Ruja u mačiek

mačka

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu, tzv. ruji“.

Keď ma mačka ruju

K prvej ruji dochádza spravidla medzi 4 a 12 mesiacom života. Od tohto veku je mačka považovaná za pohlavne dospelú. Mačky ženského pohlavia majú ruju väčšinou 2x ročne - na jar a na jeseň. Počas tohto obdobia prebieha ovulácia, ktorá vedie k samotnému kryciemu aktu. To znamená: mačka je v tejto chvíli vždy pripravená k aktu.

Krátko pred rujou sú mačky veľmi prítulné a chcú sa maznať, často sa dokonca rôzne prevaľujú na podlahe. Strácajú chuť k jedlu a len občas hľadajú svoju misku s krmivom. Na samotnom začiatku ruje sa chovanie mení - mačka je mierne agresívna: mačka dvíha zadnú časť tela do výšky a „volá“ potenciálneho partnera. Ako veľmi je mačka pri tejto činnosti „dôkladná“, závisí na plemene a charaktere zvieraťa. Kľudnejšie mačky prežijú túto životnú fázu pomerne kľudne, bez väčších známok agresivity, naopak temperamentnejšie plemená dávajú okato najavo, že intenzívne hľadajú partnera. Často tiež dochádza k značkovaniu okolia, ktoré je podmienené hormónmi, a u niektorých jedincov dokonca až k znečisťovaniu. Značkovanie by malo prilákať potenciálneho partnera. Ak nastane krycí akt, je ovulácia samovoľne spustená, pričom mačku nie je možné pri milostnom akte prepočuť.

Ak nenastane oplodnenie, cyklus sa opakuje - spravidla po 9 dňoch. Pravidlo, že k ruji dochádza v závislosti na dĺžke dňa 2x ročne, neplatí. Mačka môže mať ruju kedykoľvek. U chovných jedincov môže po pôrode nastať do 1-2 týždňov opätovné oplodnenie.

ruja u maček

Doba plná stresu

Čakanie na potenciálneho partner je pre mačku veľmi stresujúce - telesne aj fyzicky. Mačka je stále pripravená k aktu. Základné potreby ako sú príjem potravy alebo návšteva toalety upadajú v týchto chvíľach do zabudnutia. Riziko vzniku tumoru počas tohto obdobia je zvýšené. Platí to hlavne v momente, keď nenastane oplodnenie a telo prejde do trvalej fázy ruje.

Ruja u mačiek

Toto obdobie je náročné aj pre človeka. K tomu sa pridá neurčitý počet potenciálnych potomkov, jeden pár mačiek môže splodiť počas 10 rokov až 80 miliónov potomkov. Takáto obrovská masa nebude mať pravdepodobne také šťastie, že sa všetci dostanú k milým ľuďom, ktorí ich budú denne kŕmiť.

Kastrácia - áno či nie?

Ak nechcete mať mačku za účelom chovu, je dôležité, nechať ju v správny čas vykastrovať. Zásah je nenáročný a môže ho vykonať veterinár, ktorý sa teší Vašej dôvere, pričom mu zákrok zaberie max. 1 hodinu. Kastrácia nielenže zabráni príchodu nechceného potomstva, ale tiež už spomínanej ruji. Ušetrite teda stres sebe aj Vašej mačke! Nie zbytočne sa fáze rozmnožovania hovorí rozmnožovací pud, pretože ide naozaj o pud. Mačky reagujú inštinktívne, ak ide o rozmnožovanie a každý rok by pre nich znamenal potrebu nového vrhu mladých potomkov. Vaša mačke nemá žiadnu emocionálnu väzbu k plodeniu potomstva a určite by čas ruje nepremeškala.

Ten, kto mačku nechce nechať vykastrovať, môže siahnuť po iných metódach ochrany, ktoré väčšinou fungujú na hormonálnej úrovni. Ruji ale žiadna z nich nezabráni.

Prajeme Vám aj Vašej mačke chvíle plné šťastia a len to najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Rodenie mačiatok

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Ľudský zásah, až na niekoľko výnimok nie je pri rodení mačiatok nutný. Mačka-matka privedie mladé na svet tak, ako by nerobila celý život nič iného! Jediný spôsob ako môže človek pomôcť, je sedieť pri mačke a milo na ňu hovoriť. Len ak dôjde ku komplikáciam, je treba zavolať veterinára.
4 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu, tzv. ruji“.