Pomeranian

Pomeranian

Malý, ale silný

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.

Vzhľad: Mušia váha s veľkým množstvom srsti

Česť svojmu menu: Pomeranian vyzerá so svojou výškou v kohútiku 18 až 22 cm naozaj ako špic v miniatúrnej podobe. Váži pritom max. 3,5 kg a je tak ľahší než väčšina mačiek. Zdanie väčšej veľkosti mu dodáva hustá, dlhá srsť s hustou podsadou. Môže mať biele, pieskové alebo zmiešané sfarbenie. Golier pripomínajúci leviu hrivu rámuje pozornú tvar s bystrými očami a líščim ňufákom.

Mini-varianta nemeckého špica

V skutočnosti, pomeranian nie je samostatné plemeno, ale predstavuje mini-variantu nemeckého špica. Špic ako taký patrí k veľmi starým plemenám, ale chov pomeraniana sa rozvinul až v posledných desaťročiach. Vzhľadom k tomu, že prvý malý špic uzrel svetlo sveta v nemeckej provincii Pomoransko (Pommern) pred 200 rokmi, znie jeho názov v angličtine pomeranian a vo francúzštine loulou de poméranie. Potom, čo sa chovatelia vo Veľkej Británii dlhú dobu zamerávali na chov mini-špica, rozvinul sa jeho chov aj v krajine jeho pôvodu – v Nemecku. Ale chov týchto roztomilých zvierat vyvolával tiež kritické ohlasy kvôli náchylnosti k niektorým chorobám. Pomeranian je obľúbený hlavne v USA a Veľkej Británii a známy pod názvom “Kráľ hračiek (King of Toys)”, v nemčine potom ako “Kráľ psíčkov (König der Schoßhunde) “. V krajine pôvodu však malo toto plemeno ťažkú pozíciu. V dnešnej dobe má však stále viac milovníkov psov v Nemecku záujem o tieto malé sebavedomé stvorenia.

Pomeranian šteniatko

Povaha: Sebavedomá veselá povaha

Pomeranian je malý, ale nedáva to na sebe poznať. Vyžaruje veľké sebavedomie a často až aroganciu – veľmi často voči očividne väčším psom. Je bdelý, ale nie agresívny, je priateľský k ľuďom a ostatným zvieratám. Je možné chovať aj niekoľko jedincov pohromade, ale pomeranian má vždy veľmi blízky vzťah k svojmu majiteľovi a sprevádza ho na každom kroku. Šíri dobrú náladu a je vždy pripravený sa hrať. Ako strážny pes šteká, aj napriek svojmu malému vzrastu, veľmi hlasne, ak začuje cudziu osobu blízko svojho územia. Aj radosť alebo pozdravy môže vyjadrovať štekaním – neohrozuje tým však ani majiteľa ani susedov. Lovecký inštinkt u neho nie je vyvinutý.

Výchova pomeraniana

Odporúčame začať s výcvikom čo najskôr, pretože raz nastane chvíľa, keď Váš psík zostane doma niekoľko hodín sám. Vychovávať dospelého psa je oveľa ťažšie. Občas ale Váš štvornohý spoločník musí zostať doma sám, napríklad ak musíte ísť k lekárovi alebo si hodláte spríjemniť vianočný čas návštevou vianočných trhov. Pes však tieto chvíle nemá rád. Navyknite ho už v rannom veku na ostatných domácich miláčikov a psov – v ideálnom prípade navštevuje hodiny v psej škole vo Vašom okolí. Včasnou socializáciou a dôslednou kontrolou zabránite, aby pomeranian vykazoval prílišné sebavedomie voči ostatným psom. Napokon pomeranian sa učí rýchlo a rád.

Prečítajte si aj náš článok o výchove šteniat!

