Bearded kolie

Bearded kolie

Milovníci bearded kolie súhlasia: „Toto plemeno nepoznáte, musíte ho zažiť.“ A kto videl ako bearded kolie veselo behá po lúkach, s akou energiou a radosťou sa pohybuje a zároveň ako je pozorný a ostražitý na želanie svojho majiteľa, je to čo dáva tomuto originálnemu plemenu jeho nezameniteľný šarm.

Povaha

Bearded kolie sú veľmi živí a aktívni psi, ktorí prechádzajú sebaisto životom. Napriek ich silnému temperamentu nevykazujú žiadne známky agresivity alebo nervozity. Naopak sú bearded kolie považované za citlivé a veľmi pozorné. Vďaka svojej veľkej inteligencii a dobrým pozorovacím schopnostiam sa zdá, že presne vedia, aké správanie je od nich vyžadované. Bearded kolie chcú potešiť svojich ľudí. Hoci táto vlastnosť nie je uvedená v oficiálnom štandarde FCI, možno opísať bearded kolie ako veľmi adaptabilní psy, ktorí sú silne orientovaní na človeka. S veľkým odhodlaním plnia úlohy, ktoré vyžaduje život a ich páni, ale bez toho, aby boli v rozpore so svojou vlastnou povahou. Ich veselá povaha sa zdá byť nezlomná – a pri svojich hrách často veselo štekajú.

Na druhej strane ich silné zvuky znateľne znervózňujú a nemajú ho radi. Preto je mnoho bearded kolií, citlivých na hluk, počas silnej búrky radi skryjú v tichom kúte. Táto vlastnosť dokonca dala bearded koliam meno “trasúca sa vlnená hromada” – čo je ale veľká krivda. Sú citlivé, ale nie “citlivky”. Dokonca, aj keď sa zľaknú hluku, nie je to nič znepokojujúce a neznamená to, že nie sú vyrovnaní. Medzi potomkami škótskych pastierskych psov je bearded kolia jediným zástupcom, ktorý vo svojej pôvodnej úlohe pastierskeho psa ovládal a riadil stádo dobytka, ako sa staral aj o jeho ochranu. Až do dnešného dňa si toto plemeno psov zachovalo túto prirodzenú ostražitosť, pritom bearded kolie zostávajú vždy pokojné a uvoľnené a ani ich reakcie nevykazujú žiadnu prehnanú ostrosť.

Dokonca aj v tréningu odmietajú prísnosť a hlasné rozkazy. Namiesto toho, tiché a jemné tóny vedú k požadovanému úspechu pri tréningu. Vďaka tomu sú dnes priateľské bearded kolie predovšetkým dokonalí spoločníci pre rodiny aj jednotlivcov. Sú v každej situácii lojálni a spoľahliví k svojim ľuďom.

Bearded kolie

Vzhľad

Niet pochyb o tom, že bearded kolie prinesie do domu zaručene radosť, ale tiež trochu špiny na labkách. V ich dlhej srsti sa pri prechádzke v prírode zachytia vetvičky alebo prach. Vďaka hladkým a skôr tvrdým chlpom, však znečistenie netrvá dlho. Prach a lesná pôda spravidla spadnú samé od seba a konáre a listy možno zvyčajne ľahko odstrániť ručne alebo hrebeňom.

Pod dlhými vrchnými chlpmi, ktoré sú štandardne rovné, aj keď sú povolené mierne vlny. Telo je pokryté mäkkou podsadou. Kvôli silnému a chlpatému kožuchu vyzerá bearded kolie neohrabane. Podľa oficiálneho štandardu plemena FCI by mali byť chlpy husté a dlhé tak, aby poskytli dostatočnú ochranu, ale na druhej strane by nemali zakryť prirodzený tvar tela. Jeho silná športová postava musí stále poznať pod kožuchom. Ako bývalé pastierske plemeno, je bearded kolie štíhly, aktívny pes, ktorý vykazuje dobrý postoj k ťažkej práci. Pes meria v kohútiku 53 až 56 cm. Feny sú o niečo menšie o 51 až 53 cm.

Kým srsť rastie okolo nosa riedko, dlhé chlpy rastú pozdĺž tváre a brady a tvoria typický fúz. Tento charakteristický fúz dal meno tomuto plemenu: Bearded kolie alebo tiež „beardie”.

