Ako podať mačke tabletku: Tipy a triky

Podávanie tabletky mačke

Musí vaša mačka prehltnúť tabletu? S týmto trikom ju prekabátite!

Mačka je chorá a veterinár jej predpísal tablety. Ako ju však prinútiť, aby potrebný liek prehltla? V tomto článku vám prezradíme tie najlepšie triky na to, ako podať mačke tabletku.

Podávanie tabliet mačkám: Náročná úloha 

Otvoriť papuľku, vložiť tabletu a prehltnúť – bolo by pekné, keby to takto fungovalo. Pre mnohých majiteľov mačiek je podávanie tabliet veľmi náročnou úlohou. Mnohokrát sa musela liečba prerušiť, pretože mačka jednoducho nechcela prehĺtať tabletky. 

Bohužiaľ, mačke nevysvetlíte, že lieky sú nevyhnutné. Pomôže vám teda len šikovnosť a prefíkanosť. V tomto článku sa dozviete tie najlepšie triky na to,  ako podať mačke tabletku. 

V zásade máte tri možnosti, ako podať mačke tabletku: 

  1. Tabletu rozdrviť a zamaskovane ju podať zamiešanú v paste, krmive alebo vode. 
  2. Celú tabletu ukryť do maškrty a mačke ju tak podstrčiť. 
  3. Tabletu vložiť priamo do papuľky. 

Možno budete musieť vyskúšať niekoľko spôsobov, aby ste zistili, ktorý trik je pre vašu mačku ten najlepší. Nezúfajte, jedna z týchto metód sa určite osvedčí. 

Podávanie tabliet mačkám: Drvenie a zamaskovanie 

Ak chcete svoju mačku prekabátiť, môžete tablety jemne rozdrviť a zmiešať ich s mačacou pastou, krmivom alebo vodou. Budete potrebovať mažiar (v obchodoch bežne dostupný), pomocou ktorého môžete tablety rozdrviť. Ak chcete rozdrvenú tabletu rozpustiť vo vode, budete potrebovať aj injekčnú striekačku. 

Ak musí mačka užívať tablety dlhší čas, možno sa oplatí kúpiť špeciálny mažiar na tablety. Môžete ho získať napríklad v lekárni. 

Upozornenie: O tom, či môžete tablety rozdrviť, sa najprv poraďte s veterinárom. 

Tabletu rozdrvte a zamiešajte do pasty

Pri tomto triku zmiešajte rozdrvenú tabletu s mačacou pastou alebo krémom, ktorý mačke chutí. Ako alternatívu môžete použiť aj pečeňovú klobásu. 

Tabletu drvte v mažiari, až kým nevznikne jemný prášok. Potom tento prášok dôkladne zmiešajte s malou porciou mačacej pasty. Mala by stačiť približne jedna čajová lyžička. 

Potom nechajte svoju mačku pastu lízať a vychutnávať si ju. S trochou šťastia si tabletu v prášku nevšimne. 

Tabletu rozdrvte a primiešajte do krmiva 

Môžete tiež skúsiť jednoducho zamiešať liek do krmiva. Na tento trik budete potrebovať aj mažiar. Prášok potom dôkladne premiešajte s krmivom vašej mačky. 

Tento trik však funguje len vtedy, ak tabletka nemá žiadnu výraznú chuť. V opačnom prípade v mažiari spolu s tabletkou rozdrvte aj zopár maškŕt s intenzívnou chuťou. Vhodné sú napríklad Dreamies so syrom. Pred pridaním do krmiva všetko dobre premiešajte.

Pozor:Niektoré lieky sa nesmú užívať spolu s mliečnymi výrobkami. Pre istotu sa opýtajte svojho veterinára, či môžete tabletku podávať so syrovou pastou alebo syrovými maškrtami. 

Injekčná striekačka a voda 

Prášok z tabliet môžete tiež rozpustiť v malom množstve vody alebo inej tekutine – napríklad v kuracom vývare. Potom naberte roztok do injekčnej striekačky (bez ihly!). Injekčnú striekačku zoženiete u svojho veterinára alebo v lekárni. 

Potom mačke opatrne vstreknite zmes do papuľky.

Presné dávkovanie nie je možné 

Pri metóde s drvením tabletky však nie je možné vždy podať presnú dávku lieku. Podobne ako chorí ľudia, aj choré mačky majú často len slabú chuť do jedla. Možno mačka nemá chuť na mačaciu pastu alebo nezožerie svoju dávku krmiva, a teda neprijme ani celú dávku lieku. V takom prípade je lepšie tabletu zmiešať s tekutinou alebo ju podať vcelku. 

podávanie tabletky mačke pomocou injekčnej striekačky
Tablety rozpustené vo vode môžete podávať pomocou injekčnej striekačky.

Trik, ako podať mačke tabletu priamo 

Niekedy nepomôžu ani tie najlepšie triky na podávanie tabliet mačke. Najmä ak je mačka veľmi chorá a málo žerie, nemá zmysel primiešavať lieky do krmiva. Niektorí pacienti tiež nemajú chuť na pochúťky, v ktorých sa dajú tablety ukryť. 

