Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Mačacie triky

Zamestnanie pre šikovné mačičky: Mnohé mačky milujú mačacie triky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

Na miesta, ideme do toho!

Na tréning so svojim miláčikom by ste sa mali dobre pripraviť. Na začiatku je dôležitá rutina, to znamená: trénujte vždy na rovnakom mieste a v absolútne kľudnom prostredí. Bez hudby a ďalších vedľajších hlukov sa bude Vaša mačka lepšie sústrediť. Majte pripravenú odmenu, s ktorou posilnite pozitívnu motiváciu zvieraťa. Môže sa jednať aj o chutné suché krmivo, tak dáte svojmu miláčikovi časť prideleného denného množstva. Môžete síce trénovať mačky v každom veku, avšak veľmi mladé mačiatka nie sú pravdepodobne v pozícii, aby sa dokázali na tréning náležite sústrediť. Oveľa ľahšiu prácu budete mať s mačkami starými okolo jedného roka. Základom pre tréning je klasické „podmienkovanie“.  Mačka si tým osvojí určité správanie vplyvom pozitívnej stimulácie. Väčšina mačiek už určité podmienky z každodenného života má zafixované, napr. otvoríte chladničku, v ktorej sa nachádza lahodná kapsička Felix, mačka počuje dvere chladničky a už očakáva, že sa jej nesie niečo dobrého do misky. Tento základný princíp využijete aj pri tréningu.

Zavedenie povelov:

Predtým, než uvediete veci do pohybu ešte pár slov k zavedeniu povelov – povely môžete využiť vo chvíli, keď mačka už daný trik zvládla. Ak ste si istí, že zviera v následujúcich sekundách urobí to, čo po nej chcete, môžete vysloviť zodpovedajúci povel. Tento povel môže prebiehať vo verbálnej fáze – v takom prípade dbajte na stále rovnaký dôraz v hlase – alebo môžete urobiť vždy rovnaké gesto rukou. Trénujte dovtedy, dokiaľ mačka neprejaví požadované správanie na daný povel, avšak majte neustále na pamäti, že všetko robíte pre zábavu! Dôležité je tiež to, aby ste zviera odmenili vždy len v tom prípade, že daný trik vykoná na určený povel, nie keď ho vykoná sama od seba.

  • Bežte na to cez žalúdok!

Tento „trik“ je na prvý pohľad nenápadný, zároveň ale tvorí základ našeho tréningu. Keďže v tejto fázi spojíte chutnú odmenu s určitým zvukom, naším pozitívnym motivátorom. Môžete využiť clicker alebo mľaskať ústami, avšak musí sa vždy jednať o rovnaký zvuk, aby ho mačka dokázala zaradiť. Ako tréning aplikovať? Sadnite si pred Vašeho mačacieho miláčika a hoďte nejakú obľúbenú maškrtu, trebárs od Felixa, pred svoju mačku. Tá pravdepodobne v tejto chvíli nechá všetko ležať tak a pôjde po maškrtu. V tej chvíli vydajte zvolený akustický signál. Uvedený postup opakujte, dokiaľ si ho mačka nezafixuje a nespojí s odmenou. Toto cvičenie je úvodom k ďalšiemu tréningu, preto je dôležité, aby ho mačka prijala za svoje. Opakujte jej to najlepšie niekoľko dní po sebe, dokiaľ nie je zrejmé, že zviera princíp pochopilo. Ak behom tréningu vydáte signál a mačka Vám okamžite venuje pozornosť, viete, že ste boli v trénovaní úspešní a môžete pristúpiť k ďalšiemu bodu.

  • „Poď sem!“

Ako majitelia mačiek to asi poznáte: naši miláčikovia spoľahlivo prichádzajú, keď ich zavoláte, avšak len v tom prípade, že sa im zrovna chce alebo to pre nich znamená niečo dobré pod zub. Pri troche tréningu môžete úspešnosť volania na mačku rapídne zvýšiť, minimálne keď je mačka tréningovo naladená. Ak leží s plným bruškom na topení, Vaša nádej na úspech sa znižuje. Aby ste mačku naučili na „Poď sem“, posaďte sa pred ňu na podlahu a ukážte jej nejakú z obľúbených maškŕt.

