Kempovanie so psom

žena a hnedý pes sedia v stane

Príjemné kempovanie so štvornohým kamarátom.

Či už je to karavan, obytný príves alebo stan, platí, že kempovanie je u dovolenkárov obľúbené viac ako kedykoľvek predtým. Je možné kempovanie so psom? Ako nájdem kempy, kde sú psy vítané? Ako cestovať so psom v karavane a kde bude spať v stane? 

Kemping je veľmi obľúbený – aj u majiteľov psov 

Možnosť prenocovať uprostred prírody, vychutnávať si čerstvý vzduch a pri tom cítiť pocit slobody. Je to niečo, čo si veľa majiteľov psov nechce nechať ujsť. Aj pre našich chlpatých priateľov sotva existuje niečo lepšie, ako byť celý deň vonku v našej spoločnosti a keď je na to chuť, ísť sa prebehnúť k blízkej pláži a cítiť tak piesok pod labkami. A tiež pánovia a paničky psov sa len sotva musia bez niečoho zaobísť.  

Časy, kedy kempovanie bolo len pre skautov a nadšencov prírody, sú dávno preč. Dobre udržiavané sanitárne zariadenia, malý supermarket, reštaurácie, ihriská a bazén, patria k štandardným vybaveniam pre mnohé európske kempy. Kto nechce spať v stane, môže si prenajať komfortný karavan alebo malé bungalovy (mobilné domy) na mieste.  

Tipy pre dovolenku v kempingu so psom 

Každý chce, aby bola dovolenka v kempe dovolenkou snov pre všetkých zúčastnených. Preto by ste mali pri jej plánovaní, príjazde do kempu a pobyte v ňom, zohľadniť niekoľko bodov. 

Jednoducho zbaliť stan do kufra a vydať sa na cestu smer Juh, sa so psom určite neodporúča. Mnoho psov si musí najprv na dlhé jazdy autom zvykať. Ak sa potom dostanete do cieľa úplne vyčerpaný z dlhého šoférovania a psa, môže sa stať, že zistíte, že v kempe kam ste dorazili, nie sú psy povolené. To sa stáva obzvlášť často počas hlavnej sezóny, pretože v letných mesiacoch júl a august, sú psy zakázané v mnohých kempoch. Našťastie niektorí prevádzkovatelia kempov postrehli, že je o kempovanie so psom zvýšený záujem a označujú svoju ponuku symbolom označujúcim, že psy sú vítané.  

Plánovanie cesty:  Na čo dávať pozor pri výbere kempingu 

V prvom rade by ste si mali byť vedomí toho, čo od kempu očakávate. Napríklad je rozdiel medzi kempingami, kde sú psy „vítané“ a kempingami, kde sú psy „povolené“. Kempingy, kde sú psy povolené zvyčajne okrem miesta pre karavan, či stan, neponúkajú nič pre štvornohých miláčikov. Naopak pri kempingoch so značkou „psy sú vítané“ mysleli majitelia pri zostavovaní svojej ponuky aj na štvornohých priateľov. Sáčky na psie exkrementy, krmivo pre psov dostupné v supermarkete priamo v kempe, misky s vodou pre psy pred sanitárnymi zariadeniami a reštauráciami, psie sprchy, oplotený výbeh pre psy, či psie ihrisko na vybláznenie sa – majiteľom kempingov napadne všeličo.  V niektorých kempingoch sú dokonca aj psie školy s parkúrom s trénerom. 

Čo je pre vás dôležité na dovolenke so psom? 

V kľude si premyslite, čo je pre vás na dovolenke dôležité. 

Stačí Vám byť vonku v prírode s Vaším karavanom alebo stanom a počítate s určitými „nepríjemnosťami“ ako sú chýbajúce koše na výkaly pre psy, či sprchy? V tom prípade Vám bude stačiť kemping v prírode, kde sú psy povolené.  

Alebo si na dovolenke želáte čo najviac pohodlia pre seba a svojho psa? Budete tráviť veľa času na mieste a nechcete si robiť veľa starostí? V tomto prípade sú kempingy, kde sú psy vítané, s príslušnými dodatočnými službami pre štvornohých priateľov, pravdepodobne tou lepšou voľbou. 

