Dizajnérske psy: trend na štyroch labkách

kríženec Malťana a Shih-tzu.

Príkladom dizajnérskeho psa je tento kríženec Malťana a Shih-tzu.

Dizajnová sedačka? Určite, to nie je žiaden problém – kus nábytku, ktorému dizajnér venoval dostatočné množstvo času a úsilia, aby vynikol jeho neobvyklý vzhľad. Čo sú to však dizajnérske psy? V našom článku sa dozviete, v čom spočíva ich tajomstvo.

Sú dizajnérske psy plánované hybridné psy?

Dizajnérsky pes je hybridný pes, teda kríženec dvoch čistokrvných rodičov. Prívlastok „dizajn“ vychádza zo skutočnosti, že chovatelia dizajnérskych psov majú v úmysle spojiť tie najlepšie vlastnosti dvoch existujúcich plemien psov.

Mnoho chovateľov tvrdí, že tento chov prospieva zdravotnému stavu psov a vedie k obzvlášť harmonickým krížencom – dizajnérskym psom. Každý, kto si pomyslí na povestné „prasa s kožušinou, ktoré znášajúce vajcia a dávajúce mlieko“, sa veľmi priblíži tejto predstave o dokonalosti. 

Mnohé dizajnérske psy by mali údajne byť mimoriadne zdravé, mali by málo plznúť, neloviť, málo štekať a vyžadovať málo pohybu. Dizajn, ktorý sa zdá byť prispôsobený každodennému životu mnohých milovníkov psov. Najznámejším príkladom dizajnérskeho psa je labradoodle. Populárne sú ale aj krížence maltézskeho psíka so Shih Tzu, kokeršpaniela a pudla alebo malého bradáča a pudla.

Sú dizajnérske psy zdravšie ako čistokrvné psy?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať áno alebo nie. Na jednej strane sa u týchto psov uplatňuje účinok heterózy, čo je, zjednodušene povedané, veľké plus pre zdravie zvieraťa, ak sú gény, ktoré sa spájajú, čo najrôznejšie.

Často na chov dizajnérskych psov používajú psy, ktoré neboli testované na choroby typické pre dané plemeno. To následne zvyšuje riziko, že na svojich potomkov prenesú choroby ako dysplázia bedrového kĺbu alebo problémy s očami.

K tomu sa pridávajú nepredvídateľné zdravotné obmedzenia vyplývajúce z kombinácie oboch zúčastnených rás. Dva rôzne typy srsti – napríklad chlpy sibírskeho huskyho v kombinácii s kučerami pudla – čo môže viesť k citlivej pokožke alebo kožným chorobám. Rôzne typy zubov, ako napríklad úzke ústa dobermana v kombinácii so širokými zubami staforda, môžu mať za následok vychýlenie zubov. 

Vždy platí: Najlepšou prevenciou zdravia je zodpovedný chovateľ. Berie do úvahy zdravie rodičovských zvierat, ich vyšetrenia a profylaxiu pri šteňatách.

Dobrý zdroj peňazí pre pseudochovateľov?

U mnohých chovateľov dizajnérskych psov je zrejmé, že nepatria do renomovaného združenia ani nevykonávajú zdravotné kontroly. Hovoria, že „sme iba hobby chovatelia,“ alebo: „tieto rodinné psy to všetko nepotrebujú.“ 

Nízka ponuka – vysoká cena: dizajnérske psy však u chovateľov stoja zvyčajne toľko ako čistokrvné psy. Niektorí chovatelia dizajnérskych psov si účtujú dokonca ešte viac, pretože kríženie je v súčasnosti populárne. Dopyt reguluje ponuku. 

Spĺňajú rodičovské zvieratá štandard plemena, majú jeho typické vlastnosti a prešli by povahovým testom? Odpovede na tieto otázky sú často neisté, pretože neexistujú žiadne požiadavky ani testy vhodnosti pre chov (šľachtenie). Ale samozrejme existujú aj výnimky medzi dizajnérskymi chovateľmi psov, ktorí pozitívne vyčnievajú z davu. 

Labradoodle leží v tráve © Fabian / stock.adobe.com
Labradoodle sa považuje za pôvodného dizajnérskeho psa.

Labradoodle: Pôvod dizajnérskeho psa

Poďme sa bližšie pozrieť na psa, ktorý predstavuje rozmach dizajnérskych psov tak, ako nikto iný: Labradoodle. 

Wally Conron je považovaný za vynálezcu labradoodla, dnes však toto kríženie ľutuje. Asi pred 30 rokmi chcel Conron spojiť nepĺznucu srsť šikovného pudla s labradorom, typickým vodiacim psom. Jeho cieľ: hypoalergénny asistenčný pes, ktorý by mal kombinovať pozitívne vlastnosti oboch plemien. Jeho úspech však na seba nechal trochu čakať. 

Až s menom „labradoodle“ začal tento hybridný pes pomaly dobýval psí svet. Nie vždy však spĺňal požiadavky na dizajn: existujú napríklad labradoodly, ktoré nadmerne plznú. Z pôvodnej myšlienky sa vyvinulo množstvo „doodle“ a ďalších „dizajnových“ krížencov. 

