Austrálsky teriér

Vonku sedí austrálsky teriér

Veselý austrálsky teriér nie je psom, ktorý by vylihoval na gauči.

To je Austrálčan? Samozrejme, že áno! Austrálsky teriér! Predstavujeme vám tak trochu menovca austrálskeho ovčiaka, austrálskeho teriéra.

Ako vyzerá austrálsky teriér?

Štandard FCI opisuje austrálskeho teriéra ako “jedného z najmenších pracovných teriérov”. Na prvý pohľad pripomína odvážnejšiu, divokejšiu a väčšiu verziujorkšírskeho teriéra.

Stavba tela

Austrálsky teriér je silný pes s predĺženou siluetou s výškou ramien 25 cm a s hmotnosťou približne 6,5 kilogramov. Sučky sú o niečo menšie.  

Lebka je dlhá, plochá a mierne široká s miernym stopom. Oči sú malé, oválne a tmavohnedé. Uši austrálskeho teriéra sú tiež malé, vzpriamené a špicaté. 

Pôvodne sa chvost kupíroval, čo je dnes vo väčšine európskych krajín zakázané. Podľa štandardu plemena FCI by mal byť chvost austrálskeho teriéra vždy vysoko nasadený a vysoko nesený. Nemal by byť však prehnutý cez chrbát.

Ako vyzerá srsť austrálskeho teriéra?

Austrálsky teriér má drsnú srsť dlhú približne šesť centimetrov s krátkou, mäkkou podsadou. Okolo krku je srsť strapatá s výrazným golierom a tiež dlhšia. 

Toto plemeno má dve farebné variácie: rôzne odtiene modrej s pálením a pieskovo-červenú. Tiene a biele znaky sú podľa normy nežiaduce. 

Charakter: Teriér so šarmom

Hoci sa austrálsky teriér – typický teriér – vyznačuje silnou osobnosťou, je priateľský a prispôsobivý.

Povaha: Malý univerzálny psík

Veselý, hravý, priateľský a vždy pripravený niečo spoločne podniknúť: austrálsky teriér je spoločenský a odolný pes. So svojím majiteľom si vytvára úzke puto a voči iným ľuďom je priateľský.

Napriek svojej veľkosti je austrálsky teriér sebavedomý, niekedy až trúfalý. Ak je však v období šteniatka a v mladosti dobre socializovaný, nemali by byť tieto typické vlastnosti teriéra pri kontrolovaných stretnutiach s inými psami problémom.

Ako všetky teriéry, ani ten austrálsky, nie je v žiadnom prípade psom, ktorý by svojmu majiteľovi leňošil na kolenách. Ako pracovný pes potrebuje na to, aby bol spokojný, dostatočne zamestnať telo aj hlavu.

Výchova inteligentného teriéra

Austrálsky teriér je malý a bystrý a rýchlo pochopí, čo od neho jeho majiteľ chce. Dá sa ľahko vycvičiť a rád sa prispôsobuje každodennému režimu svojho majiteľa, pokiaľ môže byť jeho súčasťou. Samozrejme, treba brať do úvahy typickú tvrdohlavosť teriérov, pretože tento pes rád prejavuje svoju osobnosť. 

Keďže austrálsky teriér je ostražitý a najmä samci radi prejavujú teritoriálne správanie, mali by ste jeho štekanie usmerňovať už od útleho veku. 

Jeho predkovia sú nadaní lovci potkanov a hadov, čo treba mať na pamäti, keď ho necháte voľne behať. Pri pohľade na myšiu dieru alebo potkana môže ľahko zabudnúť na svoju dobrú výchovu.

Tu si môžete prečítať užitočné tipy:Ako psa odnaučiť loviť.

Austrálsky teriér pieskovej farby na lúke
Austrálsky teriér miluje dlhé prechádzky.

Chov austrálskeho teriéra

S austrálskym teriérom si zažijú veľa radosti aj neskúsení majitelia psov, pretože z pôvodne pracovného psa sa stal skutočný spoločenský a rodinný pes.

Ku komu sa hodí austrálsky teriér?

Pes z druhého konca sveta má mnoho vlastností, ktoré ho robia atraktívnym pre mnohých milovníkov psov. Preto je rovnako vhodný pre rodiny, ako aj pre jednotlivcov.

S mačkami sa dá toto plemeno dobre socializovať. Malé zvieratá, ako napr. morčatá, by sa však mali mať pred vášnivým lovcom potkanov na pozore.

Mesto alebo vidiek? Byt či dom? Austrálskemu teriérovi to je jedno. Hlavné je, aby mal dostatok pohybu a aktivít! Môže byť veľmi vhodný aj pre seniorov, ktorí majú radi pohyb, pokiaľ ho dostatočne fyzicky aj duševne vyťažia.

Potenciálni kupujúci by mali mať vždy na pamäti, že tento pes, hoci môže vyzerať veľmi rozkošne, bol pôvodne pracovným psom. Pre ľudí, ktorí sú skôr pohodlnejší, či už mladých alebo starších, sú preto vhodnejší starší zástupcovia tohto plemena. 

Je toto plemeno vhodné k deťom?

