Škrečok zlatý

Škrečok zlatý

Škrečky zlaté sa podľa výzoru rady túlia, no vôbec nejde o zvieratá na maznanie.

Za najznámejšieho zástupcu spomedzi druhov škrečkov sa považuje škrečok zlatý. Na základe svojej kompaktnej telesnej veľkosti má povesť domáceho zvieraťa nenáročného na starostlivosť a ideálneho pre začiatočníkov. Malé hlodavce pritom kladú na svojich majiteľov vysoké nároky. Tento článok prezradí, ktoré to sú.

Výzor: Čím sa opticky vyznačujú škrečky zlaté

Škrečok zlatý dosahuje telesnú dĺžku 12 až 18 centimetrov. Je tiež primerane ľahký – tento drobec váži len 85 až 150 gramov. Patrí k takzvaným stredným škrečkom: Niektoré druhy škrečkov sú ešte menšie a iné väčšie ako škrečok zlatý.

Zlatisté škrečky majú krátky chvost, krátke nohy a malé nohy. Oproti tomu majú veľké oči a uši – hlodavce sú napokon aktívne v noci a potrebujú preto dobre fungujúce zmyslové orgány.

Aké farby srsti majú škrečky zlaté?

Typicky je srsť škrečka zlatého hladká, krátka a krémovej farby. Srsť uprostred jeho chrbta a pod ušami je často sfarbená trochu tmavšie.

Existujú však ešte ďalšie varianty srstí a sfarbenia:

 • Albín (biela s červenými očami a bezfarebnými ušami)
 • Šampanské (fialovo-sivá)
 • Trojfarebne strakatá
 • Sivá s čiernou
 • Čokoládová
 • Sépiová (hnedožltá až béžová so sivým odtieňom)
 • Biela
 • Škoricová

Podľa sfarbenia a srsti sa v prípade škrečka zlatého používajú nasledujúce označenia:

 • Strakoš (škvrny rôznych farieb)
 • Bielopruhý (rôzne sfarbený s bielym pruhom okolo tela)
 • Siamský alebo hrdzavý škrečok (podobne svetlý ako albín, s červenými alebo čiernymi očami)
 • Saténový alebo hodvábny škrečok (srsť je mimoriadne lesklá)

Povaha

Povaha: Zlaté škrečky sú plaché nočné sovy

Škrečky zlaté nemôžu splniť želanie, aby boli domácim zvieraťom na túlenie a maznanie. Hlodavce síce sú pri láskavom zaobchádzaní krotké. Ich plachosť pred ľudskými hmatmi však nikdy neodbúrate úplne. Pretože sú zvyknuté mať sa na pozore pred nepriateľmi, ktorí najradšej útočia zo vzduchu. A žiaľ, presne tak pôsobí z pohľadu škrečka približujúca sa ruka.

Sú škrečky zlaté vhodné pre deti?

Sú také sladké: Pre deti sú škrečky zlaté nevhodné. Keď musí vaše dieťa v noci spať, tieto malé zvieratá aktívne v noci to ešte len roztáčajú. Vtedy čulo prehrabujú svoju podstielku, intenzívne sa venujú telesnej hygiene a dovádzajú vo svojom útočisku. Naopak, cez deň trvajú na svojom pokoji a nemajú rady, keď sú rušené. Inak u nich môžete večer očakávať zlú náladu.

Staršie deti však vedia prejaviť maximálnu mieru potrebnej trpezlivosti a pristupovať k nim nežne. Keď sa vaše deti dokážu prispôsobiť potrebám a odpočinkovým fázam zvieracích spoluobyvateľov a vedia si zachovať odstup, potom už nič nebráni v zadovážení si škrečka zlatého.

Chov

Chov škrečkov zlatých: Je škrečok zlatý samotár?

Vo voľnej prírode sa škrečky zlaté predierajú životom na vlastnú päsť. Iné škrečky zlaté nevidia vo svojom teritóriu vôbec rady a v dobe párenia strpia vedľa seba ďalších jedincov len výnimočne.

Je možné chovať škrečky zlaté vo dvojici?

Škrečky zlaté sa svojej samotárskej existencie nikdy nevzdali ani ako domáce zvieratá. Nemali by ste ich preto chovať spolu s druhým škrečkom zlatým ani inými domácimi zvieratami. Ak by ste chceli radšej chovať viac škrečkov, budú pre vás lepšou voľbou škrečky trpasličie.

Koľko miesta potrebujú tieto malé zvieratá?

Hoci toto malé zvieratko sa najlepšie uchytí v jednočlennej domácnosti, zdá sa, že škrečok sa s „1-izbovým bytom“ neuspokojí. Naopak: Namiesto toho preferuje priestranné luxusné ubytovanie s čo najväčším miestom. Pretože jeho túžba po pohybe je rovnako veľká ako jeho prianie byť osamote.

Tento drobec má absolvovanie dlhých trás v krvi. Má preto veľkú potrebu behať. Tomuto želaniu by mala takisto zodpovedať klietka pre škrečka zlatého. Kolesom na behanie sa to však nekončí. Svojmu škrečkovi zlatému doprajte navyše voľný výbeh tak často, ako sa dá.

Čo je dôležité: Škrečky sa svojimi ostrými zúbkami nezľaknú ohlodávať elektrické káble ani rastliny, ktoré sú pre nich jedovaté. Dávajte preto pozor, aby sa zábava z behania neskončila zle. Na tento účel najlepšie vytvorte v byte nejakú oddelenú oblasť, v ktorej môže váš škrečok voľne a bezpečne pobehovať.

Ďalšie tipy o chove, vhodne vybavenej klietke pre škrečka a správnom čistení sme pre vás zhrnuli v našom veľkom sprievodcovi škrečkami.

