Zakrslý králik

Červený zakrslý králik

Vďaka jeho drobnej veľkosti, roztomilému vzhľadu, spoločenskej povahe a možnosti chovu vonku je zakrslý králik ako domáce zvieratko veľmi obľúbený. Ak však uvažujete o zaobstaraní si trpasličieho králika, mali by ste mať na pamäti, že aj malé zvieratá môžu mať veľké potreby. Nižšie sa dočítate opotrebách králikov, ako zakrslého králikadruhovo vhodným spôsobom chovať.

Chovaný spolu s inými králikmi sa zakrslý králik necíti tak osamelo 

Byť chovaný osamote? To u trpasličích králikov neprichádza do úvahy. Tieto družné a spoločenské zvieratá potrebujú kontakt s inými králikmi, s ktorými sa môžu deliť o výbeh apotravu, a s ktorými sa môžu hrať, šantiť a “komunikovať“. Zakrslé králiky by sa preto nikdy nemali chovať osamote, ale vždy v pároch alebo v skupine. Uvažujete o tom, že si zaobstaráte trpasličieho králika ako domáceho miláčika,? V tom prípade by ste si mali uvedomiť, že tento zvierací spolubývajúci je k dispozícii len v dvojbalení“. Samička a kastrovaný samec spolu vychádzajú najlepšie. Ak chcete mať viac ako dva králiky,môžete spolu chovať dve až štyri samice s jedným alebo dvoma kastrovanými samcami. Skupina rovnakého pohlavia zložená len zo samcov alebo samíc sa neodporúča kvôli možným teritoriálnym bojom a iným prípadným rozporom. 

Prečítajte si tiež náš článok:Ako chovať mačky a malé zvieratá dohromady?

Zakrslé králiky potrebujú priestor 

Okrem dôležitej potreby spoločnosti majú všetky zakrslé králiky výraznú potrebu pohybu. Napriek svojej malej veľkosti potrebujú tieto roztomilé zvieratká dostatok priestoru na šantenie, hrabanie, schovávanie sa a behanie. Je takmer samozrejmé, že malá klietka pre králika v byte alebo na balkóne túto potrebu nespĺňa. Pravidelný voľný beh, najlepšie denne, je preto nevyhnutnosťou. Na chov týchto čulých trpaslíkov je najvhodnejšia priestranná klietka s množstvom aktivít a miest na schovávanie. Ideálny je aj veľký vonkajší výbeh vo vlastnej záhrade, kde sa dajú zakrslé králiky chovať bez problémov po celý rok. 

Sú zakrslé králiky pre vás vhodným domácim zvieratkom? 

Chcete zaobstarať nanajvýš jedného králika? Alebo máte doma málo miesta na priestranný výbeh a nemáte vlastný balkón alebo záhradu? V tom prípade by ste sa mali s túžbou po vlastnom trpasličom králikovi z lásky k zvieraťu asi rozlúčiť. Na druhej strane, ak ste si istí, že dokážete uspokojiť základné potreby králikov týkajúce sa spoločnosti, výbehu a aktivít, určite zaobstaraniu dvoch alebo viacerých zakrslých králikov nestojí nič v ceste. Súčasťou vhodného chovu malých králikov je však okrem priestoru a vybavenia aj pravidelná starostlivosť,druhovo vhodná výživaa správne zaobchádzanie s nimi. 

Druhovo vhodný chov zakrslých králikov: čo sem patrí? 

Ako veľká musí byť klietka pre zakrslého králika? 

Skôr než si zaobstaráte dvoch alebo viac zakrslých králikov, mali by ste sa najprv rozhliadnuť po vhodnej klietke pre svojich nových spolubývajúcich. Takisto by ste pre ňu mali určiť hodné miesto v dome alebo v záhrade. Bežné klietky pre králiky, ktoré sa dajú kúpiť v chovateľských potrebách alebo na internete, sú však na trvalé umiestnenie králikov často príliš malé. Uistite sa, že každý z vašich králikov má k dispozícii aspoň 2-3 m² výbehu.

V prípade dvoch zakrslých králikov by mal mať výbeh rozlohu aspoň 4 m², napríklad 3 metre na dĺžku a 1,50 metra na šírku. V zásade platí, že čím väčší, tým lepší. Ak môžete svojim králikom ponúknuť väčší voľný výbeh, mali by ste počítať s plochou 6-10 m². Majitelia, ktorí zruční, si samozrejme môžu postaviť vhodný výbeh sami. Iní si môžu bez väčšej námahy zostaviť výbeh z niekoľkých hotových boxov a klietok. Našťastie sa v posledných rokoch kladie čoraz väčší dôraz na význam druhovo vhodného chovu domácich zvierat, takže niektorí predajcovia už ponúkajú hotové veľké vonkajšie výbehy/ohrádky pre králiky. 