Malý teriér zvyčajne veľmi dobre vychádza s deťmi. Aj keď je austrálsky teriér ešte malý, nikdy by ste ho nemali nechať bez dozoru s bábätkom alebo malým dieťaťom. Ak sú k nemu staršie deti ohľaduplné, môžu sa z nich stať skvelí priatelia.

Je starostlivosť o srsť časovo náročná?

Austrálsky teriér má drsnú srsť s mäkkou podsadou, ktorú by ste mali pravidelne trimovať. Prípadne ho môžete nechať každých pár týždňov profesionálne ostrihať u psieho kaderníka. Austrálskeho teriéra raz týždenne okefujte, aby ste zabránili plstnateniu srsti. Po prechádzke v lese či poli zo srsti odstráňte poprichytávané vetvičky a nečistoty. Veľká výhoda: toto plemeno takmer vôbec nepĺzne.

Celkovo je starostlivosť o tohto štvornohého priateľa v porovnaní s mnohými inými malými psami veľmi jednoduchá. Niektorí príslušníci tohto plemena sú však náchylní na zápaly uší. Preto mu uši pravidelne kontrolujte a v prípade potreby ich očistite.

Viac informácií nájdete tu: Starostlivosť o srsť psov. 

Ako austrálskeho teriéra zamestnať

Austrálsky teriér s vami rád leňoší na gauči za predpokladu, že mal predtým dostatok pohybu. Napriek svojej malej veľkosti to nie je pes pre pohodlných ľudí. Má rád dlhé prechádzky, no okrem toho nesmie chýbať ani mentálne zamestnanie pre jeho bystrú hlavičku.

Vo svojej domovine sa teriér používal dokonca ako pastiersky pes, čo svedčí o jeho odolnosti a nasadení. Pre toto malé energické plemeno sú vhodné mnohé psie športy. Patria sem napr. agility pre malé psy, ale aj práca s čuchom a učenie trikov.

Hľadáte inšpiráciu? Tu nájdete prehľad psích športov!

Austrálsky teriér na skúške agility psov
Agility obľubuje mnoho austrálskych teriérov.

Austrálsky teriér: Zdravie

Austrálske teriéry sú odolné psy, ktoré môžu mať občas sklony k určitým chorobám. Medzi tieto ochorenia patrí cukrovka, alergické kožné ochorenia, progresívna atrofia sietnice a luxácia pately.

Koľko sa dožíva austrálsky teriér?

Priemerná dĺžka života týchto malých Austrálčanov je jedenásť až pätnásť rokov. Dlhý a zdravý život vášho štvornohého miláčika môžete výrazne podporiť vhodnou stravou.

História a pôvod

Na rozdiel od amerického austrálskeho ovčiaka pochádza austrálsky teriér z Austrálie. Korene tohto plemena siahajú do Európy: jeho predkovia prišli na piaty kontinent so škótskymi osadníkmi, kde boli ich všestrannými pomocníkmi. Stráženie, pasenie, zabíjanie hadov – tieto malé aktívne psy to všetko zvládali s veľkou zručnosťou.

V roku 1880 bol austrálsky teriér prvýkrát predstavený na výstave v Austrálii. Oficiálny chov sa začal v roku 1921 založením Klubu austrálskych teriérov a stanovením štandardu chovu.

V Európe sa dá toto plemeno ešte stále zaradiť do kategórie „tajný tip“.

Chov a kúpa

Máte záujem o austrálskeho teriéra?Prečítajte si naše tipy na poriadenie si psa a tiež informácie o alternatívnychplemenách psov.

Kde môžem kúpiť austrálskeho teriéra?

Ak si chcete zaobstarať austrálskeho teriéra, najlepšie je obrátiť sa na chovateľa, ktorý sa riadi smernicami FCI. Tak máte istotu, že rodičovské zvieratá majú rodokmeň a že na chov sú vyberané len typovo vhodné a zdravé zvieratá. 

V mnohých krajinách Európy je len hŕstka chovateľov tohto plemena. Pokiaľ teda máte záujem o šteniatko austrálskeho teriéra, budete musieť počítať s tým, že vás to bude stáť čas aj peniaze.

Koľko stojí austrálsky teriér?

Cena šteniatka zo seriózneho chovu je 1 000 eur a viac.

Alternatívne plemená

Medzi spoločensky prijateľné plemená teriérov patria norvičský teriér a norfolkský teriér, ktoré majú s austrálskym teriérom veľa spoločného.

Niektoré ďalšie teriéry s krátkymi nohami sú podobné tým austrálskym, sú však náročnejšie na výcvik a majú drsnejší “teriérsky šarm”. Patrí medzi ne cairnský teriér a skye teriér.

Krížením austrálskeho teriéra s dandie dinmont teriérom a jorkšírskym teriérom vznikol prispôsobivý a spoločensky prijateľný austrálsky silky teriér. Starostlivosť o jeho srsť je však náročnejšia ako u austrálskeho teriéra.

Ak máte radi malé psy, ale nie ste práve fanúšikom teriérov, máme pre vás riešenie. Existuje mnoho rôznych spoločenských psov, ako napríklad havanský psík.

Záver: Sympatický teriér

Ak hľadáte priateľského, sympatického malého teriéra, je austrálsky pes skvelou voľbou. Pokiaľ tohto malého a mimoriadne pracovitého psíka nebudete podceňovať, nájdete v ňom skvelého spoločníka.

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.
8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.
7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.