Ruská modrá mačka

Ruská modrá mačka

Na prvý pohľad je modrošedá ruská mačka podobná mačke kartúzskej alebo modrošedej britskej krátkosrstej. Pri detailnejšom pohľade ale zistíte, že sú tieto plemená nezameniteľné!

História

Nie je ruská modrá ako ruská modrá. Dnes sú v Európe známe tri hlavné chovné smery, ktoré sa vzhľadom k svojej histórii líšia.

Sibírsky/škandinávsky typ je o niečo menší, veľmi elegantný a má široko rozmiestnené uši. Tento tmavší typ je pomerne plachý, a preto nie je jeho chov príliš rozšírený.

Americký typ je zo všetkých typov najelegantnejší. Stredne veľký, so svetlejším sfarbením a širokými ušami, je obzvlášť spoločenský a nebojí sa ani cudzích ľudí.

Anglický typ je pomerne silný. Zvlášť nápadné je vertikálne smerovanie uší ruskej modrej mačky anglického typu. Charakterovo sú mačky tohto typu medzi sibírskymi a americkými chovateľskými odvetviami.

V Nemecku existujú hlavné zmesi týchto chovných vetiev – aby bola zachovaná genetická rozmanitosť!

Ale prečo sa príslušné chovné vetvy od seba navzájom toľko líšia? Dôvod je nutné hľadať v histórii chovu ruskej modrej mačky. Ruská modrá mačka pochádza, ako meno napovedá, z Ruska. Domnievame sa, že sa ruská modrá mačka vyskytovala ako prirodzené plemeno v prístavnom meste Archangelsk na severe Ruska a asi v roku 1860 bola prevezená britskými námorníkmi do Anglicka. Prvá ruská modrá mačka sa objavuje v roku 1865 dokonca v knihách – bola prehlásená za “Archangel Cat” v Crystal Palace v Anglicku. V 19. storočí bolo plemeno obľúbené ako v Anglicku, tak aj v ruskej cárskej ríši. Od roku 1937 je ruská modrá uznaná ako samostatné plemeno. S príchodom druhej svetovej vojny bola populácia ruskej modrej mačky extrémne zdecimovaná, ale plemeno bolo zachránené krížením so siamskými a britskými krátskosrstými mačkami a europskými krátkosrstými plemenami. V dôsledku toho je srsť ruskej modrej mačky kratšia a hustejšia a oči tmavo smaragdovo zelené. Ale tým história chovu nekončí! Stále existujú snahy o uznanie bielej a čiernej variety ruskej modrej mačky. V šesťdesiatich rokoch 20. storočia bol v Anglicku založený „ The Russian White and Black Program“, kedy Frances McLeod of Arctic začal chovať „ruské biele“ a „ruské čierne“ mačky. Austrálan Mavis Jones spáril v sedemdesiatich rokoch bielu domácu mačku s ruskou modrou. Jeho cieľom bola nová farebná varieta plemena, “ruská biela”. V neskorších sedemdesiatich rokoch boli tieto ruské modré hybridy uznané ako farebná varieta klubom kráľovskej poľnohospodárskej spoločnosti Royal Agricultural Society (RAS) Cat Club of New South Wales. Medzitým boli čierne a biele variety ruskej modrej mačky uznané chovnými klubmi v Austrálii, na Novom Zélande a v Južnej Afrike. Americká asociácia chovateľov mačiek American Can Fanciers Association teraz schvaľuje status „ruskej bielej“ a „ruskej čiernej“ ako “ruská krátkosrstá”. Ich chovný štandard zodpovedá štandardu ruskej modrej mačky, ale môžu byť tiež len čierne alebo len biele. Farba očí musí byť jasne zelená ako u modrej ruskej mačky.

Väčšina chovateľských spoločností však stále uznáva len modro-šedú varietu ruskej modrej mačky.

Ruská modrá mačka

Povaha

Hľadáte prítulnú a chytrú mačku? Potom budete z ruskej modrej mačky nadšení.

