Mačka močí do kvetináča: Prečo to robí a čo s tým?

čiernobiela mačka a kvetináče

Žiadosti o pomoc starostlivých majiteľov mačacích miláčikov alebo sťažností nespokojných záhradkárov: Internetové diskusie sú plné príspevkov na tému, ako si susedova mačka neustále pletie záhony a kvetináče s toaletou. Ale prečo mačky rady močia do izbových rastlín? Tu sa dozviete všetko o možných príčinách a ako môžete tomuto nežiadúcemu správaniu zabrániť.

Prečo mačky milujú rastliny

Či sa už jedná o záhon, bylinkovú záhradu, kvetináče alebo izbové rastliny: Izbová zeleň magicky priťahuje mnoho mačiek. Rady si hrajú s hompáľajucími sa vetvami, ohryzávajú zelené listy alebo sa hrabú v zemi. Mačky sú proste zvedavé a chcú všetko v okolí preskúmať – a rovnako tak majú slabosť pre mäkké materiály, ako je pôda, v ktorej môžu hrabať a skvelo sa hrať. Niet sa čomu diviť, že niektoré mačky rady používajú kvetináče alebo kvetinové záhony ako toaletu a snažia sa tu čistotne ukryť pod zem moč alebo výkaly.

Čo je pre mačky prirodzené, je pre mnohých majiteľov mačiek, milovníkov rastlín a záhradkárov nočnou morou. Napokon, mačací moč intenzívne zapácha – hlavne ak skončí v kvetináči vo Vašej obývačke. A ak močí mačka na rastlinu opakovane, môže dôjsť k úhynu rastliny. Ako zabrániť tomuto nežiadúcemu správaniu a ochrániť rastliny a pôdu pred nepozvanou „návštevou“?

Je mačka nečistotná?

Je dôležité najprv objasniť dôvody, prečo mačka do rastlín močí. Nudí sa a rastliny pre ňu predstavujú rozptýlenie? Značkuje si územie alebo je snáď nečistotná? Medzi nečistotou a značkovaním je veľký rozdiel a tiež reakcia majiteľa by mala byť odlišná. Zatiaľ čo značkovanie primárne slúži ako komunikačný signál, nečistotnosť je v skutočnosti snaha o nájdenie vhodného miesta k vykonaniu potreby. Mačky, ktoré sú nečistotné, zvyčajne odmietajú pridelenú mačaciu toaletu – či už preto, že odmietajú podstielku alebo preto, že toaletu pravidelne nečistíte. Niekedy býva príčinou nevhodné umiestnenie toalety alebo jej čistenie intenzívne voniacimi čistiacimi prostriedkami. Mačky, ktoré značkujú, používajú mačaciu toaletu aj naďalej. Rovnako nezahrabávajú moč labkami, ale postriekajú vetvy a kmene z horizontálnej roviny.

mačacie kukly v kvetináči © Olesia / stock.adobe.com

Ako rastliny pred mačkou chrániť

Než vychováte mačku k čistotnosti alebo ju odnaučíte značkovať – čo samozrejme vyžaduje trochu času a trpezlivosti – venujme sa najprv Vašim rastlinám. Aby ste ochránili svoje rastliny, môžete urobiť následujúce opatrenia:

 • Vytvorte prekážky z kameňov, šišiek, hliníkovej fólie apod.: mačky milujú nadýchanú pôdu okolo rastlín. Aby sme ich udržali v bezpečnej vzdialenosti od kvetináčov a kvetinových záhonov, stačí niekedy zakryť zem tvrdším materiálom. Ideálne sú kamene, škrupiny alebo šišky, ktoré budú zároveň plniť dekoratívnu fuknciu. Niekedy môže zabrániť mačkám v močení na rastliny mulčovacia kôra. Ďalšou možnosťou je zakryť zem v kvetináčoch a truhliciach hliníkovou fóliou. Väčšina mačiek dá od tohto podivného, šmykľavého a praskajúceho materiálu labky preč. Menej nápadnou variantou je ochrana rastlín sieťou proti hmyzu alebo jemnou mriežkou.
 • Používajte vône alebo nepríjemné pachy: Ďalším spôsobom, ako chrániť rastliny pred mačacím močením, je postrek vôňou, ktorá je mačke nepríjemná. Niektorí majitelia mačiek prisahajú na citróny alebo pomaranče. Namiesto vonných sprejov, ktoré môžu byť vďaka parfumácii alebo insekticidom toxické nielen pre rastliny, ale tiež pre mačky, by ste mali radšej okolo rastlín posypať citrónovú alebo limetkovú kôru. Prípadne môžete okolo rastliny umiestniť vatové tampóny, ktoré ste predtým namočili do citronovej alebo limetkovej šťavy. Mnoho mačiek sa tiež vyhýba kávovej usadenine alebo koreniu, ako je koriander, citrónová tráva, cesnak a cibuľa. Ak používate tieto potraviny, kontrolujte, aby ich mačka nejedla. Kôru z citrónu, limetiek alebo pomarančov pravidelne vymieňajte, aby nezačala plesnivieť.
 • Odstráňte rastliny z dosahu: Ak mačku od močenia do kvetináčov neodradia kamene, citróny ani hliníková fólia, nezostáva nič iné ako ich odstrániť z jej dosahu. Menšie rastliny môžete napríklad pripevniť ku stene alebo ku stropu v zavesených kvetináčoch alebo umiestniť na vyššiu policu, na ktorú mačka nedosiahne. To samozrejme platí tiež pre všetky rastliny, ktoré sú pre mačku jedovaté, ako je cyklamén, ľalia, amarylka alebo chryzantémy.

Použite detektory hluku alebo pohybu: Hoci zložitá, ale veľmi účinná metóda, ako mačku odradiť od močenia do rastlín, je vyplašiť ju nepríjemným zvukom alebo pomocou zábleskov svetla, akonáhle sa priblíži k rastline. Tento odstrašujúci prostriedok samozrejme funguje len vtedy, ak je používaný pravidelne, tz. je vhodný len pre majiteľov (alebo susedov), ktorí bývajú väčšinu času doma, mačku sledujú a v rozhodujúcom okamihu siahnu po zvončeku, píšťalke alebo baterke. Ak nebývate väčšinu času doma, môžete samozrejme tiež vybaviť rastliny automatickým detektorom pohybu, ktorý vydáva zvuky alebo sa jasne rozsvieti, akonáhle sa niekto priblíži. Je dôležité, aby ste vystrašili mačku len ľahko a nevyvolali v nej úzkostné stavy. U mačiek, ktoré sú od prírody nervózne a stresujú ich hlasné zvuky alebo nepredvídateľné udalosti, odporúčame použiť šetrnejšie metódy.

Prevýchova mačky

Aj keď vyššie opísané opatrenia a odstrašujúce metódy na krátky čas Vaše rastliny pred mačacím  močom ochránia, pravdepodobne nebudú stačiť na kompletnú prevýchovu mačky k čistotnosti. Mačka, ktorá je nečistotná alebo značkuje, bude – ak jej budú rastliny odoprené – hľadať iné miesto na vykonanie potreby, či už posteľ, pohovku, plot alebo rám dverí. Aby ste mačku naučili používať k vykonávaniu potreby len mačaciu toaletu, mali by ste popremýšľať, prečo sa takto správa.

Močí Vaša mačka do rastlín, pretože odmieta používať mačaciu toaletu? Je mačka neistá alebo stresovaná kvôli určitým zmenám alebo určitej udalosti? Ide naozaj o nečistotnosť alebo značkovanie? Možno je mačka chorá? Mačky niekedy trpia bolesťou pri močení v dôsledku choroby, a preto sa neodvážia používať určenú toaletu. Existuje niekoľko dôvodov, prečo mačky močia do rastlín a existuje mnoho rôznych prístupov, ako ich odnaučiť tomuto správaniu. Nižšie uvedené tri opatrenia pre výchovu k čistote preto nie sú vhodné pre všetky mačky. Ak si nie ste istí, čo sa za nežiadúcim správaním Vašej mačky skrýva, mali by ste požiadať o radu veterinára – a v prípade potreby mačacieho psychológa. Veterinár môže mačku dôkladne vyšetriť a vylúčiť, že je príčinou „nežiadúceho močenia“ nejaké ochorenie.