Správne umiestnenie klietky

Vnútri: Výber miesta na umiestnenie zakrslého králika v interiéri sa často podceňuje. Ak sa majú zakrslé králiky chovať vo vnútorných priestoroch, klietka s králikom nesmie byť umiestnená príliš blízko kúrenia alebo v bezprostrednej blízkosti okna. Malé domáce králiky neznášajú prievan, príliš vysoké teploty a ani silné teplotné výkyvy. Teplota v miestnosti by nemala byť vyššia ako 18 až 20 stupňov Celzia. Je tiež dôležité, aby sa klietka nachádzala v dome na pokojnom mieste a nebola viditeľná zo všetkých strán. Králiky sa ľahko vyplašia. Preto v ich blízkosti alebo okolo ich výbehu by sa malo zabrániť šanteniu detí, hlasnému štekotu psov či skákaniu mačky na strechu klietky s králikmi. 

Vonku: Samozrejme, ešte jednoduchšie a lepšie je, ak sú zvieratá umiestnené vo vlastnej záhrade. Aj v tomto prípade by sa však ohrádka s králikmi mala umiestniť skôr do chráneného rohu záhrady, a nie do stredu terasy alebo vedľa detského bazéna, kde je v lete rušno. Zakrslé králiky môžu vďaka svojej teplej srsti tráviť vonku celý rok. Vždy by sa však mali na meniace sa vonkajšie teploty postupne aklimatizovať. Presun z interiéru do exteriéru by sa preto mal vždy uskutočniť na jar alebo na jeseň, keď je vonkajšia teplota približne rovnaká ako teplota v miestnosti. Ak si organizmus na novú teplotu zvyká postupne, ani mráz alebo sneh trpasličím králikom veľmi neprekáža. Je však dôležité, aby mali vo svojom výbehu malý domček, kde sú chránené pred vetrom a poveternostnými vplyvmi. V lete by ste mali dbať na to, aby králiky neboli umiestnené na priamom slnku a zabezpečiť im dostatok tienistých miest.  

žena drží v ruke mladého zakrslého králika © Savvapanf Photo © / stock.adobe.com

Aké vnútorné vybavenie potrebujú zakrslé králiky? 

Samozrejme, králiky sa nezaobídu bez strechy nad hlavou. Najmä ak sú zakrslé králiky chované vonku, každý z nich by mal mať svoj vlastný domček, do ktorého sa môže uchýliť, keď chce spať, schovať sa alebo chrániť sa pred chladom, dažďom či slnkom. Veľkosť domčeka by mala byť približne 20x30x20 cm. Ani vo výbehu v interiéri by však nemal chýbať krytý prístrešok, kde sú zakrslé králiky chránené pred pohľadmi a hlukom. 

Okrem toho by mal výbeh – vnútorný aj vonkajší – poskytovať trpasličím králikom rozmanité možnosti zábavy. Vaše králiky si zamilujú jaskynky, v ktorých sa môžu schovávať, rúry, cez ktoré môžu behať, rampy, po ktorých môžu liezť, a vysoké plošiny, z ktorých sa môžu rozhliadať. Ako podstielka sa odporúča podstielka pre malé zvieratá alebo noviny vyložené kôrou a senom. Piliny alebo rašelina by sa používať nemali. Do výbehu umiestnite aj niekoľko prírodných konárov alebo kameň na hryzenie, aby si zakrslý králik mohol brúsiť zuby. Okrem toho súčasťou každej králikárne by mal byť aj zásobník na seno a nádoba na vodu pre malé zvieratá. 

Druhovo vhodná výživa pre zakrslé králiky 

Súčasťou druhovo vhodného chovu je aj druhovo vhodná strava. Tým sa zabezpečí nielen dlhý a zdravý život, ale aj prevencia obezity, tráviacich problémov a problémov so zubami. Zakrslé králiky sú vegetariáni. Živia sa predovšetkým čerstvým, kvalitným senom, ako aj zelenou potravou,napríklad trávou, lúčnymi bylinami a šalátom. V ich jedálnom lístku by však nemala chýbať ani zelenina a ovocie.

