Labradorský retríver

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

Rysy

Vo Veľkej Británii a USA je labradorský retríver jedným z najpopulárnejších plemien v zemi. Ale aj v mnohých európskych zemiach je v štatistike narodených šteniat na vrchole. Nie je divu, labradorský retríver sa vyznačuje výraznou filantropiou a výraznou poslušnosťou ako žiadne iné plemeno. Táto vrodená „vôľa potešiť“, túžba potešiť svojho pána, z neho robí príjemného spoločníka, ktorý sa vyznačuje veľkou ochotou k spolupráci a prispôsobivosti. Labradorský retríver sa môže ľahko vziať kamkoľvek a je všade vítaným hosťom. Vždy pri stretnutí s cudzími ľuďmi priateľsky vrtí chvostom. Priateľský, otvorený štvornohý priateľ je zvedavý a najlepšie je mu v spoločnosti. Bázeň, strach alebo neistota sú labradorovi rovnako neznáme ako agresívna ostrosť.

Deti miluje rovnako ako svoju prácu

Labrador miluje svojich ľudí, hlavne deti. Radi sú v spoločnosti a neradi zostávajú dlho sami. Retríveri sú chovateľmi charakterizovaní svojou priateľskou a vyváženou povahou. Ich kľudná povaha a neochvejná prívetivosť významne prispievajú k harmónii v rodine. Skončiť len u toho by nebolo k labradorovi spravodlivé. Pôvodne bol chovaný ako lovecký pes. Retríver je stále veľmi aktívny a pracovitý pes, ktorý je charakterizovaný nielen dobrým čuchom a obrovskou výdržou, ale tiež výraznou láskou k vode a k aportovaniu.

Vedľa svojej obľúbenej role rodinného psa sa všestranný labradorský retríver často stáva tiež vodiacim, záchranným a lavínovým psom, rovnako ako policajným a colným psom. Aby bol labrador šťastný, mal by mať vždy dosť práce. Takže ako majiteľ si rýchlo uvedomíte, ako môže byť labrador oveľa pokojnejší a vyrovnanejší, pokiaľ je podľa jeho predispozície psychicky a fyzicky zamestnaný.

Vzhľad

U samcov dosahuje výška 56 až 57 cm a 54 až 56 cm u fen. Patrí medzi stredne veľké plemená. Sú veľmi aktívni a pohybliví a majú zodpovedajúcu svalovú a robustnú postavu. Celkovo je typický labrador veľmi kompaktný, so širokou lebkou, silným krkom a širokým hlbokým hrudným košom. Charakteristický je, silný ku špičke sa zužujúci chvost „vydrí chvost”, ktorý používa pes vo vode ako kormidlo. Široká hlava s jasným stopom. Uši nie sú ani veľké ani ťažké, visia a rovnako priliehajú k hlave, posadené pomerne ďaleko vzadu.

Typická okrem toho je krátka, hustá srsť s nepremokavou podsadou. Farba srsti môže byť podľa štandardu plemena v troch rôznych variantách: čiernej, žltej a hnedej. Srsť je vždy monochromatická, ale je pripustený malý biely fľak. Žltá farba sa pohybuje od svetlej smotany až po červenú líščiu farbu. Hnedý labrador je svetlo až tmavo čokoládovo hnedý. Dominantná čierna farba je však stále najbežnejšia.

„Show-Typ“ a „Work-Typ“

Hoci je v štandarde popísaný len jeden typ, v chove sa v posledných desaťročí objavujú dve rôzne labradorské línie: na jednej strane kompaktnejší “Show Retriever” a ľahší “Field Trial Lab” je hlavne chovaný pre prácu a má užšiu hlavu s kratšou mordou. Typ “Dual Porpose” má harmonicky prepojiť obe línie “work” a “show” a tým sa najviac priblížiť súťažnému ideálu.

Labradorský retríver

História

Predkovia labradorov majú svoj pôvod práve v Newfoundland a Landseer na kanadskom východnom pobreží. Podľa tradície Labrador vznikol z plemena „St. John´s Newfoundland” a z plemena „Lesser Labrador”. Pomáhali s lovom alebo prinášali ulovené ryby a rybárske siete z vody.

Prvé pokusy o šľachtenie sa uskutočnili v Anglicku a Škótsku v druhej polovici 19. storočia potom, čo si britskí rybári doviezli týchto psov. Anglické meno plemena „Labrador Retriever“ odkazuje na rovnako menný kanadský Labradórsky poloostrov, rovnako ako výrazné aportovacie schopnosti psov (to retrieve ang. znamená aportovať, priniesť, získať…).