mačiatko v kvetináči © Leonid / stock.adobe.com

Tri opatrenia pre výchovu mačky k čistotnosti

Zatraktívnite mačaciu toaletu: mačky sú od prírody veľmi čistotné zvieratá. Ak vykonávajú potrebu inde, ako v mačacej toalete, je to často spôsobené tým, že toaletu jednoducho odmietajú. Existuje niekoľko možných dôvodov takého odmietania:

 • Mačaciu toaletu čistíte málo (znečištená podstielka)
 • Toaleta nie je ľahko prístupná (zavreté dvierka, príliš vysoký okraj)
 • Odmietanie použitého steliva (príliš tvrdé, príliš mäkké alebo nový nezvyčajný druh?)
 • Nedostatok toaliet pre počet mačiek žijúcich v dome (v domácnostiach s viacerými mačkami je v prípade nečistotnosti vhodné mať samostatnú toaletu pre každú mačku)
 • Nevhodné umiestnenie (Je toaleta umiestnená na chodbe, kde je rušno a mačka tu nemá súkromie alebo je umiestnená v miestnosti, kam mačka nerada chodí?)
 • Nevhodný čistiaci prostriedok (Používate čistiace a dezinfekčné prostriedky, ktoré sú príliš silné alebo intenzívne voňajú? Veľa mačiek nemá tento chemický zápach rady, a preto sa toalete vyhýbajú.)

Použite pozitívnu motiváciu: mačky reagujú viac na odmeny ako na trest. Trestanie mačky za močenie v rastlinách ju vystraší a rozruší. Nežiadúce správanie by sa skôr posilnilo. Namiesto toho mačku odmeňte, ak použije mačaciu toaletu namiesto kvetináča. Je dôležité, aby odmena bola udelená bezprostredne. Mačky žijú tu a teraz a vždy si spoja pochvalu alebo trest so situáciou, ktorú práve prežili. Samozrejme by ste ju nemali prerušiť vo vykonávaní potreby, ale akonáhle sa vymočí, dajte jej maškrtu, pohladkajte ju alebo ju nalákejte na obľúbenú mačaciu hračku.

Postarajte sa o pohodu mačky: Stresovaná mačka je náchylnejšia k nečistotnosti a značkovaniu ako mačka, ktorá sa cíti dobre. A aj keď za správaním Vašej mačky nie je strach, stres alebo neistota, s následujúcimi tipmi nemôžete šľapnuť vedľa:

 • Venujte mačke pozornosť: Aj keď sú mačky väčšinou voľnomyšlienkárky, svoju „ľudskú  rodinu“ milujú a sú spokojné, ak je im venovaná láska a pozornosť. Hrajte sa s mačkou každý deň a urobte si čas aj na maznanie.
 • Zažeňte nudu: Znudené mačky bývajú neznesiteľné. Veľké škrabadlo a hračky sú pre zabávanie mačky ideálne. Ak máte doma mačku, ktorá rada pobýva vonku, doprajte jej voľný výbeh každý deň.
 • Vyhnite sa stresovým situaciám: Mačky sú konzervatívne stvorenia. Časté zmeny v každodennej rutine, cestovanie, sťahovanie, hlasné večierky s mnohými cudzími ľuďmi, nové jedlo alebo nový nábytok väčšinu mačiek stresuje. Preto zaistite čo najväčšiu stálosť a kontinuitu a pripravte svojmu tigríkovi stále miesto na odpočinok.
 • Dbajte na potreby svojej mačky: Aj keď mačky nevedia hovoriť, snažia sa nás donútiť pochopiť ich potreby iným spôsobom. Ak pozorujete svoju mačku, rýchlo prídete na to, čo svojím správaním naznačuje. Má hlad? Potrebuje maznanie? Chtela by sa hrať? Alebo by sa chcela túlať vonku a loviť myši?

Buďte trpezliví

Opatrenia, ktoré sú tu opísané pre odradzovanie, prevýchovu a zlepšenie pohody, samozrejme vyžadujú čas, kým sa dostavia výsledky. Nečakajte, že mačka zmení svoje správanie cez noc. Hlavne pre mačky, pre ktoré sa močenie do kvetináčov a záhonov stalo pravidelným zvykom, bude ťažké prestať. Preto buďte trpezliví a mačku netrestajte, ak si zase popletie kvetinový záhon s toaletou.

Prajeme Vám a Vašej mačke harmonický a „čistý“ spoločný život!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.