Antikoncepcia u mačiek

mačka

Antikoncepcia u mačiek

Mačky sú nádherné zvieratá. Kto by sa nerozplýval nad roztomilými mačiatkami a nechcel ich celý deň pozorovať a maznať sa s nimi? Bohužiaľ, žijeme v dobe, kedy sú útulky preplnené, a z tohto dôvodu sa veľa milovníkov zvierat bráni množeniu svojich domácich miláčikov.

Kastrácia u veterinára je najčastejšou formou antikoncepcie u mačiek - je ale trvalá a stav nevratný. Našťastie existujú aj ďalšie formy bránenia počatiu u mačiek.

Sterilizácia

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo celkom bežné kocúrov kastrovať a mačky sterilizovať. Pri sterilizácii dochádza k oddeleniu vaječníkov, hormonálna rovnováha mačky pritom nie je narušená a mačka naďalej prežíva obdobie ruje. Síce gravidita je v tomto stave nemožná, pár mesiacov si v závislosti na dĺžke dňa a svetelných podmienkach mačka prežije stresové obdobie príprav na potomstvo. Základné potreby, ako je kŕmenie, návšteva toalety a túžba po potenciálnom partnerovi upadajú do zabudnutia. U nedotknutých zvierat sa zvyšuje riziko výskytu nádorov. A takisto pre človeka, majiteľa, môže byť toto obdobie veľmi stresujúce a nepríjemné…

Ak sterilizácia neprebehne, cyklus sa opakuje - obvykle po 9 dňoch. Mačka môže zažívať ruju trvalo. Kastrácia je lepšia a zdravšia alternatíva oproti antikoncepcii. Rovnako ako sterilizácia je kastrácia malý chirurgický zákrok. Vaječníky nie sú oddelené, ale úplne odstránené. Výsledkom je stabilná hormonálna rovnováha, ruja ostáva. Kastrácia je trvalá.

Hormonálne prípravky dávajú majiteľom mačiek a chovateľom príležitosť dočasne potlačiť ruju a zabrániť prípadnému oplodneniu mačky.

mačka

Antikoncepčné tabletky

Aj pre mačky existujú antikoncepčné tabletky. Tie potlačujú cyklus, bránia ruji a nechcenému oplodneniu. V závislosti na prípravku je mačke tabletka podávaná denne, väčšinou však raz týždenne.

Vzhľadom k tomu, že sa liek primiešava do krmiva, je dôležité, aby ho mačka naozaj zožrala. Zvracanie bezoárov alebo hnačka u mačky môže účinok tabletiek ovplyvniť.

Antikoncepčná injekcia

Ďalšou možnosťou je antikoncepčná injekcia. Injekciu aplikuje veterinár, takže mačka musí absolvovať pravidelné návštevy veterinárnej ambulancie.

Injekcie sú vhodné hlavne pre chovateľov, ktorí chcú len dočasne zabrániť oplodneniu mačky. Na rozdiel od tabletiek si môžete byť istí, že mačka dostane potrebnú dávku hormónov. Avšak mnoho majiteľov domácich miláčikov sa sťažuje na nežiaduce vedľajšie účinky pri vysokých dávkach prípravku, pretože narušujú hormonálnu rovnováhu zvieraťa…

Nežiaduce účinky

Všetko znie super, že? Nie vždy. Existuje podozrenie, že sa hormonálne lieky podieľajú na vzniku rôznych druhov rakoviny u mačiek. Sú vhodné ako dočasné riešenie, ale nemali by byť podávané trvalo. Hormonálne tabletky a injekcie sú optimálnym riešením pre chovateľov, ktorí chcú svojej mačke dopriať krátkodobý odpočinok.

Pre majiteľov mačiek, ktorí chcú zabrániť oplodneniu mačky natrvalo, je nehormonálne riešenie omnoho bezpečnejšie a finančne výhodnejšie. Kastrácia je chirurgický zákrok do organizmu, ale je omnoho šetrnejšia než trvalé podávanie hormónov. Na rozdiel od sterilizácie potlačuje cyklus mačky. Odpadá tak stresové obdobie kvôli hormonálnym výkyvom v období ruje a takisto riziko trvalej ruje s ďalšími rizikami pre organizmus mačky.

mačka
Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.