FORL u mačiek

veterinář kontroluje kočku forl

Pravdepodobne aj vy ste už niekedy zažili silnú bolesť zubov. FORL u mačiek spôsobuje prinajmenšom rovnakú bolesť. 

Príznaky: Aké sú príznaky FORL u mačiek? 

Mačky sú dosť odolné. Aj keď prežívajú silné bolesti, mnohí majitelia si to často nevšimnú. Môže sa teda stať, že vaša mačka trpí bolestivým ochorením zubov nazývaným FORL, ale bolesť zubov nedáva najavo. 

Ako však môžete zistiť, či vaša mačka v tichosti netrpí? Pri tom vám pomôžu nasledujúce otázky. Ak na ne môžete odpovedať kladne, mačka môže trpieť bolesťami zubov: 

  • Necháva nedojedené krmivo v miske? 
  • Prestáva žrať? 
  • Cvaká zubami? 
  • Slintá viac pri žraní? 
  • Zľakne sa pri žuvaní, najmä suchého krmiva? 
  • Používa pri žraní len polovicu zubov (žuje len na jednej strane)? 
  • Drží niekedy hlavu nakrivo? 
  • Má vaša mačka zápach z úst? 

Diagnostika: Ako diagnostikovať FORL? 

Spoľahlivá diagnostika FORL u mačiek nie je pre veterinárov vždy jednoduchá. Aby bolo možné posúdiť tkanivá, ktoré nie sú zvonku viditeľné (napr. korene zubov), FORL si vyžaduje zobrazovacie postupy, ako je zubný röntgen. 

Iba na základe röntgenového snímku môže veterinár rozpoznať FORL u zubov, ktoré sa zvonku javia ako zdravé. 

RTG hlavy mačky
Aby mohol veterinár FORL diagnostikovať, musí urobiť röntgenovú snímku.

Terapia: Ako liečiť ochorenie zubov? 

Ak vaša mačka trpí FORL, veterinár bude musieť odstrániť postihnuté zuby. Takáto extrakcia prebieha v anestézii a v závislosti od rozsahu môže trvať niekoľko hodín. 

Problém: Zuby postihnuté FORL sa zvyčajne nedajú vytrhnúť. Veterinár preto musí zuby vyoperovať a prípadné zvyšky koreňov uviaznuté v čeľusti odstrániť vŕtaním.  

Priemerná dĺžka života pri FORL: Aká je prognóza? 

FORL nepostihuje len jednotlivé zuby, ale vždy sa rozširuje na celú čelusť. Aby vaša mačka nemusela trpieť bolesťami, mali by ste súhlasiť s extrakciou zubov, ktorú vám odporučí veterinár. 

Nerobte si starosti, či vaša mačka bude schopná zvládať každodenný život. Mačky dokážu žiť veľmi dobre aj bez zubov a skúsenosti ukazujú, že mäkkú stravu môžu prijímať bez problémov. Mačky s FORL nemusia mať nevyhnutne kratšiu dĺžku života.  

Prevencia: Dá sa FORL predísť? 

Keďže príčina vzniku doteraz nie je známa, nemôžete svoju mačku pred FORL ochrániť. Napriek tomu je dôležité, aby ste jej pravidelne čistili zuby a nechali ich odborne vyčistiť, aby sa odstránil povlak a zubný kameň. Z času na čas skontrolujte, či mačka nemá začervenanú ústnu dutinu, čo môže byť spôsobené zápalom ďasien (gingivitída) alebo ochorením parodontu (napr. parodontitída). 

Biela mačka žerie jedlo z misky
Správanie mačky pri prijímaní potravy môže pomôcť rozpoznať príznaky FORL.

Príčiny: Aké sú príčiny vzniku FORL u mačiek? 

Skratka FORL je odvodená od termínu “Feline Odontoclastic Resorptive Lesions”. Ide o bežné degeneratívne ochorenie zubov u mačiek, ktoré vedie k veľmi bolestivým dieram v zuboch. 

Niektorí označujú FORL aj ako “resorpčné lézie (RL)” alebo “lézie na krku”. Druhý termín vznikol preto, lebo veterinári pozorujú diery obzvlášť často v oblasti korunky a koreňa. 

Prečo pri ochorení FORL vznikajú diery? 

Počas vývoja zuba (odontogenézy) vytvárajú špeciálne telové bunky spojivové tkanivo – odontoblasty – predstupeň dentínu (zubovina). Až keď telo počas tohto predstupňa odoberie vodu a do zubov sa absorbujú minerálne látky, vznikne pevný dentín. 

Opakom odontoblastu je tzv. odontoklast. Odontoklasty majú za úlohu rozkladať dentín počas výmeny zubov. Sú teda požieračmi dentínu a odstraňujú tvrdú zubnú hmotu mliečnych zubov. 

Pri ochorení FORL dochádza k tomu, že organizmus aktivuje odontoklasty mimo obdobia výmeny zubov z dôvodov, ktoré zatiaľ neboli objasnené. Výsledok: „Prežerú“ si cestu cez tvrdé tkanivo zuba a vytvoria hlboké diery. 

FORL je samostatným ochorením zubov a je odlišné od zubných kazov spôsobených baktériami. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.