Pokiaľ ide o farbu, sú bearded kolie celkom rôznorodé. Zatiaľ čo pri narodení sú základné farby šteniat čierna a biela, hnedo-biela, modra alebo biela s pálením. Farby dospelých psov sa pohybujú od bridlicovo šedej, červenkasto hnedej, čiernej, modrej po všetky odtiene šedej, hnedej a pieskovej, niekedy majú biele znaky, ktoré sa môžu objaviť na tvári, na papuli, na hrudníku, labkách a na špičke chvosta.

bearded collie welpen auf terrasse

História

Pôvod bearded kolií nie je známy. Predpokladá sa, že pochádzajú z chlpatých pastierskych psov z východnej Európy a Ázie, ktorí prišli do Anglicka v pätnástom storočí spoločne s ovcami a dobytkom. V Škótsku boli psi využívané na chov a ovládanie dobytka. Na rozdiel od väčšiny pastierskych psov bola bearded kolia tiež vhodná na stráženie a ochranu dobytka proti dravcom alebo zlodejom. Mnoho týchto psích pastierov nieslo výlučnú zodpovednosť za stádo. Hovorí sa, že bol tak spoľahlivý, že sú hlásené aj správy o návrate psov späť do Škótska z dobytčieho trhu v Londýne.

Okrem toho vieme o počiatkoch tohto plemena málo. To je spôsobené tým, že pôvodní majitelia bearded kolií boli hlavne pastieri, ktorí neviedli, kvôli nedostatku vzdelania, prakticky žiadne záznamy o svojich psoch. Na začiatku 20. storočia v následnom zmätku po dvoch svetových vojnách, sa línia ťažko pracujúcich bearded kolií stráca takmer úplne. Až v roku 1944 bolo toto plemeno psov znovu objavené náhodou. V tej dobe si anglická chovateľka pani G. O. Willison objednala šteňa sheltie, ale z krabice vyliezlo hnedo biele šteňa. Chovateľka si najprv myslela, že je to kríženec. O štyri mesiace neskôr, starý pastier v predpokladanom kríženci spoznal bearded koliu. Pani Willison bola tak ohromená milou povahou svojho nového psa, že pomohla návrat chovu tohto plemena. Neúnavne vyhľadávala u britských pastierov vzácne fúzaté kolie, s ktorými mohla vybudovať novú chovnú základňu. Zároveň inšpirovala a motivovala svojich kolegov k chovu bearded kolie.

Chov

V Nemecku sú dnes títo psi chovaní pod záštitou Bearded Collie Club e.V. BCCD je prvý klub v Nemecku, ktorý sa venuje výhradne tomuto plemenu psov. Renomovaní chovatelia sa pravidelne vzdelávajú a starostlivo vychovávajú mladých chovateľov. Našťastie sa väčšina chovateľov BCCD zdržiava chovu “modernej fúzatej kolie”. Rovnako ako v priebehu šľachtenia mnohých psích plemien boli vytvorené aj takzvané “show beardies”, ktoré degradovali bearded koliu na veľmi chlpatého výstavného psa. Prešľachtení psi majú chlpy neprirodzene dlhé a doslova trpia pod svojím kožuchom. Sústredenie sa na vzhľad sa tiež prejavilo zmenou psieho naturelu. Moderné bearded kolie reagujú nadpriemerne úzkostlivo alebo dokonca agresívne.

Dnes sa rozumní chovatelia vracajú k „starému typu” bearded kolie, kedy nejde o ceny krásy a trofeje, ale o zachovanie robustného, sebavedomého, inteligentného, športového rodinného psa.

Bearded kolie

Starostlivosť a výcvik

So stredne-dlhou srsťou starého typu bearded kolia nestratí žiadnu krásu, pritom je oveľa jednoduchšie na starostlivosť než módne dlhá srsť „beardies“. Samozrejme, srsť je stále tak dlhá, že sa do nej zachytávajú nečistoty, ale menej ako u mnoho krátkosrstých miláčikov. Vzhľadom k hladkej a hrubej štruktúre srsti, stačí pravidelné kefovanie raz za týždeň alebo za dva týždne.

Zložitejšie ako starostlivosť o srsť je teda skôr zamestnanie aktívnych a podnikavých bearded kolií. Psy tohto plemená milujú dlhé prechádzky, kde sa môžu voľne pohybovať. Ak jeho ľudia majú správny postoj k výcviku, potom sa radi tiež učia malým trikom a baví ich aj dogdancing. Samozrejme tiež agility alebo triebball prináša koliam veľké potešenie. Okrem pohybových hier milujú títo inteligentní psi aj „tréning hlavy” vo forme inteligentných hračiek a hlavolamov.

Bearded kolie sú považované za ľahko vycvičiteľných, ale netolerujú prísnosť a potrebujú konzistentný tréning. Tí, ktorí sa týmto spôsobom budú venovať bearded kolii, budú odmenení veľmi vďačným, láskavým a pôvabným psom. Kvôli ich jemnej povahe sa dobre znáša s inými zvieratami, ale jeho ľudia budú vždy na prvom mieste. Mnoho milovníkov bearded kolii súhlasia: akonáhle zažijete „beardie“, nikdy na ňu nezabudnete.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.