Ako chovať mačky a malé zvieratá dohromady?

mačka králik

Chovatelia mačiek milujú zvieratá – preto sú mačky len málokedy jediným obyvateľom domácnosti. A aj keď súrodenectvo dvoch mačiek so sebou môže niesť určité komplikácie, neistota narastá v prípade, že majitelia mačky chcú zároveň chovať malé zviera – je to vôbec možné?

Najskôr by sme Vás chceli ukľudniť, chov mačky a malých zvierat (ako sú králici, morčatá, škrečkovia alebo vtáci) si neodporujú. Mnohí chovatelia dokonca informujú o tom, že sa dve úplne rozdielne zvieratá stali skvelými kamarátmi. Pravdepodobnejší však je stav, kedy sa zvieratá nebudú nikdy obzvlášť priateliť, ale budú sa vzájomne akceptovať. Nič teda nebráni tomu, aby ste si Vy ako milovník mačiek, vzal domov aj iné zvieratko! Alebo sa môže stať situácia opačná, králik, morča, činčila alebo kanárik sú už pevne spätí s Vašou domácnosťou, ale Vy by ste chceli poskytnúť domov ešte jednej alebo dvom mačkám.

Je možné priateľstvo medzi mačkami a malým zvieraťom?

Každý z nás si určite vybaví nejaký humorný film, v ktorom sa spriatelia dvaja úplne nesúrodí živočíchovia. Napríklad si v ňom hrajú s loptou šedý papagáj a mačka alebo v nich vystupuje králik, ktorý sa plný dôvery necháva umývať mačkou. Takéto videá vzbudzujú dojem, že mačky a malé zvieratká sú najlepšími priateľmi alebo sa spolu prinajmenšom dokážu hrať. Zodpovedá však táto predstava skutočnosti?

Pokiaľ ste sa už rozhodli, že chcete spolu s mačkou chovať drobné zviera, zostaňte nohami na zemi. Neobvyklé priateľstvá medzi rôznymi druhmi zvierat sa síce objavujú, ale radíme ich skôr medzi ojedinelé záležitosti. Pokiaľ sa Vaše zvieratá stali dobrými kamarátmi, potom gratulujeme, vyhrali ste jackpot! Samozrejme ale nemôžete brať ako samozrejmosť, že mačka prijala hlodavca alebo vtáčika ako člena domácnosti a že sa zvieratko mačky vôbec nebojí. Hoci sú mačky už storočia súčasťou našich domácností a zdieľajú s nami podstatnú časť našeho života, sú to stále lovci. Kvôli svojmu rozmeru sa začali špecializovať na menšiu korisť, než ako lovia napr. pumy, levy alebo tygri. A aj keď sú prirodzenými zdrojmi potravy mačky skôr vtáci a myši, neznamená to, že králici alebo morčatá sú pred nimi v úplnom bezpečí, mačka dokáže aj ich nebezpečne zraniť. Samozrejme môže dôjsť aj k opačnej situácii, keď zvieratko zaútočí na mačku, avšak častejším agresorom býva práve mačka. Nezáleží na tom, ako veľmi je mačka prítulná, je to zviera, ktoré reaguje inštinktívne, a Vy nikdy nemôžete vedieť, kedy a či vôbec zvíťazí práve inštinkt.

mačka králik

Bezpečnosť nadovšetko

Takéto sú fakty, hoci nič neodporuje tomu chovať mačku a malé zviera spolu. Ako je to možné? Ak budete pozorovať pole pôsobnosti mačky a priestor, v ktorom sa pohybuje Vaše malé zviera, dôjdete k jednému zisteniu – Vaša mačka pravdepodobne nebude so svojou potenciálnou obeťou nikdy sama. Väčšina malých zvierat trávi veľkú časť dňa v klietke. Pre králikov, morčatá a ďalších je odporúčaný výbeh, ale tak sa deje spravidla pod Vašim dohľadom. Naviac je pomerne jednoduché na túto dobu mačku zavrieť v susednej izbe.

Dôvod je jednoduchý: bezpečie ide ruka v ruke so správnym plánovaním, pričom oba faktory sú alfou a omegou pri chove mačky a malého zvieraťa.

Akceptácia

Ak chováte rôzne druhy zvierat v jednej domácnosti, je dôležité jedno – akceptácia. Vaša mačka nesmie zvieratko vnímať ako obeť a tiež veľmi pomôže, keď zvieratko nemá zo štvornohého tygríka panický strach. Dôležitým vzorom pre mačku ste Vy. Preto jednajte s malým zvieratkom s rešpektom. Myšky alebo škrečkovia by určite nemali byť používané k tomu, aby v mačke vzbudili lovecký inštinkt a motivovali ju k pohybu! Tým najhorším prípadom by potom bolo, keby ste myš držali za chvostík mačke pred ňufákom a pohybovali s ním sem a tam. Keďže však čítate tento článok, patríte určite k zodpovedným majiteľom, ktorí by niečo takéto nerobili.

