Mačacie zmysly

Mačacie zmysly

Zrak, sluch, čuch, chuť, hmat – čo vieme o piatich zmysloch našich domácich tigrov? A čo záhadný šiesty zmysel mačiek?

Ako počujú mačky?

„Mať uši ako rys“ – toto známe porekadlo poukazuje na to, ako dobre funguje sluch u mačkovitých šeliem. Naše domáce mačky, malí príbuzní rysov, majú tiež vynikajúci sluch. Hluk vnímajú dvakrát tak dobre ako človek s priemerným sluchom.

A takto dobre počujú

Mačky dokážu vnímať vyššie tóny než ľudia. Čím vyššia je frekvencia zvuku, tým vyššia je výška tónu. Ľudské ucho vníma výšku tónu až okolo 20 kHz. Mačka však dokáže vnímať tóny v ultrazvukovom rozsahu – a preto počuje tóny až do 65 kHz. Mačací sluch je preto optimálne zameraný na korisť, ako sú napr. pištiace myši. Tie počuje mačka asi z 20 metrov. Obzvlášť zaujímavé je, že mačky dokážu spracovať zvuky vysokofrekvenčného rozsahu v rovnakej miere ako optické odtlačky. Vedci sa domnievajú, že toto „audiovizuálne“ spracovanie im pomáha ľahšie nájsť cestu späť domov. Je možné, že si tieto „zvukové obrázky“ ukladajú za účelom lepšej orientácie.

Pohyblivé uši

Ďalšou výhodou je pohyblivosť mačacieho ucha, ktoré sa môže otočiť až o 180 stupňov. Vyše 30 svalov zaisťuje dokonalé prispôsobenie mačacieho ucha podľa zdroja hluku. Pohyblivé uši umožňujú mačke priestorový, teda trojrozmerný sluch. To jej umožňuje rýchlejšie určiť, kde pred ňou sedí potenciálna korisť. Uši slúžia samozrejme aj na komunikáciu medzi mačkami. My ľudia tiež môžeme odvodiť náladu nášho domáceho tigra v závislosti od polohy jeho uší.

Ako vidia mačky?

„Oči, okno do duše!?“ Mnoho majiteľov mačiek by chcelo vedieť pri pohľade do očí, čo sa s ich štvornohým priateľom deje. U mačiek je však najlepšie vyhnúť sa priamemu pohľadu do očí, pretože takéto zízanie sa v kruhoch mačiek považuje za hrozbu. A ako teda vyzerá svet mačacími očami?

Vidia mačky farby?

Rovnako ako ľudia, aj mačky majú na sietnici receptory, ktoré sa nazývajú čapíky a tyčinky. Čapíky umožňujú farebné videnie, tyčinky rozlišujú medzi svetlom a tmou. U nás ľudí pripadá na každú tyčinku jeden čapík. Naše domáce tigre však majú iba jeden čapík na 63 tyčiniek. Farby majú preto pre mačky menší význam ako pre nás ľudí. Okrem toho má mačka v oku receptory iba pre modrú a žltú farbu, takže nemôže vnímať farby ako červená, ružová či oranžová. Mačky však môžu vidieť ultrafialové svetlo, ktoré je v ľudskom oku absorbované očnou šošovkou. Ľudia, ktorí stratili svoje kontaktné šošovky, označujú ultrafialové svetlo ako mliečny odtieň modrej. Ako by to však opísala mačka, zostane navždy jej tajomstvom.

Objavte náš výber produktov určených pre starostlivosť o oči a uši mačky!

Ako ďaleko vidia mačky?

Ak pod „videním“ rozumieme ostré videnie, videnie mačky sa dá merať vo vzdialenosti koristi: najlepšie vidí objekty, ktoré od nej nie sú ďalej ako šesť metrov. Všetko, čo nie je vzdialené iba „na mačací skok“, si mačka všimne len vtedy, keď sa to pohne. Nedokáže však presne určiť obrysy. Pre mačku sú najdôležitejšie pohyby v jej bezprostrednom okolí.

Vidia mačky v tme?

Mačacie oči žiaria, keď v tme narazia na svetelný zdroj –  sú ako reflektory na uliciach. U mačiek je to spôsobené reflexnou vrstvou Tapetum lucidum, ktorá sa nachádza za sietnicou. Odráža dopadajúce svetlo a vrhá ho späť na senzorické bunky. Tento náš domáci lovec vidí pomerne dobre aj za súmraku. Mačacie oko je navyše vďaka mnohým tyčinkám špecializované na videnie svetlo-tma. Optimálne podmienky pre predátora, ktorý je aktívny hlavne v noci. Bez svetelného zdroja mačka tiež nič nevidí.

Chuť a vôňa u mačiek

Jemný mačací nos vníma vôňu lepšie ako my ľudia, pretože s viac ako 60 miliónmi čuchových buniek ich má asi trikrát toľko ako my, ľudia. Vône vnímajú intenzívnejšie a používajú ich aj na komunikáciu. Čuch je obzvlášť dôležitý pri jedle, pretože predtým, než sa vyberavý mačací jazyk pustí do maškrtenia, musí jedlo dobre voňať. Domáce šelmy dokážu rozoznať rôzne chute – kyslé, slané alebo horké. „Sladkú“ chuť nemajú v génoch, pretože to nezodpovedá ich schéme o koristi. Celkovo sú ich chuťové zmysly vyvinuté horšie v porovnaní s človekom. To však vyváži práca nosa, keďže chuť a vôňa sú u mačiek obzvlášť úzko prepojené – vedia určiť ako chutí vôňa. Na tento účel používajú Jacobsonov orgán, ktorý sa nachádza tesne za prednými zubami mačky. S Jacobsonovým orgánom dokáže mačka lepšie vnímať feromóny alebo územné značenie. Niektoré zvieratá sa pritom typicky uškŕňajú.

Fúzy ako hmat

Fúzy – odborne nazývané „vibrissae“ – sú primárne používané na orientáciu v šere. Nerastú iba na lícach, ale aj na predných labkách. Na rozdiel od „normálnych“ chlpov sú folikuly, z ktorých fúzy vyrastajú, obklopené niekoľkými nervovými zakončeniami. Tieto priame kontaktné stimuly putujú do mozgu rýchlosťou blesku. Sú veľmi užitočné aj pri love: fúzy na predných končatinách vnímajú aj tie najmenšie vibrácie na zemi – napríklad pohyby myši.

Slávny „šiesty zmysel“ mačky

Pod „šiestym zmyslom“ máme na mysli vnímanie budúcich udalostí – mačky, ktoré dokážu udržať svoje mačiatka v bezpečí pred požiarom celé hodiny alebo mačky, ktoré vedia, kedy ľudia zomrú. Väčšina z týchto javov sa dá logicky vysvetliť – napríklad zápachom vychádzajúcim z umierajúcich ľudí. Vedci sú skeptickí, pokiaľ ide o „šiesty zmysel“ u mačiek. Majitelia mačiek však vedia, že čo sa týka ich domácich tigríkov, mnoho vecí zostane ešte dlho záhadou.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.

3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.