Čínsky chocholatý pes

Čínsky chocholatý pes

Výnimočnosť

Názory ľudí sa rôznia: niektorí ho milujú, iným sa zdá vzhľad tohto módneho psíka úsmevný. Čínsky chocholatý pes je veľmi robustný, odvážny pes s tisícročnou históriou.

Naháč s hrivou

Čínsky chocholatý pes má veľmi pozoruhodný vzhľad, čo nespočíva len v jeho srsti, pretože ako naháč má srsť len na niekoľkých miestach: to zahŕňa takzvanú „hrivu“ – srsť, ktorá sa vlní od hlavy až po krk. Okrem toho sú srsťou zarastené spodné dve tretiny chvosta, ako aj nohy. Na končatinách rastie srsť v ideálnom prípade „do výšky ponožiek“. Srsť môže mať všetky farby. Čínski chocholatí psi dosahujú výšku v kohútiku maximálne 33 cm, pričom rozlišujeme dva typy postavy: drobná a „cobby“ s masívnejšou postavou. Pôvabná hlava nemá takmer žiadne vrásky a je usadená na dlhom, štíhlom krku. Oči, ktoré sa nachádzajú ďaleko od seba, sú stredne veľké a veľmi tmavé, takže sa zdajú byť čierne. Nápadné sú tiež veľké uši, ktoré sú zasadené veľmi hlboko a nosia sa vzpriamene.

Varianta Powder Puff – labutienka

Mnohí si spájajú plemeno s absenciou srsti, čo nie je vždy pravda: Kto chce čínskeho chocholatého psa so srsťou po celom tele, by sa mal informovať o variante „powder puff“ (labutienka). Vo väčšine vrhov nájdete aj šteňatá so srsťou, pretože bezsrsté psy prenášajú „gén pre srsť“. Chlpaté chocholaté psy sú dôležité pre zdravý chov, pretože inak môže dôjsť k chýbajúcim zubom – táto chyba ide ruka v ruke s vyššou pravdepodobnosťou absencie srsti.  U chlpatých predstaviteľov chocholatých psov sú mimochodom povolené aj ovisnuté uši.

Bezsrstý z tradície

Nie je úplne isté, či čínsky chocholatý pes naozaj pochádza z Číny. Faktom však je, že chov týchto bezsrstých, alebo takmer bezsrstých spoločenských psov má v Číne veľmi dlhú tradíciu: zdroje naznačujú možných predkov tohto plemena už v 12. storočí pred naším letopočtom. Pravdepodobne predkovia čínskeho chochocholatého psa zažili svoj prvý rozkvet v dynastii Han (206 pred Kr. — 220 n.l.). Boli spoločníkmi vládcov a slúžili im ako spoločenské psy, vo väčších variantoch aj ako poľovnícke a strážne psy. Nakoniec prišli prvé exempláre do USA, kde sa títo psi s minimom kožušiny rýchlo stali slávnymi vďaka výstavám psov v dvadsiatych rokoch 20. storočia. Plemeno je príbuzné mexickým a peruánskym naháčom. Medzinárodná kynologická federácia FCI uznala plemeno v roku 1987. V Európe sa popularita plemena počas posledných rokov v mnohých krajinách rozrástla: čoraz častejšie je možné vidieť týchto psov cupitať ulicami Európy. Vďaka ich mimoriadnemu vzhľadu sú zástupcovia tohto plemena pravidelne víťazmi v súťažiach o „najškaredšieho psa“ — kuriozita, ktorá robí týchto psov v očiach svojich obdivovateľov ešte zaujímavejšími.