Nechajte Vašu mačku, aby pozorovala, ako čistíte klietku Vašeho malého miláčika, ako ho hladíte a kŕmite. Samozrejme nesmie mať mačka pocit, že ste priniesli domov konkurenciu! Preto venujte rovnakú pozornosť aj mačke, teda ju pri klietke hlaďte, vezmete ju do náručia alebo sa s ňou maznajte. Nedeste sa, ak mačka pozorne sleduje každý pohyb zvieraťa. Klietka alebo aj akvárium je pre mačku pastvou pre oči a väčšina tygríkov si užíva, že môže pozorovať všetky pohyby zvierat vo vnútri. S agresiou to nemá čo robiť.

Predpoklady pre chovanie mačiek a malých zvierat

Pokiaľ ste si už vzali do hlavy, že mačka a malé zviera spolu budú nielen žiť v jednej domácnosti, ale stanú sa eventuálne aj priateľmi, potom sa môžete odvážiť ísť ešte o kúsok ďalej. Ak chcete položiť dobrý základ vzniku priateľstva, potom si spolu musia sadnúť aj charaktery zbližovaných zvierat. Ak sú obaja jedinci mladí, je to určite plus. Takéto zvieratá teraz zbierajú skúsenosti a mladá mačička, ktorá ešte nikdy nelovila živé zviera, bude králika skôr akceptovať ako kamaráta, než mačka staršia, ktorá má za sebou roky, v ktorých sa musela starať sama o seba a loviť si potravu, teda myši a vtáci boli súčasťou jej jedálnička.

Charakter potenciálne silnejšieho, agresívnejšieho zvieraťa, teda mačky, musí byť pre úspešnú socializáciu porovnateľný s menším, slabším jedincom. Pokiaľ je mačka temperamentného rázu, potom je riziko toho, že drobné zviera bude vnímať ako korisť, samozrejme vyšší. A aj keby k tomu nedošlo, tak môže ľahko dochádzať k nechceným nehodám.

Aj veľkosť zvierat by mala byť pokiaľ možno porovnateľná. Teda myš alebo kanárik nie sú pre mačku ideálnymi spoločníkmi. Väčší králik naopak môže aj prekročiť hmotnosť priemernej mačky, teda ho tygrík nebude tak ľahko vnímať ako obeť.

Avšak: aj v tomto prípade je nutné mať sa na pozore. Nikto Vám nemôže zaručiť, že túžba po love nebude raz silnejšia – ostré pazúriky mačky môžu zraniť aj veľkého králika!

mačka morča

Súrodenectvo mačky a malého zvieraťa

Ak hovoríme o „súrodenectve“ mačky a malého zvieraťa, mali by sme mať úplne iné očakávania, než pri situácii, v ktorej si na seba zvykajú dve mačky. Chceme docieliť rešpektovanie sa navzájom a mačke ukázať, že zvieratko nie je potenciálnou korisťou. Istota je ale istota, takže zvietatko by sa malo nachádzať v klietke alebo v dosahu človeka. Postrojček na mačku môže pomôcť, ale ani ten negarantuje, že nedôjde ku zraneniu.

V ideálnom prípade prebehne „spriatelenie“ mačky a malého zvieraťa následujúcim spôsobom:

Rovnako ako pri zbližovaní dvoch mačiek je i tu treba, aby si zvieratá najskôr zvykli na svoje pachy. Môžete ich napríklad najprv zabaliť do deky a tu potom preniesť k druhému jedincovi, čím dôjde k transportu pachu. Ručník alebo deka, ktorú ste pri zvierati použili, môže nájsť svoje miesto napríklad v pelešteku Vašej mačky alebo naopak. Tak si zvieratá vzájomne na svoje pachy postupne zvyknú. Pre Vaše malé zvieratko bude pach mačky najskôr šok, preto kontakt nevyžadujte za každú cenu!

Potom môžete zvieratá cez ochranné mreže klietky dať k sebe bližšie. Ako sa mačka chová, keď je v blízkosti klietky? Pripravuje sa ku skoku alebo sa snaží dosiahnuť na potenciálnu obeť cez mreže? Alebo sedí mačka úplne ticho a jedinca v klietke pozoruje?

Každý náznak agresie alebo známka toho, že nad zvieraťom získavá vládu jeho lovecký inštinkt je dôvodom k zamedzeniu priameho kontaktu. Samozrejme ale môžete obe zvieratá aj naďalej do rodiny integrovať. Nechávajte zviera v klietke, keď je mačka prítomná v miestnosti a keď nie ste doma, zavierajte dvere miestnosti, v ktorej sa zviera nachádza.

Pokiaľ všetko prebieha v poriadku bez náznakov agresie, môžete prejsť k vlastnému kontaktu. Používajte zdravý selský rozum a buďte naozaj extrémne obozretní, aby nedošlo k poraneniam. Predsa len zbližujete dve zvieratá, ktorá sú vo voľnej prírode lovcom a korisťou.

