Plavba loďou so psom

pes u moře

So psom na šírom mori

Vlakom, autom alebo loďou: Stále viac majiteľov cestuje na dovolenku spoločne so svojim štvornohým miláčikom. Ale aj malý nedeľný výlet sa môže konať „na vode“. Od veslíc cez malé trajekty až po okružné plavby – existuje mnoho situácií, keď psy môžu zaštekať „Ahoj“! Prinášame Vám tipy, ako si užiť plavbu loďou s Vaším miláčikom.

Včasný „námornický“ výcvik Vašeho psa

Predtým ako si naplánujete krátku alebo dlhšiu plavbu so svojim psom, podniknite niekoľko malých výletov “na vode”. Na malom výlete na miestnom jazere, neďalekej rieke alebo plavbe na trajekte sledujte, ako sa Váš pes cíti a ako reaguje. Zdravie väčšinou nepredstavuje žiadny problém, ale veľmi malé percento psov môže dostať  – ako niektorí ľudia – morskú chorobu. Čím menšia je loď, tým ťažšie to bude pre takéhoto psa. Týchto psov by ste mali výletu loďou ušetriť. V miernejších prípadoch môže v krátkodobom horizonte pomôcť redukcia potravy.

Precvičujte tiež chôdzu po rôznych schodoch – pre niektorých psov sú lodné schodíky naozajstným orieškom, pretože je možno vidieť dole. Pre nácvik môžete využívať aj rôzne móla, aby si pes zvykol na hojdací terén.

Plnou parou vpred!

Krátke prevozy nebývajú problémom, ak pes musí zostať v aute, čo je prípad mnohých lodných spoločností. Ak je plavba dlhšia ako šesť hodín, mali by ste sa najprv dôkladne informovať, či existujú iné možnosti. Ak si vezmete svojho miláčika so sebou na palubu, väčšinou tam má vyhradené miesto, ktoré býva obvykle veľmi špinavé a nie každý pes bude takéto miesto akceptovať. Výhodou je, ak pes poslúcha na povel. Vybavte sa dostatočným množstvom papierových utierok a sáčkov na exkrementy pre prípad malej nehody.

Plavba loďou so psom

Parťák na hausbóte

Chcete stráviť dovolenku so svojim psom na hausbóte. Len do toho! Psy sú obvykle radi, že sa môžu zúčastniť takého pohodlného spôsobu cestovania, obzvášť ak majú príležitosť si zaplávať. Samozrejme by ste mali svojmu štvornohému spolucestujúcemu dopriať pravidelné prechádzky na súši, aby mohol vykonať svoju potrebu. Odporúčame nacvičiť močenie na určenom mieste na hausbóte, pretože pes bude pred cestou a počas nej síce menej jesť, ale bude veľa piť.

Niektoré psy veľmi radi sprevádzajú svojich pánov na výletoch na vesliciach alebo plachetniciach. Hojdanie lode môže psa síce zo začiatku iritovať, ale veľmi rýchlo si zvykne a dobrodružstvo na vlnách si naplno užije. Na takéto výlety by ste mali psa vybaviť záchrannou vestou. Okrem toho by mal pes vedieť dobre plávať a dobre reagovať na zavolanie – dôkladne všetko vopred precvičujte. Je samozrejme dôležité naučiť psa, že musí celú dobu zostať na lodi a nie sa občas vydať na lov kačiek. Výlet by mal byť maximálne jednodenný, potom je čas opäť na výlet na súši!

Na šírom mori: Plavba na výletnej lodi

V súčasnej dobe stále viac lodných spoločností ponúka plavby, kde sú domáci miláčikovia vítaní. Vopred sa dôkladne informujte o všetkých podmienkach a prísnych hygienických normách na výletnej lodi. Chlpatí spolucestujúci majú väčšinou zákaz vstupu do reštaurácie a mnohých ďalších miest na lodi. Plavbu odporúčame rezervovať včas, pretože počet kabín pre majiteľov psov býva obmedzený. Výnimkou sú vodiace psy, pre ktorých platia na všetkých výletných lodiach zvláštne pravidlá. Okrem toho včas overte, či Váš štvornohý spolucestujúci splňuje všetky požiadavky na cestovanie na výletnej lodi. Zvyčajne potrebuje mikročip, očkovanie proti besnote, pas EU pre zvieratá v záujmovom chove, odčervenie a ošetrenie proti kliešťom.

Je dôležité nielen dodržať všetky formality, ale tiež kriticky posúdiť, či je povaha psa vhodná pre takúto cestu. Pes by mal vedieť prejsť po rampe, stretávať sa s inými ľuďmi či psami v úzkych uličkách, mal by byť dobre vychovaný a pohodový. Na lodi je povinné mať psa na vodítku. Okrem toho, nie všetky lodné spoločnosti umožňujú psom zostať v lodnej kabíne – na niektorých lodiach sú psy umiestnené v oddelenom priestore alebo v boxoch na palube. Dobre si preto rozmyslite, či chcete, aby Váš miláčik toto podstúpil. Výlety na pobrežiach využite k preskúmaniu okolia so svojim štvornohým spoločníkom, ale uvedomte si, že na súši môžu platiť iné karanténne podmienky. V mnohých prípadoch môže byť najlepším riešením nechať svojho miláčika doma v dobrých rukách u rodinných príslušníkov alebo priateľov.

Prajeme Vám aj Vašemu psovi zábavné a pohodové plavby v akýchkoľvek vodách!

Naše najobľúbenejšie články
4 min

Cestovanie so psom vo vlaku

Či už v každodennom živote, alebo na dovolenke. Cestovanie vlakom je pohodlný spôsob, ako sa dostať z bodu A do bodu B. Aby bolo cestovanie vlakom príjemné, je rozhodujúci odchod podľa cestovného poriadku, ako aj uvoľnený štvornohý priateľ. Tu je niekoľko tipov na pohodlné cestovanie so psom vo vlaku.
2 min

Cestovná nevoľnosť u psov

Aj v dnešnej dobe je niektorým ľuďom zle v moderných dopravných prostriedkoch, ako je auto, autobus, loď alebo lietadlo. Zdá sa, že ich telo znáša len cestovanie koňom, na bicykli alebo po vlastných. To sa týka aj našich štvornohých priateľov.
4 min

Preprava psa v aute

Preprava psa v aute? Za posledné roky sa toho urobilo veľa pre bezpečnosť cestujúcich, či už je to človek alebo domáce zviera. Medzi najznámejšie opatrenia patria predné a bočné airbagy. Na čo najväčšie zamedzenie škôd musí byť v aute pes aj človek zaistený. Nižšie sa dozviete, ako môžete psa bezpečne dopravovať v aute.