Mačací AIDS (Vírus imunodeficiencie mačiek, FIV)

chora mačka

Mačací aids je vírusové ochorenie, ktoré môže byť roky bezpríznakové.

Bola Vaša mačka pozitívne testovaná na mačací AIDS? Potom predovšetkým zachovajte pokoj. Prečo pozitívny test na vírus imunodeficiencie mačiek (FIV) nemusí vždy znamenať infekciu FIV a na čo by ste mali dbať, ak Vaša mačka skutočne trpí mačacím AIDS, sa dozviete tu. 

Čo je vlastne mačací AIDS? 

Mačací aids je vírusové infekčné ochorenie mačiek. Spôsobuje ho vírus mačacej imunodeficiencie (FIV). „Imunodeficiencia“ sa dá preložiť ako nedostatok imunity. Vírusová infekcia vedie u mačiek k výraznej imunodeficiencii. 

Pretože mačky infikované FIV vykazujú príznaky podobné príznakom ľudí infikovaných HIV (vírus ľudskej imunodeficiencie), toto ochorenie sa označuje aj ako mačací AIDS. Ľudia sa však vírusom FIV infikovať nemôžu. 

Príznaky: Ako rozpoznať infekciu FIV u mačiek? 

Ak bola Vaša mačka infikovaná vírusom FIV, môže trvať niekoľko rokov, kým spozorujete prvé príznaky ochorenia. Ich intenzita závisí od príslušného kmeňa vírusu. Keďže mačací AIDS prebieha v 5 fázach, klinický obraz sa veľmi líši. 

fáz mačacieho AIDS 

Fáza  Trvanie  Príznaky 
Akútna (náhla) fáza  Približne jeden týždeň  Lymfatické uzliny sa zväčšia (lymfadenopatia). Ďalšími príznakmi sú mierna horúčka, hnačka a celkové oslabenie imunitného systému. 
Asymptomatické obdobie  Mesiace až niekoľko rokov  Mačky pôsobia zdravo. 
Fáza opuchu lymfatických uzlín  Týždne až mesiace  Lymfatické uzliny sa naďalej zväčšujú a opakovane sa objavujú záchvaty horúčky. Mačky už nežerú a veľmi chudnú. Sliznica ústnej dutiny a kĺby sa zapália (stomatitída a artritída). 
„Komplex súvisiaci     s AIDS“  Mesiace až roky  V dôsledku imunitnej nedostatočnosti telo postupne prehráva boj proti bakteriálnym infekciám, takže dochádza k zápalu orgánov. Mačky často trpia poruchami správania a krívajú. Okrem toho sa vyskytujú dýchacie a tráviace ťažkosti. Mačky môžu oslepnúť a výrazne chudnú. 
Konečné štádium: AIDS (syndróm získanej imunodeficiencie)  Niekoľko mesiacov  Do tejto fázy sa dostane približne desať percent chorých mačiek. Imunitný systém je natoľko oslabený, že vyliečenie už nie je možné. Mačky zomierajú v dôsledku masívneho úbytku hmotnosti. 

Diagnóza: Ako rozpoznať mačací AIDS? 

Čím skôr sa mačací AIDS odhalí, tým ľahšie sa dá liečiť. Ak Vaša mačka vykazuje príznaky infekcie FIV, návštevu veterinára dlho neodkladajte. 

Na to, aby sa vylúčila vírusová infekcia, môže veterinárny lekár vykonať niekoľko testov: 

Vyšetrenie krvi

Ak veterinár odoberie mačke krv, môže ju vyšetriť buď na mieste, alebo v špeciálnom laboratóriu. 

Mačací AIDS zvyčajne spôsobuje pokles všetkých krvných buniek, ako sú červené krvinky (erytrocyty), biele krvinky (leukocyty) a krvné doštičky (trombocyty). Zároveň sa zvyšuje koncentrácia globulárnych bielkovín v krvi. 

