Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Mačiatko a matka

Malé mačiatko potrebuje po narodení veľa odpočinku a maznania s mamou.

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

Ako spoznám, že je mačka kotná?

Pred vlastným pôrodom musí mačka prečkať v poriadku deväť týždňov gravidity. Prvé signály skutočnosti, že mačka čaká mladé, sa ukážu cca. 4 týždne od párenia. Bradavky mačke tvrdnú a tvoria sa okolo nich ružovo sfarbené dvorce.

Mačka tiež obmedzuje svoje aktivity, okrem tých, ktoré sú spojené s miskou a krmivom. Tu presne platí pravidlo, že tehotné jedia za dvoch. Tiež sa adekvátnym spôsobom mení vzhľad mačky, zaguľatuje sa a priberá na váhe. Mladé mačky a predovšetkým mačky siamské väčšinou nemôžu vydržať obmedzenie aktivít, a keďže si nie sú vedomé svojho stavu, tak skáču a šplhajú, ako keby ani nečakali potomkov.

Mlada mačka

Ako dlho je mačka kotná?

Keď mačka otehotnie, trvá približne deväť týždňov, kým sa narodia mačiatka. Presná dĺžka gravidity sa však pohybuje od 61 do 72 dní. Ak sa mačiatka po 72. dni ešte nenarodili, odporúča sa neodkladne navštíviť veterinára. 

V tomto období mačky zvyčajne obmedzia aj svoje bežné aktivity – okrem jedla. Koniec koncov, teraz musia „jesť za dvoch“. Vďaka tomu sa mení aj hmotnosť nastávajúcej matky, ktorá sa viditeľne zaobľuje.

Kotná mačka leží na kameni © paulmckinnon / stock.adobe.com
Mačky sú kotné približne deväť týždňov.

Čo je pri pôrode mačiatok potrebné?

Mačky zvyčajne zvládajú narodenie svojich potomkov samy. Komplikácie sú našťastie zriedkavé. Sledujte preto, čo sa deje, zostaňte pokojní a len sa uistite, že sa Váš maznáčik cíti dobre. Ku koncu tehotenstva a hneď po ňom sa musíte za každú cenu vyhnúť tomu, aby Vaša mačka bola v strese. 

Ak sa blíži pôrod, ponúknite mačke útulne vystlané krabice alebo škatule, v ktorých môže mačiatka porodiť. Nie každá mačka však túto ponuku ocení. Niektoré nastávajúce mamičky sa na pôrod schovajú do skrine alebo do koša na bielizeň.

Ďalšie dôležité prípravy: 

 • Majte po ruke telefónne číslo Vášho veterinára. Istota je istota. 
 • Pripravte si váhu na určenie hmotnosti mačiatok. 
 • Zaznamenajte si priebeh pôrodu, konkrétne časy a hmotnosť mačiatok. To pomôže lekárovi v prípade, že sa neskôr vyskytnú komplikácie. 
 • Pripravte si malý čistý uterák, ktorým môžete novorodené mačiatka v prípade potreby utrieť. Zvyčajne to však robí matka sama. 
 • Kúpte si fľaštičky a špeciálne mlieko pre odchov mačiatok. Matka niekedy nemôže svojim mačiatkam poskytnúť dostatok mlieka. 
 • Na vytvorenie teplého pelechu pre mačiatka sa odporúčajú aj vyhrievacie podložky, infračervený ohrievač alebo obilné vankúše.

Signály blížiaceho sa pôrodu

Existujú rôzne signály, ktoré poukazujú na blížiaci sa pôrod. Medzi tie najdôležitejšie patrí: 

 • Nepokoj: V dňoch pred pôrodom je mačka čoraz nepokojnejšia. Viac sa prechádza, častejšie mňaučí alebo sa neustále čistí. 
 • Strata chuti do jedla: Mačka menej je alebo úplne odmieta potravu; namiesto toho viac pije. 
 • Hľadanie útočiska: Nastávajúca matka hľadá tiché a chránené miesto, kde môže porodiť svoje mláďatá. 
 • Materské mlieko vytekajúce z bradaviek 
 • Mačka sa ukladá na bok a rýchlejšie dýcha.