Ruské modré mačky sú považované za plyšové, mierne aktívne mačky. Zatiaľčo vo veku mačiatka sú hravé a temperamentné, v dospelosti sa stávajú jemnými, suverénnymi atlétmi. Často sú preto ponúkané ako ideálne mačky do bytu. Ale pozor: ruská modrá mačka je veľmi inteligentná, miluje výzvy a zábavu! Otvorenie dverí alebo zásuvky nie je pre väčšinu týchto mačiek žiadny problém. Tieto mačky potrebujú dostatok aktivít, aby nedostávali hlúpe nápady – a pretože k ľuďom veľmi priľnú, milujú hranie s nimi. Cielený výcvik a výchova pomocou clickera sú len dva spôsoby ako usmerňovať zvedavosť tejto mačky. Tieto dychtivé mačky milujú inteligentné hračky rovnako ako hľadanie potravy. Veľa ruských modrých mačiek sa dokonca naučí cirkusové triky, ale to samozrejme závisí od charakteru danej mačky. Keď už sme pri tom: Viete, že Francis, hlavná postava známeho seriálu “Felidae”, je ruská modrá mačka?

Ako rodinu milujúca mačka by nemala byť nikdy chovaná sama. Hlavne pri chove v byte alebo v rodinách, ktoré trávia väčšinu času mimo domov, by mali byť chované aspoň po dvoch. Druhá mačka môže byť aj iného plemena, pretože ruská modrá mačka sa k ostatným mačkám chová priateľsky, uvolnene a suverénne. Rovnako ako u všetkých zvierat je nutná dôkladná socializácia oboch mačiek, aby spolu dobre vychádzali. Každý, kto si zaobstará  ruskú modrú mačku od profesionálneho chovateľa, by preto mal klásť dôraz na rodičovskú výchovu a svoje mačiatko si odobrať až po dvanástom týždni života.

Vzhľad

Postava ruskej modrej mačky je pôvabná. Vďaka dlhým nohám sa táto tri až päť kilogramov vážiaca stredne veľká mačka značne líši od podsaditej postavy britskej krátkosrstej mačky. Viac sa podobá mačke kartúzskej – pokiaľ by ovšem mala žlté oči ako kartúzska mačka a nie smaragdové.

Hlava ruskej modrej mačky má klinovitý tvar, oči a uši sú posadené ďaleko od seba. Charakteristické sú výrazné vankúšiky s fúzikmi, čo jej tvári zapožičiava reprezentatívny vzhľad.

Mimoriadne vyniká mäkká srsť tejto mačky. Modrošedá srsť so striebristým leskom dala tejto mačke konieckoncov meno! Akékoľvek farebné odtiene, škvrny alebo kresby tabby sú podľa štandardu plemena nežiadúce. Dokonca aj nosné zrkadielko a vankúšiky na labkách by mali byť v ideálnom prípade modré. Aj keď sa dnes chovajú biele a čierne variety, neboli zatiaľ uznané všetkými chovateľskými klubmi. Avšak, mačiatka sa často rodia so špecifickou kresbou, ale najneskôr do jedného roka by mali mať srsť jednofarebnú. Okrem farby je jedinečná aj hodvábna textúra srsti: krycia srsť a podsada ruskej modrej mačky má rovnakú dĺžku – a tvorí tak hladkú, krátku srsť s plyšovou textúrou. Ruská modrá je jediné známe plemeno s takouto dvojitou srsťou!

Starostlivosť

Ruská modrá mačka pŕchne vďaka jedinečnej dvojitej srsti. Vďaka tomu a skutočnosti, že produkuje len malé množstvo glykoproteínu Fel d 1, je vhodným plemenom pre alergikov. Glykoproteín  je považovaný za jeden zo spúšťačov alergie na mačaciu srsť – vďaka nízkej produkcii je síce táto mačka alergikmi dobre znášaná, ale nie je to plemeno hypoalergénne.

Dvojitá srsť ruskej modrej mačky je síce zvláštna, ale nie je náročná na starostlivosť. Obvykle postačí mačku vykefovať jeden krát týždenne, aby ste odstránili prebytočnú srsť.

Ročná veterinárna prehliadka je nutnosťou, rovnako ako u všetkých ostatných plemien mačiek. A nejde len o platné očkovania. Veterinárna prehliadka zahrňuje tiež posluch srdca a pľúc, rovnako ako prehliadka papule pre zistenie zubného kazu už v počiatočnej fáze.

Ruská modrá mačka má údajne relatívne tichý a kľudný hlas. Toto a ich priateľská povaha z nich činí ideálne zvieratá pre chov v byte. Aj tak by sa ale nemalo zabúdať na jednu vec: ruská modrá mačka je extrémne inteligentná a potrebuje dostatok duševných aj fyzických aktivít! Rozmanité prostredie s dostatkom príležitostí pre šplhanie, skákanie, skrývanie a odpočinok je preto nutnosťou. Ruská modrá mačka miluje hranie s ľuďmi – krúžte s udicou, ukryte jej maškrtu do inteligentnej hračky a odporúčame vyskúšať tiež výcvik s clickerom!

