Zlatý retríver

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

Povaha

Rovnako ako iné plemená psov je i zlatý retríver známy svojou “vôľou poslúchať”. Chce svojich ľudí potešiť a vyznačuje sa výraznou radosťou z učenia.  Každodenné situácie zvláda s veľkým kľudom a miluje, keď sa podieľa vo všetkých činnostiach svojich majiteľov. Retríver je jedným z najobľúbenejších rodinných psov na celom svete. Jeho dobrá, kľudná, priateľská a hravá povaha z neho robia obľúbenca rodín s deťmi. I v spoločnom živote s ostatnými domácimi miláčikmi sa priateľský “zlaťák” javí ako veľmi mierumilovný.

Iste, majitelia retríverov hovoria, že zlaťák by skôr pomohol zlodejovi preniesť cennosti, než aby ho vyhnal z domu. V skutočnosti je jeho ochranný pud, ak vôbec, len rudimentárne vyvinutý. Ako strážny pes je nevhodný, ale jeho horlivosť, inteligencia a obratnosť ho priamo predurčujú pre činnosť vodiaceho, terapeutického a asistenčného psa. V kombinácii s jeho dobrým čuchom a vrodeným loveckým inštinktom ho tieto kvality vedú tiež k jeho častej práci u polície a záchrannej služby. Pomáha ako záchranársky pes alebo pri vyhľadávaní výbušnín a drog.

Vzhľad

Za veľkou popularitou zlatého retrívera nie je len priateľská povaha, ale aj jeho atraktívny vzhľad. Tento pes stredného plemena má symetrické a dobre stavané telo. Jeho dobre tvarovaná lebka s jasnými a tmavými očami dodávajú retríverovi typický jemný a priateľský výraz. Jeho silné svaly a silné kosti z neho činia veľmi agilného a pohyblivého psa.

Zlatý retríver je jedným zo stredne veľkých plemien. U psov je výška medzi 56 a 61 cm, feny sú o niečo menšie s výškou 51 až 56 cm. Hmotnosť psov je medzi 30 a 40 kg, v závislosti na pohlaví a veľkosti. Stredne dlhá srsť zlaťákov je hladká alebo zvlnená, ale nikdy nie kučeravá. Zatiaľ čo srsť na chrbte dobre prilieha, na predných končatinách, na spodnej časti chvosta a hrudníka a na bruchu sa vyskytuje bohaté osrstenie vo forme práporcov. Vzhľadom k hustej podsade retríverovi nevadí ani extrémne, mokré a chladné počasie. Farba jeho svetlej srsti sa pohybuje od jasne zlatej až po krémovú. Občas sa na hrudi môžu objaviť biele chlpy.

Šteniatko zlatý retríver © Mikkel Bigandt / stock.adobe.com
So zdravým šteniatkom prichádza veľa radosti.

História

K pôvodu plemena retríver sú stále pripojené mnohé legendy a povesti. Na rozdiel od ostatných druhov retríverov môže byť história zlatého retrívera jasne vysledována aspoň do roku 1864. Britský Sir Dudley Marjoribank  na trhovisku v Brightone kúpil ten rok žltého retrívera s vlnitou srsťou “Nouse”. Pes bol vo vrhu jediné žlté šteňa medzi inak čiernymi súrodencami. Na svojom panstve “Guisachan” na ďalekom severe Škótska začal Marjoribanks, ktorý bol neskôr menovaný prvým lordom Tweedmouth, s chovom týchto psov.

Cieľom jeho chovných snáh bol dokonalý pes pre lov vtákov. Preto v roku 1868 skrížil psa Nouse s fenkou tweedového vodného španela “Bellou”, pretože španelovia boli považovaní za vykajúcich vo vodnej práci, ale boli tiež známi ako vytrvalí prinášači. Potomkovia “Nouse” a “Belle” krížil Tweedmouth v následujúcich 20 rokoch s ďalšími flat coated retrívermi a s tweedovými vodnými španelmi, rovnako ako s írskymi setrami a ďalej s pieskovo zafarbeným bloodhoundom. Z tohto chovu nakoniec vznikol zlatý retríver, ako ho poznáme dnes.

Podľa pôvodného chovného cieľa mal byť zlatý retríver používaný pre “prácu po výstrele”, čo znamenalo, že jeho hlavnou úlohou bolo nájsť zabitú korisť a jemne ju doniesť lovcovi. Mnoho zlatých retríverov bolo špecializovaných na prinášanie strelných vodných vtákov, čo značí vysokú afinitu k vode väčšiny týchto psov. Zlatí retríveri sú dodnes dobrými plavcami.