Kde môžete nájsť kempy so psom? 

Na začiatku každej dovolenky sa treba zamyslieť, čo viac preferujete. Hory alebo radšej pláž? Na slnečnom juhu Európy, na chladnom severe Škandinávie, alebo napríklad v blízkosti pláže pre psy na nemeckom pobreží severného alebo baltského mora? 

 • Tip 1: Pobrežie Severného a Baltského mora 

Túžite po dlhých, rovných piesočnatých plážach, kde sa môže Váš pes voľne vyblázniť? Na to sú vhodné kempy pri nemeckom, holandskom alebo dánskom pobreží. Nájdete tam mnoho kempov, kde sú psy vítané, ktoré majú priamy prístup na psie pláže a sú tiež napojené na dobre rozvinutú sieť cyklistických a turistických trás. 

Aj pokiaľ ide o čistotu, sú kempy a prírodné pláže, kde možno nájsť koše s vreckami na výkaly, veľmi pokrokové. Avšak, mali by ste sa vopred informovať nielen ohľadom kempingového miesta, ale aj plážach v blízkosti kempu.  Niektoré pláže pobrežia baltského a severného mora sú pre psy počas hlavnej letnej sezóny tabu alebo je nariadená povinnosť vodiť psa na vodítku.  Našťastie existuje veľa pláží pre psy pozdĺž pobrežia, kde sa Váš štvornohý priateľ môže vyblázniť.  

borderská kolia a jack russell teriér ležia v aute © Eva / stock.adobe.com
Vezmite svojich psov na ďalšie veľké dobrodružstvo.
 • Tip 2: Južná Európa – Taliansko, Francúzsko a Chorvátsko 

Chceli by ste mať na dovolenke čo najviac slnka, ako to len je možné, skočiť do teplej morskej vody a spoznať iné regióny? Potom nájdete aj mnoho kempov vhodných pre psy pri Jadranskom mori a na pobreží Stredozemného mora. Obzvlášť vhodné sú predovšetkým miesta v Benátkach v Taliansku. Tu nájdete všetko, čo nadchne psov a ich majiteľov: vlastné kempingové kurzy s parkúrom, lúky na výbeh, možnosť prechádzok, ako aj psích trénerov, opatrovanie psov alebo dokonca ambulantné kliniky pre psy, v prípade, že by Váš psí miláčik ochorel na dovolenke. Ale aj v Chorvátsku, najmä na Istrii, sa nájde veľa kempov vhodných pre psov. Rovnako ako na juhu Francúzska, napríklad na Francúzskej riviére alebo v regióne Languedoc-Roussillon, ktoré prispôsobili svoju ponuku špeciálne podľa želaní majiteľov psov. 

 • Tip 3: Hory a jazerá v alpskom regióne 

Ak dávate prednosť turistike pred odpočinkom na pláži mali by ste sa porozhliadať po Rakúsku, Južnom Tirolsku, Švajčiarsku alebo nemeckých Alpách. Tu sú nielen krásne horské vrcholy, útulné chaty, osviežujúce jazerá a horské pasienky, ale aj početné kempy s možnosťou pobytu so psom. Ak Váš pes miluje vodu, odporúča sa ubytovanie v blízkosti jazera, kde je povolené kúpanie psa. Pláže pre psy sú napríklad pri Bodamskom jazere, pri bavorskom Forggensee alebo pri rakúskych jazerách, ako sú Wolfgangsee, Achensee, Saissersee alebo Traunsee. 

Kempovanie so psom: Výber správneho kempu 

Po zvolení cieľovej oblasti sa odporúča začať s hľadaním vhodného kempu pre Vás a Vášho psa. Chápanie označenia „pes je povolený/vítaný” je, ako už bolo spomenuté, odlišné z miesta na miesto. Preto si pozorne prečítajte popis kempu na internete alebo v cestovnej príručke, a ak je to možné, pozrite si tiež recenzie iných návštevníkov. Samozrejme, každý majiteľ psa a každý pes je iný a predstavy o dokonalej dovolenke sú u každého iné.  Nasledujúci kontrolný zoznam je navrhnutý tak, aby vám pomohol zistiť, ktorý Kemp je tou najlepšou voľbou pre Vás:

Kemping so psom – kontrolný zoznam: 

 • Sú psy povolené v kempe alebo sú doslova vítané? 
 • Ponúka Kemping špeciálnu ponuku pre psy, ako sú psie kurzy, výbehové lúky, psie sprchy alebo psích trénerov? 
 • Je v okolí kempu dostatok možností výbehu pre Vášho psa? (Psie pláže, lesné cesty alebo veľké lúky) 
 • Sú miesta na kempovanie oddelené živým plotom tak, aby ste Vy a Váš pes mali trochu viac súkromia a nerušil ho prípadný pes Vášho suseda? 
 • Je v kempe nariadený pohyb psa na vodítku? (To je tiež prípad mnohých miest s možnosťou pobytu so psom.) 
 • Aké sú dodatočné náklady na prenocovanie so psom a sú tieto náklady v pomere k vybaveniu a ponuke miesta? 
 • Môžu psy spať len v karavane, či obytnom prívese alebo môžu prespať aj v stane? Aj tu robia niektoré kempy rozdiel.

Príchod autom 

Akonáhle perfektný kemp bol nájdený, naskytuje sa otázka, ako sa tam dostať. Jazda karavanom alebo s obytným prívesom je pre niektorých psov dosiaľ nepoznaný zážitok. Ak sa váš štvornohý priateľ doposiaľ viezol autom len k veterinárovi a ešte nikdy si nemusel „odsedieť“ dlhšiu jazdu v aute, mali by ste to včas pred odchodom natrénovať. Spôsob prepravy psa v aute by ste si mali tiež dobre premyslieť. Cíti sa Váš pes bezpečnejšie v prepravnom boxe, alebo by mal radšej výhľad z okna počas jazdy? V druhom prípade existujú špeciálne bezpečnostné pásy s postrojom, ktoré chránia Vášho psa a ostatných cestujúcich v prípade nehody. Pri výbere prepravného boxu je možnosť prenosného prepravného boxu (skôr pre menšie až stredne-veľké psy), alebo pevne zabudovaného boxu. 

Návod na cestu autom so psom:

 • Naplánujte si dosť prestávok na cestách 

Naplánujte si cestu autom čo najrozmanitejšie. Predstava sadnúť si do auta a odšoférovať 1 000 km dlhú jazdu čo najrýchlejšie, nie je pri cestovaní so psom na mieste. Tu skôr platí: “Cesta je cieľ!” Koniec koncov, krása kempovania spočíva aj v tom, že po ceste do Vášho cieľového kempu je mnoho kempov, kde si môžete odpočinúť a prenocovať. Neplánujte viac ako štyri až päť hodín jazdy za deň a robte pravidelné prestávky, počas ktorých sa váš pes môže pohybovať. 

 • Vezmite si so sebou dostatok pitnej vody 

Pri balení dokladov, fotoaparátu, príslušenstva na kempovanie a plážového vybavenia sa často zabúda na to najdôležitejšie: Voda! Vezmite so sebou misku na vodu pre psa, na ktorú je zvyknutý a dajte mu z nej pravidelne počas každej prestávky napiť. Počas jazdy autom pomôžu Vášmu psovi na uvoľnenie proti stresu žuvacie maškrty alebo hračky na žuvanie 

 • Dajte si pozor na priame slnečné žiarenie cez okno auta 

V aute alebo karavane môže zostať veľmi horúco. Chráňte svojho psa pred priamym slnečným žiarením, pretože aj počas dlhej cesty autom, napríklad v dopravných zápchach, hrozí úpal.  Príjemná teplota vzduchu, napríklad v dôsledku klimatizácie, nechráni vášho psa pred prehriatím. Chladný vzduch v aute nemôže vykompenzovať prudké slnečné žiarenie na hlavu psa.  

dva psy ležia v aute na kempingu © annaav / stock.adobe.com
Pri preprave psov v aute si treba dávať pozor na niekoľko vecí.
 • Ukončite jazdu autom niečím pozitívnym 

Aby sa Váš pes cítil v aute, či karavane dobre a zaľúbil si cestovanie, mali by ste ukončiť každú cestu niečím pozitívnym, napríklad peknou prechádzkou, maznaním alebo odmenou vo forme lahodnej maškrty. 