Zeleniny a ovocie vhodné pre králiky

Odporúča sa jedálniček v pomere približne 70 percent zelenej potravy, 20 percent zeleniny a maximálne 10 percent ovocia. Ak žijú zakrslé králiky vonku na lúke, veľkú časť potreby zelenej potravy už majú pokrytú. Tu totiž môžu jesť toľko trávy, púpavy a ďateliny, koľko len chcú. Naviac im môžete ponúknuť čerstvé šalátové listy a bylinky, napríklad petržlen. Ako denná dávka zeleniny sú vhodné brokolica, špenát, petržlenové korene, cuketa, zeler, fenikel, čakanka, ako aj mrkva a kŕmna repa.

Pokiaľ ide o ovocie, malí zajačikovia dobre znášajú jablká, hrušky, kôstkové ovocie (bez jadierok!) a sladké bobuľové ovocie. Je dôležité, aby všetko krmivo, od zelenej potravy cez zeleninu až po ovocie bolo čerstvé a aby sa zvädnuté zvyšky denne zklietky odstraňovali. Seno, ktoré by malo byť vždy k dispozícii v zásobníku na seno, sa musí tiež denne vymieňať. 

Z času na čas môžete svojim zakrslým králikom podávať aj bežne v obchode dostupné kŕmne zmesi alebo granuly. Tieto často obsahujú príliš veľa obilnín, vápnika a cukru, preto by ste ich mali podávať len v malých množstvách (1 polievková lyžica denne). V podstate by ste mali všetky nové potraviny, ktoré vaše králiky predtým nepoznali, zavádzať postupne. Zakrslé králiky majú zložitý tráviaci systém. Rýchlo sa u nich objavia tráviace problémy, ak zjedli niečo nové alebo nevhodné. Mimochodom: Nerozčuľujte sa, ak váš zakrslý králik zožerie časť zo svojich výkalov. Ide o tzv. produkt slepého čreva, ktorý je veľmi dôležitý pre vstrebávanie a využitie dôležitých živín a vitamínu B. 

Správna starostlivosť o zakrslé králiky 

Ďalším dôležitým aspektom druhovo vhodného chovu zvierat je správna starostlivosť. Zakrslé králiky majú tendenciu “mlčky” znášať prípadné ťažkosti alebo choroby. Preto príznaky sa často prejavia príliš neskoro. O to dôležitejšie je, aby ste svoje králiky pravidelne a dobre pozorovali. Zmenilo sa nejakým spôsobom ich správanie? Žerú menej ako zvyčajne? Zmenila sa ich srsť alebo pokožka? Ako vyzerajú ich zuby? A ako vyzerá ich trus? Existujú nejaké abnormality v okolí análneho otvoru? Trpia hnačkou alebo nadúvaním? Ak počas týchto krátkych “zdravotných prehliadok” zistíte akékoľvek abnormality, čo najskôr kontaktujte svojho veterinára. Aj u zvierat platí: čím skôr sa ochorenia odhalia, tým väčšia je ich šanca na uzdravenie. 

Pravidelná návštevaveterináraje nevyhnutná aj v prípade zdravého trpasličieho králika. Veterinár vykonádôležité očkovaniaa môže liečiť problémy so zubami alebo zlý chrup (napríklad v dôsledku nedostatočného obrusovania neustále rastúcich zubov). Okrem toho sa králikovi musia skrátiť príliš dlhé pazúry. V prípade dlhosrstých trpasličích plemien králikov môže byť potrebná aj pravidelná starostlivosť o srsť. 

Ako často čistiť králikovi klietku? 

Hygiena tiež zohráva kľúčovú úlohu pre zdravie a pohodu vašich zakrslých králikov. To znamená, že raz týždenne je potrebné klietku pre králiky kompletne vyčistiť. Stelivo sa musí vymeniť a spodná časť vyčistiť horúcou vodou. Nádoby na krmivo a pitnú vodu, ako aj rohy s močom atrusom, sa musia čistiť dokonca denne. Aj tu zvyčajne postačí horúca voda, do ktorej môžete v prípade potreby pridať trochu octu. Ak je však niektorý z vašich králikov chorý, mali by ste na čistenie použiť antibakteriálny dezinfekčný sprej. 

dva zakrslé králiky jedia vo výbehu © arkadijschell / stock.adobe.com

Ako zariadiť klietku pre králika?

