Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

V spolupráci s Feliway
šťastná mladá žena s mačkou ležiacou doma v posteli

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

Začneme zlou správou: mačky sú aktívne v noci. V skutočnosti nie je divu, že si hlasným mňaukaním vyžadujú Vašu pozornosť hlavne v noci, keď sú najčulejšie. Ale nebojte sa, dokonca aj majitelia mačiek si môžu užiť pokojné noci. Pretože dobrá správa je: mačku môžete naučiť byť v noci ticho. Je však dôležité najprv poznať príčiny nočného nariekania.

Prečo mačky mňaukajú v noci?

Väčšinou na to nemajú žiadny dôvod. Pretože je každá mačka iná, je iný aj dôvod jej nočného mňaukania. Zatiaľ čo niektoré mačky pokojne snívajú o tom, čo zažili počas dňa, iné nepokojne blúdia po byte, škrabu na dvere e srdcervúco nariekajú. A samozrejme existujú tiež mačacie osobnosti, ktoré sú svojou povahou jednoducho „ukecané“, napríklad siamské mačky.

V podstate nám mačky chcú mňaukaním niečo povedať. Nemňaukajú preto, že sa im to jednoducho páči alebo preto, že nás chcú zámerne budiť. Mňaukanie je pre mačky osvedčený spôsob, ako s nami ľuďmi komunikovať. Pretože zatiaľ čo dospelé mačky spolu komunikujú primárne rečou tela, mňaukanie je vyhradené pre konverzáciu medzi človekom a mačkou. Mačky rýchlo pochopia, že sú ich majitelia často trochu „nechápaví“ čo sa týka telesných signálov, a preto, rovnako ako my ľudia, spoliehajú na hlas, keď chcú upútať pozornosť.

Mňaukanie slúži na komunikáciu

V podstate nám mačky chcú mňaukaním niečo povedať. Nemňaukajú preto, že sa im to jednoducho páči alebo preto, že nás chcú zámerne budiť. Mňaukanie je pre mačky osvedčený spôsob, ako s nami ľuďmi komunikovať.  

Pretože zatiaľ čo dospelé mačky spolu komunikujú primárne rečou tela, mňaukanie je vyhradené pre konverzáciu medzi človekom a mačkou.  

Mačky rýchlo pochopia, že sú ich majitelia často trochu „nechápaví“ čo sa týka telesných signálov, a preto sa, rovnako ako my ľudia, spoliehajú na hlas, keď chcú upútať pozornosť.   

Najčastejšie príčiny nočného mňaukania

Bohužiaľ stále nevieme isto, čo nám chcú naše mačky a naši kocúri mňaukaním povedať. Niekedy to chce veľkú dávku empatie, trpezlivosti a detektívnej práce, aby sme to zistili. Napokon, každá mačka je iná. Ale napriek individuálnym sklonom, zvykom, skúsenostiam a potrebám môže mať nočné mňaukanie jednu z následujúcich príčin:

 • Nuda
 • Hlad
 • Samota
 • Stres a neistota
 • Zvyk
 • Choroba alebo bolesť
 • Hormonálne výkyvy

Ako naučiť mačku byť v noci ticho? 

Rovnako ako pri otázke, prečo mačka mňauká, ani na túto otázku neexistuje žiadna všeobecná odpoveď, ktorá platí pre všetky mačky. Pretože rovnako ako sa líšia dôvody nočného mňaukania, líšia sa aj prostriedky, ako rušeniu nočného kľudu zabrániť.  

V prvom rade by ste sa mali pokúsiť zistiť príčinu nočného mňaukania. Zmenilo sa vo vašej domácnosti v poslednom čase niečo? Zmenili ste mačke krmivo alebo čas kŕmenia? Vykazuje vaša mačka nejaké iné nezvyčajné správanie? Všetky tieto skutočnosti môžu byť dôležitým vodítkom. 