Čínsky chocholatý pes - šteňa © Anastasiia / stock.adobe.com

Prívetivý kamoš

Tento pes miluje svojich ľudí! Každý, kto hľadá oddaného psa, ktorý potrebuje veľa kontaktu so svojim dvojnohým priateľom, nájde v čínskom chocholatom psovi priateľa na celý život. Je pozorný, citlivý, miluje pozornosť svojho majiteľa a v prípade potreby dokáže byť veľmi poslušný, čo z neho robí dokonalého spoločníka na cestách. Vrodená povaha je hravá a nekomplikovaná. Títo psi sú zvedaví a preto aj ostražití, čo znamená, že Vás vždy upozornia na blížiaceho sa návštevníka. Avšak, nemajú tendenciu štekať. Vo výchove často platí: dôslednosť je alfou a omegou. Ak nechcete, aby dospelý chocholatý pes spal s Vami v posteli, nesmiete v žiadnom prípade ani šteňati dovoliť vyliezť na posteľ.  Ak sú všetci dvojnohí členovia rodiny dôslední, výchova tohto plemena je hračkou. Učenie základných príkazov sa dá optimálne doplniť návštevou psej školy. Tu sa okrem iného Váš pes zoznámi s inými psami rôznych plemien a veľkostí, čo nielen podporuje socializáciu, ale tiež prispieva k vytváraniu kontaktov s jedincami rovnakého druhu a ich chovateľmi.

Čínsky chocholatý pes – citlivka?

Prvý dojem je klamlivý: plemeno je robustné a znesie mrazivú zimnú prechádzku — za predpokladu, že budete vždy v pohybe. Avšak u mladých a starších psov, ako aj v extrémnych chladných podmienkach, môže byť užitočné poskytnúť Vášmu domácemu miláčikovi primeranú ochranu vo forme psieho kabátika. Chráňte ho tiež pred dlhým pobytom na slnku! Ohrozené sú obzvlášť svetlí psi, pretože sa rýchlo spália. Pretože u nahých psov je to ako u ľudí: svetlá koža sa rýchlejšie spáli. Rovnako ako u nás ľudí, farba kože nahých psov sa mení pod vplyvom slnečného žiarenia – opaľuje sa. Z genetického hľadiska môžu mať niektorí čínski chocholatí psi sklony k posunu šošovky v oku a s tým súvisiaci zelený zákal. Z tohto dôvodu sa vykonáva genetický test, ktorý zodpovední chovatelia vykonávajú pred párením — nechajte si ukázať výsledky tohto testu pred kúpou šteňaťa! Zdravý čínsky chocholatý pes sa môže dožiť 12 až 14 rokov.

Vhodná výživa

Rovnako ako u každého psa, platí i u čínskeho chocholatého psa: vhodná výživa je najlepšia zdravotná starostlivosť! Pri výbere krmiva venujte pozornosť vysokému podielu mäsa, čo znamená, že mäso by malo byť na prvom mieste, bez ohľadu na to, či si vyberiete suché alebo mokré krmivo. Výrobcami odporúčané dávkovanie je vždy len orientačné. Najmä u „bezsrstej“ varianty čínskeho chocholatého psa je však ľahké udržiavať štíhlu líniu. Vo väčšine prípadov môžu naháči žrať viac než ich chlpatí príbuzní bez toho, aby pribrali. Ak má Váš pes viac tuku na rebrách než je zdravé, znížte výživu zodpovedajúcim spôsobom. Pri prechode na nové krmivo vždy dbajte o to, aby ste zmenu vykonávali pomaly tak, že postupne primiešavate stále väčšie množstvo nového krmiva do toho starého. Tým zabránite reakciám z precitlivenosti. Samozrejme, Váš malý spoločník by mal mať vždy prístup k čerstvej vode.

Starostlivosť od hrivy až k labkám

Na prvý pohľad je jasné: variant „bezsrstý“ nevyžaduje takmer žiadnu starostlivosť o srsť! Riedka srsť prináša mnoho ďalších výhod: čínsky chocholatý pes v bezsrstej verzii bude len sotva cítiť po mokrom psovi a nepozvaní hostia sa len sotva usadia na jeho nahej koži. Z času na čas by ste mali čínskeho chocholatého psa okúpať a natrieť ho telovým mliekom, pretože toto plemeno má sklony k suchej koži. Ochrana pred slnkom je vhodná v lete — najmä u psov s malým množstvom pigmentu (u svetlých exemplárov). Pravidelne kontrolujte pazúry a v prípade potreby ich skráťte. Starajte sa o zdravé zuby — so špeciálnymi lahôdkami pre starostlivosť o zuby, môžete zabrániť vzniku zubného kameňa. Ak ukážete svojmu chocholatému psovi už vo veku šteňaťa rituály na starostlivosť o zuby, prispejete tak k jeho čistému chrupu.