Mini s mnohými záľubami

Aj napriek malému vzrastu nie je pomeranian žiadna padavka a užíva si aj dlhé výlety v primeranom tempe. V nepriaznivom počasí sa uspokojí aj s kratšími prechádzkami. Veľkou výhodou je, že ho do schodov alebo vo vlaku môžete ľahko vziať do náručia a preniesť. Pomeranian miluje učenie sa nových kúskov a rád je za to odmeňovaný a chválený. Výcvik pomocou klikera bude veľká zábava pre psa aj jeho pána. Radosť mu spravia ale aj hry s loptou alebo mini-agility – vyskúšajte, čo Vám obom bude vyhovovať a v kľude skúšajte vždy niečo nové. Pri zodpovedajúcom výcviku sa môže tento veselý psík stať tiež terapeutickým psom.

Dve biele pomeranian šteniatka
Pri kúpe šteňaťa sa uistite, že rodičia sú zdravé.

Malé, ale delikátne jedlá

Toto drobné plemeno by v žiadnom prípade nemalo mať nadváhu. Pomeranianovi stačí malé množstvo krmiva – ale malo by byť kvalitné. Dbajte na to – či už sa rozhodnete podávať mokré alebo suché krmivo – aby obsahovalo veľké množstvo mäsa: Na prvom mieste v zozname použitých surovín by malo byť mäso. Krmivu s obsahom obilnín sa vyhnite veľkým oblúkom. Môžete tiež striedať mokré a suché krmivo, aby Váš miláčik profitoval z predností oboch variant. Mokré krmivo chutí energickým psíkom často viac a okrem dostatočného množstva vlhkosti obsahuje tiež menej kalórií, takže pes dostane väčšiu porciu. U suchého krmiva je treba dbať na dostatočný príjem tekutín. Zvoľte granule pre malé plemená, ich veľkosť je uspôsobená malým čeľustiam týchto psov. Hodnoty dennej dávky uvedené výrobcom môžu byť dobrým vodítkom, avšak je treba brať v úvahu tiež telesnú konštitúciu Vašeho psa. Po dobrom jedle doprajte svojmu miláčikovi malý odpočinok. Dospelého psa stačí kŕmiť raz, maximálne dvakrát denne. Šetrite maškrty a majte na pamäti, že prídavok 500g krmiva znamená u takto malého psa príbytok na váhe zodpovedajúci viac než 10 percentám telesnej hmotnosti.

Zdravý chov je základom celkového zdravia

Extrémy bohužiaľ vždy so sebou nesú väčšiu náchylnosť k niektorým ochoreniam – a pomeranian nie je v tomto ohľade výnimkou, a je preto menej robustný než jeho väčší príbuzní. Je náchylný k lateralizácii pately, problémom s dýchaním v dôsledku tzv. tracheálneho kolapsu a srdcovým ochoreniam. Preto je dôležité kupovať len šteniatká od chovateľa, ktorý kladie veľký dôraz na zdravotnú starostlivosť a dôsledne odstraňuje postihnuté zvieratá z chovu. Približne 3 kg vážiaci miláčikovia potrebujú len malé množstvo krmiva, na čo ovšem niektorí majitelia zabúdajú – nadváhe by však mali predchádzať. Tieto malé chlpaté guličky sú veľmi citlivé na teplo – v letných dňoch im preto doprajte odpočinok na zatienených miestach a prechádzky ponechajte na chladnejšiu časť dňa. Aj napriek týmto obmedzeniam sa pomeranian dožíva obvykle 12 – 16 rokov života.

Starostlivosť: Trpaslík s obrovskou srsťou

Nádherná srsť malých psíkov potrebuje každodennú starostlivosť v podobe kefovania. Dvakrát týždenne srsť veľmi starostlivo vykefujte proti smeru rastu. Na starostlivosť o oči a uši použite špeciálne prípravky zo špecializovaného obchodu. Pravidelne čistite chrup svojho miláčika pastou pre psov a kefkou pre psov. Ak navyknete šteniatko na túto starostlivosť už od začiatku, predídete účinne tvorbe zubného kameňa. Alternatívne – resp. túto starostlivosť doplňujte – snacky pre starostlivosť o chrup alebo žuvacie maškrty pre malých psov.

pomeranian pes čaká na maškrty

Je pre mňa pomeranian vhodný?