Boom zlatých retríverov

Plemeno zlatý retríver bolo oficiálne uznané britským Kennel Clubom v roku 1913 a prvý klub chovateľov bol založený o osem rokov neskôr. Títo pekní psi sa rýchle stali populárni v ich rodnom Anglicku a v Spojených štátoch. V osemdesiatich a deväťdesiatich rokoch pre toto plemeno, popularizované častými vystúpeniami vo filme a televízii, nastal skutočný boom. Takže zlatý retríver sa rýchlo stal najobľúbenejším rodinným a doprovodným psom nielen v anglosaskej oblasti, ale tiež v mnohých zemiach europského kontinentu. Dokonca aj dnes je podľa štatistiky narodených šteniat príslušných chovateľských združení, najbežnejším plemenom psov v anglosaských a nemecky hovoriacich zemiach.

Zlatý retríver čaká na jedlo v miske © ay_ray / stock.adobe.com

Chov a zdravie

Bohužiaľ tento boom mal tiež mnoho negatívnych vedľajších účinkov. Chamtiví “množitelia”, ktorí chceli vďaka roztomilým šteňatám zarobiť rýchle peniaze, krížili psy a bez ohľadu na povahu alebo zdravie zvierat. V dôsledku toho vznikli niektoré choroby plemenného typu, ktorými dnes niektorí retríveri stále trpia. Cielený chov a prísne požiadavky na pripustenie sú používané ku zníženiu rizika dedičných ochorení. Avšak, následujúce dedičné ochorenia sa stále vyskytujú častejšie než je priemer medzi ostatnými plemenami:

–           Dysplázia bedrového kĺbu (DBK)

–           Dysplázia lakeťového kĺbu (DLK)

–           Epilepsia

–           Progresívna retinálna atrofia (PRA)

–           Dedičná katarakta (DH)

Pokiaľ máte záujem o šteňa zlaťáka je dôležité skontrolovať, či chovateľ vykonal všetky nevyhnutné zdravotné prehliadky. Skontrolujte jeho rodokmeň, či jeho rodičia, prarodičia a súrodenci sú dokonale v poriadku. Bohužiaľ stále existujú masoví chovatelia tohto plemena, ktorí nekladú dôraz na zdravie zvierat. Kúpte svoje šteňa len od uznávaného chovateľa a vykonajte starostlivý výber.

Cena zdravého šteňaťa je u renomovaného chovateľa približne 1200 EUR. Pes, ktorý Vás a Vašu rodinu sprevádza mnoho rokov, stojí za tie peniaze. Skontrolované zlatý retriever šteniatko Vám spravidla ušetrí peniaze u veterinára než šteňa z množiarne. Zlatí retríveri z uznávanej chovnej stanice sa dožívajú pomerne vysokého veku od 12 do 16 rokov. Šanca, že si užijete svojho štvornohého priateľa mnoho rokov, je v tomto prípade veľmi dobrá.

Starostlivosť

Samozrejme, že šteňa bez dedičných chorôb je len začiatok. Či Váš pes zostane zdravý a aktívny veľa rokov závisí tiež na tom, či dostane správnu starostlivosť. Samozrejme by ste mali venovať pozornosť nádhernej zlatej srsti svojho štvornohého kamaráta. Vzhľadom k tomu, že zlatí retríveri nielenže pĺznú dvakrát za rok. Tiež trochu ztrácajú chlpy po celý rok, preto musí byť ich srsť pravidelne kefovaná a česaná. Nielenže to odstráni podsadu, ale tiež môžete výrazne znížiť množstvo chlpov, ktoré nájdete na koberci, vankúši a na gauči. Pri odstránení mrtvej, uvolnenej podsady sú horúce letné dni pre Vašeho psa znesiteľnejšie. Príliš mnoho tepla zlatý retríver nemá rád.

Potrebné rutinné kontroly

Okrem srsti potrebujú pravidelnú kontrolu aj psie uši, oči, labky a zuby. Nielenže môžete skoro zistiť a potom hneď liečiť mnoho ochorení. Môžete tak tiež zabrániť nebezpečným infekciám. Pravidelnosť vašich kontrol Vám nielen pomôže rýchlejšie identifikovať zmeny Vašeho zvieraťa, ale tiež si Váš pes zvykne na každodennú starostlivosť a bude mať väčšiu mieru tolerancie. V najlepšom prípade si na denné nevyhnutné vyšetrenie a očistu zvykne behom veku šteňaťa.

Zlatý retríver vo vode © everydoghasastory / stock.adobe.com
Voda je veľkou vášňou zlatého retrívera.

Potrava

Na zdravie Vašeho zlatého retrívera má samozrejme tiež významný dopad jeho strava. Ale aké jedlo je správne pre toto plemeno? Mali by sa radšej jesť granule alebo mokré krmivo? Alebo je najlepšie pre nich variť? A čo BARF? Ponuka krmív na internete a v supermarketoch alebo drogistických pultoch je rovnako rôznorodá ako názory na správny spôsob, ako retrívera kŕmiť.