Ako už bolo povedané, práve mačka je v celom procese potenciálnym agresorom. Preto by malé, slabšie zvieratká mali mať vždy možnosť úniku. Nedržte zviera príliš pevne a dajte mu šancu kedykoľvek uniknúť.

Nechať morčaťu otvorenú klietku vo chvíli, keď sa mačka voľne pohybuje okolo, nie je dobrý nápad. Mačka môže morča veľmi ľahko uloviť a zviera nemá možnosť úniku. Celá situácia spôsobí morčaťu len väčší stres a mačku bude o to viac nabádať k lovu.

Oveľa lepšia alternatíva je taká, keď Vy držíte práve mačku, zatiaľ čo sa napr. morča voľne pohybuje po miestnosti. Môže Vám pomôcť aj prítomnosť druhej osoby, ktorá celý proces podporí. Pokiaľ je Vaša mačka zvyknutá na postrojček, potom ho môžete pri prvom kontakte taktiež využiť. Tak môžete vždy včas zasiahnuť, keby sa mačky zmocnil lovecký inštinkt. Dajte zvieratám čas, správajte sa kľudne a vo vážnych prípadoch zasiahnite. Sledujte, čo sa presne deje: Ako sa mačka správa? Čo hovorí jej reč tela? Má rozšírené zornice a začína číhať alebo sa pripravuje ku skoku? Potom celý proces hneď prerušte. Možno sa však mačka ku zvieraťu len pomaly približuje a očucháva ho. Sledujte však aj malého člena domácnosti: Má strach, krčí sa alebo sa pokúša uniknúť? Nepridávajte mu ďalší stres, ale mu umožnite, aby sa stiahol. Možno ale ku mačke tiež zvedavo pristupuje?

mačka degu

Prvý kontakt máte za sebou, a čo ďalej?

Ak bol prvý kontakt úspešný, vyvstáva nová otázka: Čo teraz? Pokiaľ sa mačka so zvieratkom priateľsky očuchávajú, je to určite dobrý začiatok, ale negarantuje nič. Prvý krok však môžete ľubovoľne opakovať tak dlho, dokiaľ si na seba zvieratá vzájomne úpne nezvyknú.

Avšak nenechávajte jedincov nikdy osamote, ani v prípade, že sa jedná o zvieratá rovnakej veľkosti. Zvieratá sú hnané inštinktami a môže tak ľahko dôjsť k nehodám, ktoré zapríčinia vážne zranenie.

A čo keď sa zbližovanie nevydarí?

Ak nedošlo k žiadnemu veľkému priateľstvu medzi Vašimi zvieratami, nebuďte sklamaní. Naozajstné priateľstvo medzi takto rozdielnymi zvieratami je skôr výnimočné, a dokiaľ sa budú jedinci akceptovať, nebude sa mačka správať napr. k morčaťu agresívne a morča nebude zachvátené panikou kedykoľvek, keď bude Váš tyger prechádzať miestnosťou – to je úspech!

A keď to neklapne? Pokiaľ nie je organizačne možné, aby ste zvieratá držali od seba, alebo neustále dochádza k potýčkam, musíte urobiť rozhodnutie. Buďte ku svojim zvieratkám féroví a pokúste sa nájsť alternatívne riešenie. Tým môže byť väčší byt s výbehom pre malé zviera a voľným priechodom von pre mačku alebo môžete hľadať pre jedného z jedincov nový domov.

Prajeme Vám aj Vašim zvieratám len to najlepšie!

Naše najobľúbenejšie články
1 min

Reč škrečkov

Škrečky sú obľúbené zvieratká! Nie sú tak hlasní ako morčatá a nedúpajú ako králiky aj napriek tomu je ich „jazyk“ zložitý. Niekoľko typov, ktoré Vám pomôžu pochopiť Vášho nového spolubývajúceho!
2 min

Reč morčiat: Ako sa morčatá dorozumievajú

Asi každý chovateľ dobre pozná vtipné zvuky, ktoré morča vydáva, ak sa blíži nádoba s krmivom alebo hlasné výrazy radosti, keď sa môže v klietke pritúliť ku svojim kamarátom. Avšak čo vlastne chce morča týmito zvukmi povedať? Ako porozumieť reči morčiat? Čo nám hovorí, keď chrochtá alebo píska? Nižšie nájdete prehľad najobvyklejších zvukov, ktoré môže Váš maznáčik vyludzovať:
4 min

Morčatá – chov vonku

Ak chcete chovať morčatá vonku, nejedná sa o veľkú výzvu alebo náročnú akciu. Ak si zvieratá zvykajú od skorej jari na vonkajší vzduch, môžu byť vonku chované dokonca aj cez zimu. Predpokladom pre takýto chov je samozrejme vhodný domček, v ktorom by sa mohlo morčiatko skryť.