Tento láskavý štvornohý kamarát bude všade s Vami, preto nebudete musieť nikdy zostať dlho sám. Pomeraniani sú veľmi živí, ale vybláznia sa aj hraním a nevyžadujú preto dlhé prechádzky v nepriaznivom počasí. Sú preto vhodní pre starších ľudí aj pre zamestnaných ľudí, ktorí si môžu svojho maznáčika vziať so sebou do kancelárie. Rodiny s malými deťmi by mali vždy dbať na to, aby mal pes vždy možnosť úniku – v krajnom prípade môže človeka aj pokusať. Je vhodnejší pre rodiny so staršími deťmi, ktoré rešpektujú jeho veľkosť a radi učia malého psíka novým trikom. Nováčikovia v chove psov si budú s pomeranianom dobre rozumieť, pokiaľ budú venovať dostatok času hraniu a starostlivosti o srsť. Malých chlpáčov môžete bez problémov chovať aj v meste, pretože sa rýchlo prispôsobia akémukoľvek prostrediu – najdôležitejšie je, aby s nimi ich pán trávil čo najviac času.

Pomeranian je ideálnym spoločníkom na cesty a vzhľadom k jeho veľkej závislosti na svojom majiteľovi by ste ho nemali zveriť počas dovolenky do cudzích rúk. Vďaka malej veľkosti je ľahké ho kamkoľvek prepraviť a dokonca je možné ho prepravovať v transportnom boxe aj v kabíne lietadla.

Než si pomeraniana zaobstaráte, zamyslite sa nad tým, že za neho budete zodpovední niekoľko budúcich rokov a budete musieť každý deň venovať čas starostlivosti o neho, zábave a hraniu. Okrem nákladov na kúpu zvieraťa je treba tiež počítať s ďalšími nákladmi na počiatočné vybavenie (misky, obojok, postroj, vodítko, hračky, deka, košík, potreby na starostlivosť a bezpečnostný postroj do auta), pravidelné výdaje na poistenie zodpovednosti za psa, poplatky a rutinné kontroly u veterinára. V prípade ochorenia môžu výdaje neočakávane stúpnuť.

Kde nájdem svojho vysnívaného pomeraniana?

Každý, kto sa zamiloval do tohto plemena, by mal hľadať šteniatko len u chovateľa, ktorý je členom nejakého chovateľského spolku, pretože hlavne u tejto miniatúrnej verzii nemeckého špica sa môže vyskytnúť genetická predispozícia k niektorým ochoreniam. Skúsení chovatelia so zodpovedajúcim know-how zaisťujú párenie len zdravých jedincov. K chovným cieľom zodpovedných chovateľov patrí tiež odolnosť zvieraťa. Pokiaľ ste chovateľa kontaktovali a prichádzate v úvahu ako budúci majitelia malého pomeraniana, budete mať možnosť navštíviť chovateľa doma. Chovateľ Vám rád zodpovie všetky dotazy ohľadne tohto plemena a informuje Vás, ako správne sa o neho máte starať. Pri tejto návšteve venujte pozornosť rodičom šteniatka. Mali by byť obidvaja zdraví a dobre prospievať. Váš nový člen rodiny by sa k Vám mal nasťahovať najskôr vo veku ôsmich týždňov. Na cestu by so sebou malo odčervené a čipované šteniatko od chovateľa dostať okrem osvedčenia o pôvode tiež osvedčenie o očkovaní – nezabudnite dodržať termíny na ďalšie preočkovania.

Ak hľadáte skôr staršieho psa plemena pomeranian, skúste šťastie na internete. Tu čaká celá rada sympatických psíkov na nový domov. Okrem chovných spolkov Vám môžu pomôcť tiež organizácie, ktoré sa adopciou psov zaoberajú.

Prajeme Vám nádherný čas s nadýchanou šťastnou prírodou!

Súvisiace články
Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.