Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

šťastná mladá žena s mačkou ležiacou doma v posteli

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

Začneme zlou správou: mačky sú aktívne v noci. V skutočnosti nie je divu, že si hlasným mňaukaním vyžadujú Vašu pozornosť hlavne v noci, keď sú najčulejšie. Ale nebojte sa, dokonca aj majitelia mačiek si môžu užiť pokojné noci. Pretože dobrá správa je: mačku môžete naučiť byť v noci ticho. Je však dôležité najprv poznať príčiny nočného nariekania.

Prečo mačky mňaukajú v noci?

Väčšinou na to nemajú žiadny dôvod. Pretože je každá mačka iná, je iný aj dôvod jej nočného mňaukania. Zatiaľ čo niektoré mačky pokojne snívajú o tom, čo zažili počas dňa, iné nepokojne blúdia po byte, škrabu na dvere e srdcervúco nariekajú. A samozrejme existujú tiež mačacie osobnosti, ktoré sú svojou povahou jednoducho „ukecané“, napríklad siamské mačky.

V podstate nám mačky chcú mňaukaním niečo povedať. Nemňaukajú preto, že sa im to jednoducho páči alebo preto, že nás chcú zámerne budiť. Mňaukanie je pre mačky osvedčený spôsob, ako s nami ľuďmi komunikovať. Pretože zatiaľ čo dospelé mačky spolu komunikujú primárne rečou tela, mňaukanie je vyhradené pre konverzáciu medzi človekom a mačkou. Mačky rýchlo pochopia, že sú ich majitelia často trochu „nechápaví“ čo sa týka telesných signálov, a preto, rovnako ako my ľudia, spoliehajú na hlas, keď chcú upútať pozornosť.

Najčastejšie príčiny nočného mňaukania

Bohužiaľ stále nevieme isto, čo nám chcú naše mačky a naši kocúri mňaukaním povedať. Niekedy to chce veľkú dávku empatie, trpezlivosti a detektívnej práce, aby sme to zistili. Napokon, každá mačka je iná. Ale napriek individuálnym sklonom, zvykom, skúsenostiam a potrebám môže mať nočné mňaukanie jednu z následujúcich príčin:

 • Nuda
 • Hlad
 • Samota
 • Stres a neistota
 • Zvyk
 • Choroba alebo bolesť
 • Hormonálne výkyvy

Ako naučiť mačku byť v noci ticho?

Rovnako ako pri otázke, prečo mačka mňauká, ani na túto otázku neexistuje žiadna všeobecná odpoveď, ktorá platí pre všetky mačky. Pretože rovnako ako sa líšia dôvody nočného mňaukania, líšia sa aj prostriedky, ako rušeniu nočného kľudu zabrániť. Ak máte podozrenie, že jedno z vyššie uvedených príčin sa môže týkať Vašeho mačacieho miláčika, už ste tak urobili prvý krok a teraz sa môžete pokúsiť urobiť vhodné opatrenia. Čo všetko môžete urobiť, sa dozviete v nasledujúcich tipoch:

mačiatko ukryté v koši
 • Tipy, ak mňauká mačka z nudy

Zatiaľ čo si mačka počas dňa pospí na pohovke, príde večer a v noci od Vás zrazu mačka vyžaduje nejaký „program“?

V zásade to nie je nič nezvyčajné, napokon sú mačky v túto chvíľu prirodzene najaktívnejšie. Dobrá vec je: Ak trávite s mačkou dostatok času počas dňa, hrajete sa s ňou, necháte ju potulovať vonku alebo ju zamestnáte lovom, nechá Vás v noci niekoľko hodín odpočívať. Vyskúšajte, ktorú hru má mačka najradšej. Či už klbka vlny, loptičky, perie, laserové ukazovátko, plytkú misku s vodou alebo inú mačaciu hračku: Pri zabavení mačky by Vaša kreativita nemala poznať hraníc. Zaistite, aby sa mačka večer pred spaním dostatočne vyčerpala a užila si Vašu pozornosť.

Ak aj napriek tejto večernej aktivite v noci nespí, môžete jej na noc dať hračky a rôzne aktivity, ktoré ju zamestnajú, ako sú napríklad hlavolamy a inteligentné hračky, pričom sa mačka môže zabaviť sama a Vy môžete v kľude spať.

