Moja mačka sa bojí ohňostroja

macka-pod-dekou-768×512

Mačky majú vynikajúce zmyslové orgány. Počujú trikrát lepšie ako ľudia a v tme vidia oveľa lepšie ako my. Nie je teda divu, že ich ohlušujúce zvuky a jasné záblesky silvestrovských ohňostrojov desia. Ako môžeme našim miláčikom v týchto stresujúcich situáciach pomôcť?

Samozrejme nie všetky mačky reagujú na silvestrovské oslavy rovnako. Zatiaľ, čo niektoré ich sotva zaznamenajú, iné doslova panikária. Trasú sa, blúdia po byte, nadmerne sa olizujú alebo z ničoho nič nedbajú na čistotu. Voľne žijúce mačky si môžu vybehnúť a potom nemôžu nájsť cestu domov alebo v panike vbehnú pod auto. V skutočnosti môže mať takýto strach dramatické následky. Je preto dôležité ako sa so stresom Vašeho tigríka vysporiadať a čo robiť, aby ste strach z ohňostrojov a petárd zmiernili.

10 tipov, ako mačku na Silvestra pripraviť

Na zvuky prvých silvestrovských petárd nie sú mačky väčšinou pripravené, koniec koncov nevedia, že my ľudia oslavujeme Nový rok zábavnými ohňostrojmi – aj napriek tomu, že pani s pánom plánovali tento večer už dlho dopredu. Našťastie existuje niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré môžete urobiť, aby ste strach zvieraťa čo najviac znížili. Prinášame Vám 10 následujúcich tipov:

  • Navyknite mačku na zvuky petárd a ohňostrojov

Mačky nemajú rady zmeny. Na nové a neznáme zvuky reagujú rovnako citlivo ako na náhle zmeny v ich každodennej rutine. Odporúčame postup “zníženia citlivosti“ voči ohňostrojom pomocou zvukových nahráviek alebo CD, ktoré reprodukujú hluk novoročných petárd a rachetlí. Je dôležité, aby ste začali s tréningom včas – mačka si na nové zvuky nezvykne za jednu noc. Prehrávajte mačke tieto zvuky pri každodenných činnostiach, napr. pri kŕmení alebo spoločnom večernom odpočinku na pohovke. Najprv nastavte hlasitosť na najnižší stupeň – pokiaľ mačka zostane kľudná, môžete postupne zvyšovať hlasitosť (niekoľko dní). Dôležité je, aby tréning prebiehal v kľudnej atmosfére. Správajte sa tak, ako sa správate bežne a nevenujte pozornosť zvukom. Tak mačke ukážete, že hlasité zvuky v pozadí sú úplne bežné a nie je dôvod sa vzrušovať.

  • Buďte v kľude

Aj keď to nie vždy dávajú najavo – mačky sú veľmi citlivé na nálady svojich pánov. Ak vyžarujete kľud a pohodu, prenesie sa tento pocit aj na Vašeho miláčika. Ak ste ale nervózni, hekticky pobehujete a hľadáte prskavky, zdobíte byt slavnostnými dekoráciami a v rúre sa pečie silvestrovské menu, prenesie sa napätie aj na mačku. Stres spôsobený zvukmi petárd sa ešte znásobí. V mnohých domácnostiach panuje v období Vianoc a na Silvestra výnimočná nálada, ale u mačky by ste sa mali snažiť dodržať každodennú rutinu – nemeniť čas kŕmenia, hrania a prechádzok.

  • Nenechávajte mačku samú

Preukážte sebe aj svojej mačke láskavosť a pripravujte sa na silvestrovskú oslavu v kľude, bez stresu. Divokého večierku s množstvom ľudí, hlasitou hudbou a búchajúcimi zátkami šampanského by ste sa mali z lásky ku svojej mačke radšej vzdať. Oslavovať príchod Nového roku vonku a mačku nechať doma samu tiež nie je najlepší nápad. Mačka potrebuje nielen odpočinok, ale tiež pocit bezpečia, aby sa vyrovnala s hlasne búchajúcimi petardami, a to je to najlepšie, čo jej môžete dopriať. Koniec koncov, malá domáca oslava s rodinou alebo blízkymi priateľmi môže byť tiež veľmi príjemná.

  • Vezmite voľne žijúcu mačku domov

Samozrejme by ste mali, ako sme už uviedli, brať počas sviatkov ohľady na návyky Vašej mačky. Výnimkou je voľný výbeh. Z bezpečnostných dôvodov odporúčame vziať mačku domov skôr, než začnú silvestrovské ohňostroje. Riziko, že Váš miláčik v panike vbehne pod auto alebo ho zraní petarda, je naozaj veľké. Ak mačka nie je zvyknutá byť zavretá doma a rada sa túla po zatmení vonku, mali by ste ju predtým “trénovať”. Nočných tulákov môžete do domu zlákať výnimočnou maškrtou. Odporúčame zavrieť dvierka pre domácich miláčikov – aspoň na Silvestra – aby mačka nemohla nepozorovane vykĺznuť von.

