Thajská mačka

Thajská mačka

Thajská mačka pochádza z už existujúceho plemena – mačky siamske. Keďže sa chov siamských mačiek postupne vyvíjal v elegantný typ mačky, bol pôvodný, silnejší typ siamské mačky uznaný ako samostatné plemeno. Zrodilo sa tak plemeno “thajská mačka”.

Vzhľad

Niet divu, že je thajská mačka často zamieňaná s mačkou siamskou. Koniec koncov je chov thajských mačiek odvodený od chovu mačiek siamských! Zvieratá označované ako „siamské mačky starého typu“ sa zvonka podobajú siamskej mačke, ale sú o niečo silnejšie a oblejšie než moderné siamské mačky. Podľa štandardu plemena je dôležité jasné vymedzenie extrémneho typu siamskej mačky: Thajská mačka by mala zodpovedať, čo sa harmonickej osobnosti a mierneho vzhľadu týka, predkom z juhovýchodnej Ázie a tradičnému typu siamskej mačky.

Thajská mačka je krátkosrstá mačka orientálneho typu. Má atletickú stavbu tela, ale nie je tak chudá ako mačka siamská. Správne proporcie a svalnatý krk jej dávajú pevnú štruktúru. Tvar hlavy thajskej mačky je veľmi charakteristický: dlhé, ploché čelo prechádza guľatou lebkou a dobre rozložený ňufák. Brada a nosové zrkadielko tvoria priamku, uši sú ďaleko od seba a vysoko položené. Uši a tvar hlavy sú jedným z charakteristických črtov, ktoré mačku thajskú odlišujú od siamskej. Srsť thajskej mačky je uspôsobená miestu jej pôvodu, ktorým  je juhovýchodná Ázia: Srsť je mäkká a hodvábna, s malým množstvom podsady. Je krátka, ale neprilieha k telu.

Napriek tomu nemôže thajská mačka príbuzenstvo s mačkou siamskou poprieť. Nie je pre nič za nič nazývaná “tradičná siamská mačka”! Rovnako ako siamská, je aj thajská mačka point mačkou. Studené koncové telesné body, odznaky či tzv. „points“, sú sfarbené tmavšie základnou farbou, zatiž čo zvyšok tela je svetlejší. Táto farba je jedným z najdôležitejších chovných štandardov plemena. Avšak sfarbenie odznakov nie je jediným výrazným prvkom tohto plemena.

Rovnako ako mnoho point mačiek bodov, má aj thajská mačka jasne modré oči. Podľa chovného štandardu siamských a thajských mačiek sú oči v tvare mandlí jasné, svetlé a žiarivo modré.

Sfarbenie

Thajské mačky patria k tzv. “mačkám s maskou” alebo “point mačkám”. Základná farba mačky sa objavuje v chladných koncových bodoch tela, takzvaných “points“. Príčina sfarbenia srsti je známa: jedná sa o mutáciu, ktorá vedie ku chybnej funkcii enzýmu tyrosinasy, a tým je narušená produkcia pigmentu melanínu, čo vedie k tzv. „čiastočnému albinizmu“. Podľa genetických zásad môže byť akákoľvek farba srsti aj ako farba odznakov. Thajské a siamské mačky nie sú jedinými point mačkami v chovnom svete. Podobné sfarbenie majú birma, ragdoll a neva masquerade.

Ako farba tela thajskej mačky je podľa chovného štandardu plemena preferovaná jasná biela – ale dôležitejšie ako samotná farba je rovnomernosť farby tela a odznakov. Existuje až 100 farebných kombinácií, najčastejšie sú k videniu čierne a červené sfarbenie odznakov, rovnako ako ich riedenie „blue“ a „creme“, ďalej „chocolate“ a „cinnamon“ a ich riedenie „lilac“ a „fawn“.

Farby siamskej a thajskej mačky sú pomenované podľa základnej farby takto:

Seal-point: Thajské a siamské mačky vo farebnej variante seal-point majú čiernu základnú farbu. Zvyšok tela je jasnejšia.

Blue-point: Čierna základná farba sa riedi na “modrú”.

Chocolate-point: U thajských mačiek vo variante chocolate-point je viditeľná hnedá základná farba, ktorá sa prejavuje v odznakoch.

Cinnamon-point: Červená základná farba thajskej mačky, ktorá je viditeľná len v odznakoch.

Fawn-point: Základná farba “cinnamon” sa zriedi na “fawn”

Lilac-point: Zriedenie hnedej sa nazýva “lilac” – samozrejme je viditeľná len v odznakoch.