 • Tipy, ak mňauká mačka kvôli hladu

Na rozdiel od ľudí alebo psov, ktorým stačí len jedno alebo dve hlavné jedlá denne, mačky uprednostňujú malé desiaty aj v medzičase, čo aj prospieva ich zažívaciemu systému. Ak sa večer najedia málo a sú v noci hore, je pochopiteľné, že vyžadujú v noci malú desiatu, a preto hlasno mňaukajú.
Nemali by ste však okamžite vyskočiť z postele a naplniť mačaciu misku, pretože akonáhle mačka zistí, že mňaukaním dosiahla svoje, bude to pravdepodobne skúšať znova a znova.

Namiesto toho nakŕmte mačku tesne pred tým, ako idete spať, a dajte jej ďalšiu malú porciu na noc, ktorú si môže sama podľa potreby vziať. Praktickým riešením môžu byť tiež kŕmne automaty alebo hlavolam naplnený krmivom, pretože mačku nielen zasýti, ale aj na chvíľu zabaví, a Vy môžete v kľude spať.

 • Tipy, ak mňauká mačka, pretože je osamelá

Hlavne v noci, keď pán spí a nočná prechádzka neprichádza do úvahy, sa mnoho tigríkov cíti veľmi osamelo. Hlavne mačiatka, ktoré sú plné energie a sú veľmi hravé, nemajú radi nočnú samotu.

Riešením by mohla byť druhá mačka, pretože na rozdiel od Vás je tiež aktívna v noci, a môže tak byť skvelým parťákom. Pokým obe malé mačičky súperia o pohovku alebo dobývajú škrabadlo, Vy môžete spať vedľa v spálni.

Aj u starších mačiek môže byť socializácia s druhou mačkou dobrým riešením. Predpokladom však je, že spolužitie oboch mačiek naplánujete v dostatočnom predstihu a postupujete opatrne. V opačnom prípade by sa príchod nového štvornohého kamaráta mohol premeniť na boj o územie – a to by pravdepodobne tiež dosť narušilo Váš kľudný spánok.

 • Tipy, ak mňauká mačka, pretože je nervózna, vystrašená alebo neistá

Mačky sú konzervatívne a veľmi citlivé zvieratá, ak ide o zmenu im známeho prostredia. Nový nábytok alebo dokonca presťahovanie do nového domu môže mačku veľmi zneistiť. Neznáme prostredie, nové pachy a neznáme zvuky ju desia. V tomto stave nie je samozrejme na kľudný spánok ani pomyslenie, a tak namiesto toho začne hlasno nariekať.

Tiež ďalšie udalosti, ako sú hlasné novoročné ohňostroje alebo dokonca nový, nezvyčajne voniaci koberec, môžu mačky vystrašiť.

Je dôležité, aby ste obavy svojej mačky brali vážne, bez toho aby ste jej v noci venovali príliš veľkú pozornosť – to by mohlo byť pre mačku výzvou, aby si Vašu lásku hlasno vyžadovala každú ďalšiu noc. Namiesto toho doprajte mačke veľa lásky a pozornosti – hlavne počas dňa. Hrajte sa s ňou, hladkajte ju a nechajte ju zdriemnuť si na Vašom lone. Dokonca ani v noci by dvere do Vašej spálne nemali zostať zamknuté. Možno môže mačka dokonca spať vo Vašej posteli a nájsť tak kľud? Ak si to neprajete, môžete tiež zariadiť útulné miesto na spanie vedľa postele alebo pod posteľ alebo nainštalovať hojdaciu sieť pre mačky.

Ak je mačka aj napriek týmto opatreniam v noci nekľudná, môžu jej pomôcť Bachove kvety alebo špeciálne vonné rozprašovače. Niektoré mačky dokonca upokojí to, ak hraje v noci ticho rádio a odpúta to tak pozornosť od strašidelných zvukov.

hladeni mačky
 • Tipy, ak mňauká mačka zo zvyku

Samozrejme existujú aj mačky, ktoré v noci mňaukajú len preto, že si na to zvykli. Hlavne ak má mňaukanie požadovaný účinok, a to prilákať Vašu pozornosť a uistiť sa, že sa o nich postaráte, že ich pohladíte alebo im dáte jedlo.

Ak chcete mňaukanie zo zvyku ukončiť, je najlepšie mačku ignorovať, hoci to môže byť ťažké. Niekoľko nocí bude mačka stále mňaukať a okrádať Vás o spánok: V určitom okamihu si však uvedomí, že jej nariekanie je zbytočné a prestane.

