Labradoodle

Biely labradoodle

Typický labradoodle vyzerá ako plyšový medvedík.

Labradoodle je považovaný za priekopníka medzi dizajnovými psami a je skutočne výnimočný: rozmanitosť je populárna, a to tak vo vzhľade, ako aj v správaní psov. V tomto článku sú zhrnuté informácie o tom, čo to znamená pre majiteľov psov.

Profil labradoodle 

Krátky popis: Stredne veľký až veľký labradoodle v sebe spája prednosti pudla a labradora. Je vhodný pre rodiny, jednotlivcov a začiatočníkov, pretože je priateľský a učenlivý.
Výška v kohútiku:  35-63 cm
Hmotnosť: 20-40 kg
Priemerná dĺžka života:  cca. 15 rokov
Cena: od cca. 500 eur za šteniatko
Povaha: spoločenský, priateľský, inteligentný, vhodný do rodiny 
Srsť: rozmanitá: dlhá, krátka, rovná alebo kučeravá 
Farba srsti: takmer všetky farby 
Náročnosť výchovy:  stredná
Náročnosť na starostlivosť:  stredná
Potreba pohybu:  stredná
Pôvod:  Austrália, kríženec pudla a labradorského retrívera 

Vzhľad: Takmer všetko dovolené 

Zatiaľ čo Austrálčania sa snažia o jednotný štandard plemena labradoodle, európske exempláre jednotný štandard nemajú. U psov ide o kombináciu kráľovského pudlaalabradorského retrívra. 

Ako vyzerá typický labradoodle? 

Vizuálne aj povahovo je labradoodle u nás prekvapením. Existujú rôzne veľkosti labradoodlov od stredne veľkých až po veľké. Vizuálny ideál labradoodla pripomína plyšového medvedíka. 

Pre labradoodla je však typická aj rôznorodosť srsti: z hľadiska farby je možné takmer všetko, od krémovo bielej až po čiernu. To platí aj pre štruktúru srsti: labradoodle sú dlhosrsté alebo krátkosrsté, majú jemnú alebo drsnú, kučeravú alebo hladkú srsť. 

Povaha: Priateľské psy 

Labradoodle sú vo všeobecnosti veľmi priateľské psy. Je však ťažké predpovedať, akú povahu Váš labradoodle napokon bude mať – labradoodle je kríženec dvoch plemien psov, ktoré majú úplne odlišné povahy. 

Miešané plemená sú často prítulné, spoločenské, dobre vychádzajú s inými psami a sú tiež dobrými rodinnými psami. Problematickými sa stávajú len vtedy, ak nemajú dostatok pohybu. Pudli aj labradorskí retrívri pochádzajú z poľovných plemien psov. 

Ako vychovávať labradoodle? 

Možno Vás to prekvapí, ale pudel má zvyčajne väčší lovecký inštinkt ako labrador. Ak sa u Vášho psa prejavia povahové črty pudla, mali by ste hneď od začiatku klásť veľký dôraz na nácvik privolania psa. 

Pri výchove buďte dôslední, pretože to, čo dovolíte roztomilému šteniatku labradoodla, bude považovať za samozrejmosť aj dospelý pes. 

Ako pri každom psovi, aj pri často podceňovaných pracovných psoch, akými sú pudel a labrador, platí: len vyrovnaný pes ukáže svoju dobre vychovanú stránku. Na kurzoch poslušnosti pre šteniatka a potom v psej škole sa budete so šteniatkom učiť a nadväzovať nové priateľstvá s inými majiteľmi psov a zvieratami. 

10-týždňové šteniatko labradoodle © Matthew Veldhuis / stock.adobe.com
10-týždňové šteniatko labradoodle

Starostlivosť a chov

Starostlivosť a chov: Dôraz na starostlivosť o srsť 

Je pravda, že srsť každého kríženca je iná. Napriek tomu majú jednu spoločnú vlastnosť: labradoodle potrebujú častú starostlivosť o srsť. Srsť je často huňatá a mala by sa každé dva dni dôkladne vykefovať. V opačnom prípade hrozí, že bude plstnatieť. 

Zatiaľ čo srsť pudla nepĺzne, labrador pĺzne, či už chodí či stojí. Čo z toho sa bude týkať Vášho psa, sa nedá predvídať. Majitelia labradoodlov, ktorí sú obzvlášť nároční na starostlivosť o srsť, so svojím psom pravidelne navštevujú psieho kaderníka. Nie je to však vhodné pre každú štruktúru srsti. 

