Prvá vychádzka mačiatok

Mačiatka na vychádzke

Vychádzka mačiatok: Je moja mačka pripravená na prechádzku v prírode? 

Slnko nás začína lákať do prírody – rovnako na tom sú aj naše mačky. Ale keď si už raz užijú vychádzku, žiadajú si ju potom už stále. Nie vždy je ale vhodná pre Vás a Vašu mačku neobmedzená sloboda.

Nováčikovia: Čo je nutné zvážiť? 

  • Po príjazde do nového domova by maznáčik mal byť najmenej štyri týždne v dome, aby si poriadne zvykol na nové prostredie a prijal ho za svoj domov!
  • Ak bývate pri rušnej ceste a Vaša mačka nemá s autami žiadne skúsenosti, mohlo by to rýchlo zle dopadnúť. Starostlivo zvážte, či chcete takto riskovať.
  • Mačka by mala mať cez deň prístup do domu cez mačacie dvierka, aby sa mala kam skryť pred nepriaznivým počasím, psami, mačkami od susedov alebo iným nebezpečím.  
  • Poslúcha mačka na svoje meno a príde na Vašu výzvu do domu? Pokiaľ nie, môže pribehnúť, keď počuje šuštenie sáčku od krmiva. Vyskúšajte to! 
Mačiatko v prírode © Photo-SD / stock.adobe.com
  • Uistite sa, že je Vaša mačka kastrovaná a dá sa identifikovať,  je tetovaná alebo má mikročip. Tak si ušetríte nepríjemné prekvapenie a pokiaľ sa mačka stratí, tak sa zasa dostane späť k Vám.
  • Má Vaša mačka všetky potrebné očkovania? Mačky pohybujúce sa vonku potrebujú očkovanie proti besnote, očkovanie proti mačaciemu moru a očkovanie proti mačacej nádche. Váš veterinár Vám poskytne detailné informácie o potrebnom očkovaní.  
  • Tiež je nutné pravidelné odčervenie a ochrana proti parazitom.
  • Antiparazitné obojky ale nie sú pre vidiecke mačky príliš vhodné: Ľahko sa môžu na nich zachytiť niekde v kroví a Váš miláčik sa tak môže zraniť.

Vaša mačka je dobre pripravená na vychádzku bez starostí! 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Mená pre mačky: 30 nápadov a tipov

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov na mená pre mačky.

8 min

10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si adoptujete mačku

Malé mačiatka sú roztomilé – o tom nie je pochýb! Sú tak sladké, že si veľa ľudí zaobstará mačičku, bez toho aby sa najprv oboznámili s chovom mačiek. Ale roztomilé mačiatka rýchlo vyrastú na dospelé mačky, ktoré majú rôzne potreby a budú s Vami žiť ďalších 15 až 20 rokov. Zadováženie si mačiatka alebo dospelej mačky preto dobre zvážte! Toto je 10 vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým ako si zadovážite mačku, a ktoré Vám pomôžu správne sa rozhodnúť.

3 min

Ako určiť pohlavie mačiatka

Rozdiely medzi genitáliami samca a samice sú u mačiatok oveľa menej zreteľné ako u dospelého jedinca. Dokonca aj veterinári sa niekedy pomýlia, keď určujú pohlavie mačiatka. V tomto článku Vám priblížime ako rozpoznať mačku od kocúra.