Anglické chovné úsilie, vrátane druhého grófa Malmesbury (1778-1841), ktorý sa dôsledne zaoberal loveckými schopnosťami psov, spravilo toto plemeno labradorov obľúbené medzi šľachtou. 7. júla 1903 bol labrador oficiálne konečne uznaný ako samostatné plemeno anglickým chovateľským klubom. Početné úspechy na výstavách rýchlo spravili aktívne a mierumilovné labradory známe a obľúbené i medzi zahraničnou šľachtou. Farby žlté a hnedé boli dlhú dobu považované za nežiadúce a boli prijaté neskôr, vedľa zvyčajnej čiernej, ktorá bola žiadúca.

Chov a zdravie

Napriek tomu, že je labrador retríver obľúbeným predovšetkým ako rodinný pes, je stále charakteristický vysokým pracovným nadšením a silným pudom aportovať. Napríklad väčšina chovateľov, ktorí sa chovajú podľa štandardu FCI a sú organizovaní v kluboch, spoliehajú na zdravého, sebavedomého a silného psa. Takže pokiaľ si vyberiete labradora ako rodinného psa, mali by ste vziať na vedomie, že labradorský retríver je stále “pracovným psom” a potrebuje radu úloh a tréningu. Mnoho združení ponúka výcvik pre chovateľov tohto plemena.

Vylúčenie dedičných chorôb

Aktívny labrador, ktorý je zamestnaný podľa svojich možností a má veľa pohybu, je obvykle zdravý a robustný pes, u ktorého sa nemusíte báť mnohých chorôb. Labradorský retríver má, ale tiež radu dedičných chorôb, ktorým sa dá vyhnúť len riadeným a obozretným chovom. Patrí medzi nich hlavne ochorenia pohybového aparátu, ako je dysplázia bedrového kĺbu (DKK), dysplázia lakťového kĺbu (DLK) a osteochondróza (OCD), rovnako ako dedičné ochorenie očí, ako je progresívna retinálna atrofia (PRA) alebo dedičný katarakt(DH).

Pri nákupe labradora sa uistite, že psi, u ktorých bola diagnostikované niektoré z týchto ochorení, boli systematicky vylúčení z chovu a že rodičia a šteňatá sú “geneticky zdravé”. Len týmto spôsobom je možné zabrániť ďalšiemu šíreniu týchto ochorení. Pokiaľ máte záujem o čistokrvné šteňa, mali by ste si ho určite kúpiť od uznávaného chovateľa, ktorý urobil všetky nevyhnutné vyšetrenia a zdravotné opatrenia. Pre kontrolované, zdravé a očkované šteňa, ktoré má všetky potrebné doklady, musíte siahnuť do peňaženky trochu hlbšie. Cena šteňaťa labradorského retrívera je obvykle okolo 1 200 EUR. Zdravý pes, s ktorým Vás čakajú dlhé roky radosti, a nemusíte sa báť veterinárov, Vám stojí za tieto peniaze.

Potrava

Od okamžiku, keď si kúpite psa, je zodpovednosť za jeho zdravie vo Vašich rukách. Vyvážená strava, ktorá poskytuje labradorovi všetky nevyhnutné živiny a má správnu mieru energie, zaistí, že Vaše zviera zostane aktívne a zdravé veľa rokov. Bohužiaľ, obzvlášť labradori majú tendenciu jesť až príliš mnoho. Obezita je extrémne nezdravá aj u psov a vedie k mnohým chorobám, ktoré môžu skrátiť život Vašeho štvornohého priateľa.

Veľa mäsa a zeleniny, málo tuku a obilnín

Prebytočné tuky alebo dokonca sladidlá, napríklad cukor alebo glukóza, nepatria do žiadneho psieho krmiva. Zdravá a vyvážená strava je obvykle charakterizovaná vysokým obsahom mäsa (najmenej 70%). Mäso psovi slúži ako najdôležitejší zdroj bielkovín. Zelenina a ovocie (asi 20-30 percent) poskytujú dôležité vitamíny a živiny. Obilniny však vyžaduje Váš pes len v malých množstvách. Príliš veľký obsah obilnín je skôr ukazovateľom menej kvalitného krmiva.

Vyhnite se nadváhe

Aby ste sa vyhli nadváhe, mali by ste, okrem správneho zloženia krmiva, venovať tiež pozornosť primeranej dávke. Nenechajte rozhodnutie, koľko Váš pes zje v žiadnom prípade na ňom. Labradorskí retríveri sú do značnej miery pažraví a budú jesť omnoho viac, než potrebujú. Avšak, dávka krmiva sa môže veľmi líšiť, závisí na veku, hmotnosti a aktivite Vašeho psa. Retríver bude spravidla potrebovať jedno alebo dve jedla denne, ktoré by mal dostať vždy v rovnaký čas. Pokiaľ dávate svojmu psovi maškrty, mali by ste toto množstvo odčítať z denného prídelu krmiva, takže do misky nasypte trochu menej.