O srsť psa sa môžete postarať aj sami. Jednoducho nechajte nečistoty v srsti zaschnúť a potom ich vyčešte. Ak musíte svojho labradoodla okúpať, použite jemný šampón pre psov. 

Ak má Váš zvierací spoločník obzvlášť chlpaté uši, mali by ste mu ich pravidelne čistiť čistiacim prostriedkom na uši pre psov. Rýchlo sa totiž môžu vytvoriť bolestivé zápaly, ktoré musí riešiť veterinár. Zvyknite si pri každom kefovaní psa prezrieť mu aj uši. 

Sú labradoodle vidiecke alebo mestské psy? 

Tak ako je labradoodle rozmanitý povahovo a vzhľadovo, tak je flexibilný aj v chove. Ak bude mať dostatok pohybu aaktivity, bude spokojný tak v meste, ako aj na vidieku. Ideálna je oplotená záhrada, kde sa Váš labradoodle môže vyšantiť. 

S kým labradoodle dobre vychádza? 

Ak Váš spoločník pochádza zo seriózneho chovu, bude mať silnú povahu a bude dobre vychádzať s inými psami. Môže byť aj skvelým spoločníkom k deťom, ak deti vedia, ako so psom zaobchádzať. Malé deti však so psom nikdy nenechávajte osamote. 

Ak bol labradoodle socializovaný s mačkami už ako šteniatko, bude s nimi výborne vychádzať – pokiaľ budú mačky spolupracovať. Pri malých zvieratách, ako sú morčatá alebo škrečky, by sa však mohol objaviť lovecký inštinkt. 

Labradoodle je v zásade vhodný pre rodiny, osamelých seniorov alebo skúsených majiteľov psov, ak rovnako ako on, radi trávia veľa času v prírode. Alergici by však mali byť opatrní. Žiaľ, neexistuje žiadna záruka, že labradoodle nebude pĺznuť. 

Keď prevažujú gény labradora, má labradoodle sklon k silnému pĺznutiu. Pudel by bol preto lepšou voľbou. Pred tým, než sa rozhodnete pre konkrétneho psa, poraďte sa so svojím lekárom. 

Je labradoodle vhodný pre začiatočníkov? 

Hoci správanie labradoodla je ťažko predvídateľné, títo štvornohí priatelia sa považujú za inteligentných, učenlivých a vyrovnaných. Z tohto dôvodu môžu o zaobstaraní si psíka tohto špeciálneho kríženca uvažovať aj ľudia bez skúseností so psami. 

Labradoodle vo vode © SAJ / stock.adobe.com

Aktivity

Aktivity s labradoodle 

Labradorský retríver aj pudel sú pôvodne lovecké psy. Obe plemená sa používali najmä pri vode. Preto niet divu, že sa tu mnohí labradoodle cítia ako doma. 

Veľkú radosť majú aj z dlhých prechádzok. Ako dospelé psy a po primeranom výcviku môžu dokonca sprevádzať ľudí pri výletoch na bicykli či jazde na koni.  

Predtým, než s labradoodle začnete psí šport, ako je napr. agility s množstvom skokov, mali by ste sa poradiť s veterinárom. Niektoré labradoodle sú však aj tak príliš nemotorné a takéto športy ich veľmi nebavia. 

Na spestrenie života psa môžete vyskúšať aportovanie, naučiť ho menšie triky alebo cvičiť prácu s nosom – mantrailing. Austrálske psy sú tiež veľmi vhodné na pomoc ľuďom ako terapeutické alebo vodiace psy pre nevidiacich. 

Zdravie

Zdravie: Sú kríženci zdraví? 

Predpoklad, že kríženci sú automaticky zdravší než čistokrvný pes, je mylný. Platí to najmä v prípade údajných čistokrvných psov bez rodokmeňa a zdravotnej starostlivosti. Pretože pudli aj labradorskí retrívri môžu byť geneticky náchylní k určitým ochoreniam. 

