Škrabacie stromy vs. škrabací nábytok

Škrabací strom

Škrabací strom alebo škrabací nábytok?

Trh ponúka mnoho rôzneho nábytku na škrabanie, od jednoduchých dosiek až po škrabacie rohože, škrabadlá a škrabacie stromy všetkých veľkostí. Čo je ale lepšie pre mačku? Škrabací strom alebo škrabací nábytok? Stručne povedané: je dôležité, aby Vaša mačka mohla uspokojiť svoju potrebu škrabať. Škrabací nábytok všetkých typov a veľkostí má svoje za aj proti.

Prečo má mačka potrebu škrabať?

Škrabanie patrí medzi základné potreby našich tigríkov. Nielen domáce mačky, ale tiež mačky s voľným výbehom musia ostriť svoje pazúriky, aby sa zbavili prebytočného rohového tkaniva. Okrem toho mačka označuje svoje územie aj škrabaním. Viditeľné stopy posielajú jasnú správu: žijem tu. Na labkách sa nachádzajú tiež pachové žľazy. Každý tigrík zanecháva na mieste svoj osobitý pach ako svoju vizitku.

Keď sa Vaša mačka nasťahuje, vedľa misky na kŕmenie a toalety je ešte mimoriadne dôležitá jedna vec: správne škrabadlo. Pokiaľ Vaša mačka nemá spôsob, ako uspokojiť svoju potrebu škrabania vhodným spôsobom, uchýli sa k nábytku a vankúšom. Vaša mačka tak neprotestuje. Jednoducho nemá iný spôsob ako uspokojiť svoje vrodené inštinkty!

Aké škrabadlo je najlepšie pre moju mačku?

Milovníci mačiek s malým bytom často pochybujú o tom, že mačky môžu byť v malom priestore šťastné. Dobrá správa: pre dobré životné podmienky mačiek nie je dôležitý len počet štvorcových  metrov, ale správne využitie priestoru.

Veľké mačacie stromy môžu ponúknuť mačke takzvanú „tretiu dimenziu”: veľa poschodí ponúka Vašemu chlpáčikovi príležitosť plne využiť priestor. Tu môže mačka nielen škrabať, ale aj sa hrať, relaxovať alebo pozorovať okolie. Veľké škrabacie stromy sú ideálne pre rodinu mačiek a pre aktívne mačky! Menšie škrabadlá dávajú mačke menej príležitostí vypustiť paru. Mnoho škabadiel má poschodie, ale mačka nemôže vyliezť tak vysoko ako pri veľkých stromoch, od podlahy až ku stropu. Mnoho škrabacích podložiek a dosiek môže byť inštalované na stenu, čo dáva mačke príležitosť k natiahnutiu sa a ku škrabaniu. Neposkytujú však príležitosť vyliezť a pozorovať okolie zhora.

Škrabadlo a mačka

Pretože škrabacie podložky a dosky vyžadujú oveľa menej miesta než väčšina škrabacích stromov, sú vhodné hlavne do malých bytov. Hoci škrabací nábytok, ktorý šetrí miesto, nedáva mačke možnosť pohybovať sa vertikálne, v kombinácii s ďalším pozorovacím miestom, je úplne vyhovujúci pre mačku žijúcu v byte! Ako doplnok môžete napr. vyhradiť policu pre Vašu mačku, vybaviť ju útulným vankúšom, mačka tak získa miesto kde môže relaxovať a pozorovať okolie.

Vzhľad

Možno Vás zariaďovanie interiéru Vašeho domova stálo veľa peňazí aj úsilia a škrabací strom sa nezhoduje s návrhom interiéru. Žiadny problém: existuje veľa moderných škrabacích stromov, podložiek, nábytku, škrabadiel, ktoré sa budú hodiť do Vašeho domova.

Rozhodnutie: škrabací strom alebo škrabací nábytok

Škrabacia podložka, škrabací strom, škrabací nábytok? Rozhodnutie závisí len na Vašich osobných preferenciách a na Vašej mačke. Je Váš štvornohý člen rodiny mimoriadne aktívny alebo skôr kľudný? Čo má Vaša mačka radšej – šplhanie alebo spánok? Môže Vám pomôcť aj rozhliadnuť sa po byte: existujú u Vás nevyužité miesta, ktoré by boli vhodné pre škrabací strom? Alebo potrebujete čo najúspornejšie riešenie?

Prajeme Vašej mačke veľa zábavy, škrabania, lozenia, vyvádzania a odpočinku!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Ako zabaviť mačku

Ako majiteľ domácej mačky určite chcete, aby Vaša mačka žila čo najprirodzenejšie, a preto jej musíte v byte ponúknuť veľa rozmanitosti. Čím menej zakázaných priestorov, tým lepšie. Flexibilné časy kŕmenia zodpovedajú prirodzeným životným podmienkam mačky viac, než tie pevne stanovené. Poslednú pochúťku pred spaním by mala mačka dostať až vtedy, keď idete spať Vy. Aby bola Vaša mačka odolnejšia voči stresu, doprajte jej rozmanitosť. Preto by ste mali svoju domácu mačku stále zamestnávať, a čo najčastejšie sa s ňou hrať. Prineste jej aspoň raz týždenne novú krabicu, kde sa môže schovávať, pretože to mení jej svet vôní. Mali by ste jej tiež ponúknuť niečo, čo vydáva zvuk.

5 min

Mačacia agility

Pohyb a hra sú nevyhnutnou súčasťou zdravého mačacieho života. Ak sa Vaša mačka nudí, dostavia sa veľmi rýchlo ťažkosti. Väčšina mačiek miluje výzvy, ktoré trénujú myseľ a telo. Agility (agility – obratnosť) mačiek je skvelý spôsob, ako kombinovať podporu vývoja so zábavou. Agility priťahuje prirodzenú zvedavosť Vašej mačky a možno ju vykonávať doma aj vonku.