Napriek tomu by ste nemali brať mňaukanie na ľahkú váhu. Hlavne, ak sa mačka takto predtým nesprávala, mali by ste pouvažovať nad tým, čo je príčinou nočného mňaukania. Stalo sa niečo, čo mohlo mačku vystrašiť? Venovali ste jej v poslednom čase dostatok času? Alebo ste zmenili časy kŕmenia? Ak za nočným nariekaním stojí stres, úzkosť alebo nuda, môžu pomôcť vyššie uvedené tipy. Ak všetko ostatné zlyhá, dohodnite si radšej prehliadku u veterinára, pretože choroba alebo bolesť môžu spôsobiť, že mačka trpí a preto v noci hlasno volá o pomoc.

 • Tipy, ak mňauká mačka, pretože je chorá alebo trpí bolesťami

Mnoho mačiek trpí potichu a skrýva bolesť tak dlho, ako sa len dá – je to pre nich prirodzené, pretože ich predkovia – divoké mačky – nikdy nemohli prejaviť slabosť. Ale v noci je bolesť často neznesiteľná (je to podobné ako u ľudí). K tomu sa pridá tma, ticho, neprítomnosť pána a nedostatok rozptýlenia – a mačka nevie, ako si má pomôcť a tak hlasno mňauká.

Okrem vyššie zmienených duševných príčin môže byť príčinou aj fyzické ochorenie. Bolesť vnútorných orgánov alebo kĺbov, vysoký krvný tlak, hypertyreóza alebo renálna insuficiencia a srdcové choroby môžu viesť k nočnému nekľudu. Tiež obmedzenia súvisiace s vekom, ako je strata určitých zmyslov (hluchota, slepota), môžu mačky v noci znepokojovať. Preto vždy nechajte svoju mačku vyšetriť veterinárnym lekárom. To je jediný spôsob, ako vylúčiť chorobu ako príčinu.

 • Tipy, ak mňauká mačka z dôvodu hormonálnych zmien

Hlavne u mačiek alebo kocúrov, ktorí nie sú kastrovaní, môžu nastať čas od času hormonálne výkyvy. Vo veku asi šiestich mesiacov sa mačky stávajú pohlavne dospelými a zažívajú prvú ruju. Teraz sú pripravené na párenie a demonštrujú to nekľudným pohybom tam a späť, trením hlavou o predmety, váľaním sa po zemi, zvýšeným značkovaním, zdvíhaním chvostu a stále častejším mňaukaním, syčaním alebo vrnením. Dokonca aj mačky, ktoré boli v noci vždy potichu, zrazu hlasno mňaukajú, ak sa hárajú. Pohlavne zrelé mačky zároveň vydávajú vôňu, ktorú kocúri cítia na veľkú vzdialenosť. Môže sa stať, že Váš kocúr je zrazu neznesiteľný, ak sa mačka zo susedstva hára. Urobí všetko pre to, aby sa ku mačke dostal, a svoju neľúbosť nad zavretými dverami dáva v noci najavo hlasným mňaukaním.

Najúčinnejším riešením tohto sexuálne motivovaného mačacieho teroru je kastrácia mačky alebo kocúra. Vykastrované mačky sa zvyčajne upokoja a strácajú záujem o párenie. Kastráciou možno predísť aj riziku chronického hárania, ktoré môže mačku postihnúť, ak mačka nie je počas hárania nakrytá.

Ak chcete mačku alebo kocúra nechať vykastrovať, mali by ste sa poradiť so svojim veterinárom. Podrobne Vám poradí ohľadne správneho načasovania, výhod a možných vedľajších účinkov kastrácie.

Musím s mačkou k veterinárovi, ak v noci mňauká?

Aj keď je nočné mňaukanie vo väčšine prípadov psychicky podmienené, to znamená z nudy, nedostatočnej pozornosti alebo osamelosti, nemožno vylúčiť, že za ním stojí aj fyzické ochorenie. Ak zmení Vaša mačka náhle správanie, mali by ste ju nechať najprv vyšetriť veterinárnym lekárom. Možno je Váš miláčik skutočne chorý a potrebuje lieky alebo špeciálnu stravu. A ak veterinár skonštatuje, že je mačka úplne zdravá, bude sa Vám určite lepšie spať. V takom prípade budete môcť vyskúšať vyššie uvedené opatrenia proti psychicky podmienenému mňaukaniu s väčšou vyrovnanosťou a trpezlivosťou.

Ak však žiadne z opatrení nepomôže a mňaukanie neustále pokračuje, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc u skúseného mačacieho psychológa. Inak budete trpieť nespavosťou, Vaša mačka sa nebude cítiť dobre a bude to dávať najavo vytrvalým mňaukaním, ktoré Vás môže dostať až dno Vašich síl.

Naše najobľúbenejšie články
12 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.
11 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?
3 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.