Správna domáca lekárnička pre mačky

chorá mačka

Domáca lekárnička pre mačky

Život s človekom je pre zvieratá naozaj pohodlný a zvyčajne bez väčšieho nebezpečenstva, ale niekedy môže dôjsť ku zraneniu alebo drobnému poraneniu. So správnou výbavou lekárničky si pán svojho miláčika rýchlo ošetrí alebo mu aspoň poskytne prvú pomoc!

Kam lekárničku umiestniť?

Lekárnička by mala byť umiestnená na ľahko prístupnom mieste a mala by byť vždy po ruke. Pretože akonáhle nastane núdzová situácia, musíte byť schopní jednať čo najrýchlejšie. Ďalej je dôležité mať zaznamenané telefónne číslo veterinárneho lekára a najbližšej veterinárnej kliniky. Tak môžete v prípade závažných mimoriadnych udalostí okamžite vyhľadať odbornú pomoc.

Čo patrí do mačacej lekárničky?

  • V podstate sa môžete inšpirovať ľudskou lekárničkou: rôzne druhy obväzov, lieky a ďalší zdravotní pomocníci ako sú teplomery, nožnice a pinzeta na kliešťov.
  • Pripravte si lekárničku dopredu. Ak sa niečo stane, budete mať všetko nutné rýchlo pri ruke a môžete stabilizovať stav zvieraťa pred príjazdom veterinára.
  • Masť a dezinfekcia môžu urýchliť hojenie aj malých rán. Buďte opatrní s prípravkami, ktoré obsahujú jód. Nie sú vhodné pre mačky.
  • Jednorázové injekčné striekačky bez ihiel pomôžu pri podávaní liekov alebo potravy.
  • Tiež pinzeta na kliešťov a hrebeň na vyčesávanie vší a bĺch patria do každej mačacej domácnosti! Odporúčame mať v lekárničke prípravky na ukľudnenie v stresových situáciach – špeciálne kvapky bez alkoholu, ktoré sú určené pre domácich miláčikov!
  • Do lekárničky pre voľne žijúce mačky odporúčame ešte prípravok na odčervenie a spot on proti parazitom.

Pravidelne kontrolujte všetky prípravky a obväzy, či sú sterilné a priebežne nahrádzajte lieky po dobe spotreby a pomôcky.

lekárnička pre mačky

Na čo si musím dávať pozor pri výbere liekov?

Je treba venovať pozornosť pri výbere liekov a dezinfekčných sprejov, pretože ľudské lieky by v žiadnom prípade nemali byť podávané mačkám. Pre štvornohých miláčikov to môže mať vážne následky a v niektorých prípadoch dokonca aj smrteľné. Výber vhodných liekov preto vždy ponechajte na veterinárovi!

Pre núdzové prípady: Lekárničky prvej pomoci a ďalšie prípravky na starostlivosť o mačky a príslušenstvo ku mačacím toaletám nájdete na zoohite.

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.