Toxoplazmóza

mačka

Ak očakávate v najbližšej dobe prírastok do rodiny, kladiete si pravdepodobne rovnakú otázku ako mnohí chovatelia pred Vami – mačka a dieťa, ide to dohromady? Budúci rodičia si robia starosti hlavne kvôli jednej známej mačacej chorobe a tou je toxoplazmóza.

Toxoplazmóza – o čo sa jedná?

Toxoplazmóza je vyvolaná jednobunkovým parazitom zvaným Toxoplasmagondii. Medzihostiteľom tohto parazita sú cicavce a vtáky, koncovým hostiteľom sú následne mačky. Toxoplazmóza sa totiž dokáže rozmnožovať len v tenkom čreve mačiek, napadnutí jedinci vylučujú tzv. oocysty, ktoré sa dostanú spolu s výkalmi na zem, kde sú znova prijímané medzihostiteľmi, ku ktorým patria prasatá, hovädzí dobytok, myši alebo vtáky, čím cyklus začne odznova. Tieto parazity patria k tým, ktoré sú schopné napadnúť človeka aj zviera – môžu sa ním  taktiež infikovať naše mačky. Aj priamy kontakt s oocystami, ku ktorému môže dôjsť pri práci na záhrade, je z hľadiska nákazy nebezpečný, podobne je tomu pri konzumácii nedostatočne tepelne upraveného mäsa v podobe tatarského bifteku, šunky apod. Majitelia mačiek sa môžu infikovať aj pri manipulácii s výkalmi svojho tigríka.

Toxoplazmóza – príznaky

Mačka

Za normálnych okolností prebieha infekcia úplne nepozorovane. Môže sa prejaviť miernymi príznakmi ako je slabá hnačka, s ktorou však telo zdravej mačky väčšinou bez problémov zatočí. U mačiek s oslabeným imunitným systémom alebo u mačiatok je treba mať sa na pozore, pretože v takýchto prípadoch sú symptómy silnejšie a môže dôjsť až ku chronickým prejavom. Do úvahy prichádzajú nasledujúce príznaky:

Silná hnačka

Horúčka

Zápal v očiach

Dušnosť

Žltačka

Mačky by ste v tomto prípade mali určite zobrať na prehliadku k veterinárovi.

Človek

U zdravého dospelého človeka prebieha ochorenie tiež bez symptómov, u osôb s oslabeným imunitným systémom boli však zaznamenané ťažkosti s koordináciou a kŕčmi. Ak je infikovaná tehotná žena, symptómy sa neprejavia, avšak infekcia môže mať neblahý dopad na nenarodené dieťa. Čím skôr dôjde k nákaze, tým horší dopad to má na plod, môže dôjsť ku vodnateľnosti mozgu aj predčasné narodenie. Nie je teda divu, že sa rodičia chcú infekcii vyhnúť za každú cenu.

Diagnóza

U mačiek sa môže prítomnosť infekcie preukázať krvnými testami alebo otestovaním stolice.

U ľudí prebieha kontrola zvyčajne prostredníctvom krvných testov. Aby bolo možné toxoplazmózu preukázať, je krv testovaná na prítomnosť špeciálnych protilátok. Tieto protilátky telo tvorí v prípade, keď s infekciou už bojuje. Ak sú tieto protilátky prítomné, jedná sa o infekciu toxoplazmózou. Tento test patrí v mnohých krajinách ku štandardným vyšetreniam.

mačka

Liečba toxoplazmózy

Zdravé mačky sa s nákazou väčšinou vysporiadajú samé. U mačiek s oslabeným imunitným systémom, u ktorých sa objavia silné príznaky, je treba podniknúť kroky ku zmierneniu symptómov.

Podobne je tomu aj u človeka. Infekcia často prebieha bez povšimnutia a telo je schopné sa s ňou vysporiadať samo, liečba teda nie je nutná. Ľudia s oslabenou imunitou však musia byť liečení, podobne je tomu aj u tehotných žien, kde je obzvlášť nutné mať sa na pozore.

Ako ochoreniu predchádzať

Nemajte obavy, ak nie ste na parazita Toxoplasmogondii imúnni, nemusíte sa hneď na deväť mesiacov svojho mačacieho miláčika vzdávať. Jednoduché opatrenia Vám pomôžu možnosť nákazy minimalizovať.

Myslite hlavne na jedno: infekcia neprebieha len po kontakte s výkalmi zvieraťa, ale aj kontaktom so surovým alebo nedostatočne tepelne upraveným mäsom. Tehotné ženy bez protilátok proti toxoplazmóze by teda v žiadnom prípade nemali požívať nedostatočne tepelne upravené mäso alebo pripravovať surové mäso.