Škrečok zlatý v klietke © Monika / stock.adobe.com
Škrečky zlaté majú veľkú túžbu po pohybe a v klietke potrebujú veľa miesta.

Výživa

Výživa: Čo žerie škrečok zlatý?

Krmivo pre vášho škrečka by malo byť vyvážené a pestré. Preňho je to zároveň zdroj živín a prostriedok starostlivosti o zuby. Už len na základe tejto dôležitej dvojitej funkcie by ste mali siahnuť po strave s vysokou kvalitou.

Ideálne krmivo pre vášho škrečka obsahuje rastlinné, ako aj živočíšne zložky. Používajte buď hotové zmesi pre škrečky, alebo si v našom sprievodcovi škrečkami prečítajte, ako vyzerá ideálny jedálniček pre hlodavce. Najdôležitejšia zložka: každý deň čerstvá voda.

Škrečky zlaté potrebujú každý deň dve čajové lyžičky základného krmiva. Krmivo by v žiadnom prípade nemalo byť k dispozícii v neobmedzenom množstve. Pretože inak majú títo malí maškrtníci sklon k nadváhe.

Čo nesmú jesť škrečky zlaté?

Hoci škrečky nie sú pri jedle vyberavé, je niekoľko potravín, ktoré sú pre ne tabu. Patria sem okrem iného:

 • Zvyšky jedla
 • Sladkosti
 • Tučné orechy
 • Chlieb
 • Cibuľovité rastliny
 • Kôstkové ovocie
 • Maškrty obsahujúce cukor

Zdravie

Zdravie: Koľko sa dožívajú škrečky zlaté?

Dĺžka života škrečkov zlatých sa pri zdravých zvieratách pohybuje od dvoch do troch rokov. Predpokladom je pritom vhodná a predovšetkým bezcukrová a nízkotučná strava. Tým je položený najdôležitejší stavebný kameň pre pevné zdravie a dlhý život škrečka.

Okrem toho je dôležité chrániť škrečky zlaté pred poraneniami. Príliš malé koleso na behanie, voľne položené káble alebo rohy v byte, ktoré vyzývajú na lezenie, sú pre malé zvieratá nebezpečné. Môžu sa vážne poraniť alebo spadnúť.

Svojho škrečka preto pri voľnom výbehu neustále sledujte a denne pozorujte jeho reč tela a zovňajšok.

Náš prehľad tráviaceho systému škrečka vám ukáže, prečo je kvalitné krmivo pre zdravie škrečka také dôležité a podľa čoho rozoznáte, či je bruško vášho škrečka zlatého celkove zdravé.

Kúpa: Musíte počítať s týmito nákladmi

Ak by ste si radi kúpili škrečka zlatého, nesmiete sa nechať zaslepiť nízkou cenou týchto zlatistých samotárov. Pretože samotnou kúpou nie sú ani zďaleka splnené všetky predpoklady pre kvalitný život škrečka.

Koľko stojí škrečok zlatý?

Čistá obstarávacia cena škrečka zlatého je priemerne iba 10 eur. Váš zlatistý spoločník by však prirodzene rád žil v peknom obydlí pre škrečka a okrem toho potrebuje denne kvalitné krmivo.

Ak je váš škrečok od začiatku zdravý, náklady na lekára sú spravidla nižšie. Ak si chcete zaobstarať čo najzdravšieho a najspokojnejšieho škrečka zlatého, mali by ste sa obrátiť na serióznych chovateľov alebo obchody so zvieracími potrebami.

Jeden dôležitý znak toho, že váš škrečok pochádza z dobrých rúk: Predaj prebieha s ohľadom na povahu zvierat aktívnych v noci neskoro popoludní.

Pôvod: Ako sa škrečok zlatý dostal k ľuďom?

Škrečok zlatý (vedecký názov: Mesocricetus auratus) patrí do rodu stredných škrečkov a označuje sa aj ako sýrsky škrečok zlatý. Pretože pôvodným domovom tohto malého zlatistého tvora je malý hraničný región medzi severom Sýrie a juhom Turecka.

Hlavnou oblasťou rozšírenia je výšina v Aleppe, ktorú ľudia využívajú poľnohospodársky. Na úrodných orných pôdach možno napriek povahe zvierat aktívnych v noci pozorovať, že samice hľadajú krmivo aj cez deň. Hlodavce však väčšinu času trávia pod zemou v trubicovitých chodbách, kde zdolávajú veľké diaľky.

Mimochodom: Škrečky zlaté sú porovnateľne mladé domáce zvieratá. Až v roku 1930 si zoológ Israel Aharoni priniesol so sebou domov divoké škrečky zlaté zo sýrskej púšte – ním nájdené zvieratá sa ešte dnes považujú za predkov našich domácich škrečkov.

Zhrnutie: Chovať alebo nechovať škrečka zlatého?

Keďže škrečky zlaté sú malé a lacné na zaobstaranie, veľa ľudí ich stále považuje za ideálne prvé zvieratá pre deti. Na prvom mieste by však mali byť potreby zvierat. Denný cyklus škrečkov zlatých najlepšie vyhovuje pracujúcim dospelým. Títo hebkí trpaslíci budú ideálnymi spolubývajúcimi aj pre seniorov, pre ktorých sa prechádzky stávajú príliš namáhavými.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.

8 min

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.

6 min

Ježko bielobruchý

Teraz to bude pichať: Ježko síce patrí medzi exotické zvieratá, ale stále viac získava na popularite. Roztomilé videá s ježkami, ktoré kolujú na video platformách, prispievajú mimo iné  k tomu, že sa v našich domácnostiach objavuje tento malý hmyzožravec stále častejšie. Chov ježka bielobruchého, ktorý je spojený s veľkým úsilím, je však v očiach ochrancov zvierat trochu kontroverzný.