Skye teriér

Skye teriér

Skye teriéry vyzerajú roztomilo, no netreba ich podceňovať.

Predstavujeme vám plemeno Skye teriér – malá veľká psia osobnosť zo škótskeho ostrova Skye.

Vzhľad: Veľký pes na malých nohách

Skye teriér je síce nízky, ale mimoriadne dlhý. Štandard pre toto plemeno psov odporúča pri výške ramien 25 až 26 centimetrov dĺžku 103 centimetrov. Špecifikácia dĺžky psov je v chove psov nezvyčajná, no predĺžená silueta je pre skye teriéra typická.  

Plemeno sa vyskytuje so stojacimi alebo visiacimi ušami. Uši sa kvôli dlhej srsti zdajú byť dosť veľké.

Srsť klasicky upraveného skye teriéra mu často padá do očí. Ak práve nemáte namierené na výstavu, môžete ju pripnúť alebo odstrihnúť. To platí aj pre ostatné časti srsti. Dlhá srsť visí až po zem a zakrýva krátke nohy.

U skye teriérov je povolená čierna, sivá, plavá a krémová farba s čiernymi znakmi na ušiach a papuli. Nos je vždy čierny.

Charakter: Silný charakter

Rozmanitosť a drsný pôvab – Skye teriér je odrazom krajiny svojej škótskej domoviny, ostrova Skye.

Typický teriér 

Aj keď skye teriér vyzerá roztomilo, ako pôvodný lovec líšok má lovecký inštinkt a veľkú nezávislosť. Loviť a chytať líšky si vyžaduje veľkú odvahu – najmä ak ste taký malý ako skye teriér.

Tento štvornohý priateľ má veľa odvahy. Jeho veľké sebavedomie však môže byť v každodennom živote výzvou. Najmä preto, že nemá rád cudzích ľudí na svojom území.

A “teritórium” – to je často miestom, kde sa skye teriér práve nachádza. Tento pes si rád stráži svoje teritórium, ale nemá tendenciu vyštekávať. K cudzím ľuďom sa správa odmerane, no na svojich ľudí je veľmi naviazaný.

Vedeli ste?Zástupca tohto plemena, legendárny Greyfriars Bobby, sa v 19. storočí preslávil vernosťou voči svojmu majiteľovi. Po smrti svojho pána vraj 14 rokov strážil jeho hrob.

© kyrien / stock.adobe.com
Pamätník najslávnejšieho skye teriéra Greyfriars Bobbyho sa nachádza v Edinburghu.

Plemeno pre skúsených

Ak sa rozhodnete pre toto plemeno, v ideálnom prípade už by ste mali mať skúsenosti s výcvikom psov, pretože výchova tejto osobnosti psa si vyžaduje dôslednosť a empatiu.

Majitelia by mali tvrdohlavosť skye teriéra rešpektovať. S jasným vedením a veľkou dávkou trpezlivosti dosiahnete s týmto štvornohým priateľom úspech. Skye teriér sa naučí základné povely, ale v tréningu obedience nezvíťazí. Pretože veľká poslušnosť je pre tohto psa v rozpore s jeho nezávislosťou.

Je obzvlášť dôležité, aby bol mladý pes dobre socializovaný s inými psami. Tak predídete tomu, aby sa pri každej prechádzke zľakol, keď sa za rohom objaví iný pes.

Vzhľadom na loveckú vášeň niektorých jedincov sa odporúča odučiť psa loviť. Najlepšie je obrátiť sa na psiu školu, ktorá má skúsenosti s výcvikom teriérov. 

Chov a starostlivosť o skye teriéra

Skye teriér nie je vhodným psom pre začiatočníkov. Aké ďalšie predpoklady by však mal mať budúci majiteľ okrem skúseností so psom?

Je starostlivosť o srsť časovo náročná?

Má krátku, ale hustú a vlnitú podsadu. Krycia srsť je dlhá, drsná a rovná. Ak máte skye teriéra, mali by ste starostlivosti o srsť venovať každý deň trochu času. Je to potrebné, lebo v dlhej krycej srsti sa zachytáva veľa nečistôt.

Okrem toho si srsť vyžaduje pravidelné kefovanie, najlepšie každý druhý deň, no aspoň raz týždenne. Ak nechodíte so psom len po betónových uliciach – čo by bolo veľmi nudné – nevyhnete sa pravidelnému odstraňovaniu lístia, malých vetvičiek alebo nečistôt z dlhej krycej srsti. Zaschnuté nečistoty sa dajú vykefovať. 

Kúpať by ste ho mali len vtedy, keď je to absolútne nevyhnutné. Použite na to jemný šampón pre psov. Chovateľ alebo psí kaderník vám poradia praktické každodenné účesy.

Viac sa dozviete v článku: Starostlivosť o srsť psa.

Ďalšie tipy na chov skye teriéra

Tento psík je vhodný na život v byte aj v meste. Považuje sa za typického psa pre jednotlivca, pretože uprednostňuje úzke puto s jedným človekom. V rodine by preto mal mať blízke puto s jednou osobou a nemal by byť často sám.

Malé deti by nikdy nemali byť ponechané so psom bez dozoru. Vzhľadom k jeho dlhej srsti a plyšovému vzhľadu niektoré deti láka sa so srsťou hrať. Osobitú pozornosť treba venovať tomu, aby deti so psom zaobchádzali opatrne. Potom už blízkemu priateľstvu nič nestojí v ceste.

