Mačka na vodítku: Navyknutie mačky na vôdzku

Mačka na vodítku s postrojom

Pomocou vôdzky môžete so svojím tigríkom skúmať svet.

Mačka na vodítku – môže to fungovať? Určite! Pri správnom výcviku sa bude vášmu tigríkovi pohyb na vôdzke páčiť a rád sa vydá na „catwalk“. Tu sa dočítate, ako môžete aj vy navyknúť svoju mačku na vodítko.

Má pre moju mačku chôdza na vôdzke zmysel?

Mačky milujú, keď majú možnosť poriadne preskúmať svoj revír. Nie vždy však k tomu majú tie najlepšie predpoklady:

Niektoré mačky žijú v blízkosti hlavnej cesty alebo v byte na treťom poschodí. To môže znamenať, že voľný výbeh nepripadá do úvahy. V takýchto prípadoch môže pomôcť vôdzka. Pomocou nej môžete bývalé bytové mačky alebo mačiatka navyknúť na voľný výbeh a spoločne urobiť nový revír nestálym.

U bojazlivej mačky tak zabránite tomu, aby na základe množstva nových vplyvov panicky neutekala už pri minimálnom šume. Ak neplánujete trvalý voľný výbeh, môžete svojej bytovej mačke aj tak z času na čas ponúknuť čerstvý vzduch a pestrosť.

Predtým si však ujasnite jedno: akonáhle si na to váš maznáčik zvykne, bude vyžadovať pravidelné výlety. Začnite s tým len v prípade, že máte čas a chuť chodiť so svojím štvornohým miláčikom každý deň von.

Je na vodítko vhodná každá mačka?

V zásade má zmysel naučiť chodiť na vôdzke každú mladú mačku. Pretože vždy sa môžu vyskytnúť situácie, v ktorých je vôdzka užitočná:

  • Po presťahovaní, aby ste spoločne so svojou mačkou preskúmali nové prostredie na bezpečnej vôdzke.
  • Dlhé jazdy autom, pri ktorých by ste chceli mačku počas prestávky vybrať z prepravky.

Nie všetky tigríky si však v každodennom živote užívajú prechádzky na vôdzke. Ak je váš maznáčik bojazlivý, stretnutia s ľuďmi, inými mačkami alebo psami ho stresujú. Staršie mačky z výlučne bytového chovu si len ťažko zvyknú na vôdzku a mnohé vonkajšie vplyvy.

Ak máte pred vchodovými dverami dobre oplotenú záhradu, môžete ju využiť na prvé pokusy navykania na vôdzku.

Prvé kroky na vôdzke – na čo treba pamätať?

Nasledujúce tipy vám pomôžu navyknúť vašu mačku na chodenie s vôdzkou:

Správne vybavenie: Postroj a vodítko

Vaša mačka na vodítku by mala chodiť vždy s postrojom – nikdy nie iba na obojku. Obojok sa môže ľahko zosúvať cez hlavu a neposkytuje dostatočnú bezpečnosť. Okrem toho si vaša mačka môže poraniť krk, ak trhavými pohybmi na obojku uviazne alebo ak vôdzku nenecháte navoľno.

Pri kúpe postroja dbajte na vhodnú veľkosť. Väčšina postrojov pre mačky sa hodí pre všetkých maznáčikov. Pri väčších mačkách môžete siahnuť po postrojoch pre psy.

Vôdzka závisí od vašich plánov s mačkou. Ak si s ňou chcete užívať záhradu, odporúča sa desaťmetrová stopovacia vôdzka pre psy. Keďže je hrubšia ako flexi vodítko, dá sa ľahšie vytiahnuť z krovia.

Ak chcete so svojou mačkou chodiť mimo pozemku, mali by ste použiť ľahkú vôdzku pre malé psy. Na tento účel sú vhodné flexi vôdzky. Predtým sa oboznámte s jej obsluhou, aby ste ju v nebezpečných situáciách mohli bezpečne skrátiť.

Druhým krokom k prechádzke s mačkou je navyknutie na postroj. Postroj nasaďte svojmu miláčikovi v byte. Zatiaľ čo niektoré mačky sú úplne uvoľnené, iné mačky tento neobvyklý „odev“ vyrušuje.

Spojte nosenie postroja s niečím pozitívnym: Dajte svojej mačke maškrty alebo ju rozptýľte hrou. Keď sa váš maznáčik uvoľní, môžete sa odhodlať k ďalšiemu kroku.

Postroj spojte s vôdzkou ešte v byte. Tu sa vaša mačka v bezpečnom prostredí naučí, že postroj ju dokáže bezpečne „zastaviť“. Nerobte šklbavé pohyby a mačku chváľte, keď aj napriek vôdzke zostane uvoľnená.

Tip: Na uvoľnenie vašej mačky pomáha aj tréning s klikerom.

Prvý výlet s mačkou na vodítku

Prvý výlet vonku je pre vašu mačku veľmi vzrušujúci. Vyžarujte pokoj a buďte pre svoju rozrušenú mačku oázou pokoja. Keď už hovoríme o pokoji: nie každé miesto je vhodné na prechádzky. Optimálny je zo začiatku nejaký tichý vnútorný dvor alebo záhrada.

Následne môžete prejsť do pokojnej obytnej zóny. Vyberte si čas s minimálnym ruchom a mačku zoberte von. Položte ju na nejakom vhodnom mieste. Optimálne je chránené miesto na stene domu, z ktorého môže mačka skúmať okolie.

Ak s tým začne hneď – výborne! Ak sa vaša mačka nepohne z miesta, sadnite si vedľa nej a počkajte. Maškrty alebo udica s pierkami môžu mačku vyprovokovať k reakcii. Pri prvom výlete je však úplne v poriadku len sedieť a pozorovať dianie.

Zhrnutie: Na čo musím pamätať?

Ak sa budete riadiť nasledujúcimi tipmi, už nič nebude stáť v ceste prvej prechádzke s vašou mačkou:

  • Spolu choďte von až vtedy, keď je vaša mačka zvyknutá na postroj a vôdzku.
  • Vyhýbajte sa oblastiam s veľkou premávkou.
  • Tempo určuje vaša mačka.
  • Keď vaša mačka len sedí a pozoruje, buďte trpezliví.
  • Mačku nevláčte do požadovaného smeru.
  • Buďte ostražití a pozerajte sa dopredu, aby ste sa vyhýbali psom a iným mačkám.
  • Zabráňte šplhaniu na stromy.
  • Keď si váš miláčik zvykne, bude chcieť chodiť von pravidelne.
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.