Cestovná nevoľnosť u psov

cestovanie so psom

Dokonca aj zviera môže trpieť „ako zviera“

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.

Ako u zvierat spoznáte cestovnú nevoľnosť?

Je Váš pes vyčerpaný, unavený a často zíva, alebo je nekľudný, silno sliní a dokonca zvracia? To sú klasické príznaky cestovnej nevoľnosti. Spúšťačom je jazda v automobile alebo strach z neznámych zvukov, ktoré dopravu sprevádzajú. Ale niekedy má aj zviera počas cesty tendenciu zvracať, keď sa práve prepchal svojim obľúbeným jedlom.  Prázdny žalúdok je preto pre jazdu prínosný pre ľudí aj zvieratá.

Môže si zviera zvyknúť na jazdu autom?

Šteňatá alebo aj starší psi si najlepšie zvyknú, keď sa s vozom pomaly zoznámia. Behom krátkej prvej jazdy je dôležité hladenie a ukľudňujúce slová. Po každej skúšobnej jazde by mal pes dostať odmenu. Pre psov to môže byť prechádzka alebo hra. Ďalšie jazdy sú vždy potom o niečo dlhšie. Pokiaľ budete mať dosť času na to, aby si Váš miláčik zvykol na vozidlo postupne a bez stresu, budete mať skoro nadšeného spolujazdca.

Čo urobiť, pokiaľ sa zviera stále necíti dobre?

Obzvlášť citliví jedinci potrebujú na začiatku „jazdného výcviku“ ľahký liek. Váš veterinár vám isto predpíše vhodný liek – existujú tiež homeopatické produkty. U homeopatík je dôležitý homeopatický typ zvieraťa. V závislosti na individuálnom type a správaniu sa môžete spýtať na: Apomorphinum muriaticum, Borax, Cocculus, Hyoscyamus, Nux Domica, Passiflora incarnata, Petroleum, Tabacum. Z rastlín sa odporúča hlavne zázvor, v lekárniach je k dispozícii v kapsulkách. Tieto látky majú výhodu, že nemajú žiadne anestetické vedľajšie účinky. Akonáhle si Váš miláčik zvykne na jazdu autom, môže ju obvykle absolvovať aj bez týchto malých pomocníkov.

Čo je treba vziať všeobecne na vedomie pri cestovaní autom?

Pokiaľ sa s Vaším psom vydáte na dlhšiu dovolenku, cesta by mala byť prerušovaná častými prestávkami na pitie a vyvenčenie. Tiež zaistite dobré vetranie a zabráňte akumulácii tepla vo voze.

Dúfame, že náš článok Vám bude užitočný!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.
2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.
9 min

Dovolenka so psom alebo bez neho?

Pláž, hory alebo kultúra? Keď príde obdobie dovoleniek, stojí väčšina majiteľov domácich miláčikov pred zásadným rozhodnutím – čo s milovaným štvornohým členom rodiny. Zobrať ho na dovolenku so sebou alebo ho radšej zveriť do starostlivosti opatrovateľov alebo personálu v psom hoteli? Predstavíme Vám niekoľko možností a ukážeme Vám, na čo si dať pri plánovaní pozor.