Red-point: Siamské a thajské mačky vo variante red-point majú červenú základnú farbu.

Creme-point: Termín “creme” sa používa pre označenie červenej – thajskej mačky vo variante creme-point majú krémovo sfarbené odznaky.

Ale tým to nekončí! Modifikáciou jednotlivých farieb vznikli ďalšie zaujímavé sfarbenia. Či sú také farebné varianty schválené pro chov, závisí od rozhodnutia jednotlivých chovných spolkov. Tu sú niektoré príklady:

Silver: U thajských mačiek vo variante “silver” modifikácie génu prerušuje plné zafarbenie jednotlivých chlpov potlačením tvorby pigmentu. Takže sú sfarbené len hornej časti chlpov, v extrémnych prípadoch len špičky. Výsledkom je striebristá farba srsti. Zodpovedajúca seal-point mačka zo zodpovedajúcej „silver“ modifikácií sa nazýva seal-silver point.

Tortie: Známe sú tiež kombinácie s červenou farbou vo forme korytnačkového sfarbenia, tzv. “tortie”.

Tabby: Odznaky môžu byť dokonca pruhované! Taká varianta sa nazýva „tabby“. Takzvaná “lynx-point” varianta je v chove thajskej mačky povolená, ak je základná farba kontrastná k sfarbeniu odznakov.

White: Rovnako ako u siamskej mačky, aj u mačky thajskej možno nájsť plné biele sfarbenie srsti, nazývané „foreign white”. Biela farba srsti „foreign white“ je spôsobená prídavným génom pre “epistatickú bielu” v kombinácii s mutáciou odznakov. Z dôvodu nedostatočného sfarbenia odznakov sa zvieratá javia čisto biele.

Dvojfarebná a trojfarebná: Sfarbenie odznakov môže byť vplyvom škvŕn úplne alebo len čiastočne biele. Výsledkom sú dvojfarebné thajské mačky, u ktorých je sfarbenie odznakov kombinované s bielymi škvrnami. Trojfarebné thajské mačky vykazujú kombináciu sfarbenia odznakov, tortie a bielych škvŕn.

Povaha

Nielen vzhľad thajskej mačky je jedinečný. Thajské mačky sú rovnako ako siamské veľmi priateľské, otvorené a milujúce ľudskú spoločnosť. Početné vrhy o štyroch až šiestich mačiatkach sú s najväčšou pravdepodobnosťou dôvodom, prečo sú thajské mačky tak spoločenské. Aktívne, inteligentné zvieratá sledujú „svojho pána“ na každom kroku a hlasno sa zapájajú do hovoru. Mnoho milovníkov tohto plemena prehlasuje, že žiť s thajskou mačkou je ako žiť s malým dieťaťom. Thajské mačky sú rovnako ako siamské mačky zvedavé. Všetko skúmajú a nič nie je pred nimi v bezpečí!

Spoločenské thajské mačky potrebujú každodenný kontakt s ostatnými mačkami, aby sa necítili osamelé. Užívajú si spoločnú starostlivosť o srsť, hry, ale aj maznanie s ostatnými mačkami. Nie je vhodné ju chovať ako jedináčika. Ako ostatné orientálne plemená sú aj thajské mačky skôr dominantné a tomu by mal zodpovedať výber vhodného mačacieho spoločníka. Druhá mačka by mala byť skôr pokojnejšej povahy. Vhodnou alternatívou sú súrodenci mačky. Sú na seba zvyknutí, majú podobnú povahu, a sú tak ideálnymi partnermi na hranie aj pre život!

História

Keďže moderný chov siamských mačiek uprednostňoval štíhlejší typ s dlhými nohami, stúpol dopyt po „siamských mačkách starého typu.“ Mnoho chovateľov a milovníkov mačiek dávalo prednosť oblejšiemu, robustnejšiemu typu – zrodila sa thajská mačka. Cieľ – zachovať pôvodný typ mačiek s maskou z Thajska. V anglicky hovoriacich krajinách známe siamské plemeno old style bolo uznané roku 2007 zastrešujúcou organizáciou TICA pod názvom „thajská mačka“. Mimochodom, v Thajsku je thajská mačka známa ako “wichienmaat”!