V takýchto prípadoch môžete skúsiť dať mačke tabletu priamo do papule. 

Nie celkom bezpečná metóda 

Nižšie nájdete krátke vysvetlenie, ako to urobiť. Predtým si však túto metódu nechajte ukázať vo veterinárnej ambulancii, pretože takýto spôsob podávania tablety nie je celkom bezpečný: mačka by vás mohla nechtiac uhryznúť do ruky. 

Mačku pevne držte 

Pri podávaní tablety mačku pevne držte. Najlepšie to funguje, ak ste dvaja. Sadnite si na zem a dajte si mačku medzi nohy tak, že vám bude otočená zadkom. Takto nebude môcť cúvať. 

Opatrne otvorte papuľku 

Tabletu vezmite do ruky medzi ukazovák a palec. Praváci do pravej, ľaváci do ľavej. 

Potom druhou rukou otvorte mačke ústa. Ukazovák vsuňte do medzery za očným zubom. Hlava mačky by mala pri tom smerovať mierne nahor. 

Stredným prstom ruky, v ktorej držíte tabletu, jemne zatlačte na bradu mačky. Teraz vložte tabletu spredu do úst. 

Umiestnite tabletu do zadnej časti úst 

Dbajte na to, aby ste mačke tabletu položili až celkom dozadu na koniec jazyka. V opačnom prípade mačka pravdepodobne liek okamžite vypľuje. 

Dôležité:Prsty strkajte do mačacej tlamy vždy spredu, aby vás mačka náhodou nepohrýzla. Uhryznutie mačkou je nebezpečné aj pre ľudí. Ak máte akékoľvek pochybnosti, je lepšie túto metódu nepoužívať. 

Trik na podávanie tabliet: Podávač tabliet 

Oveľa bezpečnejšie je priame podanie tablety s tzv. podávačom tabliet. Tento nástroj môžete zakúpiť aj u veterinára. 

Podávače tabliet vyzerajú veľmi podobne ako injekčná striekačka a aj veľmi podobne fungujú. Najprv naberiete vodu a potom tabletu prichytíte na špičke podávača. Potom opatrne vložíte podávač do mačacej tlamy tak, aby sa tableta nachádzala celkom vzadu v papuľke. 

Teraz podávač opatrne stlačíte a mačka nemá inú možnosť ako prehltnúť tabletu spolu s vodou. 

Táto metóda si tiež vyžaduje dobrý cit v prstoch a pokojnú mačku, ktorá sa nekrúti. V opačnom prípade riskujete, že poraníte seba alebo mačku. 

Trik, ako celú tabletu pred mačkou „ukryť 

Celé tablety možno zamaskovať tak, že ich zabalíte do chutného obalu. rôzne možnosti. Základná požiadavka: Vaša mačka musí „obal“ považovať za skutočne chutný, inak tento trik nebude fungovať. 

„Sendvič“ zo žuvacích tyčiniek 

Väčšina mačiek miluje žuvacie tyčinky. Túto skutočnosť môžete využiť a “ukryť” do nich tabletu pre mačku. 

Na výrobu „sendviča“ zo žuvacích tyčiniek budete potrebovať žuvacie tyčinky pre mačky a ostrý nôž. 

Najskôr nakrájajte žuvaciu tyčinku na malé kúsky dlhé približne dva centimetre. Potom opatrne rozrežte časť žuvacej tyčinky pozdĺžne až do stredu. 

Následne zatlačte tabletu do vzniknutej medzery a prstami jemne stlačte “sendvič” k sebe. 

Pri podávaní „sendviču“ mačke dávajte pozor, aby tableta zo sendviča nevypadla. Pri veľkých tabletách je niekedy jednoduchšie, ak tabletu rozdelíte a vytvoríte dva “sendviče”. 

Tip: Mačku môžete oklamať aj malým kúskom klobásky. Vyrežte kúsok z klobásy a vsuňte do nej tabletu. 

Pomôcky na ukrytie tabletky 

Ak sa vám trik so sendvičom nepozdáva, existujú rôzne pomôcky na ukrytie tabletky. Môžete si ich kúpiť napríklad u veterinára. 

Existuje napr. špeciálna modelovacia hmota, do ktorej vtlačíte tabletu, alebo malý snack s dutinou na tabletu. Takýmto spôsobom môžete mačke podať celú tabletku, ktorá je zamaskovaná ako pochúťka.

Dôležité: Produkt najprv niekoľkokrát mačke vyskúšajte podať bez tablety, aby ste zistili, či jej vôbec chutí. 

Podávanie tabliet mačke: Spýtajte sa svojho veterinára 

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek trik, nezabudnite svoj postup prediskutovať s veterinárom. Nie všetky tablety sa môžu deliť alebo drviť. Niektoré snacky sa s určitými liekmi nedajú kombinovať. 

Najmä ak podávate mačke tabletu priamo bez akéhokoľvek ďalšieho “maskovania”, určite by ste si mali vopred nechať ukázať tie správne úchyty. To platí aj v prípade, ak na podávanie tablety používate podávač tabliet. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.