Čistenie očí a uší mačky This article is verified by a vet

čistenie uší mačky

Nielen o srsť našich mačiek je potrebné sa starať. Takisto oči a uši potrebujú niekedy pozornosť človeka.

Oči a uši lovca

Pre naše mačky domáce je typická dlhšia srsť, iná farba očí, prípadne kratší chvost v porovnaní s ich divokými predkami. Vo vnútri však aj naďalej ostávajú mačky lovcami a takisto ich anatómia zodpovedá profilu lovca! Obzvlášť pôsobivé sú hlavne oči a uši našich mačiek: smerom nahor zošikmené oči sú perfektne vyvinuté pre trojdimenzionálne videnie a presné vyhodnotenie vzdialenosti. Reflexné „mačacie oko“ nezískalo svoj názov náhodou: tzv. „Tapetum lucidum“, reflektujúca vrstva za sietnicou, odráža prichádzajúce svetlo späť a nechá ho vojsť do sietnice znova. Preto môžu mačky vidieť veľmi dobre aj pri minimálnom svetle. Silne prispôsobivé pupily sa tak pri slabom svetle rozširujú a prepúšťajú tak do oka viac svetla. Bez svetla nevidia však ani mačky - pri úplnej tme strácajú sluch aj hmat. Zaujímavosťou je, že mačky počujú 3x lepšie než ľudia. To je spôsobené vyššou frekvenciou zvuku, pretože mačky dokážu vnímať pískanie myší aj na veľmi veľkú vzdialenosť. Veľmi podstatná je pri tom aj hybnosť mačacieho ucha, to sa totiž dokáže otáčať o skoro 300 stupňov. Jedinec na love preto dokáže svoju obeť presne lokalizovať.

čistenie očí sivej mačky
Oko vašej mačky čistite opatrne, aby ste ho nepoškodili.

Rovnako ako o srsť, tak aj o oči a uši sa starajú mačky hlavne samy. Jazyk, labky a predná časť nôh sú veľkými pomocníkmi a niekedy sa zapájajú aj zadné labky. Občas však musí pomôcť aj človek - napríklad, ak je mačka chorá a oči má zalepené alebo sa v ušiach usadili parazity, špina alebo veľa mazu.

Kedy ide o skutočné ochorenie?

Ak má mačka zalepené oči, slzia jej alebo má veľmi špinavé uši, je potrebné navštíviť veterinára. Môže sa jednať o následok zranenia, zápal spojiviek alebo iné ochorenie, ktoré sa prípadným čistením môže ešte zhoršiť. Len veterinár môže stanoviť správnu diagnózu a objasniť stav. Môže Vám dať takisto tipy, prípadne priamo ukázať, ako sa starať o oči a uši mačky.

Obecne platí, že by ste mali stále postupovať opatrne a vyhnúť sa agresívnym čistiacim prostriedkom či vatovým tyčinkám. Aj domáce liečenie v podobe harmančekového odvaru môže zanechať následky, podráždiť oči aj uši a spôsobiť ochorenie.

Rovnaký postup je vhodné aplikovať v prípade, že dostanete od veterinára očnú tinktúru pre mačku.

Čistenie uší mačky

Ani ušiam u zdravej mačky nemusíte venovať žiadnu zvláštnu starostlivosť. Ak ale mačku trápia parazity alebo nadbytočný ušný maz, je potrebná špeciálna starostlivosť. V tomto prípade postupujte, prosím, veľmi obozretne, pretože ušné vatičky a agresívne čistiace prostriedky môžu zvieraťu poraniť vnútorné ucho a nečistoty aj baktérie zaraziť ešte hlbšie do ucha. Ušný maz v prednej časti ucha zasychá veľmi rýchlo a môže vytvoriť ušnú zátku na bubienku, čo môže vyvolať zápal alebo pocit „zaľahnutého ucha“, pričom samovoľné opätovné uvoľnenie sluchovodu spravidla nenastane.

čistenie uší mačky tampónom
Mačacie uši sú veľmi citlivé a treba ich čistiť jemne.

Šetrnou metódou je použitie bavlneného uteráka, ktorý nepúšťa chlpy, tento navlhčiť a ucho pomaly zvnútra smerom von umývať. Pri tomto procese veľmi pomôže, ak si druhou rukou ucho pridržíte. Opakujte proces viackrát, ale zakaždým s čistým uterákom a dbajte na to, aby ste zviera neporanili alebo mu nespôsobili bolesť. Nevneste do ucha žiadne cudzie predmety ani nepoužívajte zrolovanú papierovú vreckovku, aby ste prenikli hlbšie do ucha - taký druh čistenia môže previesť len zverolekár.

Špeciálne čističe

Zverimexy ponúkajú v súčasnej dobe veľké množstvo rôznych špeciálnych prostriedkov na čistenie uší a očí. Tieto väčšinou chemické látky majú veľmi intenzívnu vôňu. Tá môže u mnohých zvierat vyvolať alergickú reakciu.

Ak je to možné, použite len vyššie uvedené prostriedky - teda navlhčený bavlnený uterák a vlažnú vodu. Ak je potrebné vyčistiť uši alebo oči detailnejšie, je správne navštíviť veterinára, ktorý použije vhodné prostriedky a naviac Vám odporučí a ukáže, ako s nimi čistiť. Nezabudnite - oči a uši mačky sú veľmi citlivé orgány!


Franziska G., veterinárka
Profilbild von Tierärztin Franziska Gütgeman mit Hund

Na univerzite Justus-Liebig v meste Giessen som absolvovala kompletné vzdelanie ako veterinárna lekárka a získala skúsenosti v rôznych odboroch, ako sú medicína malých, veľkých a exotických zvierat, farmakológia, patológia a bezpečnosť potravín. Odvtedy pracujem nielen ako veterinárna autorka, ale aj na svojej vedecky podloženej dizertačnej práci. Mojím cieľom je v budúcnosti lepšie chrániť zvieratá pred bakteriálnymi patogénmi. Okrem svojich veterinárnych znalostí zdieľam aj svoje vlastné skúsenosti ako šťastná majiteľka psa, a dokážem tak pochopiť a vysvetliť úzkosti a problémy, ako aj ďalšie dôležité otázky týkajúce sa zdravia zvierat.


Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď aša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.