Škrabacie stromy vs. škrabací nábytok

Škrabací strom

Škrabací strom alebo škrabací nábytok?

Trh ponúka mnoho rôzneho nábytku na škrabanie, od jednoduchých dosiek až po škrabacie rohože, škrabadlá a škrabacie stromy všetkých veľkostí. Čo je ale lepšie pre mačku? Škrabací strom alebo škrabací nábytok? Stručne povedané: je dôležité, aby Vaša mačka mohla uspokojiť svoju potrebu škrabať. Škrabací nábytok všetkých typov a veľkostí má svoje za aj proti.

Prečo má mačka potrebu škrabať?

Škrabanie patrí medzi základné potreby našich tigríkov. Nielen domáce mačky, ale tiež mačky s voľným výbehom musia ostriť svoje pazúriky, aby sa zbavili prebytočného rohového tkaniva. Okrem toho mačka označuje svoje územie aj škrabaním. Viditeľné stopy posielajú jasnú správu: žijem tu. Na labkách sa nachádzajú tiež pachové žľazy. Každý tigrík zanecháva na mieste svoj osobitý pach ako svoju vizitku.

Keď sa Vaša mačka nasťahuje, vedľa misky na kŕmenie a toalety je ešte mimoriadne dôležitá jedna vec: správne škrabadlo. Pokiaľ Vaša mačka nemá spôsob, ako uspokojiť svoju potrebu škrabania vhodným spôsobom, uchýli sa k nábytku a vankúšom. Vaša mačka tak neprotestuje. Jednoducho nemá iný spôsob ako uspokojiť svoje vrodené inštinkty!

Aké škrabadlo je najlepšie pre moju mačku?

Milovníci mačiek s malým bytom často pochybujú o tom, že mačky môžu byť v malom priestore šťastné. Dobrá správa: pre dobré životné podmienky mačiek nie je dôležitý len počet štvorcových  metrov, ale správne využitie priestoru.

Veľké mačacie stromy môžu ponúknuť mačke takzvanú „tretiu dimenziu": veľa poschodí ponúka Vašemu chlpáčikovi príležitosť plne využiť priestor. Tu môže mačka nielen škrabať, ale aj sa hrať, relaxovať alebo pozorovať okolie. Veľké škrabacie stromy sú ideálne pre rodinu mačiek a pre aktívne mačky! Menšie škrabadlá dávajú mačke menej príležitostí vypustiť paru. Mnoho škabadiel má poschodie, ale mačka nemôže vyliezť tak vysoko ako pri veľkých stromoch, od podlahy až ku stropu. Mnoho škrabacích podložiek a dosiek môže byť inštalované na stenu, čo dáva mačke príležitosť k natiahnutiu sa a ku škrabaniu. Neposkytujú však príležitosť vyliezť a pozorovať okolie zhora.

Škrabadlo a mačka

Pretože škrabacie podložky a dosky vyžadujú oveľa menej miesta než väčšina škrabacích stromov, sú vhodné hlavne do malých bytov. Hoci škrabací nábytok, ktorý šetrí miesto, nedáva mačke možnosť pohybovať sa vertikálne, v kombinácii s ďalším pozorovacím miestom, je úplne vyhovujúci pre mačku žijúcu v byte! Ako doplnok môžete napr. vyhradiť policu pre Vašu mačku, vybaviť ju útulným vankúšom, mačka tak získa miesto kde môže relaxovať a pozorovať okolie.

Vzhľad

Možno Vás zariaďovanie interiéru Vašeho domova stálo veľa peňazí aj úsilia a škrabací strom sa nezhoduje s návrhom interiéru. Žiadny problém: existuje veľa moderných škrabacích stromov, podložiek, nábytku, škrabadiel, ktoré sa budú hodiť do Vašeho domova.

Rozhodnutie: škrabací strom alebo škrabací nábytok

Škrabacia podložka, škrabací strom, škrabací nábytok? Rozhodnutie závisí len na Vašich osobných preferenciách a na Vašej mačke. Je Váš štvornohý člen rodiny mimoriadne aktívny alebo skôr kľudný? Čo má Vaša mačka radšej – šplhanie alebo spánok? Môže Vám pomôcť aj rozhliadnuť sa po byte: existujú u Vás nevyužité miesta, ktoré by boli vhodné pre škrabací strom? Alebo potrebujete čo najúspornejšie riešenie?

Prajeme Vašej mačke veľa zábavy, škrabania, lozenia, vyvádzania a odpočinku!

Naše najobľúbenejšie články
6 min

Ako porozumieť reči mačiek

Ten, kto trávi veľa času so svojim milovaným mačacím kamarátom, postupne chce vedieť interpretovať mačaciu reč. Predovšetkým je treba rozlišovať medzi verbálnym a neverbálnym vyjadrovaním našeho tigríka. Pri tom poslednom spomenutom sa vlastne jedná o reč tela, ktorá prebieha hlavne prostredníctvom rôznych pohybov chvostom. Občas nie je ďaleko od pravdy ani domnienka, že mačka takmer každou takou komunikáciu poukazuje na skutočnosť, že by rada dostala niečo na zjedenie. Ale žarty stranou. V následujúcich bodoch Vám priblížime niekoľko typických znakov mačacej komunikácie.
5 min

Má ma moja mačka rada? 10 signálov, ktoré to dokazujú

Mačka je stvorenie s tajomnou a premenlivou povahou a lásku svojmu majiteľovi prejavuje niekedy viac, niekedy menej. Obvykle vysiela jemnejšie signály ako pes. Znalci mačiek sú však schopní jasne rozpoznať dôkazy mačacej lásky. Čím viac budete dôverovať svojim inštinktom – rovnako tak ako to robí mačka – tým viac uvidíte a pocítite, ako veľmi Vás Vaša mačka miluje.
5 min

30 mien pre mačky

Rozhodli ste sa, že si domov zadovážite mačičku? Potom Vám môžeme len zablahoželať, pretože mačky sú nádherné bytosti a spolužitie s nimi je veľmi príjemné. Pokiaľ budete potrebovať inšpiráciu pri hľadaní mena pre Vašu mačku, tu je niekoľko nápadov a tipov.