  • Rodičovské zvieratá by mali byť pred využitím na chov testované na dyspláziu bedrových a lakťových kĺbov, ako aj na očné ochorenie progresívnu atrofiu sietnice. Vyšetrenie kĺbov sa vykonáva röntgenom, geneticky sa kontrolujú očné choroby. Porozprávajte sa o tom s vybraným chovateľom a požiadajte ho, aby Vám ukázal výsledky testov. 
  • Kombinácia dvoch plemien psov s odlišnou štruktúrou srsti sa môže prejaviť aj kožnými problémami, od svrbenia až po vypadávanie srsti. Zatiaľ čo labrador pravidelne mení srsť, pudel nepĺzne. 
  • Ďalší “problém kompatibility” vyplýva z rôznych tvarov papule: Labrador má oveľa širšiu papuľu ako pudel. Preto nie je možné vylúčiť poruchy chrupu a problémy s čeľusťou.

Kúpa

Kúpa labradoodle 

Predtým, než si osvojíte labradoodla, položte si otázku, či by nebol lepšou voľbou labradorský retríver alebo pudel. Obe plemená sú chované kontrolovaným spôsobom a pochádzajú z bezpečnej línie predkov. Naopak rodičia labradoodla častokrát nie sú testovaní a nie sú vhodní na chov. 

Ste presvedčení o tom, že chcete labradoodle? Toto by ste mali vedieť pred kúpou: 

  • Všetky zdravotné vyšetrenia rodičov by mali byť písomne potvrdené a rodičovské zvieratá by mali mať preukaz pôvodu. 
  • Šteniatka labradoodla stoja od 500 do 1 500 eur, ale sú aj ponuky za viac ako 3 000 eur – bolo by však absurdné platiť takú vysokú cenu za zviera z neznámych zdrojov. 
  • Ak hľadáte už dospelého spoločníka, určite sa porozhliadnite v útulkoch pre zvieratá – na nový domov tu čaká množstvo pôvabných štvornohých kamarátov! 

Existujú alternatívy k labradoodle? 

Austrálsky labradoodle predstavuje o niečo väčšiu istotu. Kontaktné miesta v Európe sú Australian Labradoodle Association Europe (ALAEU) alebo Australian Labradoodle Founders Alliance (ALFA). 

Zaujímavý, ale aj kritizovaný je vznik plemena s názvom cobberdog. Je podobný austrálskemu labradoodlovi, ale medzi jeho predkov patrí aj írsky soft coated wheaten teriér.

História

História: Z Austrálie do sveta 

História labradoodla predstavuje aj začiatok ďalších hybridných plemien, ako sú golden doodle alebo maltipoo. Pôvodom týchto hybridných plemien psov, ktoré nie sú uznané veľkými zastrešujúcimi organizáciami, bola myšlienka spojiť “jadro pudla” s vlastnosťami iných plemien. 

Labradoodle sa prvýkrát objavil v roku 1988: Wally Conron chcel pre Kráľovskú asociáciu vodiacich psov Austrálie vodiaceho psa, ktorý by nepĺzol. 

Kríženie labradorského retrívra, ktorý bol určený ako terapeutický pes, a pudla, ktorý nepĺzne, malo zabezpečiť, aby sa aj nevidiaci trpiaci alergiou na srsť zvierat mohli tešiť zo štvornohých spoločníkov. 

Samotný Conron sa v poslednom čase niekoľkokrát kriticky vyjadril o následkoch svojej pôvodnej myšlienky a zdôraznil, že v dôsledku toho vzniklo mnoho problémov. Mnohí chcú napríklad zarobiť peniaze s dizajnovým plemenom bez toho, aby mali potrebné znalosti. 

Výsledkom toho je dnes veľa chorých a povahovo nestabilných psov. V súčasnosti sa však vyvíjajú snahy o profesionálne nasmerovanie plemena labradoodle: Kontinentálny kynologický klub v USA uznal austrálskeho labradoodla ako samostatné plemeno. 

Pre Európu je to stále ešte ďaleko, takže labradoodla s preukazom pôvodu tu nekúpite.

Záver: Je labradoodle pre mňa vhodný? 

Labradoodle je ideálny ako rodinný pes a pre ľudí, ktorí radi trávia čas v prírode. Kúpa však nie je jednoduchá, pretože toto plemeno nie je uznané a chovatelia sa ťažko hľadajú. 

Alternatívou by bolo kúpiť si labradorského retrievera alebo pudla. Ak chcete mať labradoodla, môžete si nájsť svojho nového domáceho miláčika podľa našich tipov. 

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.