Pomoc, moja mačka škrabe sedačku! Čo robiť?

mačka škriabe pohovku

Existuje veľa dôvodov, prečo mačka škriabe nábytok.

Niekedy to môže rozčúliť: mačka škrabe sedačku alebo tapetu a v určitom okamihu je nábytok zrelý do odpadu. Škriabanie je však súčasťou prirodzeného správania mačiek. Vďaka správnemu škrabadlu a niekoľkým trikom môžete zachrániť svoj domáci nábytok pred ostrými pazúrmi vášho domáceho tigríka.

Keď mačka škrabe nábytok: Aké sú príčiny? 

Poškriabané kreslo, škrabance na gauči alebo roztrhané tapety niekedy prezradia: býva tu mačka. Prečo však mnohé mačky pazúrmi poškodzujú nábytky svojich majiteľov? 

Starostlivosť o pazúry 

Jedným z dôvodov, prečo mačka škrabe nábytok, je starostlivosť o pazúry. Aby zbrane malých mäsožravcov zostali stále ostré, opotrebovaná vonkajšia vrstva pazúrov sa musí pravidelne obrúsiť. Škrabaním sa pazúry upravia do správnej dĺžky, poriadne sa naostria a zbavia sa špiny.

Vonku si mačky brúsia pazúry na kmeňoch stromov. Radi na to využívajú šikmé alebo rovno stojace stromy, kde sa môžu pekne natiahnuť. Na brúsenie pazúrov niekedy používajú aj ležiace kmene stromov. Na obľúbených miestach mačky na škrabanie môžete niekedy nájsť odštiepené zvyšky pazúrikov, niekedy sú dokonca stále zapichnuté v dreve. 

Domáce mačky nemajú k dispozícii stromy a musia sa nevyhnutne uchýliť k alternatívam. Čalúnený nábytok, koberce, drevený nábytok a tapety sa obzvlášť dobre hodia na pedikúru. 

Takže keď mačka škrabe sedačku alebo tapetu, nerobí to preto, aby vás nahnevala. Pre vašu mačičku je to jednoducho najlepšia alternatíva ku kmeňu stromu. 

mačka brúsi pazúry © Carola Schubbel / stock.adobe.com
Vonku si mačky brúsia pazúry na kmeňoch stromov.

Škrabance ako odkazy 

Mačka tiež škrabe sedačku alebo nábytok, aby zanechala odkazy iným mačkám. Svojimi škrabancami dáva takpovediac znamenie. Svojimi “mačacími grafitmi” chce napríklad povedať: “Toto je moje územie.“ 

Vizuálne viditeľné stopy po škrabancoch sa pritom dopĺňajú pachovými stopami. Pachy sa vylučujú z potných žliaz na labkách a vankúšikoch labiek. 

Škrabanie je aj dôležitým komunikačným prostriedkom, preto mačky často zanechávajú v byte škrabance, aj keď majú k dispozícii to najkrajšie škrabadlo. 

Brúsenie pazúrov na zmiernenie stresu 

Niektoré mačky útočia na nábytok pazúrmi aj preto, že sa nudia alebo sa chcú zbaviť stresu. Dostatok hier, možno aj vo forme mačacej agility, často pomáha proti nude a napätiu. 

Mimochodom, mačka si obzvlášť rada brúsi pazúry, keď sa na ňu pozerá iná mačka. Je to druh dominantného gesta, ktorým chce vyjadriť: “Pozri sa sem! Ja som tu šéf.“ 

Keď mačka škrabe sedačku – čo pomáha? 

Dôležité: Nikdy svoju mačku netrestajte, aj keď práve roztrhala dizajnovú pohovku. Pomocou niekoľkých trikov na výchovu mačiek ju môžete od škriabania odnaučiť: 

  • Poskytnite jej dostatok alternatív vo forme škrabadiel a iného škrabacieho nábytku. 
  • Znemožnite jej prístup k obľúbeným miestam na škriabanie napríklad tak, že pred tapetu postavíte ťažký regál alebo kvetináč. 
  • Pred jej obľúbené miesto na škriabanie umiestnite škrabadlo. 
  • Obojstranná lepiaca páska je pre mačacie labky veľmi nepríjemná – nalepte ju na miesta na čalúnenom nábytku, kde mačka rada škriabe. 
  • Ak sú príčinou mnohých škrabancov teritoriálne spory v domácnosti s viacerými mačkami, môže vám pomôcť mačací psychológ. 

Škrabadlo: správne miesto na škriabanie pre mačky 

Aby vaša mačka mohla prirodzene škriabať, potrebuje škrabadlo. Tento nábytok pre mačky je nevyhnutnosťou, najmä pre mačky žijúce v interiéri. 

Bežne na trhu dostupné škrabadlo – nazývaný tiež aj škrabací strom – pozostáva z kmeňa, ktorý je potiahnutý sisalom. Ku kmeňu je pripevnená jedna alebo viaceré plochy na ležanie. Okrem voľne stojacich modelov škrabadiel existujú aj takzvané škrabadlá po strop. Tie sú obzvlášť vysoké a dajú sa pripevniť na strop. Veľké škrabadlá majú niekoľko kmeňov, plôch na odpočinok a kukaní. 

Najlepšie je umiestniť škrabací strom pre mačky tam, kde vaša rodina bežne trávi čas, napríklad v obývačke. Ideálne je miesto s výhľadom z okna. Mačky rady sledujú dianie z výšky – ak práve nedriemajú. 

Dbajte na kvalitu 

Pri kúpe dbajte na dobrú kvalitu: škrabadlo by malo byť stabilné a nemalo by sa prevrátiť, keď na ňom mačka šantí. Pri lacných výrobkoch je niekedy látkový poťah platform na ležanie a kukaní pripevnený svorkami, na ktorých sa mačka môže poraniť. 

Plyšové loptičky a iné mačacie hračky pripevnené na lankách je lepšie nožnicami odstrihnúť. V opačnom prípade by sa mačka pri hre mohla do lanka zamotať, skĺznuť a vážne sa zraniť. 

Okrem toho by mala byť aspoň jedna časť kmeňa dostatočne vysoká, aby sa mačka mohla pri ostrení pazúrov úplne natiahnuť.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Mačací tréning: 10 trikov pre chytré mačky!

Naši malí tigríci sú zvedaví objavitelia a milujú, keď môžu niečo podnikať spolu s človekom. Aby sa z našich mačiek nestali gaučoví povaľači, je dôležité, aby sme im dávali rôzne podnety, ktoré budú ich myseľ aj telo udržiavať v kondícii. Avšak aj mačky pohybujúce sa vonku ocenia, keď ich budete chcieť naučiť rôzne triky.

9 min

Prečo mačky v noci mňaukajú? A čo s tým?

Bezsenné noci kvôli mačaciemu mňaukaniu? Pravdepodobne to už zažil každý majiteľ mačacieho miláčika. Ale čo robiť, keď Vás mačka budí každú noc? Prečo veľa mačiek mňauká hlavne v noci a čo pomôže na nočné nariekanie?

2 min

Keď mačka loví

Keď mačka loví, je bežné, že číha, plazí sa, potom korisť chytí, zabije a zje. K tomu dôjde len vtedy, ak má mačka naozaj hlad. Inak Vám mačka väčšinou polomŕtvu myš položí na koberec.