však tomuto pokušeniu podľahnúť, ale držať sa odporúčaných množstiev, pretože inak by mohlo dôjsť k priberaniu na váhe s príslušnými negatívnymi vedľajšími účinkami. Ako športové a aktívne zviera má však aj rýchly metabolizmus a rýchlo všetky nadbytočné kalórie spracuje. 

Starostlivosť

Starostlivosť o túto mačku pripomínajúcu škriatka je vcelku nekomplikovaná. Devon rex potrebuje len milujúci a živý domov. Aby ste mačke z dlhodobého hľadiska zaistili čo najlepšie zdravie, mali by ste venovať pozornosť niekoľkým aspektom špecifickým pre plemeno. 

Pri kefovaní by ste mali byť vždy trochu opatrní, aby ste mačke náhodou nevytrhli chlpy. Najlepšie je použiť veľmi jemnú kefu na srsť. Môžete ju použiť na starostlivé kefovanie vášho mačacieho priateľa niekoľkokrát týždenne. Okrem toho, že česaním posilníte Vaše puto, česanie prispieva aj k dobrému krvnému obehu a krásnej a zdravej srsti. 

Keďže samočistiaci efekt u tohto plemena mačiek kvôli nedostatku chlpov v zvukovode chýba, odporúča sa, aby ste svojej mačke pravidelne čistili uši.  

Dôležité je tiež poznamenať, že devon rex kvôli tenkej vrstve chlpov nie je dostatočne chránený pred škodlivými účinkami slnečných lúčov. Preto sa mačka devon rex môže od slnka ľahko spáliť. 

Výber správneho chovateľa

Najskôr sa môžete informovať v útulku pre zvieratá alebo v opatrovateľskej stanici, či nehľadajú domov pre mačku tohto plemena. Dá sa tam nájsť aj čistokrvná mačka. 

V opačnom prípade sa samozrejme môžete obrátiť aj na seriózneho chovateľa. Takéhoto chovateľa spoznáte podľa toho, že vám poskytne informácie o rodokmeni mačky, ktorý je uznávaný svetovými organizáciami. Mačiatka by tiež mali pochádzať z legálnej, kontrolovanej a veterinárne registrovanej chovateľskej stanice. Mačiatka od renomovaného chovateľa majú aj očkovací preukaz, sú očkované, odčervené a čipované. 

Nezáleží na tom, či si mačku zadovážite od renomovaného chovateľa alebo z útulku, želáme vám veľa radosti a krásne chvíle s týmito zábavnými a vernými zvieracími spoločníkmi! 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...