Ak máte podozrenie, že jedno z vyššie uvedených príčin sa môže týkať vášho mačacieho miláčika, už ste tak urobili prvý krok a teraz sa môžete pokúsiť urobiť vhodné opatrenia. Čo všetko môžete urobiť, sa dozviete nižšie: 

mačiatko ukryté v koši © Alexandra King / stock.adobe.com
 • Tip č. 1: ak mačka mňauká, pretože je nervózna alebo vystrašená

Mačky sú konzervatívne a veľmi citlivé zvieratá, ak ide o zmenu im známeho prostredia. Nový nábytok alebo dokonca presťahovanie do nového domu môže mačku veľmi zneistiť.  

Neznáme prostredie, nové pachy a neznáme zvuky ju desia. V tomto stave nie je samozrejme na kľudný spánok ani pomyslenie, a tak namiesto toho začne hlasno mňaukať. 

Tiež ďalšie udalosti, ako sú napr. hlasné novoročné ohňostroje alebo hlasná búrka, môžu mačky s ich vysoko vyvinutými zmyslamivystrašiť. 

Ako si poradiť so strachom alebo neistotou u mačky? 

Je dôležité, aby ste obavy svojej mačky brali vážne, bez toho aby ste jej v noci venovali príliš veľkú pozornosť – to by mohlo byť pre mačku výzvou, aby si Vašu lásku hlasno vyžadovala každú ďalšiu noc.  

Namiesto toho doprajte mačke veľa lásky a pozornosti – hlavne počas dňa. Hrajte sa s ňou, hladkajte ju a nechajte ju zdriemnuť si vám na kolenách.  

Dokonca ani v noci by dvere do vašej spálne nemali zostať zamknuté. Možno môže mačka dokonca spať vo vašej posteli a nájsť tak kľud?  

Ak si to neprajete, môžete jej tiež zariadiť útulné miestečko na spanie vedľa postele alebo pod posteľou alebo zaobstaraťhojdaciu sieť pre mačky.A niektorým mačkám vraj dokonca pomáha, ak im v noci potichu pustíte rádio, ktoré ich rozptýli od strašidelných zvukov. 

Ak vaša mačka aj napriek týmto opatreniam v noci stále mňauká alebo je nepokojná, môže vám pomôcť aj použitie špeciálnehych rozprašovačov. Tieto obsahujú mačacie feromóny, t. j. telu mačiek vlastné pachy, ktoré majú antistresový účinok a môžu tak prispieť k upokojujúcej atmosfére. Feromóny sú k dispozícii v rôznych formách, napríklad ako sprej alebo odparovač, ktorý stačí zapojiť do zásuvky. 

Viac informácií o účinkoch feromónov pre mačky nájdete v našom článku: Feromóny pre mačky: dobré pre vystresované mačky? 

Feliway Optimum 

 • Antistresový odparovač pre mačky všetkých vekových kategórií  
 • Na podporu pri úzkosti a v stresových situáciách 
 • Sprostredkúva rôzne pozitívne pocity 
 • Vnímané len mačkami 
 • Tip č. 2: ak mačka mňauká kvôli hladu 

Na rozdiel od ľudí alebpsovktorým stačí len jedno alebo dve hlavné jedlá denne, mačky uprednostňujú malé desiaty aj počas dňa, čo aj prospieva ich zažívaciemu systému. Ak sa večer najedia málo a sú v noci hore, je pochopiteľné, že vyžadujú v noci malú desiatu, preto hlasno mňaukajú.   

Nemali by ste však okamžite vyskočiť z postele a naplniť mačaciu misku, pretože akonáhle mačka zistí, že mňaukaním o krmivo dosiahla úspech, bude to pravdepodobne skúšať znova znova. 

Namiesto toho nakŕmte mačku tesne pred tým, ako idete spať, a dajte jej ďalšiu malú porciu na noc, ktorú si môže sama podľa potreby vziať.  