Pôvod thajskej mačky je odvodený od mačky siamskej. Obe plemená pochádzajú z vtedajšieho Siamu, dnešného Thajska. Viac ako 700 rokov, je tu wichienmaat, domáca mačka s nápadným sfarbením odznakov a jasne modrými očami, cenená ako domáci miláčik. Koncom 18. storočia sa dostali prvé siamské mačky s námorníkmi a kolonistami do Anglicka a odtiaľ potom do Spojených štátov. Spôsobili veľký rozruch – najmä siamské mačky vystavené roku 1871 v Crystal Palace. Keď siamský kraľ Chulalongkorn daroval britskému generálnemu konzulovi  v roku 1884 pár siamských mačiek, započal moderný chov tohto plemena v Európe. “Pho” a “Mia” boli zakladateľmi nového plemena. V roku 1892 vznikol prvý chovný štandard “royal cat of siam”. 1901 nasledovalo založenie klubu “Siamese Cat Club” v Anglicku. V Nemecku siahajú počiatky systematického chovu do roku 1927. Vzhľadom k malému počtu siamských mačiek dochádzalo k príbuzenskému páreniu a vzniku dnes sa hojne vyskytujúcich genetických chýb tohto plemena.

Globalizácia dovozu zvierat z Ázie od polovice 20. storočia uľahčila a siamské mačky sú chované vo svete vo veľkom meradle. Súčasne boli špeciálne vyvinuté rôzne farebné varianty a ďalšie rozmnožovanie. Zároveň sa zvýšil dopyt po elegantnejšom, dlhonohom type siamskej mačky: Siamské mačky 50. rokov boli vytiahlé a štíhlejšie než pôvodné, z Thajska dovážané mačky. Zatiaľ čo mnoho milovníkov mačiek uprednostňovalo nový typ, iní postrádali robustnejší vzhľad plemena. S tradične siamskou mačkou bolo možné sa stretnúť iba sporadicky, neskôr bola dokonca vylúčená z výstav. V 80. rokoch vznikli prvé chovateľské spolky, ktoré sa začali cielene venovať chovu pôvodného tradičného typu siamskej mačky. V roku 1990 bol tento typ uznaný svetovou federáciou World Cat Federation ako samostatné plemeno s názvom „thajská mačka“. Na prelome nového tisícročia začali thajskí chovatelia dovážať ďalšie zvieratá z Thajska, aby rozšírili genofond plemena a zachovali pôvodný vzhľad point mačky. V roku 2009 bola thajská mačka uznaná TICA ako samostatné plemeno. Dnes sú thajské mačky chované samostatne alebo sa párujú s mačkami siamskými.

Starostlivosť a chov

Thajské mačky sú aktívne, inteligentné mačky. Vyžadujú zábavu po celý deň! Nie sú preto vhodné pre chov v byte. Zabezpečený balkón či výbeh im ponúka v porovnaní s chovom v byte možnosť sa dostatočne vyblázniť a ukojiť zvedavosť. Spoločenská thajská mačka chradne, ak je chovaná ako jedináčik. Ku mačaciemu partnerovi priľne rovnako ako k svojej ľudskej rodine. Miluje hranie s ľuďmi a maznanie so svojim pánom! Ten, kto venuje svojej thajskej mačke dostatok pozornosti a pripraví jej rozmanitú zábavu, jej ponúka tie najlepšie podmienky pre zdravý život.

Vplyvom príbuzenskej plemenitby na začiatku chovu siamských mačiek sa u thajských mačiek objavujú niektoré genetické choroby a vývojové chyby, napr. zalomený chvost alebo vodnatú hlavu (hydrocefalus). Mačky trpiace hydrocefalom zvyčajne zomierajú krátko po narodení. Príčinou tejto anomálie nie je doteraz známy, ale vieme, že sa dedí recesívne. To znamená, že aj mačky, ktoré si same príznaky nevykazujú, môžu toto ochorenie prenášať na potomkov. Obaja rodičia môžu túto predispozíciu odovzdať svojim potomkom.

Thajské mačky tiež často trpia atrofiou sietnice. Toto ochorenie očnej sietnice, vyskytujúce sa aj u habešských mačiek, je spôsobené metabolickými poruchami tkaniva. Zvyčajne dochádza v druhom roku života k poruchám zraku, prvým príznakom je náhla šeroslepota. Čiastočný albinizmus, spôsobený poruchou metabolizmu melanínu, je najpravdepodobnejšou príčinou u thajských mačiek sa často vyskytujúceho škúlenia. Škúlenie zvieratá ale väčšinou nijako neobmedzuje.

