5 tipov: Ako Vaša mačka dobre zvládne horúčavy

Mačka leží na slnku

Mnohé mačky sa radi vyhrievajú na slnku na streche auta alebo na balkóne. V obzvlášť teplých letných dňoch a pri veľkých horúčavách však aj mačky dosahujú svoje limity. Dôsledkom môže byť úpal alebo spálenie od slnka. Nižšie sa dozviete 5 tipov, ako môžete svoju mačku počas horúcich letných dní chrániť.

Leto s mačkou: Správny opaľovací krém

Čo určite mnohí z nás ešte nevedeli: aj mačky sa môžu v lete v horúčave spáliť! To, že sa to môže stať „nahej“ mačke plemena Sphynx, dáva na prvý pohľad zmysel. Prečo sa to však týka aj mačiek so srsťou? Pri nose, na ušiach a na bruchu majú mačky menej hustú srsť ako na zvyšku tela. Na týchto častiach tela môže príliš silné slnečné žiarenie viesť k zápalom kože. U mačiek so svetlou srsťou alebo u krátkosrstých mačiek je riziko spálenia kože obzvlášť vysoké.

Prvými príznakmi spálenia sú začervenanie kože, zvýšená citlivosť na bolesť a silné svrbenie. V závažnejších prípadoch sa môže objaviť aj nevoľnosť a bolestivé rany na koži s pľuzgiermi.

Chráňte svoju mačku pred spálením od slnka nanesením opaľovacieho krému s vysokým ochranným faktorom na citlivé miesta na tele. Pri výbere vhodného opaľovacieho krému sa uistite, že neobsahuje žiadne dráždivé zložky, ako sú parfumy alebo alergény.

Dostatok čerstvej pitnej vody

Počas horúcich letných dní potrebujú mačky väčšie množstvo čerstvej pitnej vody. Ak mačka nepije dostatok vody, hrozí jej dehydratácia. Keď chcete svoju mačku počas horúčav povzbudiť k pitiu, môžete použiť nasledovné triky:

  • Po dome alebo byte rozmiestnite niekoľko misiek na vodu alebo fontánok na pitie.
  • Vodu vymieňajte každý deň.
  • Nádoby na vodu v záhrade povzbudzujú mačky pri pobyte vonku k pitiu mimo domu.
  • Každú mačku poteší nesolený kurací alebo hovädzí vývar.
  • Doplňte suché krmivo mokrým krmivom s vysokým obsahom vlhkosti.
Mačka sa hrá s vodou
Nádoby na vodu v záhrade povzbudzujú mnohé mačky k hre a pitiu v horúčave.

Počas horúčav poskytnite svojej mačke tienisté miesto

V letných mesiacoch sa tmavé podlahy a asfaltové chodníky silne zahrievajú, takže sa mačkám po nich takmer nedá chodiť. Aby ste podlahu udržali príjemne chladnú, môžete po nej napríklad rozložiť svetlé alebo navlhčené deky. Okrem toho sú na schladenie vhodné aj chladiace podložky alebo miesto v tieni pod slnečníkom.

Ak máte domácu mačku, ktorá nechodí von, môžete v noci alebo skoro ráno otvoriť okná a poriadne vyvetrať byt. Počas dňa sa odporúča zatiahnuť žalúzie alebo závesy. Takto zostane teplota v miestnosti príjemná pre Vás a Vášho domáceho miláčika aj počas horúcich letných dní.

Schladenie v bazéniku

Mačky a voda nemajú vždy najlepší vzťah. Počas letných horúčav sa to však môže rýchlo zmeniť. Preto svojej mačke ponúknite niekoľko spôsobov, ako sa môže počas horúčav schladiť:

Mačky žijúce vonku sa napríklad potešia osviežujúcemu detskému bazéniku alebo zavlažovaču trávnika v záhrade. Čisto domácej mačke môžete v horúčavách ponúknuť chladný kúpeľ alebo navlhčený uterák.

Kocky ľadu sú tiež chutným spôsobom ochladenia. Ak chcete, aby boli pre Vašu mačku zaujímavejšie, schovajte do stredu kocky ľadu maškrtu.

V lete svoju mačku chráňte pred parazitmi

Kliešte a roztoče milujú leto a vysoké teploty. Počas letného obdobia sa čoraz častejšie vyskytujú vonku v tráve a na stromoch. Tieto parazity môžu na mačky prenášať nebezpečné infekčné choroby. Preto je už na jar veľmi dôležité chrániť vonkajšie mačky pomocou účinnej ochrany proti parazitom.

V závislosti od rozsahu účinku a trvania si môžete vybrať z rôznych foriem podania:

  • Obojky majú za následok menší počet prisatých kliešťov. Účinok zvyčajne trvá niekoľko mesiacov.
  • Roztok na nakvapkanie na pokožku sa nakvapká mačke na šiju tak, že sa jej rozotrie po srsti.
  • Tablety sa podávajú orálne a spôsobujú odumretie parazita po uhryznutí.

Informácie o zložkách, dávkovaní a možných vedľajších účinkoch Vám poskytne Váš veterinárny lekár.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.