Pre labradorského retrívera neexistujú žiadne predpísané tabuľky hmotnosti. Či už je Váš pes príliš tlustý alebo príliš chudý, prejedanie alebo príliš málo krmiva je nakoniec vždy na Vás. V podstate by ste mali Vašimi rukami dobre nahmatať rebrá, a nie aby ste ich videli pohľadom. Pokiaľ si nie ste istí, mali by ste sa spýtať svojho veterinára alebo chovateľa na správnu stravu a odpovedajúcu dávku krmiva pre Vašeho psa.

Labradorský retríver

Starostlivosť

Pre zdravie Vašeho labradora je prospešná správna starostlivosť. Okrem bežných vyšetrení u veterinára, ktoré by ste mali podstúpiť, môžete mimo iného detekovať infekcie krátkymi „kontrolami”. Zvláštna pozornosť by mala byť venovaná ušiam, očiam a zubom Vašeho labradora. Naviac, aby sa zamedzilo zraneniu alebo zápalu, by ste mali pravidelne skracovať pazúre Vašeho psa. Srsť labradorov sa ľahko čistí a v podstate sa takmer čistí sama. Najmenej raz týždenne je treba ho poriadne vyčesať, aby sa odstránili voľné chlpy a pevné nečistoty.

jarne_dobrodruzstva_pes
concept for life granule pre psov

Spravte zo starostlivosti rutinu

Dobrá starostlivosť nemusí trvať dlho. Avšak, mali by ste si naplánovať vyšetrenia a rituály starostlivosti pevne vo svojom každodennom alebo týždennom rozvrhu, aby sa stali rutinou pre Vás a Vašeho psa. Psi maju radi pravidlá a dobrú organizáciu. Príliš mnoho nečakaných prekvapení a zmien zraňuje citlivého labradora. Začnite s Vašim “programom starostlivosti” najlepšie už v období šteňaťa a pes si zvykne a bude sedieť kľudne.

Výcvik

Rovnako tak nekomplikovaná ako starostlivosť je aj výcvik labradora. Prívetivý, orientovaný na človeka štvornohý kamarát je teda vhodný aj pre začiatočníkov bez zkúseností so psom. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré je treba mať na pamäti pri výcviku labradorského retrívera.

Veľa miesta, veľa pohybu

Labrador je od prírody pracovným psom. Aby bol šťastný, potrebuje veľa cvičení a v ideálnom prípade dostatok pracovných príležitostí. Dom so svojou vlastnou záhradou, v ktorom má aktívny pes dostatok priestoru, by mal byť predpokladom pre chov tohto milujúceho štvornohého priateľa. Keďže majiteľ musí byť schopný labradora “vyčerpať”, je samozrejmé, že na to nestačí pár krátkych prechádzok. Psie športy, ako je poslušnosť a dogdance alebo lovecké skúšky, sú skvelým spôsobom, ako uspokojiť Vašeho psa fyzicky aj duševne. Ak chcete spraviť denné prechádzky trochu rozmanitejšie, mali by ste začleniť malé vyhľadávacie a aportovacie hry. Samozrejme, pokiaľ mu dáte možnosť vykúpať sa v potoku alebo jazere, spravíte tohto milovníka vodných športov šťastného.

Labrador potrebuje tiež výcvik

Pre kľudné a bezproblémové spoločné spolužitie v prírode a v spoločnosti sa Váš pes samozrejme riadi Vašimi pokynmi a príkazmi. To platí ako pre labradora, tak i pre nemeckého ovčiaka. Správny tréning je základným kameňom spoločného života človeka a psa. Obvykle však je labrador prirodzene poslušný. Je dôležité, aby ste viedli výcvik citlivo, ale dôsledne a láskyplne. Váš pes bude pravdepodobne reagovať pozitívne na podporu, ako je chvála alebo dokonca maškrty, a nepomôže nadmerná tvrdosť alebo dokonca krutosť. V každom prípade sa začiatočníkom odporúča navštíviť psiu školu, v ktorej pes vykonáva najdôležitejšie príkazy, ale tiež človek sa naučí, ako ovládať svojho psa.

V zásade platí, že čím lepšie je Váš pes vycvičený, tým viac s ním môžete robiť, či už ide o jazdu na bicykli, návštevu priateľov na záhrade alebo dovolenku spolončne na psej pláži. Život s labradorským retríverom je rôznorodý.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.