Pudel

pudlíci

„Takže to bolo jadro Pudla!” V slávnej dráme Faust od Johann Wolfgang Goethe sa Mephisto objavuje v podobe pudla. Ale aké je toto tradičné plemeno? Jedna vec je istá, pudel je omnoho viac ako štýlové módne šteňa.  To je dôvod, prečo pudlovi venujeme viac času.

Rysy

Fanúšikovia radi nazývajú pudle najinteligentnejším psím plemenom na svete. Nie bez dôvodu, pretože pudlíci sú skutočne známi svojou výnimočnou schopnosťou učenia a drezúry. Dobre známy pudel Munito II, ktorý v 19. storočí účinkoval v cirkuse, vedel dokonca počítať. Vo väčšine prípadov sa pudlíci učia extrémne rýchlo a majú vynikajúcu pamäť. Napríklad inteligentný pes si môže pamätať presne mená svojich hračiek, a keď dostane povel, prinesie požadovanú vec.

Vďaka svojej schopnosti učiť sa v spojení s ich extrémnou vernosťou a na človeka orientovanom charaktere môžu byť pudle využívané rôznymi spôsobmi. Či už ako záchranár, ochranársky pes, terapeutický pes alebo jednoducho ako rodinný pes, pudlíci vypadajú dobre všade. Sú považované za veľmi adaptabilné a dajú sa ľahko kdekoľvek použiť. Sú veľmi otvorení a priateľskí k ľuďom. Ich veľká citlivosť, kľudná povaha a skutočnosť, že im nevadia dotyky cudzích ľudí, ich predurčuje na terapeutického psa. Niet divu, že pudel je populárny ako rodinný pes. V spolužití so svojimi ľuďmi, pudel ukazuje veľmi milú, živú a hravú povahu. Rád sa hraje s loptičkou a miluje aportovanie. Hoci je oddaný svojim blízkym telom aj dušou, pudel zostáva stále osobnosťou, ktorá je stredobodom pozornosti. Nikdy však nevidí ľudí okolo seba ako konkurenciu, ale skôr ako vítané publikum. Agresívne správanie alebo dokonca kusanie nie je priateľskému pudlovi vlastné. Rovnako tak nemá problém pri spolužití s ostatnými psami. Avšak ako plemeno, ktoré miluje človeka, je lepšie ho chovať ako jediného psa. Vzhľadom k jeho ochote učiť sa, čo prejavuje už ako šteňa, je pudlík veľmi vycvičený. Takže nielen jeho spoločenská povaha, ale tiež jeho “dobré správanie“ z neho robia veľmi príjemného spoločníka v každej situácii.

Vzhľad

Pudlíci iste patria medzi najviac elegantné a hrdé spoločenské plemená.

Harmonické proporcie, tanečná chodza a v neposlednom rade tiež vlnitá alebo kučeravá srsť, ktorá môže mať veľmi osobité zostrihy, dáva pudlovi takmer majestátny dojem. Srsť pudla je jemná, vlnitá a hustá. Nepodlieha žiadnemu plznutiu a neustále rastie. Preto pudle potrebujú pravidelné strihanie. Sú dané nejaké klasické zostrihy, ale dnes skôr záleží hlavne na vkuse majiteľa. Pudlíci sú jedným z dlhosrstých a chlpatých plemien. V Tretej ríši bol, ale neostrihaný pudel považovaný za „ne-nemeckého“ a neobdržal od ministerstva ani papiere. Relikt z tohto obdobia je, že neostrihané pudle stále nemôžu očakávať žiadny titul na výstavách.

Farba srsti pudla je rovnako rozmanitá ako varianty strihu: najrôznejšie farby, ktoré sú marné vo väčšine ostatných plemien psov. Spektrum sa pohybuje od čiernej po striebornú, šedú a bielu až po hnedú, svetlú a marhuľovú. Všetky farby musia byť čo najprostejšie. Viečka, nosná huba, pery, nohy a miešok majú byť dobre pigmentované.

Takzvaný “pudel s kučeravou srsťou” dáva pudlovi jeho typický vzhľad. V dnešnej dobe vzácny “pudel so šnúrkovou srsťou” má chlpy ako dlhé struny, ktoré by mali mať dĺžku najmenej 20 cm.

