Demencia u mačiek (Alzheimerova choroba)

Stará mačka leží v koši

Ak mačka trpí kognitívnou dysfunkciou, znamená to, že stráca pamäť.

Ak má vaša mačka viac ako 15 rokov, veterinári ju klasifikujú ako geriatrického pacienta. V tomto veku musíte počítať so zvýšením rizika ochorení súvisiacich s vekom, ako je napríklad Alzheimerova choroba. Aby ste mohli neurologické ochorenie u svojej mačky rozpoznať čo najskôr, v nasledujúcom článku sme pre vás zhrnuli tie najdôležitejšie fakty na tému demencie u mačiek. 

U ktorých mačiek sa môže vyvinúť demencia? 

Demencia sa môže vyvinúť u mačiek všetkých vekových kategórií a plemien. Jedno je však isté: vo vysokom veku sa riziko vzniku Alzheimerovej choroby u mačiek zvyšuje! Jedna štúdia uvádza, že polovica mačiek starších ako 15 rokov vykazuje príznaky stareckej demencie. 

Príznaky: Aké sú príznaky demencie u mačiek? 

Demencia u mačiek zvyčajne spôsobuje, že s pribúdajúcim vekom mačky strácajú svoje kognitívne schopnosti. Mačky s demenciou preto vykazujú tieto príznaky: 

1. Zmeny správania

Ak vaša mačka stráca svoje kognitívne schopnosti, mení sa aj jej správanie. Vaša inak priateľská a prítulná mačka môže odrazu reagovať agresívne alebo veľmi bojazlivo. Môže sa tiež stať, že zrazu viac mňaučí.

2. Dezorientácia

Za normálnych okolností mačky poznajú svoje teritórium dokonale. Mačky s Alzheimerovou chorobou však zabúdajú, kde je ich toaleta alebo miska na krmivo. Môžete si tiež všimnúť, že vaša mačka zmätene hľadí na stenu a márne hľadá cestu von z miestnosti.

3. Špinenie mimo toalety

Mačky sa zvyčajne pravidelne čistia pomocou svojich drsných jazýčkov. Na mačke trpiacej demenciou si všimnete, že čistenie zanedbáva. Okrem toho mačky s demenciou môžu začať špiniť mimo toaletu. To znamená, že sa často vyprázdňujú na náhodných miestach, a to aj v domácnosti.

4. Poruchy denného rytmu

Vaša mačka už nevie, aká je časť dňa. Môže sa to prejaviť tým, že zabudne na čas kŕmenia.

5. Zmeny denného a nočného rytmu

Mačky sú aktívne v noci. To znamená, že cez deň driemu a v noci sa túlajú. Tento rytmus spánku a bdenia sa u mačiek s demenciou mení, takže zrazu prespia celú noc a cez deň sú bdelé.

6. Zhoršené učenie a pamäť

Takmer každá mačka reaguje na svoje meno a vie, čo znamená slovo “krmivo”. Keďže demencia postihuje aj oblasť učenia a pamäti, mačky s demenciou často zabúdajú naučené povely. 

Diagnostika: Ako sa diagnostikuje demencia u mačiek?  

Veterinári zisťujú demenciu u mačiek vylúčením iných možných ochorení (diferenciálna diagnostika). Medzi ne patria najmä ochorenia, ktoré spôsobujú oslepnutie alebo stratu sluchu mačky. Veterinár tiež skúma, či mačka nemá ochorenie obličiek alebo močového mechúra, aby vylúčil možné príčiny inkontinencie. 

Terapia: Dá sa demencia u mačiek liečiť? 

Bohužiaľ, demencia sa nedá liečiť. Preto je o to dôležitejšie, aby ste svoju mačku podporovali v každodennom živote. Po konzultácii s veterinárom môžete urobiť nasledovné: 

  • Tréning mozgu: Povzbudzujte svoju mačku k premýšľaniu pravidelnou hrou. 
  • Trávte so svojou mačkou dostatok času a majte veľa trpezlivosti. 
  • Ak je to možné, urobte svoj domov bezbariérovým a zabezpečte svojej starej mačke ľahko dostupné úkryty. 
  • Misky na krmivo a vodu umiestnite na ľahko prístupné miesta. 
  • Zabezpečte svojej mačke rampy, aby mala ľahší prístup na mačaciu toaletu alebo k vyššie položeným miestam. 

U staršej mačky je obzvlášť dôležité vyhýbať sa stresu. Môžete to dosiahnuť tak, že sa budete vyhýbať veľkým návštevám a neporiadite si žiadne iné domáce zvieratko. Ak to nie je možné, môžete po konzultácii s veterinárom použiť feromóny proti stresu. 

Viac k tejto téme sa dočítate v článku: Feromóny pre mačky. 

Prognóza: Aké sú šance na vyliečenie? 

Bohužiaľ, súčasné poznatky neumožňujú veterinárom demenciu u mačiek vyliečiť. Odumreté mozgové bunky sa samé neobnovujú, takže mŕtve tkanivo zostáva mŕtve natrvalo. Trpezlivosťou a porozumením však môžete kvalitu života vášho domáceho maznáčika výrazne zlepšiť.  

Nervové bunky u mačky, demencia
Pri Alzheimerovej chorobe dochádza k usadzovaniu amyloidu (bielkoviny) v blízkosti nervových buniek, ktoré poškodzuje.

Príčiny: Čo vyvoláva demenciu u mačiek? 

Demencia je vo všeobecnosti neurodegeneratívne ochorenie. Konkrétnejšie: zatiaľ čo “demencia” je súhrnný pojem a zahŕňa príznaky, ako sú strata spomienok, orientácie a schopnosti myslieť, “Alzheimerova choroba” je presne definované ochorenie, a teda akýsi druh demencie. 

Nemecký neurológ Dr. Alois Alzheimer prvýkrát popísal neurodegeneratívne ochorenie u ľudí v roku 1906, ale o niekoľko desaťročí neskôr vedci objavili podobné zmeny aj v mozgu zvierat, napríklad psov a mačiek. U psov veterinári hovoria o tzv. syndróme kognitívnej dysfunkcie (CDS). Mačky však môžu trpieť podobným ochorením. 

Príčina: telo permanentne zhromažďuje patologické bielkoviny do mozgového tkaniva. Ak sa nachádzajú vo vnútri nervovej bunky, veterinári ich označujú ako tau proteíny. Mimo bunky hovoria o tzv. amyloidných plakoch. Uložené bielkoviny spôsobujú odumieranie postihnutého tkaniva. V dôsledku toho mozog už nemôže vykonávať dôležité funkcie. Už nedokáže vnímať a vyhodnocovať zmyslové vnemy ako zvyčajne, takže vaša mačka stráca svoje kognitívne schopnosti. 

O demencii u psov sa dočítate v našom magazíne v sekcii pre psov! 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.