Nepriamadetekcia 

Veterinári chápu nepriamu detekciu ako meranie špecifických protilátok v krvi. Dajú sa zistiť pomocou testu ELISA alebo metódou Western blot. 

Nevýhoda: pozitívny výsledok testu nemusí vždy znamenať, že mačka bola infikovaná FIV. Preto by každý pozitívny výsledok testu mal byť doplnený iným testom alebo inou metódou. 

Priamadetekcia 

Vírus mačacej imunodeficiencie možno zistiť v špeciálnych laboratóriách zo vzoriek krvi alebo tkaniva pomocou testu PCR. Veterinári často používajú túto metódu na overenie pozitívneho výsledku testu nepriamou detekciou. 

Terapia: Dá sa mačací AIDS liečiť? 

V súčasnosti nie je dostupný žiadny liek, ktorý by bol spoľahlivo účinný proti infekcii FIV. Vedci však skúmajú lieky, ktoré potláčajú vírusový enzým “reverznú transkriptázu”. 

Veterinári používajú na zmiernenie FIV príznakov u mačiek podporné opatrenia. Bojujú proti sekundárnym bakteriálnym infekciám pomocou antibiotík a posilňujú imunitný systém stimulačnými látkami (induktory paramunity). To, či majú tieto látky pozitívny účinok alebo dokonca oslabujú imunitný systém, je však zatiaľ otázne. 

Dôležité je, aby mačky s FIV nechodili von, aby nenakazili iné mačky. 

Aká je prognóza? 

Je dokázané, že mačky s FIV majú vyššie riziko vzniku nádorov a iných infekčných ochorení. Preto musia majitelia počítať s tým, že mačky infikované FIV môžu umrieť v dôsledku choroby. 

Napriek tomu sa vďaka láskyplnej a dôslednej starostlivosti môžu určite dožiť vysokého veku so zodpovedajúco vysokou kvalitou života. 

mačky na seba syčia
Mačací mor sa prenáša hlavne slinami. To je dôvod, prečo sa často nakazia vonkajší kocúri, ktorí sa zapletú do teritoriálnych bojov.

Prenos: Ako sa môžu mačky infekciou FIV nakaziť? 

Mačky všetkých druhov – napríklad napríklad levy alebo rysy – sa môžu nakaziť mačacím morom. Vírusové ochorenie je preto rozšírené na celom svete. 

Ak už infikovaná mačka pohryzie inú mačku, vírus FIV sa dostane do rany prostredníctvom slín. Preto sa obzvlášť často nakazia kocúri, pretože títo sa častejšie zúčastňujú teritoriálnych bojov. 

Mačky sa zas nakazia pri párení, pretože kocúri ich počas aktu hryzú do krku. Toto hryzenie do krku je súčasťou prirodzeného párenia. 

Zaujímavé vedieť: 

Vírus FIV môže prežiť mimo tela mačiek iba krátko. Po niekoľkých hodinách je prostredím zneškodnený, takže už nie je nákazlivý. 

Ktoré bunky vírus napáda? 

Ak je mačka infikovaná s FIV, vírus napáda špeciálne bunky imunitného systému – takzvané t-lymfocyty. Vírus mačacej imunodeficiencie ich oslabuje, takže mačka je následne náchylnejšia na bakteriálne alebo vírusové infekčné choroby (napr. vírus mačacej leukémie, FeLV). 

Ako sa dá FIV infekcii zabrániť? 

Ak Vaša mačka dostala FIV, nemala by, pokiaľ je to možné, viac opustiť domov. Chráni tak ďalšie vonkajšie zvieratá pred potenciálnou vírusovou infekciou. Okrem toho by ste mali Vašu mačku pravidelne nechať prehliadnuť u veterinára, aby ste mohli včas zasiahnuť. 

Dá sa proti FIV očkovať? 

V roku 2002 vyvinuli vedci v USA vakcínu proti kmeňom vírusu imunodeficiencie, ktoré sa tam vyskytovali. O účinku tohto očkovania sa však vedú veľké diskusie. Vakcína na Slovensku ešte nebola povolená. 

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.