Preprava psa v aute

Zlatý retríver pes v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.

Preprava psa v aute: Zákon na Slovensku

Zákon o cestnej premávke (§ 51 – Preprava nákladu (3) hovorí, že pri preprave živých zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky. V prípade porušenia môže dôjsť k uloženiu peňažnej pokuty. Momentálne sú možné peňažné pokuty vo výške 60 až 100 eur.

Bez ohľadu na výšku peňažnej sumy by mali však byť možné zdravotné následky pre Vášho štvornohého miláčika v prípade nehody dostatočným dôvodom na to, aby ste svojho psa v aute riadne zaistili.

Pes v prepravke v aute © Marcella Miriello / stock.adobe.com

Ako môžem svojho psa bezpečne prepravovať v aute?

Pri preprave psa v aute ide o bezpečnosť zvieraťa a spolujazdcov. Aj malé zviera môže predstavovať ohrozenie života, ak je nezaistené. Aby k tomu nedošlo, existuje celý rad ochranných systémov. Majitelia zvierat by ich mali rozhodne využiť.

Prepravné boxy

Prepravné boxy pre psy sú v rôznych veľkostiach. Takto môžete v aute prepravovať aj veľkého psa. Dôležité je to, aby váš štvornohý miláčik mal dosť miesta na ležanie a sedenie. Okrem toho musí byť zabezpečená neobmedzená výmena vzduchu. Prepravné boxy pre psy sa líšia svojimi materiálmi. Na výber máte medzi kovom a plastom. Box sa dá v závislosti od veľkosti umiestniť v batožinovom priestore alebo v priestore na nohy za predným sedadlom. V batožinovom priestore má byť prepravný box čo najbližšie k zadnej lavici. Najlepšie urobíte, ak ho do nákladného priestoru umiestnite priečne. Box sa nemá kĺzať po zatvorenom batožinovom priestore. Pri veľkých modeloch je dôležité, aby ste box dodatočne zaistili oddeľovacou mriežkou alebo popruhmi. Prepravný box potom silný náraz nevyhodí dopredu. Hlavne pri starších vozidlách nie je zadná lavica dostatočne stabilná na to, aby odpružila veľký box.

Dva psy v prepravnom boxe v aute © Dogs / stock.adobe.com

Autosedačka pre psa

Ďalšou možnosťou je autosedačka pre psa. Ide o stabilnú možnosť sedenia pre psa. V závislosti od modelu sa dá v aute namontovať na zadné sedadlo alebo sedadlo spolujazdca. V autosedačke môžete prepravovať stredne veľkého alebo malého psa. Uchytenie sa vykonáva pomocou systému popruhov alebo držiaka Isofix. Vnútri autosedačky musíte svojho miláčika ešte zaistiť pomocou vhodného uviazania okolo tela a popruhu. Krátky povraz treba nastaviť tak, aby pes nemohol vyskočiť von zo sedačky. Autosedačka sa postará o to, že váš miláčik pri nehode nevyletí cez celé auto. Sedačka môže v závislosti od modelu poslúžiť aj ako spacák alebo košík na nosenie.

Preprava psa v aute: Bezpečnostné pásy

Pomocou špeciálneho bezpečnostného pásu môžete svojho štvornohého miláčika bezpečne umiestniť na zadné sedadlo. Potrebujete na to špeciálny bezpečnostný hrudný postroj, ktorý prešiel bezpečnostnou skúškou. Mal by mať aj robustné kovové spojovacie prvky. Hrudný postroj nesmie byť príliš voľný, ale ani príliš tesný. Bežné postroje nie sú vhodné, pretože pri náraze sa väčšinou pretrhnú. Remienky okolo krku nie sú takisto vôbec vhodné, lebo môžu spôsobiť ťažké zranenia v oblasti hrdla. Bezpečnostný pás môžete spravidla jednoducho zastrčiť do existujúceho systému pásov. Pes tak navyše bude mať relatívne veľa priestoru na hranie. Ak zadnú časť auta používate iba zriedka, zviera môžete chrániť pomocou špeciálneho stropu. Ten sa zavesí na hlavové opierky. Počas dopravy vášho psa v aute chráni strop zviera pred vyhodením dopredu.

Siete a mreže

V prípade kombi alebo dodávky je psa najlepšie odložiť do batožinového priestoru. Doprava psa v kufri je však povolená len s príslušnou poistkou. Jednou z možností je namontovanie oddeľovacích sietí alebo mreží. Pes je tak oddelený od priestoru so spolujazdcami pomocou mreží, resp. siete. Tieto systémy viete pevne ukotviť vo vozidle. Zvieraťu umožníte čo najväčšiu slobodu pohybu. Okrem toho zároveň zaistíte priestor pre spolujazdcov. Pre lepšiu ochranu psa treba mriežku, resp. sieť podľa možností trocha vypolstrovať, pretože inak môže pri nehode a nevyhnutnom náraze dôjsť k zbytočným zraneniam. Na každú požiadavku existuje vhodný systém, s ktorým viete bez väčších nákladoch ochrániť seba, svojich spolucestujúcich a v neposlednom rade aj svojho najlepšieho priateľa pred škodami, ktorým je možné predísť.

Nechajte psa zvyknúť si na prepravný box alebo iný prostriedok

  • Svojho štvornohého priateľa môžete nechať zvyknúť si na dopravný box alebo autosedačku najlepšie už doma v byte tak, že mu ho ponúknete ako pohodlné miesto na spanie.
  • So svojím psom a jemu neznámym príslušenstvom najprv robte krátke jazdy, aby si naň pomaly zvykol.
  • Majte poruke vždy nejaké dobroty a so svojím miláčikom počas jazdy hovorte.
  • Obľúbená hračka alebo plyšové zvieratko dodá vášmu miláčikovi počas jazdy takisto pocit dôvery.
  • Ak svojho psa umiestníte na zadnú lavicu a použijete bezpečnostný pás, na začiatku by vedľa neho mal niekto sedieť. Môže tak kontrolovať, či sú pás a popruh správne nastavené.
Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.

2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.

4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.