Podľa veľkosti pudla delíme na štyri rôzne typy:

  • Veľký pudel (Kráľovský pudel): výška v kohútiku 45-60 cm
  • Stredný pudel: výška v kohútiku 35-45 cm
  • Trpasličí pudel: výška v kohútiku 28-35 cm
  • Toy pudel: výška v kohútiku do 28 cm

Aj cez rozdiely v rozmeroch majú všetky štyri pudle rovnaký vzhľad. Rovná hlava a mierne šikmé oči dávajú pudlovi sebavedomý a elegantný výraz. Typický je skôr krátky chrbát v porovnaní s pomerne dlhými nohami. Chvost je nastavený vysoko a pohybuje sa šikmo vzpriamene. Zadné končatiny sú veľmi svalnaté a často boli v minulosti ostrihané, aby umožnili pudlovi optimálny pohyb, keď sa pôvodne využíval ako vodný pes. Strih pudla bol v priebehu rokov viac a viac rafinovaný a líšil sa podľa psích salónov. Dokonca aj dnes sa na väčšine výstav uprednostňuje ostrihaný pudel, niekedy aj v pomerne neobyčajných variantách. Ako s rodinným psom sa dnes môžete stretnúť s pudlom, ktorý nie je strihaný.

História

Dodnes nie je presný pôvod pudla dostatočne objasnený. Pravdepodobne podobní psi existovali už v staroveku, v Rímskej ríši a v starovekej Perzii. V stredoveku sa v Maďarsku a Rusku, rovnako ako vo Francúzsku a Nemecku, vyskytovali kučeraví psi. Spor o zem pôvodu pudla skončil až v 30. rokoch, keď FCI uviedla pudla ako samostatné plemeno psa a pudel bol zapísaný pod štandardným číslom 172 v najväčšej kynologicky zastrešujúcej organizácii. Ako zem pôvodu bolo dohodnuté Francúzsko.

Francúzsky názov plemena „Caniche” je úzko spojený s bývalým použitím pudla. Meno pochádza etymologicky z francúzskeho slova „cane”, ktorí znamená kačaciu samicu. Napríklad v 14. storočí sa pudlíci používali hlavne ako lovci. Tradície a rady obrazov z renesancie dokazujú, že zvedaví pudlíci sa špecializovali predovšetkým na lov vodných vtákov (hlavne kačky). To je tiež záver nemeckého názvu “pudl”, ktorý pochádzal zo staronemeckého “puddlingu”, čo znamená “striekajúci sa vo vode”.

V tej dobe bol pudlík len stredne veľký, čo je dnes veľkosť malého pudla.

S chovom inteligentného a verného plemena sa začalo okolo začiatku 20. storočia. Kvôli ich výraznej inteligencii a ochote sa učiť boli často používané v cirkusoch, kde predvádzali svoje triky pred publikom. V priebehu cielených šľachtiteľských snáh nakoniec vzišli veľkí, malí a miniatúrni pudlící, ktorí vzhľadom k svojej rozmanitosti vo vzhľade a ich povahe získali veľkú obľubu. Pôvodné lovecké psy sa tak stali stále viac spoločenskými psami. Po skončení druhej svetovej vojny pudlíci dosiahli svojho vrcholu ako rodinné psy. V päťdesiatich a šesťdesiatich rokoch dokonca predbehli aj populárneho nemeckého ovčiaka. Každý, kto niečo choval, mal pudla. Slávni ľudia ako Maria Callas, Grace Kelly, Sir Winston Churchill, Thomas Mann a John Steinbeck vlastnili hrdé a elegantné plemeno.

Chov a zdravie

Zatiaľ, čo pudel bol v priebehu chovu odchovaný v rôznych veľkostiach a farbách, povaha tohto populárneho plemena by mala byť vo všetkých variantách charakterizovaná hlavne učením, lojalitou a inteligenciou. Ako rodinný pes, jeho lovecké zručnosti už neboli žiadané, takže pudel nemá prakticky žiadny lovecký pud. Len radosť z aportu, s ktorou vyťahoval mnohé kačky z vody, stále spojuje moderného pudla so svojimi predkami. Naviac v dnešnom chove je kladený dôraz na zdravie a dlhovekosť. Pudel má však aj radu chorobných chorôb špecifických pre plemeno, čo prispelo k tomu, že niektorí chovatelia začali pri chove vyberať robustnejšie jedince. Medzi bežné dedičné ochorenia patria očné problémy, ako je progresívna retinálna atrofia (PRA) a katarakt, z ktorých obidve môžu viesť až k oslepnutiu. Rovnako ako pri iných plemenách sa u nich môže objaviť dysplázia bedrového kĺbu (DKK), ktorá je obzvlášť častá pri veľkých psoch a patelárna dislokácia.

