Cestovanie so psom vo vlaku

pes na vlakovej stanici

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.

Informujte sa pred jazdou

Koľko stojí lístok do vlaku pre psa?

Než sa rozhodnete cestovať vlakom so psom, mali by ste sa informovať o prepravných podmienkach. Často platí, že pre psy, ktoré nemôžu byť umiestnené do prepravného boxu, sa platí polovičné cestovné. V niektorých krajinách železničné spoločnosti účtujú za psa iba 10% sumy cestovného pre dospelého. Pri zľavnených lístkoch si prečítajte informácie na lístku vytlačené malým písmom. Pri skupinových lístkoch sa pes niekedy počíta ako „dospelá osoba“. Napríklad nemecká železničná spoločnosť poukazuje na to, že psy nemajú dovolené cestovať zadarmo, ako je to v prípade malých detí. Okrem toho sa nedá rezervovať sedadlo pre psa.

Je nosenie náhubku vo vlaku povinné?

Vo väčšine prípadov nestačí mať len lístok a pes musí mať nasadený náhubok. V niektorých krajinách postačí, pri poslušných psoch, mať náhubok so sebou a nasadiť ho v prípade, že o to požiada personál vlaku. Náhubok teda nemusí byť nasadený počas celej jazdy vlakom. Napriek tomu, mali by ste pre istotu vopred nosenie náhubku natrénovať, aby si psík naň zvykol. Vyberte správnu veľkosť náhubku, aby mohol pes bez problémov dýchať s vyplazeným jazykom. Ak na požiadanie personálu psovi náhubok nenasadíte, smie Vás personál požiadať o vystúpenie z vlaku na najbližšej zastávke. Povinnosť nosenia náhubku sa netýka slepeckých vodiacich psov a vodiacich psov zdravotne ťažko postihnutých ľudí. Títo môžu navyše cestovať zadarmo.

psy na vlakovej stanici © annaav / stock.adobe.com

Čo robiť v prípade, ak sa pes vo vlaku cíti nesvoj?

Najjednoduchší spôsob je, už šteniatko postupne zvykať na cestovanie vlakom. Pretože husté tlačenice, zhon a hlasité vlakové hlásenia môžu aj kľudných psov vyviesť z rovnováhy.  Zachovajte si pri cestovaní so psom pokoj a suverenitu. Potom Váš pes vycíti, že sa nieje čoho báť a vlak nepredstavuje pre neho nebezpečenstvo. Pri vstupoch a východoch choďte rozhodne napred. Tak ukážete, že sa pohybujete v bezpečnom prostredí.

Získavajte prvé spoločné skúsenosti v predstihu

Neistému psíkovi môže pomôcť postupne ho zvykať na cestovanie vlakom počas kľudnejších hodín. Začnite získavať prvé skúsenosti najprv na malých staniciach a jazdením na krátke vzdialenosti. Urobte si napríklad spoločne s ďalšou osobou výlet vlakom do prírody. Po prechádzke sa odvezte dve stanice vlakom, kde Vás Váš spoločník znova vyzdvihne. Na Vašom prvom výlete môžete psíkovi jazdu vlakom spríjemniť zdravou maškrtou.

Všeobecne platí, že Váš pes by mal už ovládať základnú poslušnosť, než sa s ním vydáte na cestu vlakom. “Sadni”, “zostaň” a “miesto”, rovnako ako “k nohe”, sú určite užitočné povely. Dobrý vzťah medzi Vami tiež mnohé uľahčuje. Napríklad, ak si vezmete staršieho a bojazlivého psa z útulku, mali by ste pred prvou jazdu vlakom, najprv posilniť Váš vzájomný vzťah.

Čo musím zvážiť pri jazde vlakom so psom?

Mali by ste sa vyhnúť chôdzi po schodoch s veľkými psami alebo šteňatami. Avšak, pri prestupoch z nástupišťa na nástupište sa väčšinou chôdzi po schodoch nevyhnete. Ak je to však možné, preneste Vášho psa na rukách, alebo použite výťah. Na nástupišti alebo vo vlaku držte Vášho psa na vodidle vždy nakrátko. Tak ho budete mať neustále pod kontrolou. Tiež v prípade, že natrafíte na ďalšieho psa vo vlaku.

Kde je správne miesto pre psa počas cesty vlakom?

Nechajte svojho psa, aby sa uložil pri Vašich nohách. Zvyčajne sa tak pes upokojí a zdriemne si počas jazdy. Počas jazdy vlakom dávajte pozor, aby si Váš štvornohý spoločník neľahol do uličky.  Tak budú môcť cestujúci nerušene prechádzať okolo a nehrozí, že o Vášho psa niekto zakopne. Vzhľadom k tomu, že vo väčšine krajín nie je možné rezervovať sedadlo pre psy, budete musieť byť v plných vlakoch flexibilný. Ak prepravujete Vášho psa v prepravnom boxe, najlepšie je položiť si ho na kolená. Ak je dostatok miesta, môžete box, ak má tento nepriepustný spodok, uložiť na sedadlo suseda alebo na zem.

Ako zabrániť tomu, aby Váš pes potreboval vo vlaku ísť na potrebu?

Keď posledné jedlo pred cestou Vášmu psovi podáte asi 12 hodín pred odchodom, môžete zostať pokojní. Tak sa Váš štvornohý spoločník neocitne v núdzi urobiť potrebu počas cestovania. Choďte ho tiež venčiť v kratších intervaloch pred odchodom tak, aby jeho mechúr bol čo najprázdnejší.  Okrem náhubku alebo prepravného boxu – pri menších psoch, sú aj iné doplnky na cestovanie so psom. To sú napríklad cestovná miska na vodu alebo deka pre psa, aby sa Váš štvornohý priateľ cítil pri cestovaní pohodlne.

Cestovanie vlakom so psom: Prehľad tipov

  • Vyhnite sa chôdzi po schodoch s veľkými psami alebo šteňatami
  • Vždy držte psa na vodidle nakrátko
  • Použite príkaz “miesto”, aby sa Váš štvornohý miláčik uložil k Vašim nohám
  • Uistite sa, že sa pes nenachádza v uličke
  • Váš štvornohý priateľ by mal prijať posledné jedlo 12 hodín pred odchodom
  • Vyvenčite Vášho psa ešte pred odchodom na cestu

Prajeme vám príjemné cestovanie s Vaším štvornohým spoločníkom!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.

2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.

4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.