Športový a hravý

Ako títo malí psi milujú maznanie a túlenie, pohyb je pre nich rovnako dôležitý! Mnohí z nich milujú beh a hranie. Tréning agility pre psov môže byť dobrou voľbou na zamestnanie psov.  V snehu, daždi alebo počas poľadovice nemusíte s čínskym chocholatým psom chodiť na dlhé prechádzky, ale v tomto prípade by ste ho mali zamestnať iným spôsobom. Čo tak učiť sa malé triky, ako je tréning s klikerom? Ten posilňuje puto medzi Vami a Vaším psom, trénuje jeho inteligentnú hlavičku a zvyčajne poskytuje zábavu na oboch stranách! Psí tanec alebo Frisbee pre psa sú tiež vhodné — skúste to, čo Vám obom prinesie najviac zábavy.

Čínsky chocholatý pes v tráve © deviddo / stock.adobe.com

Je čínsky chocholatý pes pre mňa vhodný?

V podstate je tento priateľský pes vhodný pre každého milovníka psov, ktorý oceňuje závislého zvieracieho spoločníka, s ktorým môže tráviť veľa času. Je ideálny pre bývanie v byte, a najmä v meste. Vzhľadom na jednoduchosť výchovy je ideálny pre začiatočníkov. Každý, kto chce žiť so zástupcom tohto mimoriadneho plemena, sa musí pripraviť na to, že bude pravdepodobne kvôli chýbajúcej srsti často oslovovaný a možno i kritizovaný laikmi.  Každý, kto si čínskeho chocholatého psa vyberie za svojho spoločníka, bude totiž nápadný.  Tento priateľský pes sa perfektne znáša s deťmi – dbajte však na to, aby mal k dispozícii útočisko a od začiatku učte deti, ako zaobchádzať so zvieraťom s rešpektom. Potom hlbokému priateľstvu nebude nič stáť v ceste. Okrem toho sa čínsky chocholatý pes ľahko spriatelí s inými domácimi miláčikmi. Predtým než sa pre nového psieho kamaráta rozhodnete, by ste si mali starostlivo premyslieť, kto sa o Vášho štvornohého priateľa postará v prípade choroby alebo dovolenky. Nekomplikovaného chocholatého psa môžete bez problémov vziať na mnoho ciest – mnohé ubytovania v dnešnej dobe umožňujú hosťom priviesť si so sebou štvornohého miláčika. Okrem toho vypočítajte si pravidelné náklady, ktoré Vám vzniknú v najbližších rokoch kvôli poriadeniu si psa. Okrem daňového poplatku za psa sa v priebehu roka nabalia náklady na kvalitné krmivo a návštevy veterinárov.

(Žiadny) pes pre alergikov

Zas a znovu sa dočítate, že čínsky chocholatý pes je vhodný pre alergikov. To však nie je dokázané — avšak niektorí alergici dobre znášajú bezsrstú variantu psa, čo by mohlo závisieť od toho, že sa do okolia rozširuje menej alergénov. Alergici nereagujú na samotné chlpy, ale na enzýmy nachádzajúce sa v slinách zvierat, ktoré držia vo svojej srsti (a nielen tam). Ale pozor: niektorí chovatelia varujú pred mimoriadne silnými alergickými reakciami na „bezsrstého“ psa. Takže sa nespoliehajte na počutie, ale poraďte sa s lekárom o poriadení si psa.

Kde nájdem svojho čínskeho chocholatého psa?

