Keď mačka loví

mačka a myš

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.

Prečo mačky lovia

Domáce mačky už nie sú závislé na hľadaní potravy v prírode. Avšak mačky majú lovecký pud, ktorý je jedným z ich pôvodných inštinktov. Aj keď je mačka sýta, pohľad na potenciálnu korisť aktivuje jej lovecký inštinkt. Je irelevantné, či sa jedná o mačku s voľným výbehom, mačku žijúcu v byte alebo mačku žijúcu vo voľnej prírode. Lovecký inštinkt sa dedí a odovzdáva sa z generácie na generáciu.

Mačka nosí myši

Nie je to nič nezvyčajné, keď Vám mačka prinesie svoj úlovok. Nie je však úplne jasné, prečo tak robí. Mnoho ľudí sa domnieva, že nám mačky chcú dať darček, pretože ich lovecké schopnosti oceníme. Ak Vám prinesie mačka svoj úlovok, oceňte to. Rozhodne ju netrestajte. Nevedela by, čo zlé spravila.

macka lovi mys

Keď mačka loví, prenasleduje korisť

Lov začína pre divokú mačku prehľadávaním územia. Po nejakom čase sa ukryje na vhodnom mieste a trpezlivo čaká. Ak sa objaví korisť, začína počiatočná fáza lovu. Mačka využíva všetky úkryty, stopuje korisť a číha. Oči sledujú každý pohyb, zadné nohy sú ľahko vystrčené dozadu. A konečne nastáva ten pravý okamih. Chvost je vzpriamený dozadu a mačka vyskočí vpred.

Rozhodujúci skok je vymeraný tak, aby nasjkôr dopadli zadné končatiny, a predné končatiny používa mačka výhradne na uchopenie koristi. Tak môže v skoku reagovať na uhýbavý pohyb myši, zatiaľ čo predná časť tela môže zasiahnuť správnym smerom. Pri skoku z vyvýšeného miesta príde tesne pred korisť a potom čo najrýchlejšie myš chytí. Nedopadne ju labkou, ale len ju rýchlo uchopí pazúrmi.

lovecká mačka

Malú korisť potom ihneď uchopí zubami – často na ňu tiež položí labku. Stáva sa však tiež, že nechá svoju korisť utiecť a začne loviť znova. Po dlhšom love niekedy chuť na lov klesá a tak nechá myš tak. V opačnom prípade ju uchopí do tlamičky a prenesie si ju do bezpečného úkrytu alebo ju prinesie – ako už bolo zmienené – svojmu majiteľovi, ktorý s tým nemôže vôbec nič robiť.

Všetky produkty pre mačky, ako je krmivo, hračky alebo kočkolit, nájdete v našom online obchode zoohit.

Naše najobľúbenejšie články