Praktickým riešením môžu byť tiež automatické kŕmidlá alebo krmivom naplnený hlavolam, pretože mačku nielezasýti, ale aj nchvíľu zabaví, zatiaľ čo vy môžete v kľude spať. 

Ale pozor: stály prístup ku krmivu môže u mačky ľahko viesť k nadváhe. Sledujte hmotnosť vašej mačky a dennú dávku krmiva jej odvážte. Takto môžete zabrániť priberaniu vášho domáceho maznáčika. 

 • Tip č. 3: ak mačka mňauká z nudy 

Zatiaľ čo si mačka počas dňa pospí na pohovke, príde večer a v noci od Vás zrazu vyžaduje nejaký „program“? V zásade to nie je nič nezvyčajnénapokon sú mačky v túto chvíľu prirodzene najaktívnejšie.  

Ak však svojho domáceho miláčika počas dňa dostatočne zamestnáte, bude ochotný odpočívať v noci aj niekoľko hodín. Môžete sa s ním napríklad hrať, nechať ho túlať sa vonku alebo ho zamestnať malými loveckými hrami či športovými cvičeniami. Jednoducho vyskúšajte, ktorú hru má mačka najradšej.    

Či už klbka vlny, loptičkypierka, laserové ukazovátko, plytkú misku s vodou alebinú mačaciu hračku: Pri zabavení mačky by vaša kreativita nemala poznať hraníc. Zaistite, aby sa mačka večer pred spaním dostatočne vyčerpala a užila si vašu pozornosť. 

Ak aj naprietejto večernej aktivite v noci nespí, môžete jej na noc dať hračky a rôzne aktivity, ktoré ju zamestnajú, ako sú napríklad hlavolamy a inteligentné hračky, pričom sa mačka môže zabaviť sama a vy môžete v kľude spať. 

 • Tip č. 4: ak mačka mňauká, pretože je osamelá 

Hlavne v noci, keď pán spí, sa mnoho tigríkov cíti veľmi osamelo. Hlavne mačiatka, ktoré sú plné energie a sú veľmi hravé, nemajú rady nočnú samotu.   

Riešením by mohla byť druhá mačka, pretože na rozdiel od Vás je tiež aktívna v noci, a môže tak byť skvelým parťákom. Pokým obe malé mačičky súperia o pohovku alebo dobývajú škrabadlo, Vy môžete spať vedľa v spálni.  

Aj u starších mačiek môže byť socializácia s druhou mačkou dobrým riešením. Predpokladom však je, že spolužitie oboch mačiek naplánujete v dostatočnom predstihu a postupujete opatrne. V opačnom prípade by sa príchod nového štvornohého kamaráta mohol premeniť na boj o územie – a to by pravdepodobne tiež dosť narušilo váš kľudný spánok. 

hladeni mačky © denisval / stock.adobe.com
 • Tip č. 5: ak mačka mňauká zo zvyku 

Samozrejme existujú aj mačky, ktoré v noci mňaukajú len preto, že si na to zvykli. Hlavne ak má mňaukanie požadovaný účinok, a to prilákať Vašu pozornosť a uistiť sa, že sa o nich postaráte, že ich pohladíte alebo im dáte najesť. 

Ak chcete mňaukanie zo zvyku ukončiť, je najlepšie mačku ignorovať, hoci to môže byť ťažké. Niekoľko nocí bude mačka stále mňaukať a okrádať vás o spánok: v určitom okamihu si však uvedomí, že jej mňaukanie je zbytočné a prestane. 

Napriek tomu by ste nemali brať mňaukanie na ľahkú váhu. Hlavne, ak sa mačka takto predtým nesprávala, mali by ste pouvažovať nad tým, čo je príčinou nočného mňaukania. Ak je za nočným nepokojom mačky stres, úzkosť alebo nuda, môžete jej pomôcť pomocou vyššie uvedených tipov. 