U tohto plemena sa tiež často objavuje endokardiálna fibroelastóza, ktorá je charakterizovaná zhrubnutím vnútornej srdcovej steny. Môže sa rozšíriť aj na srdcové chlopne a často vedie k zlyhaniu srdca. Rovnako ako u často sa vyskytujúceho ochorenia ductus arteriosus nie je skutočná príčina doteraz známa. U perzistentného ductus arteriosus sa jedná o nedostatočné uzavretie spojenia aorty a pľúcnej artérie u novorodených mačiatok, ktoré vyvoláva slabosť a zlyhávanie srdca.

Thajské a siamské mačky sú tiež náchylné k rôznym druhom rakoviny, vrodeným defektom krvných buniek a poruchám metabolizmu. Okrem iného je treba tiež spmenúť nadmerné ukládanie neodburaných metabolitov, ako sú aminokyseliny alebo polysacharidy. Akumulácia gangliozidov v mozgu vedie k tomu, že postihnuté zvieratá už v ranom veku trpia vplyvom rastúceho poškodenia mozgu a centrálneho nervového systému.

Že je tradičná siamská mačka náchylná k určitým genetickým poruchám ešte neznamená, že Vaša mačka týmito chorobami bude trpieť. Bol vyvinutý genetický test, ktorý umožňuje včasné odhalenie ochorenia. Cieleným vylúčením postihnutých zvierat z chovu predídete odovzdávaniu dedičných chorôb potomkom.

Chov

Vyššie uvedené príklady ukazujú, ako je premyslený a zodpovedný chov dôležitý. Pre profesionálneho chovateľa je zdravie ich zvierat najvyššou prioritou. Testujú zvieratá včas na všetky dedičné ochorenia, pária zvieratá premyslene a sprevádza matku mačku obdobím gravidity. Vlastná práca začína ale až narodením mačiatok. Pretože mačiatka potrebujú kŕmenie, socializáciu a starostlivosť – a to neustále! K tomu patrí tiež zdravá výživa mačiatok a pravidelný veterinárny dohľad. Prípadným záujemcom o mačku poskytnú chovatelia ochotne radu a pomoc. Koniec koncov chcú pre svoje mačiatka to najlepšie!

Samozrejme, to všetko stojí peniaze … Tradičné siamské mačky stoja 500 eur a viac. Neverte reklamám, ktoré ponúkajú “chovné mačky za nízku cenu”! Kto ponúka siamskú mačku za rozumnú cenu, musí šetriť. A to často ide na úkor zvierat … Takí „chovatelia“  väčšinou ignorujú pravidelnú zdravotnú starostlivosť aj genetické testovanie a pária zvieratá bez rozmyslu. Mačkám len zriedka doprajú čas na zotavenie po pôrode. Stále gravidné mačky síce zaisťujú pravidelný zisk, ale vyčerpaná mačka sa len ťažko môže postarať o mačiatka. Ak je mačka v období gravidity, prejaví sa to na zdraví mačiatok. To isté platí pre nedostatočnú výživu.

Výsledkom sú mačky trpiace vyššie uvedenými dedičnými chorobami a mačky zle socializované … Ak máte záujem o kúpu thajskej mačky, je profesionálny chovateľ, ktorý je členom niektorého z chovných kĺbov, tým najlepším riešením! Ďalšou možnosťou sú útulky. Tu čaká veľa zvierat na svoj nový domov, vrátane mnohých chovných mačiek! Hoci mačku z útulku nezískate zadarmo, je poplatok oveľa nižší ako predajná cena chovnej mačky s papiermi.

Prajeme Vám a Vašej thajskej mačke príjemne strávené spoločné chvíľky!

Hľadáte najlepšie krmivo pre Vašu thajsku mačku?  Prezrite si našu ponuku suchých– alebo šťavnatých krmív pre mačky, bezobilninových, bio, BARF alebo diétnych krmív.

Naše najobľúbenejšie články
7 min

Turecká angora

Turecká angora sa považuje za najstaršiu čistokrvnú mačku na svete a kedysi boli jej domovom dvory sultánov a kráľov. Znalci tohto plemena oceňujú jeho hodvábnu srsť a ladné pohyby. Turecké angorské mačky sú inteligentné, hravé a veľmi prítulné.

8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.

8 min

Bengálska mačka

Bengálska mačka je skutočne unikátne plemeno. Konieckoncov je to "domáci tiger" v pravom zmysle slova: Chovatelia plemena oceňujú jeho divokú krv. Hybridné divoké mačky, ako je mačka bengálska alebo savanová, sú „posledným výkrikom módy“ v chovateľskom svete! Čo robí z mačky mačku hybridnú  - a na čo musíte myslieť, pokiaľ si takú mačku zaobstaráte do bytu? Náš detailný portrét tohto plemena Vám poskytne odpoveď.