Hoci s popularitou rastie počet chovateľov tohto plemena, stále je stretnutie s týmto plemenom skôr vzácnosťou. Ak chcete prijať tohto psa ako nového člena rodiny, dávajte pozor pri hľadaní dôveryhodného chovateľa: iba tak máte istotu, že dostanete skutočne čistokrvného chocholatého psa s papiermi. Navyše, skutoční chovatelia sa spravidla neboja nákladov a úsilia, aby vychovali zdravé a typické šteňatá. K tomu patrí okrem profesionálneho výberu rodičov aj časovo náročná socializácia a venovanie pozornosti rozvoja charakteru šteniat. Čím populárnejšie je plemeno, tým väčšie je nebezpečenstvo, že natrafíte na neserióznych množiteľov, ktorým ide len o zisk. Veľkým oblúkom sa vyhnite chovateľom, ktorí chovajú zvieratá bez účasti v klube chovateľov a ktorí chcú zviera predať za podozrivo výhodných podmienok. V mnohých prípadoch neskôr zaplatíte oveľa vyššiu sumu za veterinárne náklady, ktoré mnohokrát prevyšujú kúpnu cenu. Navyše, slabo socializovaní jedinci vykazujú často poruchy správania. Nikdy nekupujte takých psov z ľútosti, bez ohľadu na to, ako mizerne môžu šteniatka vyzerať. Každé zviera zakúpené od množiteľa je neskôr zas nahradené. Z dlhodobého hľadiska je lepšie informovať príslušný veterinárny orgán. Šteniatko sa k Vám nasťahuje najskôr v 8 týždňoch veku. S odčerveným a očipovaným šteňaťom dostanete tiež platný očkovací preukaz – myslite na obnovovanie očkovania.

Ak si chcete obstarať dospelého psa, prvým kontaktným bodom je miestna organizácia na ochranu zvierat (útulok a pod.). Tu veľa psov hľadá nový domov. Avšak len s veľkým šťastím tu nájdete čínskeho chocholatého psa alebo príbuzného „naháča“, pretože i keď plemeno získava na popularite, stále je pomerne vzácne. Na internete nájdete organizácie, ktoré sa špecializujú na sprostredkovanie nahých psov — napríklad, ak do vyhľadávača zadáte „naháči v núdzi“ alebo „sprostredkovanie naháčov“, nájdete spolky pôsobiace vo Vašej krajine.

Pred nasťahovaním

Rozhodli ste sa pre čínskeho chocholatého psa a už ste i našli svojho nového spolubývajúceho? Gratulujeme! Môžete skrátiť svoje čakanie tým, že si v pokoji pripravíte všetko potrebné. Okrem pelechu a prepravky v príslušnej veľkosti (tu sa môžete orientovať na veľkosť dospelých psov) zahŕňa základné vybavenie aj misku a vodítko s postrojom, či obojkom. V závislosti od ročného obdobia sa odporúča bezsrstým psom zabezpečiť aj psí kabátik. Ak však Váš štvornohý priateľ stále rastie, je najlepšie dbať na aktuálne rozmery. Ak máte pochybnosti, kúpte pre rastúceho psa o číslo väčšiu veľkosť. Kliešte na pazúriky uľahčujú ich skrátenie, čo môže byť potrebné, pretože najmä ľahké plemená ako je chochocholatý pes používajú pazúriky menej intenzívne než ťažšie psy, čo si vyžaduje pravidelnú prehliadku a skrátenie pazúrov. V lete majte pripravenú ochranu pred slnkom, aby ste zabránili spáleniu. Hračky dopĺňajú základné vybavenie.

Prajeme Vám nádherné chvíle s Vašim mimoriadnym čínskym chocholatým psom!

Naše najobľúbenejšie články
8 min

Zlatý retríver

Stredne veľký pes Zlatý retríver je ideálny k deťom a je ideálnym rodinným psom.  Je veľmi orientovaný na človeka a je vrtký, potrebuje veľa pohybu. Starostlivosť o jeho srsť nie je náročná.

8 min

Labradorský retríver

Ľahký, na ľudi orientovaný a odolný: stredne veľký labradorský retríver je mimoriadne obľúbený rodinný pes, ale musí byť fyzicky aj psychicky zamestnaný, pretože v minulosti slúžil ako pracovné plemeno.

7 min

Pomeranian

Títo malí huncúti Vás nezaujmú svojou výškou, ale skôr priateľskou povahou, sebadôverou a energiou. Nie je teda divu, že si pomeranian získava srdcia mnohých milovníkov psov.