Ak spozorujete tieto príznaky, radšej zostaňte doma, aby ste svojho maznáčika upokojili a pomohli mu pri prípadných komplikáciách.

Ako prebieha pôrod mačiatok?

Rovnako ako u ľudí sa pred pôrodom dostavia pôrodné bolesti. Vaša mačka rýchlo a hlasno dýcha, pradie a môže byť veľmi prítulná. Mnohé domáce mačky nechcú byť počas tejto fázy vôbec samé. V takom prípade na mačku upokojujúco hovorte a hladkajte ju. 

Medzi prvými pôrodnými bolesťami a privedením prvého mačiatka na svet ubehnú približne 2 hodiny. Bezprostredne pred začiatkom sa spustí brušný lis. Môžete potom jasne vidieť, že mačka stláča brucho znova a znova. Potom sa veľmi rýchlo narodí prvé mačiatko. Medzi vrhom jednotlivých mačiatok môže uplynúť až hodina, matka si počas tejto doby trochu oddýchne.

Očistenie mačiatok

Hneď po pôrode mačka odstráni plodový vak, prehryzne pupočnú šnúru a očistí mačiatko. Olizovanie mačiatok, ktoré sa môže javiť trochu hrubšie, je dôležité pre stimuláciu ich dýchania. 

Ak je vaša mačka príliš vyčerpaná alebo nezačne s olizovaním sama, môžete jej opatrne pomôcť. Položte mačiatko na bruško a jemne ho hladkajte proti smeru srsti. Cieľom je uvoľniť dýchacie cesty a stimulovať dýchanie. 

Mimochodom, nečudujte sa, ak vaša mačka zje placentu zo svojho vrhu. Robí to veľa mačiek a ide o úplne prirodzené správanie, ktorým mačky okrem iného zabránia prilákaniu predátorov.

Mačka čistí svoje novonarodené mačiatko © ivan kmit / stock.adobe.com
Hneď po narodení matka prvýkrát očistí svoje mačiatko.

Ako zistím, či sa pri pôrode vyskytli komplikácie?

Mačky privádzajú svoje mláďatá na svet úplne samy a zvyčajne nepotrebujú žiadnu ľudskú pomoc. Stačí, ak budete svojho maznáčika pravidelne kontrolovať. Ak to nie je nutné, nezasahujte do procesu pôrodu, vašu mačku by to totiž mohlo vystaviť ďalšiemu stresu. 

Počas pôrodu a po pôrode však existujú varovné signály, kedy je nutné zavolať veterinára: 

 • Mačka tlačí už dve hodiny a stále sa nenarodilo žiadne mačiatko. 
 • Už vidíte mačiatko, ale napriek dlhému tlačeniu nevychádza von. 
 • Od príchodu posledného mačiatka uplynulo už príliš veľa času a stále sa nenarodilo ďalšie. Medzi jednotlivými pôrodmi by nemalo uplynúť viac ako jeden a pol hodiny. 
 • Vylúčená plodová voda silno zapácha. 
 • Mačka stále tlačí, aj keď sa už narodili všetky mačiatka. 
 • Matka sa zdá byť apatická a má silné krvácanie. 
 • Mačka sa po pôrode zdá byť veľmi nepokojná, trasie sa alebo prestala jesť. 
 • Všimnete si krvavý alebo hnedastý, zapáchajúci výtok na bradavkách matky. 
 • Mačiatka pôsobia veľmi slabo a bez života, nepijú mlieko a takmer nepriberajú na váhe.
Mačka s novonarodenými mačiatkami © tanewpix / stock.adobe.com
Hneď po pôrode mama po prvýkrát nakŕmi svoje mačiatka.

Mačiatka sa narodili – a čo teraz?

Krátko po narodení mačiatka vyhľadajú matkine bradavky a začnú piť prvé materské mlieko. Je to mimoriadne dôležité, pretože mláďatá tak dostanú dôležité protilátky pre svoj imunitný systém a ďalšie živiny. Mačiatka ich totiž môžu prijať len v prvých hodinách po narodení. 

Môže sa tiež stať, že matka po pôrode odnesie svoje potomstvo na iné miesto, aby ho ochránila pred prípadnými nepriateľmi. Je to úplne normálne a inštinktívne správanie. Nechajte svoju mačku vybrať si to správne miesto.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.