Dnes sa Conron prirovnáva k tvorcovi Frankensteina. Podľa Conrona vzniklo z labradoodla mnoho ďalších hybridných psov, predovšetkým za účelom zisku. Zdravie zvierat tak ustúpilo do pozadia. 

Sú zavedené plemená taktiež dizajnérske psy?

Každé plemeno psa vychádza z daného štandardu. Snahy seriózneho chovateľa psov sú založené na tomto štandarde, akomsi dizajne. To všetko však závisí na vývoji príslušného plemena a jeho úlohách – od poľovníckych psov, ako je nemecký drôtosrstý stavač, až po spoločenské psy, ako sú plemená bišóna. 

Dizajnérske psy nemajú žiadny štandard, pretože sa môžu veľmi líšiť. Goldendoodly môžu mať kučeravú alebo hladkú srsť, veľkosť miniatúrneho pudla alebo kráľovského pudla. Pri druhej generácii (F2), t.j. pri krížení dizajnérskeho psa s iným dizajnérskym psom, je vzhľad potomka rôzne namiešaný. 

Až po mnohých generáciách s podobnými vlastnosťami by sme mohli hovoriť o skutočnom dizajne, a nie o náhode. V zriedkavých prípadoch sa z ambicióznych milovníkov psov vyvinú dizajnérske psy do plemien, ktoré už viac nie sú dizajnérskymi psami.  

Stúpenci myšlienky labradoodle sa snažia dosiahnuť, aby bolo toto plemeno uznané ako austrálsky Labradoodle. K tomuto plemenu psa sa medzičasom začlenili aj ďalšie plemená, ako napríklad kučeravý retriever.

Kde si môžem kúpiť dizajnérskeho psa?

Je ťažké nájsť renomovaných chovateľov, pretože dizajnérske psy nie sú uznávané veľkými zastrešujúcimi organizáciami pre chov psov, ako je napríklad Slovenská kynologická jednota (SKJ) na Slovensku. Ak si chcete kúpiť dizajnérskeho psa napriek množstvu dostupných plemien psov, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim parametrom:

Rodičovské zvieratá majú rodokmeň.
Rodičovské zvieratá boli testované na choroby typické pre dané plemeno. 
Šteňatá je možné oddeliť najskôr po dovŕšení deviatich týždňov.
Šteňatá sú po pôrode niekoľkokrát očkované a odčervené.
Chovatelia kladú dôraz na socializáciu a výraz.
Šteňatá vyrastajú v domácnosti chovateľa.
Máte možnosť oboznámiť sa aj s rodičovskými zvieratami – pôsobia zdravo a uvoľnene.

Majte sa na pozore, v prípade ak si chovateľ účtuje vyššiu cenu, než je cena za psa u chovateľa psov s rodokmeňom. Mali by ste byť skeptickí aj v prípade, ak je chovateľ ochotný jednať o cene či prípadných zľavách.

Alternatívy k dizajnérskym psom

Zamilovali ste sa do jedného z početných plemien dizajnérskych psov, ale nemôžete nájsť dôveryhodného chovateľa? Predtým než pristúpite na kompromisy, zvážte aj tieto dve možnosti:

Psy z útulkov

V Európe žijú státisíce psov, ktorí hľadajú nový domov. Patria sem aj niektoré čistokrvné zvieratá, ale predovšetkým veľa originálnych krížencov, na ktoré by si netrúfol ani jeden „psí dizajnér“.

U niektorých krížencov sa dajú ľahko identifikovať príslušné rasy, iné vyúsťujú do harmonického mixu. Malý, veľký, kučeravý, fľakatý – každý si môže pri troche trpezlivosti nájsť svojho vysnívaného psa v útulku pre zvieratá.

Možno sa vám okolo nohy ovinie štvornohý kamarát, ktorý bude presvedčivý svojim charakterom, ale bude vyzerať inak, ako ste si predstavovali. Šteňatá a malé psy do desať kilogramov sa v mnohých útulkoch pre zvieratá vyskytujú menej často. Môžete sa pozrieť aj na webové stránky organizácií na ochranu zvierat, ktoré hľadajú domov aj psom zo zahraničia.

Nájdite svojho psa medzi stovkami plemien

Existujúce plemená psov ponúkajú taktiež veľkú rozmanitosť. Za to vďačíme oddaným chovateľom, ktorým záleží na zdravých a silných potomkoch. Prezrite si preto poriadne ponuku psích plemien. Určite sa nájdu aj také, o ktorých ste vôbec nepočuli. 

Napríklad írsky vodný španiel – pes na vodné práce, ktorý nepĺzne, alebo sympatický bolonský psík. Položte si otázku: čo má Maltipoo, čo maltézsky alebo havanský psík nemajú? Ale aj pudel, ktorý je súčasťou toľkých dizajnérskych plemien psov, môže byť tiež skvelou alternatívou. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.