Kempovanie so psom: Pravidlá a tipy na mieste 

Konečne v cieli! Skúsení táborníci vedia, čo to znamená: Na mieste v kempe si nájdite správnu parkovaciu pozíciu, prípadne postavte stan, rozostavte kempingový stôl a stoličky, vysuňte markízu alebo plachtu na tienenie.

Než ale s tým začnete, mali by ste sa najprv postarať o Vášho psa. Vezmite ho na vodítko a preskúmajte prostredie a možnosti výbehu so psom. Ukážte mu, kde je jeho “miesto” počas najbližších niekoľkých dní dovolenky. 

Aby sa pes na mieste rýchlo zabýval a cítil sa dobre, odporúča sa priniesť z domu jeho obľúbenú deku alebo pelech na spanie. V karavane alebo obytnom prívese je priestor stiesnený. Ako vhodné miesto na spanie pre psa a uloženie jeho pelechu či deky, je napríklad pod stolom, na sedadle vodiča alebo na posteli. Život v kempe sa odohráva hlavne vonku pred karavanom alebo obytným prívesom. Preto by ste tam mali tiež nájsť pekné miestečko odpočinku pre Vášho psa.  

Kempovanie so psom: Ako sa vyhnúť stresu 

V kempingoch je počas hlavnej turistickej sezóny veľmi rušno. Deti sa naháňajú okolo stanov, psy kempujúcich susedov štekajú a vzduchom sa šíria vône rôznych jedál. Niektoré psy to môže stresovať a potrebujú sa preto niekam stiahnuť, kde majú kľud.  Ak sa Váš pes správa nepokojne alebo priveľa šteká, mali by ste ho zaniesť do vnútra karavanu alebo obytného prívesu.  Mnohým psom pomáha prenosná vizuálna bariéra, ktorá psa chráni pred rušnými vnemami z prostredia. 

Berte ohľad na Vašich susedov v kempe 

Nielen doma, ale aj na dovolenke, je branie ohľadu jeden na druhého nevyhnutnosťou harmonického spolunažívania. Koniec koncov, nielen vy, ale aj ostatní návštevníci kempu chcú stráviť peknú dovolenku.

Napríklad by ste nemali chodiť venčiť psa k najbližšiemu stromu, ale vybehnúť so psom mimo kempu, prípadne vyhľadať na to určený priestor. Samozrejme exkrementy po psovi je nutné ihneď odpratať.  

Ak ste vkempingu, kde sú psy vítaní, neznamená to automaticky, že Vaši susedia v kempe majú radi psov tak ako vy. Preto sa im možno nebude páčiť, ak bude Váš pes neustále za nimi pobehovať keď jedia a žobrať o jedlo. Majte teda svojho psa stále pod kontrolou a zavolajte ho hneď späť, ak je príliš ďaleko od Vášho kempingového miesta.

V mnohých kempoch platí pravidlo držania psa na vodítku. Tu sa odporúča vziať si dostatočne dlhé vodítko, ktoré môžete upevniť okolo stromu alebo niečoho pevného tak, aby Váš pes mal dostatok voľnosti pohybu. Tiež sa osvedčila kovová doska s háčikmi alebo očkami na vodítko, ktorú umiestnite pod pneumatiky Vášho karavanu. 

A teraz už len: relaxovať! 

Popri dodržiavaní pravidiel kempingu a ohľaduplnosti voči Vašim susedom, by ste nemali zabúdať na jednu vec: relaxovať! Ste na dovolenke, a to by ste mali využiť predovšetkým na uvoľnenie sa a užívať si trávenie času so svojím psom. Či už pre Vás uvoľnenie znamená vyjsť si na prechádzku, popozerať si pamiatky, ísť sa kúpať na pláž alebo tráviť čas v kempe, voľba je na Vás.

Je dôležité, aby ste sa odreagovali a nenechali sa vyviesť z rovnováhy malými „nešikovnosťami“ Vášho psa. Pes nie je stroj, ktorý funguje vždy tak, ako by sme si to želali. Avšak čím uvoľnenejšie sa správate na dovolenke Vy, tým rýchlejšie si zvykne aj Váš pes a budete si tak dovolenku v kempe užívať o to viac. 

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.

2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.

4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.