Príchod zvieraťa do vášho domova je vždy niečo výnimočné a vzrušujúce pre všetkých členov rodiny. Čím lepšie budete pripravení, tým viac sa budete zo svojich nových zakrslých králikov tešiť. Nižšie uvedený kontrolný zoznam vám prezradí, aké príslušenstvo do klietky pre králikov potrebujete: 

Všetko o kúpe zakrslého králika 

Predtým, než zaobstaráte klietku pre králiky, skontrolujete základnú výbavu. Pred cestou do chovproduktu kúpiť zakrslého králika, mali by ste si byť vedomí zodpovednosti, ktorá s chovom králikov súvisí. Zakrslé králiky nie sú vhodné ani ako “spontánny” vianočný alebo narodeninový darček pre deti. Chov roztomilých dlhých ušiakov neznamená len zábavu ale aj prácu. Každodenné kŕmenie, pravidelné čistenie, každodenný voľný výbeh a starostlivá kontrola zdravotného stavu, sú absolútnou súčasťou chovu. Vopred sa podrobne informujte o potrebách a špecifikách zakrslého králikov. Porozprávajte sa s inými majiteľmi, tým získajte komplexný obraz o tom, čo sa vo vašom živote ako majiteľa zakrslého králika zmení. Ujasnite si, kto z rodiny sa bude starať o čistenie klietky, alebo kto bude zodpovedný za každodenné kŕmenie. Kto bude s králikmi chodiť kveterinárovi, a kto sa o králiky postará počas vašej dovolenky. Čím presnejšie chov vopred naplánujete, tým menej problémov sa môže neskôr vyskytnúť. 

Nie všetky zakrslé králiky sú rovnaké 

Dôležité je tiež vedieť, že existujú rôzne plemená zakrslých králikov. Tie sa môžu výrazne líšiť svojim vzhľadom aj povahou. Oficiálne uznané sú: 

  • priateľský králik Hermelín s bielou srsťou a širokou papuľkou 
  • dôverčivý a energický Holandský zakrslý králik, dostupný v rôznych farbách 
  • pokojný líščí králik s dlhou srsťou 
  • oddaný trpasličí baran Rex s úzkou hlavou 
  • dobromyseľný trpasličí baran s roztomilými visiacimi ušami, vhodný pre rodiny 
  • prítulný králik Jamora s dlhou srsťou. 

Medzi majiteľmi zakrslých králikov sú však obľúbené aj trpasličie levíky, teddy a teddy barany, ktoré zatiaľ neboli uznané ako samostatné plemená. Čistokrvné zakrslé králiky vážia maximálne 0,7 až 1,5 kg (v prípade nečistokrvných zvierat sa za zakrslé králiky považujú králiky s hmotnosťou do max. 2 kg).  

Tip na záver: Ak si želáte čistokrvného zakrslého králika, mali by ste si ho kúpiť priamo od chovateľa. Králiky sa odovzdávajú majiteľovi vo veku približne deväť týždňov. Ak vám nezáleží na veku a plemene, oplatí sa zájsť aj do útulku pre zvieratá, kde na nový domov tiež čaká niekoľko zakrslých králikov. 

Prajeme vám veľa radosti s vašimi zakrslými králikmi!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Králik

Králik je najobľúbenejším domácim miláčikom na svete.  Nie je tomu divu. Vďaka dlhým ušiam, mäkkej srsti a nežným očiam vyzerá naozaj roztomilo. Je to spoločenské, nenáročné a finančne nenákladné zviera. Je však králik naozaj perfektným domácim miláčikom? Čo si pred zaobstaraním králika treba premyslieť a ako sa o neho treba správne starať, sa dozviete tu.

8 min

Morčatá

Medzi hlodavcami sú morčatá nepochybne jedným z najobľúbenejších domácich zvierat. Prečo sú však tieto plyšové vlnené stvorenia také obľúbené a aké nároky kladú na chov a kŕmenie? Anja Reutter pomáha morčatám v núdzi a odpovie na najčastejšie kladené otázky týkajúce sa morčiat.

6 min

Ježko bielobruchý

Teraz to bude pichať: Ježko síce patrí medzi exotické zvieratá, ale stále viac získava na popularite. Roztomilé videá s ježkami, ktoré kolujú na video platformách, prispievajú mimo iné  k tomu, že sa v našich domácnostiach objavuje tento malý hmyzožravec stále častejšie. Chov ježka bielobruchého, ktorý je spojený s veľkým úsilím, je však v očiach ochrancov zvierat trochu kontroverzný.