Ruská modrá mačka

Choroby

Ruská modrá kočka je považovaná za veľmi robustné plemeno. Zdá sa, že sa dedičné choroby tomuto plemenu vyhýbajú. Pravidelná ročná prehliadka u veterinára je však nevyhnutná, pretože ani ruská modrá mačka nie je v bezpečí pred zraneniami či typickými ochoreniami mačiek! Mačky s voľným výbehom by mali byť už v rannom veku očkované proti infekčným chorobám ako je mačacia psinka, mačacia chrípka či besnota.

Výživa

Pre zdravie mačky je veľmi dôležitá zodpovedajúca strava. Ako mäsožravci môžu mačky len v malom množstve konzumovať sacharidy, ich strava by mala obsahovať vysoko kvalitné živočíšne bielkoviny. Kupované krmivá s vysokým obsahom mäsa a malým množstvom rastlinných prísad sú ideálne pre udržanie dlhodobého zdravia a dobrej kondície Vašej mačky. Mnoho majiteľov mačiek dáva prednosť BARF („biologicky zodpovedajúca surová strava“).

Ako nájsť správneho chovateľa

Zamilovali ste si jemných atlétov s modrou srsťou? Ruská modrá mačka je chovaná po celej Európe a existuje mnoho profesionálnych chovateľov, ktorým leží blaho ich zvierat na srdci. Kto si chce zaobstarať ruskú modrú mačku, musí obetovať 500 až 700 EUR. Nie je to žiadna “premrštená cena.” Chov mačiek je drahý koníček! Zodpovední chovatelia kladú dôraz na pravidelnú zdravotnú starostlivosť a vhodnú výživu svojich zvierat. Zodpovedne zvieratá párujú, aby predišli vzniku dedičných chorôb a aby sa rodili mačiatka, ktoré splňujú chovateľský štandard plemena. Matka mačka je v období gravidity pod dohľadom veterinára. Akonáhle sa mačiatka narodia, je potrebné ich nechať naočkovať, kastrovať, podávať im kvalitné krmivo a vytvoriť im rozmanité prostredie… to všetko samozrejme niečo stojí. Pripočítajte k tomu ešte emocionálne napätie. Chovateľ sa stará o mačiatka nepretržite – a to aj počas víkendov alebo uprostred noci! Je dôležité, aby mačiatka mali dostatok času pre zdravý rast a vývoj. To je dôvod, prečo by chovateľ nemal mačiatka dávať do nového domova pred dvanástym týždňom života. V tejto dôležitej „výukovej fáze“ sa mačiatka učia všetko potrebné od svojej matky, vyskúšajú si hru aj boj so súrodencami a vďaka priateľskému kontaktu s rodinou chovateľa sa stávajú priateľskými, mierumilovnými stvoreniami a sú tak pripravené na dlhý a zdravý život!

Tí, ktorí nekladú dôraz na cenné „papiere“ a rodokmeň, sa často vyhýbajú kontaktu s profesionálnymi chovateľmi. Avšak apelujeme: Držte sa ďalej od takzvaných „množiarní“, ktoré na internete či v novinách ponúkajú „čistokrvné mačky bez papierov“ za rozumnú cenu! Vo väčšine prípadov sa jedná o neprofesionálnych chovateľov, ktorí sa riadia heslom “kvantita namiesto kvality”. Zodpovedné párenie a zdravie zvierat nie je pre nich príliš dôležité.  Pretože zodpovedný chov je drahým koníčkom. Kto dbá na blaho svojich mačiek, musí počítať s určitými nákladmi, ktoré sa potom odrážajú v kupnej cene zvieraťa… Alternatívou môžu byť útulky. Mnoho mačiek všetkých vekových kategórií tu čaká na nový domov! Určite tu nájdete priateľskú mačičku, ktorej charakter úplne zodpovedá suverénnej ruskej modrej mačke. Často sa tiež do útulku dostanú aj čistokrvné mačky. Stojí za to sa v útulkoch poobhliadnuť!

Prajeme Vám veľa zábavy s Vašim “jemným atlétom”!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...