Keď za Vami mačka príde, povedzte „poď sem“ – dôležité je, aby mal povel vždy rovnaký význam. Potom mačke môžete dať maškrtu. Presadnite si a cvičenie opakujte až 10 x – tým ukončíte prvú fázu tréningu. Malý tip: ak Vás mačka prenasleduje, aby maškrtu čo najskôr získala, hoďte ju trebárs 2m ďaleko, čím získate opäť odstup.

V ďalšej úrovni tréningu bude stačiť, aby ste povedali „poď sem“ a maškrtu schovali – ak mačka príde, dajte jej žiadanú odmenu, ak sa nestane nič, musíte sa vrátiť o krok späť. Tip: pri tomto cvičení nie je nevyhnutné používať akustický signál ako je trebárs clicker, avšak využiť ho môžete: odmeňujte mačku zvukom na každom kroku, ktorým sa pohybuje smerom k Vám.

  • Panáčkovanie

Držte maškrtu kúsok nad hlavou Vašej mačky – mnoho štvornožcov sa automaticky posadí na zadné nohy, aby si mohli užiť radosť z malej koristi. Motivujte mačku prostredníctvom clickera alebo známeho stimulačného signálu, ak sa pohne správnym smerom, teda hore. Dôležité: neodmeňujte zviera, ak použije pazúre, zahrňte do odmeny len pokusy, keď mačka ukazuje len labky, inak by Vás zviera mohlo pri vykonávaní triku poškriabať. Podľa toho, aký cieľ ste si stanovili, môžete pozíciu vylepšovať: napr. nechať zviera chvíľu stáť v pozícii panáka – odmeňte však mačku zakaždým, keď sa jej podarí zostať stáť o niečo dlhšie. Tiež môžete pozíciu prepojiť s povelom „panák“ alebo „hore“.

  • „Sadni!“

Nielen psi vedia vykonať povely „sadni“ a „miesto“. Pre „sadni“ držte mačke nad hlavou maškrtu a pohybujte s ňou ľahko dozadu, akonáhle upútate pozornosť zvieraťa. Väčšina jedincov sa posadí na zadné labky, v snahe sledovať trasu koristi. Odmeňte potom mačku ihneď maškrtou a doprovodným zvukovým signálom. Ďalšou možnosťou je mačku odmeniť vždy, keď sa náhodne posadí a vydať opäť akustický signál vrátane odmeny. Tento systém má zmysel len vo chvíli, keď mačku odmeňujete bezprostredne potom, čo sa posadí. Teda vyhnite sa tomu, aby ste najpv hľadali v kuchyni, čo by ste dali mačke dobrého.

Buď teda máte maškrtu neustále v dosahu, alebo využite určitú situáciu, pri ktorej viete, že sa mačka zaručene posadí. Táto metóda sa nazýva „Capturing“ – pozitívne posilňovanie vytúženého jednania. „Sadni“ je východzia pozícia pre ďalšie triky!

  • Daj packu!

Jedným z najobľúbenejších trikov je „daj packu“. Ale ako to mačku naučiť? Najlepšie z pozície „sadni“. Pokiaľ malý tigrík sedí, položte pred neho ruku a odmeňte každý pokus mačky na ruku siahnuť (akusticky aj maškrtou). Mačka by Vám tiež mala v rámci pozitívnej motivácie oňuchávať ruku – akonáhle k tomu dôjde viackrát, môžete postúpiť o krok ďalej. Mačka musí dávať packu na Vašu ruku predtým, než v nej bude schovaná maškrta. Mačka bude cítiť, že v ruke nič nemáte, ale skôr či neskôr bude chcieť zaexperimentovať a ruky sa labkou dotkne – to je tá správna chvíľa pre pozitívnu motiváciu! Postupne stupňujte dobu, počas ktorej mačka dáva packu, odmeňte ju a ruku mierne zdvihnite. Ak Váš miláčik zvládne toto, môžete začať hovoriť aj adekvátny povel.

mačka © zsv3207 / stock.adobe.com
  • High Five

Aby sa mačka dokázala naučiť známe „give me five“ , musí mačka najskôr zvládnuť povel „sadni“ a „daj packu“. Potom Vás delí už len pár krôčikov od „plácnutia“. Pri „packe“ zdvihnite skrátka ruku postupne stále vyššie a vyššie a otáčajte ju v smere „high five“. Pri zvládnutí každého stupňa odmeňte svojho miláčika zvukovým signálom aj maškrtou. Pokiaľ vidíte, že tréning mačku už rozčuľuje, prejdete zasa späť k „packe“, a potom pomaly postupujte k „high five“. Akonáhle mačka trik zvládne, môžete aplikovať aj ústny povel, prípadne stačí len zdvihnutie ruky.

