Cestovanie so psom – autom alebo lietadlom?

cestovanie so psom

Milovníci psov by radi brali svojich štvornohých kamarátov všade so sebou. Pokiaľ sme doma, je samozrejmosťou, že nás pes všade sprevádzať. Ale čo keď pôjdeme na dovolenku? Aké možnosti majú majitelia psíkov pri preprave zvieraťa na dlhšiu vzdialenosť? Vyplatí sa, aby pes cestoval lietadlom, alebo je lepšie zvoliť radšej auto?

Právna stránka

Nastúpiť do auta a ísť – pokiaľ cestujete lietadlom, tak to tak jednoduché nie je. Let zvieraťa sa musí dobre pripraviť. Predpisy sú závislé na príslušnej leteckej spoločnosti a cieľovej zemi. V zásade musia byť zvieratá registrované pri rezervácii, vo väčšine prípadov je splatný určitý poplatok. Niektoré letecké spoločnosti nepovoľujú v kabíne žiadne zvieratá, zatiaľčo iné prepravujú v batožinovom priestore zviera až od určitej hmotnosti. Hlavne pre plemená väčších psov je cesta v batožinovom priestore samozrejme trochu nepohodlná a často skľúčujúca…

Cesta autom je samozrejme menej komplikovaná. Napriek tomu platí toto: pokiaľ cestujete do zahraničia, musíte dodržať príslušné vstupné požiadavky cieľovej zeme. Informácie o nich nájdete na domovskej stránke príslušného veľvyslanectva. Váš pes môže potrebovať zdravotné osvedčenie alebo konkrétne očkovanie. Dôležitý je aj pas zvieraťa v zájmovom chove. Nezabudnite mať behom Vašej cesty pripravené všetky potrebné dokumenty.

Bezpečnosť

Lietadlo je považované za najbezpečnejší spôsob prepravy cestujúcich. Každý majiteľ, ktorý svoje zviera dá do prepravovacieho priestoru, ho stráca z dohľadu. Teda nemôže včas rozpoznať prípadný problém a včas reagovať. Preto je letecká doprava pre štvornohých cestujúcich trochu nebezpečná!

Mimochodom: pri cestovaní lietadlom sa neodporúčajú utišujúce prostriedky a lieky. Mnoho leteckých spoločností ich dokonca zakázalo. Lieky vo vzduchu pôsobia silnejšie a ich účinky je takmer nemožné predvídať. To je dôvod, prečo stále viac leteckých spoločností neprepravuje zvieratá, ktorým boli podané sedatíva – ani v prepravnom priestore ani v kabíne.

Pokiaľ cestujete autom, máte Vaše zviera vždy v dosahu. Môžete reagovať na záchvaty paniky alebo na zvracanie a celú dobu môžete svoje zviera ukľudňovať. Prostý kontakt mnoho psov ukľudní! Cesta autom je omnoho bezpečnejšia. Mali by ste si ovšem zaobstarať ochrannú mriežku, pásy pre psov alebo transportnú klietku vhodnú do Vašeho auta. Kvalitné autodoplnky urobia Vašu cestu oveľa pohodlnejšiu a v prípade nehody môžu zachrániť život Vašeho psa!

cestovanie pes

Pohodlie

Zastavíte, keď chcete. Psík sa môže ísť vyvenčiť, keď potrebuje: jazda autom je pre psov a ich majiteľov oveľa pohodlnejšia. Obidvaja sa môžu kedykoľvek prejsť a nemusia byť zamknutí celé hodiny v lietadle. Zatiaľčo Váš pes nemôže behom letu jesť a pravdepodobne nechce ani piť, čo vo Vašom aute kľudne môže.

Cesta autom je preto pre Vašeho štvornohého priateľa oveľa príjemnejšia ako let. Existujú výnimky, ktoré potvrdzujú pravidlo – sú psi, ktorí radi lietajú. Ale tí sú bezpochyby v menšine.

Náklady

Existuje ešte jeden argument pre cestovanie autom: náklady. Pokiaľ cestujete autom, náklady sú benzín, olej a opotrebovanie auta.  To či autom cestuje aj pes náklady obvykle nezvýši. Na druhej strane cesta lietadlom môže byť drahá! Poplatky sa líšia v závislosti na veľkosti a hmotnosti psa a príslušnej leteckej spoločnosti. Hlavne pokiaľ máte štvornohých členov rodiny viac. Tí, ktorí si strážia svoje výdaje, častejšie cestujú autom.

Zvyk

Behom svojho života pes často cestuje v kufre auta. Preto je relatívne jednoduché pripraviť svojho miláčika na dlhšiu jazdu. Pokiaľ cestujete lietadlom, je situácia iná. Váš pes si môže zvyknúť na prepravku, ale nie na situáciu v samotnom lietadle. Let a príslušné kontroly spôsobujú Vašemu miláčikovi často stres…

pes v aute

Vzdialenosť

Existuje veľa dobrých dôvodov pre cestovanie autom. Je tu však aj jeden dôležitý dôvod pre cestovanie lietadlom: vzdialenosť. Autom môžete cestovať do Talianska alebo Španielska. Môžete precestovať polovicu Európy. Ale pokiaľ chcete do Ameriky alebo Afriky musíte do lietadla.

Avšak lietanie je pre psa nepríjemné a veľmi stresujúce. Pokiaľ sa jedná o krátkodobú dovolenku, je vhodné využiť služby psieho hotela. Pokiaľ plánujete cestu dlhú niekoľko mesiacov alebo sa dokonca sťahujete do zahraničia, je lietadlo jediným možným riešením. V takom prípade svojho psíka pripravte na dlhú cestu. Navyknite ho na pobyt v prepravnom boxe. V prípade pochybností využite homeopatické sedatíva. Doplnky obsahujúce amínokyselinu tryptofan podporujú uvolňovanie serotonínu a tým pomáhajú psa ukľudniť.

Je jedno čo si vyberiete: prajeme Vám aj Vašemu psíkovi šťastnú cestu!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.
2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.
4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.