Bodnutie osou u mačiek: Čo robiť? 

mačka na streche auta

Včely, sršne a osy môžu byť pre vašu mačku nebezpečné.

Z času na čas sa stane, že sa mačka dostane do veterinárnej ambulancie kvôli bodnutiu osou. Čo však robiť v prípade núdze a kedy je bodnutie osou u mačky nebezpečné? Vysvetlíme tiež rozdiel medzi bodnutím osou a včelou. 

Môže byť bodnutie osou pre mačku nebezpečné? 

Bodnutie osou môže byť pre mačku veľmi nebezpečné. V najhoršom prípade môže utrpieť život ohrozujúci alergický šok. Tieto bolestivé bodnutia hmyzom však majú zvyčajne veľmi mierny priebeh. V lepšom prípade miesto vpichu po niekoľkých hodinách odpuchne. 

Príznaky: Ako zistím, či mačku bodla osa? 

Bodnutie osou u mačky (podobne ako u ľudí alebo psov) spoznáte podľa nasledujúcich príznakov: 

  • Mačka pôsobí vystresovane a mňaučí od bolesti 
  • Miesto vpichu opuchne a sčervená 
  • Mačka pociťuje svrbenie v oblasti bodnutia 
  • Mačka môže slintať alebo zvracať 

Ak je vaša mačka na bodnutie osou alergická, môžu sa vyskytnúť problémy s dýchaním, ako je zrýchlené dýchanie (tachypnoe) či dokonca dýchavičnosť. 

V prípade alergického šoku navyše dochádza k zmenám srdcovej činnosti. Možnými príznakmi sú búšenie srdca (tachykardia), srdcová arytmia a v najhoršom prípade zástava srdca (asystólia). 

chorá mačka
Táto mačka má po bodnutí osou silne opuchnuté líce.

Bodnutie osou u mačky: Kedy musím vziať mačku k veterinárovi? 

Ak sliznice vašej mačky zmodrajú (cyanóza), je to znamenie, že váš štvornohý priateľ nemôže dýchať. Ide o akútny stav, ktorý môže končiť smrteľne. Preto by ste po poskytnutí prvej pomoci mali okamžite kontaktovať svojho veterinára. 

Prvá pomoc: Čo môžem urobiť? 

Preskúmajte oblasť pokožky, kde sa domnievate, že Vašu mačku poštípala osa. Ak mačku bodla včela, musíte najprv opatrne odstrániť zapichnuté žihadlo. 

Aby ste zničili enzýmy jedu, môžete na miesto na niekoľko minút priložiť handričku namočenú v teplej vode (približne 50 stupňov Celzia). Dbajte na to, aby voda nebola príliš horúca, aby ste ňou nepoškodili kožu mačky. 

Potom miesto vpichu ochlaďte chladnou handričkou. Môžete tak zabrániť opuchu po bodnutí osou. Ak máte k dispozícii aj antihistamínovú masť (napr. Fenistil), môžete ju tiež opatrne naniesť na pokožku.  

Terapia: Čo robiť v prípade alergickej reakcie? 

Ak má vaša mačka silnú alergickú reakciu na uštipnutie hmyzom, mali by ste okamžite vyhľadať veterinára. V závislosti od závažnosti príznakov použije nasledujúce lieky: 

  • Antihistaminiká (blokátory H1 a H2) pôsobia proti histamínu. 
  • Glukokortikoidy (kortizónové prípravky) majú protizápalový účinok. 

Ak ide o akútny stav, veterinár vašej mačke podá aj adrenalín. Ten stiahne cievy a vedie k život zachraňujúcemu zvýšeniu krvného tlaku a rozšíreniu dýchacích ciest. Na ďalšie zvýšenie saturácie kyslíkom dostane mačka kyslík cez dýchacie cesty. 

Príčiny: Aké sú príčiny alergickej reakcie po bodnutí osou? 

Osy môžu bodnúť niekoľkokrát za sebou. Pri tom vstrekujú špecifický jed, ktorý sa skladá z rôznych alergénov (enzýmov). 

Ak osa poštípala mačku po prvýkrát, tento prvý kontakt je zvyčajne bez príznakov. Napriek tomu imunitný systém mačky reaguje na jed a vytvára určité ochranné bielkoviny (IgE protilátky) proti alergénom jedu. Odborníci tento proces nazývajú aj senzibilizácia. 

Ak po určitom čase dôjde k ďalšiemu bodnutiu osou, imunitný systém mačky spustí  okamžitú alergickú reakciu (alergia typu I). V priebehu niekoľkých sekúnd až minút sa alergény naviažu na protilátky IgE. 

Pri tomto procese bunky uvoľňujú rôzne mediátory zápalu (napr. histamín, leukotriény a prostaglandíny). Tie rozširujú cievy a znižujú krvný tlak. V dôsledku toho môže dôjsť k zadržiavaniu vody (edém). Okrem toho sa zužujú priedušky, čo mačke sťažuje dýchanie. 

Aký je rozdiel medzi bodnutím osou a včelou u mačky? 

Na rozdiel od osy zostáva žihadlo včely po bodnutí zapichnuté v koži. To spôsobí smrť včely a vstreknutie všetkého jedu do kože. Osy, naopak, žijú ďalej. 

Preto sú včelie bodnutia u mačiek často bolestivejšie ako bodnutia osami. Alergie však môžu byť spôsobené oboma druhmi hmyzu.  

Prevencia: Ako predísť bodnutiu osou u mačiek 

Mnohé mačky milujú chytanie pohybujúcich sa vecí a tvorov, či už ide o vtáka, motýľa alebo čmeliaka. Ak sedíte v záhrade a sledujete, ako vaša mačka divoko chytá lietajúci predmet, napríklad osy vo vzduchu, mali by ste ju podľa možnosti zastaviť. 

V letných mesiacoch tiež dbajte na to, aby sa osy nenachádzali v blízkosti misky s krmivom. Siete proti hmyzu na okná zabránia tomu, aby vám osy vleteli do domu. Takto aspoň znížite riziko, že vašu mačku bodne osa. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.