Mačky je možné chovať v spoločnej domácnosti spolu so psom v prípade, že si zvieratá na seba privykli už v mladom veku. Takto pes akceptuje, že mačka nepredstavuje korisť, ale patrí do svorky. 

Zamestnanie: Nie je to športový pes

Ísť na lov so skye teriérom – to je dnes kvôli jeho stavbe tela sotva možné. Vzhľadom k jeho krátkym nohám nie je veľmi atletickým psom. Srsť až po zem sťažuje prechádzky cez húštiny v lese rovnako ako prechádzky cez kríky v parku či v záhrade.

To mu však nebráni chodiť na dlšie prechádzky so svojím pánom. Za predpokladu, že má pes dostatočný tréning, môžu to byť aj dlhé túry. Napríklad zdatný skye teriér dokáže prejsť 95-kilometrovú trasu West Highland Way v Škótsku za týždeň. Široké lesné cesty sú však lepšie než poľné cestičky.

Niektorí zástupcovia tohto plemena majú radi hry, pri ktorých musia využívať čuch, alebo učenie sa drobným trikom. Zábava by mala byť dôležitejšia ako cieľ, pretože Skye má svoje vlastné tempo.

Zdravie: Ako je na tom skye teriér so zdravím?

Dostanú tieto psy ľahko bolesti chrbta?

Niektorí sa obávajú, či u psa nemôže dôjsť k ochrnutiu, ako to býva u jazvečíka, čo je dôsledkom atypickej stavby tela. Hoci sa problémy s medzistavcovými platničkami vyskytujú aj u skye teriéra, vyskytujú sa zriedkavejšie ako u jazvečíka.

No aj tak približne desať percent všetkých psov tohto plemena trpí problémami s chrbticou. Pri šteniatkach a mladých psoch by ste preto mali brať veľký ohľad na ich zvláštnu stavbu tela. To znamená: nenechávajte ich chodiť hore a dole po schodoch, berte ich len na krátke prechádzky a žiadne skákanie. Šteniatka môžu mať aj nesprávnu chôdzu (krívanie), z tej ale väčšinou vyrastú.

V chladnom a vlhkom počasí je náchylný na infekcie močových ciest, pretože je vzhľadom k svojim krátkym nohám len kúsok nad zemou. Niektorí jedinci majú genetickú predispozíciu k chronickej hepatitíde, ochoreniu obličiek a očí.

Koľko sa skye teriér dožíva?

Seriózny chovateľ vám poskytne informácie o zdravotných prehliadkach a testoch svojich psov. V dobrom zdravotnom stave sa skye teriér môže dožiť v priemere až 15 rokov.

Šteniatko skye teriéra v prirode © Kate / stock.adobe.com
Šteniatko skye teriéra na potulkách prírodou.

Kúpa: Kde nájdem svojho skye teriéra?

Tu sa dozviete o chove skye teriérov v minulosti a dnes.

Miláčik šľachty

Ako už názov napovedá, skye teriér pochádza zo škótskeho ostrova Skye. Tu sa využíval ako lovecký pes už pred niekoľkými storočiami. Niekedy sa “skye teriérmi” nazývali rôzne typy psov z ostrova, čo komplikuje historiografiu tohto plemena.

Jedno je isté: v minulosti bol obľúbeným psom šľachty. Mária Stuartová vraj mala psíka tohto plemena. Taktiež kráľovná Viktória a jej švagriná Alexandra, neskoršia anglická kráľovná, si cenili týchto netradičných, pekných psov.

Do 19. storočia bol skye teriér módnym psom. Potom však jeho popularita rýchlo klesla. Dnes nájdeme chovateľov tohto plemena najmä vo Veľkej Británii.

Tipy na kúpu skye teriéra

Ak chcete mať typického a zdravého spoločníka, mali by ste si šteniatko kúpiť od seriózneho chovateľa. Na stránkach “Klubu chovateľov teriérov” nájdete informácie, kde šteniatka skye-teriérov hľadať. 

Ďalšie informácie vám poskytne Skye Terrier Club z Veľkej Británie alebo Skye Terrier International Association zo Švajčiarska. Obe organizácie si dali za cieľ spojiť priateľov tohto plemena z celého sveta. 

Pred návštevou chovateľa: 12 otázok pre chovateľov psov pri kúpe šteniatka 

Ktoré plemená sú podobné skye teriérovi?

Tvrdohlavý a dlhší než vysoký – tu si každý vybaví jazvečíka. V skutočnosti vykazuje jazvečík isté podobnosti, no dodnes sa používa pri love.

Teriérom so zvláštnym pôvabom a podobnou stavbou tela je napr. aj dandie dinmont teriér. Ide o priameho potomka skye teriéra. Ďalším známym škótskym miláčikom na štyroch labkách je škótsky teriér, ktorý má citlivejšiu povahu.

Ak ste sa nerozhodli pre konkrétne plemeno a máte záujem o už dospelého psa, môžete sa poobzerať po teriéroch v núdzi v organizáciách na ochranu zvierat alebo v útulkoch. Nájdete tu mnoho krížencov so šarmom pravého skye teriéra. 

Záver: Pôvabný pes pre skúsených

Skutočnosť, že skye teriér nie je pes pre každého, ho nerobí menej sympatickým. Pri tomto plemene opäť platí, že milovníci psov by nemali pri ich huňatom vzhľade očakávať prítulnú povahu. Tento pes má totiž silný charakter s vlastnou mysľou. Ak sa s ním spriatelíte, môžete sa tešiť z verného spoločníka po svojom boku.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.