 • Tip č. 6: ak mačka mňauká, pretože trpí bolesťami 

Mnoho mačiek trpí potichu a skrýva bolesť tak dlho, ako sa len dá – je to pre nich prirodzené, pretože ich predkovia – divoké mačky – nikdy nemohli prejaviť slabosť.  

Ale v noci je bolesť často neznesiteľná. K tomu sa pridá tma, ticho, neprítomnosť pána a nedostatok rozptýlenia – a mačka nevie, ako si má pomôcť a tak hlasno mňauká. 

Okrem vyššie zmienených duševných príčin môže byť príčinou aj fyzické ochorenie. Bolesť vnútorných orgánov alebo kĺbov, vysoký krvný tlak, hypertyreóza alebo renálna insuficiencia, ako aj srdcové choroby môžu viesť k nočnému nekľudu. Tiež obmedzenia súvisiace s vekom, ako je strata určitých zmyslov (hluchota, slepota), môžu mačky v noci znepokojovať.  

Preto vždy nechajte svoju mačku vyšetriť veterinárnym lekárom. To je jediný spôsob, ako vylúčiť chorobu ako príčinu. 

 • Tip č. 7: ak mačka mňauká z dôvodu hormonálnych zmien

Hlavne u mačiek alebo kocúrovktorí nie sú kastrovaní, môžu nastať čas od času hormonálne výkyvy.  

Vo veku asi šiestich mesiacov sa mačky stávajú pohlavne zrelými a zažívajú prvú rujuTera pripravené na párenie a demonštrujú to nekľudným pohybom tam a späť, trením hlavou o predmety, váľaním sa po zemi, zvýšeným značkovaním, zdvíhaním chvostu a stále častejším mňaukaním, syčaním alebo vrnením. Dokonca aj mačky, ktoré boli v noci vždy potichu, zrazu hlasno mňaukajú, keď sa hárajú.  

Pohlavne zrelé mačky zároveň vydávajú vôňu, ktorú kocúri cítia na veľkú vzdialenosť. Môže sa stať, že Váš kocúr je zrazu neznesiteľný, ak sa mačka zo susedstva hára. Urobí všetko pre to, absa ku mačke dostal, a svoju neľúbosť nazavretými dverami dáva v noci najavo hlasným mňaukaním. 

Najúčinnejším riešením tohto sexuálne motivovaného mačacieho teroru je kastrácia mačky alebo kocúra. Vykastrované mačky sa zvyčajnupokoja strácajú záujem o párenie. Kastráciou možno predísť aj riziku chronického háraniaktoré môže mačku postihnúť, ak mačka nije počas hárania nakrytá.  

Ak chcete mačku alebkocúra nechať vykastrovať, mali by ste sa poradiť so svojim veterinárom. Podrobne vám poradí ohľadne správneho načasovania, výhod a možných vedľajších účinkov kastrácie. 

Musím s mačkou k veterinárovi, ak v noci mňauká? 

Aj keď je nočné mňaukanie vo väčšine prípadov psychicky podmienené, to znamená z nudy, nedostatočnej pozornosti alebo osamelosti, nemožno vylúčiť, že za ním stojí aj fyzické ochorenie.  

Ak vaša mačka náhle zmení správanie, mali by ste ju nechať najprv vyšetriť veterinárnym lekárom. Možno je váš miláčik skutočne chorý a potrebuje lieky alebo špeciálnu stravu.  

A ak veterinár skonštatuje, že je mačka úplne zdravá, bude sa vám určite lepšie spať. V takom prípade budete môcť vyskúšať vyššie uvedené opatrenia proti psychicky podmienenému mňaukaniu s väčšou vyrovnanosťou a trpezlivosťou. 

Ak však žiadne z opatrení nepomôže a mňaukanie neustále pokračuje, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc u skúseného mačacieho psychológa. Inak budete trpieť nespavosťou, vaša mačka sa nebude cítiť dobre a bude to dávať najavo vytrvalým mňaukaním, ktorému by ste mali prísť na koreň. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.