Našťastie v posledných rokoch došlo ku zníženiu rizika výskytu uvedených dedičných chorôb zodpovednejším výberom chovu. Je oveľa dôležitejšie kúpiť si pudla od uznávaného chovateľa. Ak by ste mali záujem o šteňa, mali by ste sa kompletne informovať o výbere chovateľa, podmienkach chovu a zdravotných prehliadkach, ktoré chovateľ vykonáva so svojimi zvieratami. Renomovaní chovatelia sa správajú podľa špecifikácií FCI a sú zvyčajne členovia združenia. V svojom chove majú nielen zdravé šteňatá, ale tiež rodičov. Nakoniec zdraví rodičia porodia zdravé šteňatá. Môže sa tak vyhnúť výskytu dedičných ochorení. Ďalším prejavom kvalitného chovu je cena šteňaťa, ktorá by mala byť zvyčajne v rozmedzí 800-1000 EUR v závislosti na veľkosti pudla. Nepúšťajte sa do neoverených obchodov, nie zriedka platíte za tieto úspory zdravím svojho pudla. So zdravými pudlami, náklady na návštevy veterinára obvykle zostávajú v zvládnuteľných medziach.

Krmivo

Samozrejme, k zdraviu pudla tiež prispieva vhodné a vysoko kvalitné krmivo. Čo Váš pudel potrebuje presne, závisí na niekoľkých faktoroch. Vek, váha, aktivita a zdravie by mali hrať rolu pri výbere správneho krmiva. Môžte využiť granule, vlhké krmivo alebo čerstvé jedlo. Pri kŕmení granulami by ste mali mať na pamäti, že na rozdiel od vlhkého krmiva alebo čerstých potravinách, často poskytuje veľké množstvo sacharidov a často aj malé množstvo granul pokrýva dennú potrebu energie.

Dobré krmivo pre psov poznáte podľa vyváženého zloženia živín. Hlavným pravidlom je, že krmivo by sa malo skládať z 80 percent mäsa a 20 percent zeleniny a obilnín. Bielkoviny z mäsa a drobkov, rovnako ako vitamíny a minerály zo zeleniny, obilnín a ryže sú ideálne pre Vašeho psa. Či už sa rozhodnete pre granule, mokré krmivo, čerstvé alebo surové potraviny (BARF), vyberte to, čo sa Vám v každodennom živote osvedčí najviac. Konieckoncov pri vybranej strave by ste mali chvíľu vydržať. Časté zmeny v miske netoleruje mnoho psov dobre. Pokiaľ chcete prejsť na iné krmivo, mali by ste postupovať krok za krokom. Takže Váš pudel si môže pomaly zvyknúť na nové jedlo a užiť si ho bez žalúdočných problémov.

Starostlivosť

Samozrejme, dobrý chov pudla vyžaduje tiež dobrú starostlivosť. Srsť musí byť kefovaná niekoľkokrát týždenne, aby sa zabránilo jej pĺznutiu. Pudlíci vyžadujú pravidelný zostrih strihacím strojom. Ako bude výrazný, závisí len na Vás. Zatiaľ čo strih mal v minulosti prevažne funkčné dôvody, pretože chránil pľúce a srdce pred chladom vody a súčasne poskytoval maximálny pohyb, dnešní rodinní a výstavní psi sú strihaní predovšetkým z estetických dôvodov. K prevencii alebo včasnému zisťovaniu ochorenia by mali byť dôkladne a pravidelne.

Chov a výcvik

Výcvik pudla sa vo väčšine prípadov javí ako veľmi jednoduchý. Ich ochota učiť sa a ich orientácia na ľudí z nich robí populárne a ľahko vycvičené rodinné psy, ktoré sú vhodné aj pre začiatočníkov. Vzhľadom k tomu, že pudlíci sú už extrémne schopní aj v šteňacom veku a rýchlo si uvedomujú správanie svojich vzorov, mali by ste venovať pozornosť rannej praxi najdôležitejších príkazov. Pri všetkých psoch, dokonca aj ľahko vychovateľných, je nevyhnutná dôsledná výchova k harmonickému spolužitiu ľudí a psov. Zanedbané alebo znudené pudle často používajú svoju inteligenciu k tomu, aby rozvíjali vlastné správanie, ktoré nemusí byť v záujme ich majiteľov.

Pudlíci, na druhej strane, ktorí sú úzko zapojení do rodinného života a je im venovaná veľká pozornosť, sú extrémne verní, poslušní a milí psíci. Pudlíci sú veľmi prispôsobiví a pociťujú komfort aj v mestských domoch. Je však dôležité, aby inteligentné a športové plemeno bolo fyzicky aj psychicky zaneprázdnené. S Vašim pudlom by ste preto mali naplánovať mnoho nových, zaujímavých a rozmanitých činností. V tejto súvislosti sa osvedčil hlavne psí šport. Pri agility, poslušnosti, Dog dancing alebo Mobyclass si užijete veľa zábavy a vzájomne sa zblížite.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.