  • Pripravte mačke útulné miesto na odpočinok

Mačka potrebuje mať vždy možnosť úniku. Ak na Silvestra ale nemôže uniknúť von, doprajte jej v dome miesto, kam sa môžete v prípade „ohrozenia“ skryť. Ideálna je samostatná, tichá miestnosť, ktorá je ďaleko od hluku ohňostrojov. Aby sa mačka cítila pohodlne, pripravte jej obvyklý peleštek. Ak nemáte k dispozícii celú miestnosť, vytvorte mačke aspoň pohodlnú skrýšu pod posteľou, za pohovkou alebo v skrini. Postačí aj stará krabica, zakrytá prikrývkami. Väčšina mačiek sa rada skrýva pod prikrývkami alebo v škrabadle a isto rada využije takúto ponuku aj na Silvestra. Ak si však mačka zvolí inú skrýšu, nebuďte sklamaní, ale rešpektujte jej rozhodnutie. Nútiť mačku ukryť sa vo Vami pripravenej skrýši ešte zvýši jej nervozitu.

  • „Vypnite“ hluk

Nie je dôležité, kde sa v byte mačka ukryje – dôležité je, aby toto miesto bolo čo možno najkľudnejšie. Zavrite okná a dvere, a ak je to možné, stiahnite rolety či žalúzie a zatiahnite závesy. Zvuky ohňostrojov síce neutišíte, ale môžete ich aspoň výrazne stlmiť. Tiež ostatné miestnosti by ste mali čo najviac odhlušniť od hlasných silvestrovských osláv. Je pochopiteľné, že si nechcete nechať ujsť krásne výjavy na nočnej oblohe, ale dohodnite sa s partnerom alebo priateľmi, že vždy niekto zostane doma so zvieraťom. Aj keď mačka nebude viditeľne v strese a zababuší sa do svojho pelechu, bude cítiť, že ste doma a bude sa cítiť bezpečnejšie.

mačka
  • Postarajte sa o rozptýlenie v podobe hudby alebo maškŕt

Dobrým spôsobom ako odvrátiť pozornosť mačky od neznámeho hluku ohňostrojov, je zosilniť obvyklé zvuky v dome. Pusťte si obľúbenú hudbu alebo zapnite rádio či televízor. Dokonca aj tichá klasická hudba mačku ukľudní. Na iné myšlienky privedie mačku nielen hudba, ale tiež neobvyklé maškrty alebo zábavné hry, napríklad s udičkou. Zabaviť ju môžete tiež pomocou agility alebo v dome ukrytými maškrtami.

  • Ignorujte strach

Akonáhle začnú búchať prvé petardy a rachetle a napätie začne stúpať, rozptýľte mačku hrou alebo maškrtami tak, ako je to popísané vyššie. Ale nepreháňajte to. Prehnané maznanie a ukľudňovanie (“Neboj sa, hluk vonku je normálny a skoro prestane.”) nepomôže. Naopak, zvýšená pozornosť mačku ešte viac vystresuje. Uverí, že na ňu číha naozajstné nebezpečie, keď sa jej tak venujete. Aj keď je to ťažké: Skúste ignorovať strach Vašej mačky a správajte sa normálne. Takým správaním mačke ukážete, že ohňostroj nie je dôvodom k obavám a mačka sa ukľudní.

  • Navoďte uvoľnenú atmosféru

Ak chcete pre pohodu svojho mačacieho maznáčika urobiť maximum, môžete použiť špeciálny rozprašovač do zásuvky. Jedná sa o syntetické feromóny, ktoré sa podobajú prirodzeným feromónom mačky a ktoré navodzujú pocit bezpečia a pohody. Feromón, produkovaný mačkou-matkou pri kojení, dáva mačiatkam podvedomú správu, že je všetko v poriadku a mačiatka sa nemusia ničoho báť. Týmto spôsobom sa často podarí výrazne znížiť hladinu stresu spôsobeného zvukmi ohňostrojov.

Objavte Feliway, efektívnu metódu proti mačaciemu stresu!

  • V núdzovom prípade siahnite po prírodných ukľudňujúcich prostriedkoch

Ak všetky vyššie uvedené opatrenia nepomôžu a strach Vašeho maznáčika sa každým rokom stupňuje, môžete sa uchýliť k použití sedatív. Koniec koncov, strach z ohňostroja sa môže rozvinúť do výraznej fóbie z hluku. V takom prípade by ste však mali vždy najskôr kontaktovať veterinára a požiadať o radu, aké lieky by mohla Vaša mačka užívať. Niektoré sedatíva len zmierňujú príznaky stresu tým, že mačku znehybnia – ale strach z ohňostrojov zostáva. V dôsledku paralýzy sa však môže strach dokonca ešte zvýšiť, pretože mačka nemôže hluku uniknúť. Bylinné ukľudňujúce prípravky, ktoré mačku ukľudňujú prirodzenou cestou, bez paralyzácie, bývajú lepšou alternatívou. Avšak, Bachovy kvety apod. je potrebné začať podávať niekoľko dní pred koncom roku, aby mali požadovaný účinok.

Pohodový Nový rok!

Pri zavádzaní vyššie uvedených opatrení budete potrebovať viac či menej trpezlivosti, podľa toho, ako veľmi sa Vaša mačka ohňostrojov bojí. Mačky sú individuality a nie každý druh “terapie” bude mať dobré výsledky. Avšak, ak vyskúšate vyššie popísané tipy, určite dosiahnete úspech s jedným či druhým opatrením, a výrazne znížite strach Vašeho maznáčika počas novoročných osláv. Vy aj Vaša mačka tak privítate nový rok s kľudom a úsmevom.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.
9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?
2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.