Siamské mačky

Siamské mačky

Pôvod

Siamská mačka patrí spolu s perzskou mačkou k jednému z najstarších a najznámejších plemien. Táto mačka má svoj pôvod v Siame, dnešnom Thajsku, kde vznikla na základe vtedajšieho veľmi rozšíreného kríženia, ku ktorému dochádzalo pred viac ako 500 rokmi. Siamské mačky si však našli cestu na Západ až v neskoršom 19. storočí a boli chované na kráľovských dvoroch ako statutárny symbol vplyvu.

Povaha

Siamské mačky chcú často laškovať a nie zbytočne sú označované ako psy medzi mačkami. Toto označenie vzniklo preto, že sa toto plemeno nechá človekom čiastočne vycvičiť. Ale to nič nemení na skutočnosti, že sa naučia len toľko, koľko samy uznajú za vhodné. Ten, kto sa pokúsi naučiť siamsku mačku niečo násilím, ten sa rýchlo zoznámi s ich pazúrikmi. Ide o veľmi spoločenské plemeno, ktoré sa potrebuje neustále prejavovať. Preto je najlepšie chovať ich vo dvojici, pretože majú naozaj silné sociálne cítenie a budú sa tak môcť hrať spolu dlhé hodiny a lepšie sa zabavia. Ich vrodená inteligencia a dobromyselnosť z nich robia dokonalé mačky vhodné pre rodiny.

Siamská mačka

Stavba tela

Vonkajší vzhľad siamskej mačky je vec vkusu, pretože siamky sú tzv. poloviční albíni. Ich klasické sfarbenie býva označované ako „seal-point“. To znamená, že sa jedná o geneticky čierne sfarbenie, avšak s rôznymi extrémnymi odklonmi, pričom je kvôli siamskému génu „cs“ farba transformovaná do tmavohnedej. Siamky majú modré oči ľahko mandľového tvaru a môžu pôsobiť mierne krivo. Klinovitý tvar hlavy je predĺžený rovnými ušami so širokou základňou. Telo je strednej veľkosti a veľmi pružné.

Starostlivosť

Starostlivosť o siamsku mačku je veľmi jednoduchá, pretože jej krátka srsť nepotrebuje takmer žiadnu špeciálnu starostlivosť. Srsť, ktorú stratí ako každá iná mačka, je treba príležitostne vyčesať kefou z gumy. Ten, kto chová dve siamské mačky, má ešte menej práce, pretože tieto mačky sa o seba samy vzájomne starajú.

Siamské mačky

Kde chovať siamsku mačku

Siamské mačky milujú teplo a budú teda určite vyhľadávať miesto pri kúrení alebo iný priestor, kde sa hromadí teplo. Ak by ste mačke dali pelech priamo na kúrenie, s radosťou by to uvítala. Rozhodne túto mačku nesmie vystavovať prievanu.

Ochorenia

Mnohé siamské mačky trpia dedičnými chorobami. K tým patrí okrem iného aj škúlenie. Avšak aj chudokrvnosť, zlá látková výmena a srdcová slabosť patria k ochoreniam, s ktorými musia tieto mačky bojovať.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Britská krátkosrstá mačka

Hľadáte mačku s pokojnou a vyrovnanou povahou, ktorá je vhodná pre chov v domácom prostredí a stane sa právoplatným členom Vašej rodiny? V takom prípade bude pre Vás „britská mačka“ ideálnym spoločníkom. Veľkým očiam a plyšovej srsti tohto plemena, nazývaného tiež British Shorthair, neodoláte. Tiež povaha týchto mačiek Vás očarí! Čo ešte potrebujete vedieť? Náš prehľad plemien Vám britskú krátkosrstú mačku predstaví detailnejšie a poskytne Vám užitočné tipy týkajúce sa nadobudnutia, chovu, výživy a  zdravotnej starostlivosti.
5 min

Karakal

Karakal žije v suchých oblastiach Ázie a Afriky. Čierne štetiny okolo uší pripomínajú bežného rysa, podľa ktorého sa karakal označuje aj ako rys púštny. Niektorí ľudia chovajú karakala ako exotické domáce zviera. Karakaly sú však divoké zvieratá a nepatria do neskúsených rúk.
7 min

Ragdoll

Mačka, ktorá sa podobá handrovej bábike? Ani náhodou! Ragdoll je plemeno spriaznené s mačkami siamskými, colorpoint a ďalšími point mačkami. Títo nežní obri Vás uchvátia nielen krásnou srsťou, neobyčajnou farbou a žiarivo modrými očami...