  • „Miesto!“

K tomu, aby ste mačku naučili povel „miesto“, existuje veľa možností, ako to urobiť. Môžete napríklad vziať maškrtu, schovať ju v ruke a položiť ju na podlahu a pevne držať – mačka si k ruke pravdepodobne po určitej chvíli ľahne. Dajte teda zvieraťu maškrtu už pri náznaku, že si ľahnúť chce, aby ste ju povzbudili v ďalšom snažení sa. Motiváciu posilňujte aj akustickým signálom. Akonáhle mačka pochopí, čo má robiť, môžete pridať vlastný povel – vhodné je napr. ukázanie rukou smerom šikmo dolu. Na povel „miesto“ môžete tiež aplikovať Capturing (viz „sadni!“)

  • Váľanie sudov

Východzia pozícia je „miesto“. Ak leží Vaša mačka pred Vami, pohybujte rukou pomaly nad ňou, aby sa musela prevaľovať zo strany na stranu, ako by chcela Vašu ruku sledovať pohľadom. V ruke síce žiadnu maškrtu nedržíte, ale zakaždým, keď sa mačka pohne správnym smerom, tak ju nejakou dobrotou odmeníte – tak budete robiť dovtedy, dokým mačka neurobí celé pregúľanie sa. Cvičenie začínajte vždy z rovnakej strany! Ak chcete trik robiť na obe strany, musíte každú stranu trénovať zvlášť, inak budete mačku miasť. Ak si mačka už trik osvojila, môžete používať k prevedeniu cviku akustický povel alebo dať pokyn rukou.

  • Skok

Ak stojí mačka pred Vami, držte pred ňou kruh blízko podlahy a nalákajte ju na maškrtu tak, aby kruhom prešla. Majte trpezlivosť, ak je mačka na začiatku mierne skeptická. Akonáhle kruhom prejde, o kúsok ho zdvihnite a postupujte týmto spôsobom tak dlho, až mačka musí skočiť, aby prekážku prekonala. Pokiaľ prejde pod kruhom, vráťte sa zasa o krok späť. Pozor: držte kruh len tak vysoko, aby cez neho mohla mačka skočiť bez veľkých problémov a dbajte na to, aby podlaha nebola príliš klzká. Tip: Ako prekážku môžete použiť aj natiahnutú ruku a či už mačka bude skákať cez kruh alebo ruku, môžete obe doplniť povelom „hop.“

  •  Slalom

Pri slalome ide okrem blízkeho vzťahu medzi mačkou a človekom aj o koordináciu oboch zúčastnených. Cieľom je, aby mačka dokázala prebiehať človeku pod nohami. Podobne ako pri skoku musíte trénovať krok po kroku a pomocou chutnej odmeny, ktorú mačke dáte zakaždým, keď prebehne pod nohami ako má. Mačka by vždy mala úlohu začínať pri zadnej nohe. Slalom vyzerá veľmi elegantne, keď sa obaja pohybujete plynule. Trénujte najskôr pomaly a s veľkou dávkou trpezlivosti. Samozrejme musíte dávať pozor, aby ste mačke nestúpili na labku, postupujte smerom vpred veľmi opatrne.

Niekoľko tipov nakoniec: Nezabúdajte na to, že všetko robíte pre zábavu. Cvičte najlepšie denne alebo ob deň niekoľko minút. Môžete si tiež stanoviť presný počet maškŕt, ktoré chcete zvieraťu behom cvičenia dať. Myslite aj na to, že načasovanie je dôležité, odmeňujte teda mačku ihneď po riadne vykonanom prvku!  Cvičenie ukončujte vždy s pocitom úspechu, ktorý bude cítiť aj Vaša mačka, a to aj v okamihu, keď to znamená, že musíte o krok späť. Ak si Váš miláčik začne behom tréningu olizovať srsť, bežte zasa o krok späť – týmto alebo podobným prejavom nám miláčik naznačuje, že nevie, čo sa po ňom v danej chvíli chce a čo od neho očakávate. Opakujte pravidelne už naučené triky, aby ich mačka nezabudla.

Naučené triky môžete aplikovať aj do bežného dňa: čaká mačka hladná na svoj obed? Nechajte ju urobiť jeden malý cvik predtým, než jej naplníte misku krmivom.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.