Mali by ste si dať pauzu aj od práce na záhrade. Parazity sa môžu vyskytovať v mokrej pôde, kde dôkážu prežiť aj roky bez hostiteľa. Ovocie aj zeleninu by ste mali vždy poriadne umyť, pretože slimáky aj hmyz sa mohli pohybovať po infikovaných výkaloch a parazita tak na zeleninu či ovocie preniesť.

Takmer každý cicavec môže byť nositeľom parazita. Po vylúčení z tela mačky totiž toxoplazmóza hľadá nového hostiteľa. Mačky pohybujúce sa vonku, tu aj vykonávajú svoju potrebu, naviac sú v kontakte s ďalšími mačkami a tým pádom aj ich výlučkami, do toho patria medzi lovcov, takže lovia malé vtáky a malých hlodavcov – vo všetkých týchto situáciach môže dôjsť k nákaze. Preto nie je divu, že väčšina mačiek sa za svoj život toxoplazmózou nakazí. Mačka je koncovým hostiteľom parazita, ten sa u nej v čreve rozmnoží a pri vylučovaní sa dostane von vo forme oocyst. Pri opätovnom nakazení sa počet vylúčených oocyst znižuje – čím sa postupne znižuje aj riziko nákazy.

Aby ste si však boli úplne istí, môžete mačku vziať k veterinárovi, ktorý urobí vyšetrenie, bude  sa jednať o krvný test a vyšetrenie výkalov. Tak veterinár zistí, či je u zvieraťa toxoplazmóza prítomná. Ak áno, mali by ste mačku počas tehotenstva dať ku svojim priateľom či rodine. Eventuálne sa zrieknite čistenia toalety, kŕmenia mačky surovým mäsom a po každom kontakte so zvieraťom si dôkladne umyte ruky. Nákaza je o to pravdepodobnejšia, čím dlhšie ležia výkaly mačky v toalete. V ideálnom prípade by ste mali toaletu raz denne opláchnuť horúcou vodou, čo samozrejme nesmie robiť tehotná žena.

mačka a toxoplazmóza

Imunita na toxoplazmózu

Je dôležité uvedomiť si, že ak ste sa v živote už  toxoplazmózou nakazili, ste na ňu imúnni. Ak teda nastávajúca mamička mala kontakt s parazitom už pred tehotenstvom, nemusí sa ochorenia obávať. Vy aj Vaše dieťa ste pred parazitom Toxoplasmagondii v bezpečí. Ak patríte medzi chovateľov, ktorí už roky čistia toaletu svojho miláčika alebo často pracujete v záhrade, tak ste určite už nákazou aj infekciou prešli bez toho, aby ste si ochorenie všimli. Nehrozí Vám teda nebezpečenstvo ďalšieho nakazenia sa.

Ako výrazné je riziko infekcie?

Pre dlhoročných chovateľov platí jedno: prvotná nákaza toxoplazmózou až počas tehotenstva je vysoko nepravdepodobná. Požiadajte svojho gynekológa o krvný test, v ktorom bude zistené, či ste na toxoplazmózu pozitívni. V takom prípade ste už infekciu prekonali a teda ste imúnni.

Ak ste doposiaľ s nákazou do kontaktu neprišli, môžete dodržiavaním jednoduchých zásad riziko nákazy znížiť. V každom prípade strach z ochorenia by určite nemal byť dôvodom k tomu, aby ste svojmu tigríkovi hľadali nový domov.

Prajeme Vám aj Vašej rodine všetko najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
5 min

Pôrod mačiatok: keď Vaša mačka privedie na svet potomstvo

Narodenie mačiatok je vždy zvláštny zážitok, ktorý nechce zmeškať žiadny chovateľ. Nastávajúci pôrod však vyvoláva aj otázky, najmä ak sa vaša mačka má stať matkou po prvý raz. Aby sme vám pomohli pripraviť sa na túto radostnú udalosť, zhromaždili sme tie najdôležitejšie informácie na tému mačacieho pôrodu.
3 min

Ruja u mačiek

Rozmnožovací cyklus u mačiek sa diametrálne odlišuje od ľudského. Mnohým fázam v živote mačky z tohto dôvodu nerozumieme. Napríklad nevieme, ako by sme sa v takej chvíli mali zachovať a ako by sme nášmu domácemu miláčikovi pomohli. K tomu patrí aj ruja u mačiek: háranie mačky, teda pripravenosť mačky (ženského pohlavia) k počatiu.