Bohužiaľ, otázka najlepšieho jedla pre zlatého retrívera nemôže byť zodpovedaná paušálne. Výber správnej stravy pre Vašeho psa závisí na mnohých individuálnych faktoroch. Vek, výška, váha, aktivita a zdravie Vašeho retrívera ovplyvňujú jeho nutričné potreby a mali by byť zohľadnené pri výbere jeho krmiva. Rovnako ako u nás ľudí, mladý, agilný pes s vysokou mierou pohybu má iste vyššie nároky na energiu než starší, kľudný pes s tendenciou k nadváhe.

Veľa mäsa, málo obilia

Bez ohľadu na tieto individuálne kritéria, zloženie krmiva poskytuje na prvý pohľad informácie o tom, či ide o kvalitné krmivo alebo nie. Dobré krmivo pre psov vždy obsahuje vysoký obsah mäsa. Ten by mal byť aspoň 70 percent alebo vyšší ako ostatné zložky. Zelenina, bylinky alebo ovocie by mali tvoriť zvyšok. Príliš veľa obilnín je pre psov nevhodné a je obsiahnuté v menej kvalitných potravinách. Sladidla ako cukor, fruktóza, glukóza alebo sirup nemajú nič spoločného s kŕmením zvierat. Vysoko kvalitné krmiva majú obvykle podrobný zoznam zložiek a presne uvedený pôvod mäsa.

Mokré krmiva sú lepšie než granule

Granule môžu byť pre väčšinu majiteľov najpraktickejším riešením, ale stále to nie je najlepšia voľba pre Vašeho psa. Granule často postrádajú nielen tekutiny, ale tiež dôležité živiny v optimálne využiteľnej forme. Samozrejme, že ich môžete použiť, ale výhradné kŕmenie granulami sa neodporúča. Pri výbere medzi granulami alebo mokrým krmivom je to druhé rozhodne lepšou voľbou. Dajte svojmu štvornohému priateľovi ešte viac rôznorodosti, napr. surové mäso (napríklad v rámci stravy BARF) alebo vlastným vareným krmivom. V tomto prípade môžete samozrejme najlepšie ovplyvniť kvalitu a zloženie krmiva.

Objavte náš výber krmív pre psov špeciálne pre zlatých retríverov v obchode zoohit.

Zlatý retríver šteniatka © zuzule / stock.adobe.com
Pred kúpou sa uistite, že rodičia a súrodenci sú zdravý.

Životný štýl

Avšak, aj cez všetky rady, ktoré potrebujete pre správnu výživu a starostlivosť o Vašeho retrívera, nezabúdajte, čo Váš pes potrebuje najviac: Vašu lásku a pozornosť. Zlatí retríveri sú psi extrémne orientovaní na ľudí, ktorí potrebujú svoje miesto v rodine. Koterec je pre túto citlivú povahu úplne nevhodný. Nechajte svojich zlaťákov, aby sa účastnili Vašeho života a hlavne im poskytnite dostatok času pre ich fyzické a duševné zamestnanie.

Rovnako ako všetci loveckí psi sú zlatí retríveri veľmi pohybliví. Výcvik psov je teda intenzívny tréning. Monotónne denné plynutie času im zaručene nestačí. Konieckoncov, inteligentní retríveri chcú byť zamestnaní nielen fyzicky, ale aj mentálne. Okrem aportov alebo vyhľadávacích hier, ktoré môžete ľahko zapracovať do každodenných prechádzok, sú rôzne športy alebo typy výcvikov vhodné pro Vašeho psa. Napríklad poslušnosť, dummy tréning alebo činnosť v záchranárskom družstve sú pre zlatého retrívera veľmi vhodné. Okrem toho existuje mnoho ďalších športov a hier, v ktorých Váš retríver môže použiť svoj dobrý nos a jeho nutkanie aportovať. Doprajte tomuto vodu milujúcemu plemenu kúpanie v potoku, v jazere alebo v mori. A pokiaľ nič z toho nemáte v okolí, bude tiež spokojený s kalužami alebo vodou zo záhradnej hadice.

Výcvik

Takže než si domov vezmete roztomilé zlaté šteniatko, mali by ste starostlivo zvážiť, či máte dostatok času na tohto športového a hravého psíka. Pre pánov, ktorí potrebujú pracovať na plný úväzok, určite nie je retríver vhodný. Pre ľudí, ktorí majú čas a túžbu vyvádzať so psom a v najlepšom prípade majú dom so záhradou, bude tento pes neuveriteľne verným a milujúcim spoločníkom.

Aspoň že výcvik zlatého retrívera potrebuje pomerne malý priestor. Samozrejme to neznamená, že toto plemeno nepotrebuje výcvik. Ale vďaka svojej radosti z práce a ich výraznej poslušnosti sa zlatí retríveri prejavia ako veľmi príjemní žiaci. Avšak je potrebná určitá konzistencia ako u každého psa. Dokonca, i keď retríveri spravia na majiteľa psie oči a je dôležitá istá prax najdôležitejších príkazov. Dávajte svoje príkazy odhodlane, ale kľudne a láskyplne. Citliví psi s orientáciou na človeka potrebujú psovodcu, ktorý je rovnako tak “v kľude” ako sú oni sami.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.